Intrebare fasttech

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare fasttech

Mesaj de Drumetul »

mihaicretescu scrie:incepe sa imi para rau ca am cerut o parere... se pare ca 90% din membrii sunt cam infatuati... pacat "bai frate"
Ai cerut si ai primit. Nu stiu ce e in neregula cu formula de adresare. La varsta pe care o am puteam sa-ti spun si ''nepoate''. Cand incepi sa pui intrebari de genul:'' de ce a lui e mai lunga?'' isi cam pierde omul rabdarea.
Asa cum am mai spus si in alte parti nu te uita la tracking number ca la ceasul atomic. Ala e mai mult orientativ. Tu crezi ca sta vre-unu' cu un scaner in mana la cala avionului sa-ti introduca tie numarul in sistemul informatic? Poate o fi in alte parti o banda automata de descarcare dotata cu scaner. La noi se duce un plictisit cu un carut dupa el, le scoate din avion si le arunca intr-un depozit unde pot zace zile in sir pana le ia altu' la mana si le sorteaza si le inregistreaza in sistemul informatic. Tu crezi ca aia de la posta nu au decat pachetele galbene ce vin din China?
Unora li se pare ca cele mai ieftine ajung mai repede. Mie mi se intampla fix pe dos. Daca mai apuci si o sarbatoare d-asta gen Pasti,Craciun etc. automat se prelungeste asteptarea cu inca 7 zile. Am patit-o eu. Nu e o regula si nici un numar fix de zile in care ajunge un pachet. Sunt factori care nu sunt luati in sema de noi, nerabdatorii. Cum e sa vezi pe site-ul de urmarire a coletului ca iti scrie predat la destinatar de 5 zile si tu nu ai primit nimic? Sunat postasul care imi spune ca el nu a primit nimic dar a doua zi apare cu el la usa.
In concluzie, aveti rabdare si vine. Nu stie nimeni precis cand, dar vine.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Intrebare fasttech

Mesaj de cristian »

Apropos, cati ani ai?
Nici fecioru-meu cand era mic, adica acum vreo 25 de ani nu batea asa din picior cand voia ceva.
Infatuati? Esti tupeist rau.
Ar trebui sa ceri scuze public, pe tine nu te-a jignit nimeni, iar tu intri intr-o comunitate noua, nu cunosti pe nimeni, si dupa 10 posturi ii jignesti pe 90% din cei care te-au bagat in seama, adica ti-au raspuns.
Nu-ti convin raspunsurile? Problema ta.

Dar uite, m-am mai gandit si am socotit, iti dau un raspuns pe care il asteptai probabil: maine iti vine coletul.
E ok?

Si ca sa inchei definitiv, iti postez a treia oara un history de la o comanda de a mea:
"Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article) este la ei, nu a plecat.
Cam asa o sa arate istoricul:
2014-07-23 08:51, Predat la factor - Plecat din Oficiul Postal Bucuresti xx
2014-07-22 15:29, In prelucrare - Tranzit Bucuresti
2014-07-22 15:29, ? - Tranzit Bucuresti
2014-07-22 10:31, In prelucrare - Tranzit Bucuresti
2014-07-22 10:31, In prelucrare - BSI Bucuresti
2014-07-22 02:29, In prelucrare - BSI Bucuresti
2014-07-21 13:01, ? - BSI Bucuresti
2014-07-21 13:01, Iesit din gestiune - BSI Bucuresti
2014-07-21 09:28, Primit de la expeditor - BSI Bucuresti
2014-07-21 06:08, Sosit in Romania - BSI Bucuresti
Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:2652 Millisecond
2014-07-12 18:51, Despatched to overseas (Country code: RO) -> acum a plecat spre Ro
2014-07-08 17:24, Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

Ia de socoteste.
mihaicretescu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 43
Membru din: Mar Iul 29, 2014 6:59 pm

Re: Intrebare fasttech

Mesaj de mihaicretescu »

ok, imi cer scuze ca am reactionat asa, nu se cade... dar mi s-a reprosat ca nu am citit forumul acela, l-am citit , rascitit, si observand timpii celorlalti, m-am gandit ca e ceva in neregula la comanda mea, si de aceea am intrebat, crezand ca trebuie sa urmez niste pasi pentru ca cei de la fasttech sa investigheze problema... vad ca la tine/dvs. coletul a plecat de la fasttech pe data de 8, iar pe data de 12 din singapore, pana aici totul ok, la mine a fost pe 15 trimis de la fasttech pe 22 din singapore. dar pe data de 21 a intrat in tara, calculand ar fi 10 zile, la mine de pe 22, pana astazi inclusiv (31) sunt iar 10 zile. Nu vreau sa mi-o luati in nume de rau, dar am mai comandat si de pe alte site-uri gen DX unde comanda pleca in mai si ajungea in septembrie, si din acea cauza intreb, pana la urma sunt niste bani la mijloc, si daca nu as fi muncit pentru ei de dimineata pana seara, probabil nu m-ar fi interesat asa mult ... a... si poate si din cauza ca e prima comanda de pe fasttech, cine stie.
Inca o data imi cer scuze celor pe care i-am jignit, dar trebuie sa recunoastem ca nu 90%, dar o parte din membrii de aici dau raspunsuri in doi peri, chiar daca vad sub numele meu "user incepator" ...
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Intrebare fasttech

Mesaj de cristian »

Nu-ti face probleme, important ca ne-am impacat :)

Fii convins ca toti stam cu ochii pe usa cand asteptam coletul. Asta e, platesti bani putini pe ce cumperi, dar compensezi cu rabdarea necesara.

O sa iti ajunga, fii sigur.

Bafta si noapte buna.

PS raspunsurile "in doi peri" pot fi luate cu putin umor asa cum sunt. Nu prea are timp nimeni sa frece forumul aiurea, toti muncim pe cate undeva si daca alocam ceva timp unui raspuns, e pentru ca am fost si noi in situatia ta mai de mult.
mihaicretescu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 43
Membru din: Mar Iul 29, 2014 6:59 pm

Re: Intrebare fasttech

Mesaj de mihaicretescu »

cristian scrie: iti dau un raspuns pe care il asteptai probabil: maine iti vine coletul.
E ok?
esti tata omida?

2014-07-31 14:38, Sosit in Romania - BSI Bucuresti
Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: Intrebare fasttech

Mesaj de gabyg »

Experienta isi spune cuvantu;)
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare fasttech

Mesaj de alexgogo-VA »

pune o vorba buna și pentru coletul lui Stefan NT care a plecat pe 2 iunie și n-a mai ajuns niciodată :((
mihaicretescu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 43
Membru din: Mar Iul 29, 2014 6:59 pm

Re: Intrebare fasttech

Mesaj de mihaicretescu »

Am fost la bsi sa ridic personal coletele, am sunat, insistat si se poate:) o functionara draguta mi-a spus ca au detasat 40 oameni de la otopeni ptr ca cei de la bsi nu faceau fata... A spus ca daca nu veneau ei era posibil prin noiembrie sa se termine de prelucrat. S-a plans dumneai ca sunt zeci de mii de colete ajunse care stau la coada pentru prelucrare, dar uite ca daca suni, te baga in fata , si asta fara vreo atentie, nu sunt adeptul lor. Mi le-a cautat, vamuit, predat personal in mana , nu am stat la coada aia de 25-30 persoane... M-a intrebat ce contin, la care eu am raspuns sincer, tuburi de inox pentru tigata electronica, s-a uitat putin *câș* dar aia e... Clientu e client vorba aia :)) totul a durat aprox 30 min de cand am intrat, pana am plecat cu cele 2 pachetele.
hitzuzu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iul 29, 2014 11:57 am

Re: Intrebare fasttech

Mesaj de hitzuzu »

Atomizor- picutator in gradina socrului
Mod- tub de lanterna pentru sotie când îmi verifica nivelui butoiul cu vin
Nu vor cere amănunte...
buttadeus

Re: Intrebare fasttech

Mesaj de buttadeus »

Zi-ne despre lichid! La cum scrii sigur are efecte halucinogeme!
hitzuzu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iul 29, 2014 11:57 am

Re: Intrebare fasttech

Mesaj de hitzuzu »

Lubrifiant cu arome....
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Intrebare fasttech

Mesaj de c__b »

S-a dus cu binele! Pachet plecat in 16.07, cu Swiss,in valoare de $20, pot sa il ridic de la vama-posta, saptamana viitoare, marti.
tottenkopfheitten
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 17
Membru din: Mie Aug 06, 2014 9:16 am

Re: Intrebare fasttech

Mesaj de tottenkopfheitten »

Drumetul scrie:Stai linistit.La cum se misca aia din posta o sa mai ai de asteptat.La mine aparea ca predat la destinatar de 5 zile pana s-a sinchisit postasul sa mi-l aduca.
asa este ai dreptate
Avatar utilizator
BRK666
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 25
Membru din: Mar Apr 01, 2014 12:35 am

Re: Intrebare fasttech

Mesaj de BRK666 »

tottenkopfheitten scrie:
Drumetul scrie:Stai linistit.La cum se misca aia din posta o sa mai ai de asteptat.La mine aparea ca predat la destinatar de 5 zile pana s-a sinchisit postasul sa mi-l aduca.
asa este ai dreptate
Bazarul ala...ai umplut forumul de posturi inutile

Sent from my Nexus 5
Avatar utilizator
Screciu george
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 258
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:42 pm
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Intrebare fasttech

Mesaj de Screciu george »

Cred ca si-a facut multi prieteni pe aici
Invata din greselile altora, viata e prea scurta pentru a le face tu insuti pe toate.
Scrie răspuns