Avoria

VG, PG sau VPG
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Avoria

Mesaj de cristian »

Stai asa.
Nu exista "buna" si "proasta" ca nu i-am facut nici unul analizele. Exista doar "imi place" sau "nu imi place" - din punctul meu de vedere.
Partea a doua: eCig ar trebui sa fie echivalent cu King Vapure de la V1.
Personal, acum sunt pe King si e perfecta pentru mine.
Avatar utilizator
bunescul
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Lun Sep 01, 2014 1:22 pm
Localitate: Pe deal la Teleormănel

Re: Avoria

Mesaj de bunescul »

Astazi mi-a intrat si mie in tara baza de la Avoria. Probabil maine o sa o am. Dar, deja ma sperie gandul ca nu o sa fie pe placul meu. Eu tot Ecig am "baut " pana acum.
Trei pareri nu prea bune despre aceasta baza e deja prea mult. Dupa ce o probez o sa imi dau si eu cu parerea.
Vapez cu 25 watti frumosi
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Avoria

Mesaj de cristian »

Acum sa nu exageram, eu am tras 100 ml deja din ea, si inca respir :)
Dar prin comparatie, prefer king. Parca si aroma e mai buna cu king, am impresia ca avoria estompeaza aromele sau le da alta definitie.
Reteta mea e aceeasi in ambele cazuri.

Stii cum e, cand am zis pe undeva acum vreun an ca am ragusit 3 zile de la hangsen si nu-mi mai trebuie, cineva, om de mare caracter probabil, mi-a raspuns la misto ca "de, unii e mai pretentiosi".

Probabil ca unora le place foarte mult avoria, si eu nu am nimic impotriva. Din acest motiv sper sa iti placa si sa nu fii dezamagit.

Dar consider ca si reversul e valabil, nu?
Avatar utilizator
bunescul
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Lun Sep 01, 2014 1:22 pm
Localitate: Pe deal la Teleormănel

Re: Avoria

Mesaj de bunescul »

Cand trei useri cu destule postari ( presupun ca si experienta ) spun ca nu te da pe spate, ma baga la idei.
Singurul care pare multumit e @alexinos care din cate am inteles nu are la activ decat hanseng, hisvape si avoria.
Poate lucreaza la "concurenta". Glumesc desigur !
Cum imi ajunge baza o bag in dripper cu vata noua. Cand am comandat Ecig, Fumetto, King si Inawera stiam in mare la ce ma astept. Cu asta am emotii.

"de, unii e mai pretentiosi" sau devin cu timpul
Vapez cu 25 watti frumosi
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Avoria

Mesaj de cristian »

bunescul scrie: @alexinos care din cate am inteles nu are la activ decat hanseng, hisvape si avoria.
Alex o trage ca atare, fara aroma. Lui ii place, stiu. Si probabil ca nu numai lui, ca dadeau aia faliment.
"de, unii e mai pretentiosi" sau devin cu timpul
Asta e.
A fi pretentios cand e vorba de plamanii mei e numai problema mea, si da, sunt pretentios. Toti ar trebui sa fim.
:HL
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Avoria

Mesaj de aisman »

Eu inca incerc sa ma obisnuiesc cu ea, dar nu prea pot se pare.
Aroma mea preferata Clockwork Orange de la Twisted s-a omogenizat mult mai bine decat in Ecig
Ce nu imi place la ea este ca ma face sa tusesc, probabil de la 20% apa pe care o contine, ma ineaca cumva, daca o urc pe wattaj mai mare ma ustura gatul ca de la Totally Wicked, si ragusesc de la ea.
Iar de pretentii, fiecare are dreptul sa fie pretentios pe banii sai :fft
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Avoria

Mesaj de cristian »

Multumesc Aisman ca imi dai dreptate vis-a-vis de pretentii.

Chestia cu usturimea am sesizat-o si eu, baza e ceva mai aspra. E posibil sa fie de la apa sau ce are in ea, ca apare ca fiind foarte lichida, zici ca e pg.
Avatar utilizator
bunescul
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Lun Sep 01, 2014 1:22 pm
Localitate: Pe deal la Teleormănel

Re: Avoria

Mesaj de bunescul »

@Cristian nu ma intelege gresit. Si eu fac parte din aceiasi categorie. Nu o sa bag in plamani orice kkt de baza prin prizma faptului ca este ieftina. Eu am trecut de perioada in care vapam sa suplinesc fumatul. Vapez ca imi e drag al dracului vapatul. De fumat m-am lasat mai usor, de vapat insa nu stiu daca pot.
Vad ca @aisman a probat 80VG restul apa. Tu ce combinatie ai probat ?
Eu am luat PG 12 si VG 0 sa fac VPG de 6 50/50
Poate conteaza si proportia de PG/VG
Vapez cu 25 watti frumosi
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Avoria

Mesaj de cristian »

Nu, te-am inteles foarte bine, nu-ti fa griji :) Si iti multumesc si tie, deasemenea.
Da, cu 20% apa.
Avatar utilizator
onlybrunet
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 188
Membru din: Lun Aug 25, 2014 9:50 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Avoria

Mesaj de onlybrunet »

Ce mai folosiți pentru diluarea vg ului ?
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Avoria

Mesaj de cristian »

Apa, alcool, PG. In proportii mici.
Numai ca baza de care vorbeam e deja diluata cu 20% apa.
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Avoria

Mesaj de alexinos »

Da Alexinos trage ce apuca.Nu domnilor,din ce am incercat eu pina in momentul acelui post Avoria mi-a placut cel mai mult.Eu mereu v-am spus parerea mea si nu am obligat pe nimeni sa cumpere asa ceva.Intre timp am mai schimbat baze,dar datorita experientei capatate pe acest forum m-am decis sa pastrez pentru mine.Nu am nimic cu nimeni,va respect pe toti,dar asa am decis.Daca va intereseaza motivul va spun eu:

1.Cei cu originale sunt fraieri
2.Cei care isi pierd timpul prin a isi face singuri un mod sunt : someri,zgirciti sau elevi - aici chiar mi-a venit greata cind am citit acel post - no comment - tare gagiu dar o arde numai din bazar
3.Cind se posteaza o pagina in germana unde unii au achizitionat moduri la un pret mult mai ieftin fata de piata europeana au putut intelege germana
4.Daca se posteaza o pagina cu tot felul de garnituri posibile vine replica - dar pagina este in germana
5.Mi-am dat seama ca nu prea are rost sa va mai rapesc timpul
6.Comparatii intre originale si clonuri facute de unii care nu au avut in viata lor un original in mina - trist domnule


Va doresc o seara placuta.
Avatar utilizator
ionutb
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 158
Membru din: Vin Aug 02, 2013 7:25 pm
Localitate: Buzau

Re: Avoria

Mesaj de ionutb »

Ca bine ai mai zis bre ! +100 de la mine pt postul asta . Pana la urma si la urma cineva a spart gheata . Felicitari pt acest post . :fft
I will win . Not immediately but DEFINITELY ....
Avatar utilizator
bunescul
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Lun Sep 01, 2014 1:22 pm
Localitate: Pe deal la Teleormănel

Re: Avoria

Mesaj de bunescul »

Am primit baza aseară. Are un gust dulceag parcă. Nu stiu daca așa ar trebui sa fie ca nu am mai vapat baza fara aroma pana acum. Ar merge fara aroma. . Am pus la macerat 100 ml cu 3 arome pe care le-am mai folosit. Revin peste câteva zile sa vedem cum este cu aroma. Astăzi o sa încerc sa vapez numai baza simplă.

Send from my XIAOMI
Vapez cu 25 watti frumosi
Avatar utilizator
bunescul
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Lun Sep 01, 2014 1:22 pm
Localitate: Pe deal la Teleormănel

Re: Avoria

Mesaj de bunescul »

Dupa o saptamana am umblat la mixuri. Exact cum spunea @aisman nu te da pe spate baza asta.
Ca baza simpla nu pot sa fac o observatie obiectiva pentru ca nu am mai incercat pana acum baza fara arome.
Nu stiu cum sunt celelalte baze fara aroma, dar asta cu gustul putin dulceag poate fi vapata simpla de cei carora le plac aromele dulci.
Aroma parca e mai pronuntata cu aceasta baza.
De dragul diversitatii merita incercata.
Clar este sub ecig in preferintele mele.
Vapez cu 25 watti frumosi
Scrie răspuns