Arome Perfumers Apprentice

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DarkShadow
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 88
Membru din: Joi Iul 10, 2014 8:28 am
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de DarkShadow »

@zagga uita-te si pe aici un pic. Gasesti dozari uzuale, diferite de cele recomandate de producator, facute de useri, pentru mai multe branduri de arome.
https://spreadsheets.google.com/spreads ... uUVE&gid=7

Stima.
Avatar utilizator
twain
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 191
Membru din: Joi Oct 23, 2014 1:25 pm
Localitate: Undeva, departe

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de twain »

Salut prieteni! As vrea si eu o lamurire, sunteti mai experimentati... Anume, Aceeasi aroma de la producatori diferiti are "gust" total diferit. Ca sa dau un exemplu.. RY-4 de la Inawera fata de aceeasi aroma de la Perfumers Apprentice. Si nu vorbesc de o mica diferenta la gustul tutunului sau al senzatiei de dulce al caramelului, ci o diferenta ca de la tort de ciocolata la ceafa de porc la gratar! Total diferita! Nu inteleg cum e posibil? Nu exista drepturi de producator care sa impuna ingredientele retetei, ma rog, cu mici variatiuni?
Eu nu "vapez"... ci fumez!
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de AWE »

Sigur ca aroma e diferita, dealtfel nici nu ai cum sa impui standarde in privinta gustului, doar in privinta ingredientelor (calitatea lor, adica).
In plus, in industria asta a vapingului, nu prea e nimic standardizat in afara de conexiunea 510 :D

Ideea e sa incerci mai multe si te opresti la cea care iti place personal, oricum gusturile sunt foarte diferite...
hitzuzu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iul 29, 2014 11:57 am

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de hitzuzu »

Plus ca aromele isi schimba gustul de-a lungul timpului. Mixurile ies diferit si in functie de baze, timpul de macerare, durata si temperatura de depozitare.

Aromele si lichidele home made nu pot fi comparate cu lichidele gata făcute si standardizate. In ele se mai baga si altceva.

Ry înseamnă combinatie de caramel, tutun si un pic de vanilie. Va fi diferit la gust in finctie de producător.

Nu există o lege a retetelor cum e in gastronomie: Tort diplomat, pizza diavolo, coca colla care ar trebui sa aibă ceva in comun indiferent de cine le produce.
Folosesc si eu PA iar gustul se modifica pe zi ce trece. Tabacco blend il simt ca se apropie de analoage dupa 2 săptămâni de macerare.
In prima săptămână l-am simțit la drip usor mentolat, in kayfun nu simt aceasta senzatie, percepția mea.
Oricum aromele sunt bune iar sticlutele mele sunt mici :(((
Avatar utilizator
twain
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 191
Membru din: Joi Oct 23, 2014 1:25 pm
Localitate: Undeva, departe

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de twain »

Multumesc de raspunsurile, parerile voastre! Sunt de acord cu ce spuneti, insa ca o comparatie: daca ma duc si comand o friptura de porc intr-un local, ma astept ca acelasi gust sa-l aiba si cea comandata in alt local, nu?! Ma rog, acelasi gust de carne, diferenta de fript pe jar de lemn, carbuni, etc, fiind prea putin sezizabila. Dar ca acea carne de porc sa aiba gust de... capra (sa spunem), e prea mult!
Oricum, in tara asta vapatul nu este prea popularizat in favoarea analoagelor, multi sunt destul de ingusti la minte atunci cand te vad pe strada tragand un lichid dintr-un tub metalic... probabil fac analogie cu aurolacul. Cat despre legislatie in materie de arome, lichide... ce sa mai vorbim, cred ca nici nu exista.
:OJ :OJ :OJ
Eu nu "vapez"... ci fumez!
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de AWE »

Comparatia cu friptura de porc nu e buna, aia trebuie sa contina carne de porc indiferent de reteta, pe cand la lichide, fiecare producator poate baga alte ingrediente in zeama aia, conform cu ce crede el ca se apropie de gustul care trebuie, asta ca sa nu mai vb ca si la exact aceleasi ingrediente, daca ponderea ingredientelor - dozajul - nu e perfect identic, nici gustul nu va fi acelasi...

Cat despre popularizare, ce sa mai zic, eu inca mai aud chestii de gen: ''vai dar tu stii ca astea sunt si mai cancerigene decat alea normale! Cum nu, a zis la televizor/ziar/articol de rahat!...''
Avatar utilizator
twain
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 191
Membru din: Joi Oct 23, 2014 1:25 pm
Localitate: Undeva, departe

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de twain »

Ai dreptate AWE, asa-i, dar in comparatia facuta de mine ma refeream la denumirea aromei, adica scrie pe ea RY 4, pai sa aibe in mare parte cam acelasi gust peste tot, indiferent de producator. Pai, asa si romanul poate sa scrie pe Logan, Mercedes... dar nici macar nu aduce cu minunea aia, nu?! Pai, n-ar veni atunci neamtu' si ar inchide fabrica? Ar trebui sa existe niste reglementari, patente, nu stiu ce, in ceea ce priveste aroma, lichidul, ingredientele... Adica, vreau sa cumpar Ruyan, pai aia sa cumpar, nu Kaka-maca-Ruyan! Dau un ban dar stiu ca nu-l mai vad, nu?!!
:ggt
Eu nu "vapez"... ci fumez!
Avatar utilizator
zagga
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 118
Membru din: Joi Oct 24, 2013 1:41 pm
Localitate: Iasi

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de zagga »

hitzuzu scrie: Folosesc si eu PA iar gustul se modifica pe zi ce trece. Tabacco blend il simt ca se apropie de analoage dupa 2 săptămâni de macerare.
Spune-mi si mie, te rog, ce dozaj folosesti la aceasta aroma?
hitzuzu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iul 29, 2014 11:57 am

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de hitzuzu »

1,3 ml la 10 ml baza vg/pg.
Cristi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 11, 2014 7:14 pm

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de Cristi »

Pentru mine e suficient un 2-3% Tobacco Blend si aproximativ 2 zile de macerat.

A incercat cineva diverse mixuri cu M-Type (eventual tot PA)?
Avatar utilizator
zagga
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 118
Membru din: Joi Oct 24, 2013 1:41 pm
Localitate: Iasi

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de zagga »

Multumesc pentru informatii.
Tobacco Blend l-am preparat cu 2,5%, insa mi s-a parut inconsistent.
Acum o saptamana am incercat cu 6%. Il mai las inca una, sa se aseze.
ionutald84
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 29
Membru din: Joi Iul 18, 2013 2:46 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de ionutald84 »

Are cineva idee de unde se mai pot comanda aceste arome? Sunt cateva in stoc la ivape (nu ce vreau eu) dar cam atat.
Avatar utilizator
iter8tor
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 158
Membru din: Vin Aug 09, 2013 6:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de iter8tor »

De la Liberty Flights. Ajung in 5 zile.

Sent from my G630-U20
danny d
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 121
Membru din: Lun Aug 05, 2013 1:32 pm
Localitate: Resita

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de danny d »

Uita-te putin si la voore.ro
dsa
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Mie Apr 29, 2015 7:37 am
Localitate: Timisoara

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de dsa »

Si la vapez vad ca au ceva
Scrie răspuns