CEX CC

Avatar utilizator
silpo
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 254
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 12:29 pm

Re: CEX CC

Mesaj de silpo »

Din nou, despre CEX. Mai mult de o lună şi jumătate am folosit exclusiv CEX-ul, nimic altceva. Prin urmare, am unele păreri, aş zice că ... aproape "autorizate" despre clearomizorul ăsta.
Este un clearomizor ideal pentru începători, dată fiind simplitatea sa, uşurinţa cu care se poate schimba rezistenţa sau/şi servisa, aşa cum v-a arătat Radu mai sus. Rezistenţele se pot face/reface extrem de uşor, nu sunt necesare abilităţi deosebite, trebuie doar să ai vederea bună sau un dispozitiv de mărire. Pentru cei care, fie nu au nicio îndemânare, fie nu au niciun chef să refacă rezistenţe, există rezistenţe de rezervă, la un preţ excelent. Eu am constatat că rezistenţele se pot folosi vreo 5-6 ml, după care nu mai redau prea grozav aroma . Asta în cazul lichidului Hangsen folosit de mine. S-ar putea ca, dacă folosiţi un lichid mai scump (poate Pipe Sauce..., habar n-am), să se depună mai greu negrelile pe rezistenţă. Şi am încercat să spăl rezistenţa, cu apă fierbinte... Cu apă, căci eu sunt anti-alcoolic!!! A funcţionat şi am făcut aşa, la fiecare rezistenţă, la fiecare 2-3 zile. Deci, apă fierbinte+uscare... şi se poate refolosi rezistenţa, de cel puţin 5-6 ori. Mă rog, pentru gustul meu. Chestia cu spălarea se poate face nu numai la rezistenţele originale (făcute în fabrică... sau ce-o fi aia), ci şi la cele făcute de noi. Evident că se spală şi se usucă toate piesele clearomizorului. Recomand procedeul celor care vor să cheltuie puţin pe scula de vapat şi pe consumabile.
Aşa cum v-am spus mai demult, nu curge, eu am folosit, în toată perioada asta, un singur CEX, că doar un singur exemplar am, deocamdată, şi nu mi-a curs niciodată! Are o garnitură foarte subţire (tip o-ring) şi doar atât. De ce ţine aşa bine o-ring-ul ăsta, nu ştiu... Cert este că scula nu curge.
Tubul n-a crăpat, n-a păţit nimic, este drept că, având doar 1 CEX, am avut grijă să nu-l scap pe jos.
Şi, în sfârşit, despre consum. Teoretic, ultima gradaţie de pe tub ar fi 1,6 ml. Totuşi, dacă îl umpleţi până la ultima gradaţie, s-ar putea să funcţioneze prost, la început. Încercaţi să-l umpleţi doar până la gradaţiile 1,2-1,4. Habar n-am dacă gradaţiile arată corect cantitatea de lichid. Eu măsor consumul cu sticluţa de 10 ml, împart respectivii mililitri la numărul de zile şi ore şi obţin consumul real. Primitiv, dar corect. Concluzia, consumă foarte puţin pentru un cleromizor! Eu, folosind concentraţie de 24 mg/ml, vapez moderat, dar, oricum, consumul, cu acest clearomizor, a fost, pentru mine, surprinzător de mic. Concluzionând, consider CEX-ul un clearomizor foarte bun, la un preţ excelent şi care se adresează atât începătorilor, cât şi vaperilor care nu îşi permit scule scumpe, sau nu vor să consume mulţi bani cu vapatul. Căci, orice s-ar spune, mai sunt şi d'ăştia!!!
Nu mai fumez din 26 septembrie 2011. Bravo mie!
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: CEX CC

Mesaj de Rica »

Dar nu ai zis cate zile te tine stcluta de 10 ml.
Eu am tras din el o saptamana, tot ce ai zis sus este adevarat.
Eu ii faceam plinul de 4-5 ori pe zi.
Cam 5-7 ml consum pe zi.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
silpo
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 254
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 12:29 pm

Re: CEX CC

Mesaj de silpo »

Rica scrie:Dar nu ai zis cate zile te tine stcluta de 10 ml.
Cam 4 zile, chiar şi 4 zile şi jumătate. Rezultă un consum mediu zilnic, lichid Hangsen, PG, 24 mg/ml. de 2,5, respectiv 2,22 ml/zi. La mine 1 zi înseamnă de la ora 6 dimineaţa până la 11-11_30 seara.
Nu mai fumez din 26 septembrie 2011. Bravo mie!
Avatar utilizator
florin64
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 64
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:02 pm
Localitate: TIMISOARA

Re: CEX CC

Mesaj de florin64 »

am folosit cex-urile primite de la Radu de 3 saptamani numai ele..trebuie sa spun ca sunt cele mai faine clearo incercate de mine ..ever(in my opinion) , ce ma mira ca stau linistite pe stoc la Radu cand ele sunt asa de bune si ridicol de ieftine..am sa mai iau eu..daca as avea bani toate 30 sau cate mai are :roll: ...nu stiu cat de usor se schimba sau reface rezistenta ...stima
NU MAI FUMEZ DIN 27.03.2013
Avatar utilizator
silpo
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 254
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 12:29 pm

Re: CEX CC

Mesaj de silpo »

Florine, rezistența CEX-ului se schimbă extrem de simplu. Dar de asta, bănuiesc că ți-ai dat deja seama. De refăcut, se reface foarte ușor. Ai nevoie de piesa de silicon, din care ai scos sârma și silica care au devenit necorespunzătoare....Ai grijă, să nu strici siliconul și să nu pierzi "capișonul"! Îți faci rezistența cum îți place, de exemplu 3-4 spire kanthal de 0,15 - pe 2 fire silica de 1, sau 5-6 spire nicrom de 0,15 - pe 2 fire silica de 1. Deasupra bobinei pui 1 fir de silica de 2 mm. Dacă te uiți la rezistența cu care vine CEX-ul, sau pe pozele puse de Radu... te prinzi singur. Mai cumpără-ți măcar 1 set de rezistențe de schimb și, după ce nu mai sunt bune, îți rămâne siliconul și-ți faci singur rezistențe. Oricum, la cât costă...
Hai, succesuri! :wave:
Nu mai fumez din 26 septembrie 2011. Bravo mie!
mirevaly
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 240
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 8:49 pm
Localitate: TIMISOARA

Re: CEX CC

Mesaj de mirevaly »

Si eu mi-am luat. Maine pleca spre mine ;)
Imagine
Imagine
NU MAI FUMEZ DIN 25.03.2011
Avatar utilizator
florin64
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 64
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:02 pm
Localitate: TIMISOARA

Re: CEX CC

Mesaj de florin64 »

silpo scrie:Florine, rezistența CEX-ului se schimbă extrem de simplu. Dar de asta, bănuiesc că ți-ai dat deja seama. De refăcut, se reface foarte ușor. Ai nevoie de piesa de silicon, din care ai scos sârma și silica care au devenit necorespunzătoare....Ai grijă, să nu strici siliconul și să nu pierzi "capișonul"! Îți faci rezistența cum îți place, de exemplu 3-4 spire kanthal de 0,15 - pe 2 fire silica de 1, sau 5-6 spire nicrom de 0,15 - pe 2 fire silica de 1. Deasupra bobinei pui 1 fir de silica de 2 mm. Dacă te uiți la rezistența cu care vine CEX-ul, sau pe pozele puse de Radu... te prinzi singur. Mai cumpără-ți măcar 1 set de rezistențe de schimb și, după ce nu mai sunt bune, îți rămâne siliconul și-ți faci singur rezistențe. Oricum, la cât costă...
Hai, succesuri! :wave:
ai dreptate..ms Slipo , o sa mai cumpar si rezistente si cexuri..cea ce ma mira ,e,ca nici un magazin de la noi nu a adus asa ceva..si ieftin si f bun..f rar,indeed..felicitari Radu si Slipo pt ca ati fost inspirati sa aduceti marfa f buna si pt noi astia mai sarantoci :roll:
NU MAI FUMEZ DIN 27.03.2013
Avatar utilizator
vampycri
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Dum Iul 07, 2013 12:17 am

Re: CEX CC

Mesaj de vampycri »

Se gaseste pe Fumeaza OK, 20 ron, si rezistente de schimb la 4 ron.
Stima!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
silpo
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 254
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 12:29 pm

Re: CEX CC

Mesaj de silpo »

Florine, în primul rând precizez că meritul inspirației îi aparține exclusiv lui Radu. Produsele sunt ale lui, iar inspirația - tot a lui! Eu am ajuns să folosesc CEX-uri pentru că Radu mi le-a recomandat. În al doilea rând, eu nu cred că este vorba de o separare pe categorii: vaperi categoria VIP și vaperi "pițifelnici" sau ... sărăntoci, cum zici tu. Pur și simplu, sunt produse ieftine sau scumpe, foarte proaste, destul de proaste sau bune... Depinde doar de câți bani are omul sau, în cazul în care banii nu sunt o problemă pentru persoana respectivă, ... cât dorește să bage în device-uri. E adevărat, se mai întâmplă, extrem de rar, ca un produs chinezesc ieftin să fie bun sau chiar foarte bun, dacă-l raportezi la prețul pe care-l are. Și ăsta este cazul cu CEX-ul.
În al doilea rând, în privința prețului... ce să zic, fiecare își poate pune ce preț dorește pentru un anumit produs. CEX-uri mai există doar într-un singur loc la noi. Scrie mai sus. Doar că te costă 20 lei bucata, iar rezistențele 4 lei. Vorba ăluia din reclama Altex: ...."Dincolo era mai ieftin!"
Și încă ceva despre rezistențe, pentru că uitasem: dacă îți faci tu rezistență, neapărat să dublezi piciorușele cu sârmă nerezistivă sau să folosești fir NRN. Asta pentru a nu arde siliconul, pe care vei dori să-l refolosești.
S-auzim de bine! :wave:
Nu mai fumez din 26 septembrie 2011. Bravo mie!
Avatar utilizator
florin64
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 64
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:02 pm
Localitate: TIMISOARA

Re: CEX CC

Mesaj de florin64 »

ai dreptate..eu am glumit un pic..multzam fain pt suport ... :clap: :wave:
NU MAI FUMEZ DIN 27.03.2013
Avatar utilizator
RaduRek
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:50 am
Localitate: Bucuresti

Re: CEX CC

Mesaj de RaduRek »

Am realizat bobina cex-ului si pe silica Ekowool de 1 mm, care in realitate arata de 2 mm. Ca rezistenta am folosit in continuare 2,5 cm de Nichrotal de 0.15mm(1,7 Ω) dublat spre capete cu nerezistiv(0.20) obtinut din cablu electric obijnuit.
Avantajul Ekowool este aspectul similar unui snur gol pe interior in care se poate introduce acul de seringa lejer si poate fi bobinat mai estetic.

Observatii:
+ Aroma corecta imediat ce este folosita(lipsa gustului ceramic fata de celalalt tip de silica in primele inhalari)
+ Aroma si TH imbunatatit.
- Inertie mai mare la incalzire.

Alte diferente fata de silica clasic HG de 1mm ce foloseam inainte, de ex. ca grad de alimentare, nu am observat.
Acum sa vedem comportamentul in timp.
Fotografiile sunt facute cu cu telefonul(5Mpix) prin lupa de lucru.

Imagine Imagine
Vape From Rek @ Vapers Plus
Facebook-Vapers Plus ЯR
ЯR New Improvement of ET device
RENUNTĂ LA FUMAT... VAPÂND !
Last Conventional Cigar - 25.11.2009
Avatar utilizator
florin64
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 64
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:02 pm
Localitate: TIMISOARA

Re: CEX CC

Mesaj de florin64 »

dupa aproape o luna,a trebuit sa imi schimb o rezistenta..dar nu mi-a iesit..deci,firele nerezistive trebuiesc scoase prin gaurelele de la silicon,unul indoit pe exterior pt minus..si al doilea l-am indoit spre interiorul siliconului,dar cred ca nu prea face contact tot timpul....any tips or tricks for that ?
NU MAI FUMEZ DIN 27.03.2013
Avatar utilizator
RaduRek
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:50 am
Localitate: Bucuresti

Re: CEX CC

Mesaj de RaduRek »

Rezultatul optim il obtii in felul urmator:

Cele doua fire(rezistiv si nerezistiv) trebuiesc forte bine impletite chiar stranse in procesul de rasucire.
Firul rezistiv sa fie preferabil Nichrotal(rezultate slabe cu Kanthal, rezistenta oscilanta).
Firul nerezistiv preferabil de culoare argintie nu a cuprului(posibil continut mai mare de argint).
Contactul se realizeaza de la sine, dar ca fapt divers dupa ce ai introdus siliconul in tubul metalic rasuceste-l de cateva ori axial.

Alte secret nu sunt.
Joaca de copil :)

Imagine
Vape From Rek @ Vapers Plus
Facebook-Vapers Plus ЯR
ЯR New Improvement of ET device
RENUNTĂ LA FUMAT... VAPÂND !
Last Conventional Cigar - 25.11.2009
Avatar utilizator
RaduRek
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:50 am
Localitate: Bucuresti

Re: CEX CC

Mesaj de RaduRek »

Ekowool inca isi face bine treaba pe cex dupa 10 zile de folosire intensiva (folosesc 3 cex-uri cu arome diferite), pana acum comportament net mai bun fata de silica clasica.
Baterii folosite: Spinner 1300 setata pe 3,8v si Moduri mecanice cu 18350 si Kick la 7,5W.
Rezistenta bobina 1,7 Ω(nichrotal 0.15)
Vape From Rek @ Vapers Plus
Facebook-Vapers Plus ЯR
ЯR New Improvement of ET device
RENUNTĂ LA FUMAT... VAPÂND !
Last Conventional Cigar - 25.11.2009
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: CEX CC

Mesaj de Rica »

Dupa 5 luni in care am folosit decat aceste clearo eu ma declar multumit.
Desfacut si curatat zilnic si scimbata rezistenta saptamanal a rezistat foarte bine.
Siliconul de baza nu a cedat dupa atatea servisari, decat sa ingalbenit, dar gaurile sunt ok.
Dupa cinci luni a cedat filetul spre baterie.
Am tras de el cat am putut sa vad cat rezista... si piticania nu vrea sa crape.
Dintre toate care mi-au trecut prin mana asata rezistat cel mai mult.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Scrie răspuns