Problema santate de la tigara electronica?

Acest forum este dedicat in totalitate vaperilor romani. Scopul sau este de a inlesni comunicarea intre vaperii din Romania.
AndreiBir
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 22, 2023 4:57 pm

Problema santate de la tigara electronica?

Mesaj de AndreiBir »

Va salut pe toti. As vrea sa incep prin a va spune povestea mea in ale fumatului pe scurt... Fumez tigara electronica de peste 10 ani.. (nu mai stiu precis) dar sunt sigur peste 10 ani. Am fumat in majoritatea timpului MTL. In tot acest timp am incercat diferite lichide zeci de gusturi si marci. M-am simtit excelent pina in decembrie anul trecut. M-am trezit intr-o dimineata mi-am facut cafeaua si cand am tras primul fum din tigara electronica parca mi s-au oprit plamani in loc. Ca un ciocan si o lovitura fix in spate intre plamani asa ma lovit. Evident am ajuns la urgenta atunci pt ca si respiram greu. Mi-au facut atunci toate analizele plus radiografie pulmonara si surpriza. NU AI NIMIC ESTI OK. Bun.. Am zis ma cine stie poate e de la oase poate am dormit gresit.. Evident in ziua care am stat la urgente nu am fumat deloc si pina dupa amiaza mi-a trecut nu mai avea nimic. Bun evident am ajuns acasa si am inceput iar cu electronica in gura. Incepand de a doua zi au inceput fel si fel de dureri in spate, parca ma strangeau plamanii, mereu cu senzatia ca nu respir chiar normal. Am zis mai trebuie sa aprofundez cautarile si analizele. Am ajuns la Computer Tomograf.. L-am facut si surpriza. NU AI NIMIC, doar un nodul de 3 mm de la o veche raceala sau penumonie in rest ESTI OK. Bai sa fiu al dracu ce mama naibi am ba frate? Am zis i-a sa fac eu un test.. Am zis sa fumez tigari normale. Am fumat pina ieri tigari normale dunhill de 1 albe. M-am simtit excelent fara dureri fara nimic. Apoi astazi dimineata am zis i-a sa vad acum momentul adevarului.. Am inceput sa fumez electronica. Surpriza, durerile au aparut din NOU! :O Bun deci e clar e de la electronica... Acum eu va intreb pe voi.. Asta e ce fumez eu acum: Narcos 40 ml si pun 2 shot-uri de nicotina in ea. Din ce mi-a spus de la fumez.com iese cam 8 taria la tigara. Ideea e ca eu am fumat doar Narcos in ultimul an cu cele 2 shot-uri de nicotina pe settup de siguranta nautilus 0.3 mesh si puterea la 20w. Intreb si eu ca niciodata nu am fost pasionat de gadget-uri in ale tigarii electronice. Gresesc cu ceva in setup-ul asta de ma apuca durerile astea? Ori lichidul asta e facut in spatele blocului si imi face rau? De azi dimineata decand fumez ma dor pectoralii dar durerea vin dinauntru cum ar veni nu de la muschi.. De respirat respir normal.. A mai patit cineva asa ceva? Mai sunt cu astfel de experienta? Imi cer scuze de greselile gramaticale! Sanatate tuturor.
Avatar utilizator
costachis
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Dum Noi 10, 2013 9:34 am
Localitate: colentina

Re: Problema santate de la tigara electronica?

Mesaj de costachis »

Salutare de fumat de 10 ani...(???)nu cred, cred ca ai vapat .Calculul la Nicsot concentrația 20 ×2 =40 :6....cred ca ajungi aproape de 7 concentrație de Nicotină. Restul cu durerile eu nu am pățit asa ceva.
Respect...!!!
RESPECT !!!
Scrie răspuns