Kit Zelos 2.0 Aspire

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
MAG
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iul 04, 2019 9:19 pm

Kit Zelos 2.0 Aspire

Mesaj de MAG »

Am intrat recent in "lumea" vape...
Am tot auzit unele persoane ca lauda acest kit, cu toate ca nu mi s-a recomandat pentru un incepator dar m-am incapatanat si l-am achizitionat.
Cateva intrebari, curiozitati, nelemuriri as avea deoarce tipul de la magazin era mai || decat mine....
Rezista=Capsula BVC => Cum imi pot da seama ce fel de capsula este ? Adica de 0.4, de 1.8 etc si ce semnifica mai exact aceste cifre.
Air Flow-ul => Este indificat sa fie mai "deschid" sau mai "inchis" ? Si de ce ?
W => Ce valoare este recomadata pentru folosit si de ce ? Ce se intampla daca este mai mare sau mai mica?

Care este modul de intretinere indicat pentru acest kit ? Sau macar la general sa mi se spuna.

Sfaturi pentru incepator? :D

p.s: sper ca m-am exprimat destul de clar :D sunt destul de paralele cu aceste lucruri deocamdata.
dsa
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Mie Apr 29, 2015 7:37 am
Localitate: Timisoara

Re: Kit Zelos 2.0 Aspire

Mesaj de dsa »

Salut. Nu stiam ce e Zelos ca nu m-am mai interesat de mult de kituri asa ca ma gandeam sa-ti raspund in general dar la un search rapi vad ca e un mod aspire cu un atomizor nautilus 2s (si din astea am 3 :) ). Nautilus, din punctul meu de vedere, merge foarte bine pt un incepator pt ca e un atomizor mouth to lung deci se preteaza mai bine cuiva care trece de la fumat la vapat pentru ca are fluxul de aer mai restrictiv deci tragi din el cumva mai aproape de o tigara. E si unul dintre atomizoarele mele preferate, sigur cel mai bun la categoria rezistente prebuilt pt mine si intrece si multe din atomizoarele rebuildable (eu mi le-am luat ca ma cam saturasem sa-mi fac rezistentele. dupa 3 ani s-a cam dus noutatea). Singurul motiv pe care-l vad pentru care nu ar fi recomandat pentru un incepator ar fi pretul. In cazul in care nu-ti place si te lasi de vapat e considerabil mai scump decat un ego.
Acuma, pentru intrebarile tale:
1. 0.4, 1.6, 1.8 etc reprezinta valoarea in ohmi a rezistentei. Pe capsulele BVC e trecuta rezistenta si plaja de voltaj recomandata. Eu de ex. folosesc rezistente de 1.6 (pe care modurile mele le citesc oriunde intre 1.6-19 :) dar nah, au si ele o vechime) si le tin in jur de 4V (la o rezistenta de 1.4 ohmi si 4V iti rezulta 10W: W=U^2/R). cele de 0.4 nu ti le recomand ca incepator (se preteaza mai degraba pentru lung inhale si asta e un stil complet diferit fata de fumat - acuma doar presupun ca ai fumat, poate gresesc)
2. air flow-ul - te joci cu el pana gasesti cantitatea de aer potrivita pentru tine. daca il tii prea inchis o sa trebuiasca sa tragi mai tare. daca il ti prea deschis si ai prea mult aer s-ar putea sa nu mai simti mare lucru din aroma si nicotina (daca folosesti). daca ai fost fumator as recomanda mai inchis la inceput. nu-l tine inchis de tot.
3. W - depinde foarte mult de valoarea rezistentei. rezistenta trebuie sa se incinga ca sa vaporizeze lichidul. daca W e prea mic nu o sa se incinga rezistenta si nu ies aburi. daca W e prea mare o sa se incinga prea tare si brus rezistenta, numbacul din ea nu va putea sa absoarba la timp lichid nou pentru vaporizat si atunci se arde bumbacul (in BVC-urile de la aspire e folosit bumbac) => fum (nu vapori), un gust de ars foarte nasol, miros dubios si poti sa arunci rezistenta aia ca nu mai e utilizabila. In cazuri extreme s-ar putea sa-ti ia foc bumbacul. Chestii mai nasoale n-am patit si sper sa nu fie cazul. In experienta mea conteaza mai degraba voltajul. Eu in general setez W in asa fel incat tensiunea sa fie in jur de 4V deci la o rezistenta de 1.6 il tin cam la 10W. Dar asta depinde de mai multi factori: tipul de lichid, cata nicotina, ce aroma. Eu as zice sa incepi undeva pe la 3.8V si sa urci in sus sa vezi unde ti0e cel mai ok (dar nu prea sus, eu n-as trece de 4.5V cu nautilus)
4. de mod (bateria) nu stiu ce sa zic ca eu am alte modele (doar vezi sa nu ramai fara curent :) ). Eu in general la nautilus schimb capsulele cam la o saptamana sau si mai repede daca mi se pare ca nu mai functioneaza cum trebuie (colorari dubioase in lichid, gust ars sau mult schimbat, tiraj restrictionat foarte tare). Cand umpli atomizorul ar fi bine sa-i inchizi fluxul de aer si abia apoi deschizi portul de umplere. Cand ai terminat de umplut il stergi (chiar daca e putin lichid ramas in jur cand strangi capacul tinde sa curga pe atomizor), inchizi portul de umplere si apoi dai drumul din nou la aer. La ceva vreme eu le mai spal cu apa calda si le dezinfectez cu alcool (de obicei cand schimb aroma... s-ar putea sa fiu eu putin mai maniac)

5. Alte sfaturi:
- ia-ti o husa pentru mod altfel o sa arate ca ale mele in scurt timp
- sticla de la atomizorul asta se scoate a naibi de greu si trebe scoasa ca sa poti schimba rezistenta. Dupa ce o scoti (bagi o lama de briceag sau ceva sub ea si ridici incet si cu rabdare) e bine sa ungi garnitura aia cu putin lichid ca data viitoare sa nu te chinui asa mult. De fapt poti cam toate garniturile sa le ungi putin
- cand pui o rezistenta noua picura 4-5 stropi de lichid in ea inainte sa inchizi atomizorul (chiar prin gaura aia de deasupra il picuri in rezistenta). asa esti sigur ca bumbacul e imbibat cu lichid si nu se arde cand tragi primul puf. Daca nu faci asta o sa trebuiasca sa-i lasi putin timp inainte sa vapezi ca bumbacul sa absoarba lichid
- in general incearca sa nu lasi lichidul sa scada prea mult (pe la 1/3 poti sa-l umpli)
- daca bolboroseste atomizorul se poate sa fie rezistenta inundata (a intrat prea mult lichid). Aste se intample de obicei dupa umplere. sa nu sufli in jos in ea deoarece o sa intre si mai mult lichid. In cazul asta procedura e: iai un servetel si il tii la gaurile de aer, intorci atomizorul invers (cu mustiucul in jos si modul in sus) si sufli tare in el de cateva ori. ar trebui sa fie ok dupa asta
- daca folosesti nicotina ai grija la concentratie. daca ti se face greata si te ia cu ameteli/palpitatii opreste-te din vapat deoarece e posibil sa te fi intoxicat cu nicotina. asta se poate intampla si la concentratii mai mici daca vapezi prea mult. nicotina din vapori se asimileaza in corp altfel decat cea din tigari si n-o sa simti efectul asa repede cum il simti la o tigara
- variaza aromele pe care le folosesti. eu daca folosesc aceeasi aroma mai mult timp nu o mai simt. De aia am si mai multe moduri si atomizoare (bine si din cauza ca m-a mancat sa-mi tot iau cate ceva) pentru a avea tot timpul 2-3 arome diferite (tutunoasele merg mai bine la cafea decat aromele mentolate sau fructate dar nu le pot vapa toata ziua)

Sper sa-ti fie de folos. In principiu atomizorul asta n-ar trebui sa curga dar daca se intampla verifica garniturile.
MAG
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iul 04, 2019 9:19 pm

Re: Kit Zelos 2.0 Aspire

Mesaj de MAG »

Multumesc de sfaturi. O sa tin cont de ele si chiar m-au ajutat.
Scrie răspuns