Plaja rezistenta

aurelian
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Iun 24, 2017 12:10 pm

Plaja rezistenta

Mesaj de aurelian »

Buna dimineata,
Am un mod cu o singura baterie Sony VTC5A. Am setat wattajul la 30 wati. Aveti idee cat trebuie sa fie rezistenta (in ohmi) in asa fel incat sa vapez sigur si totodata sa scot aburi multi? :HL

Am observat ca la rezistente mai mici scot mai multi aburi :!:

Multumesc,

Aurelian
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: Plaja rezistenta

Mesaj de Didi »

Salut,

Sunt mai multi factori care influenteaza cantitatea de aburi:
- rezistenta
- watti
- lichid, mai exact raport VG/PG
- atomizor
In experienta mea, cu cat mai joasa rezistenta cu atat mai multi watti sunt necesari pentru un vapat satisfacator, adica aburi mai multi si mai calzi. Dar, cu cat mai multi watti bagi cu atat mai repede se duce bateria. Cand rezistenta e mai mare de, sa zicem, 0,6-0,8ohmi nu mai ai nevoie de asa de multi watti, dar aburii vor fi mai modesti si mai racorosi. Rezistentele mai mari se preteaza la stilul de vapat MTL, cum cobori sub valorile mentionate anterior deja mergi spre DL. Repet, astea din experienta mea.
Cat despre siguranta, nu cred ca ai de ce sa iti faci griji. Sa ai grija ca invelisul bateriei sa nu fie rupt si sa nu fortezi bateria sa coboare la volti mai jos decat e recomandat de producator. Dar cu toate astea, modurile electronice au tot felul de sisteme de siguranta implementate care nu iti vor permite sa depasesti limitele lor. Cand foloseam eleaf Pico, care e limitat la 75W, nu l-am setat la mai mult de 60W - bateria era gata in cateva ore. Iar daca sesiza ca bateria e slaba imi dadea Weak battery.

Concluzii si recomandari pentru aburi multi:
- mod cu cel putin 2 baterii pentru wattaj mai mare, 60-80W, si cat de cat autonomie
- rezistente sub 0,3ohmi
- lichid cu mai mult VG, minim 70%
- atomizor cu flux de aer suficient

Ce atomizor ai?
aurelian
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Iun 24, 2017 12:10 pm

Re: Plaja rezistenta

Mesaj de aurelian »

Didi scrie: Lun Aug 07, 2017 10:10 am Ce atomizor ai?
Am un Cubis Pro, suporta mai multe rezistente si vapat MTL si DL.
Flow-ul de aer este deasupra, iar cand se incinge nu afecteaza mod-ul.
Crezi ca sunt mai bune atomizoarele cu airflow-ul dedesubt?

Multumesc
Scrie răspuns