Cu multumiri

cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Cu multumiri

Mesaj de cristian »

Dragii mosului,
Am intrat pe forumul aista :) de cand am fost invitat, pe la inceputuri. Si am incercat, initial rezervat, sa imi vad de ale mele si sa citesc cate ceva ca sa ma mai lamuresc. Ca pe orice alt forum unde am intrat.
Incet incet am ajuns sa port si discutii mai lungi pe diverse subiecte. Mai mult, am ajuns sa fac cate o gluma fara sa sara nimeni in sus.
Din acest motiv am hotarat sa scriu postul asta acum, deoarece in timp si acest forum va ajunge la stadiul de imbatranire, cand vor fi 2 -3 membri superiori care vor interveni in toate alea cu cate un sfat batranesc de genul: "tot la clearo ai ramas? Atunci e clar, mai bine inchideti topicul". Sau la intrebarea "sunt incepator, ce ma sfatuiti sa cumpar?" vine in tromba raspunsul "provari si ithaka, dai cinspe milioane da le ai toata viata". Ca si cum ti-ai dori acelasi mod si acelasi atomizor toata viata, fie ele din state si de la grecu. Ma rog, e dreptul fiecaruia sa vina cu o parere. Dar nu pot intelege tonul agresiv al omului de dupa monitor, care in viata reala poate n-are curaj sa treaca strada singur.
Dar pe de alta parte cand te scarbeste un subiect asa de tare, ce naiba te face sa scrii acolo?

Dar acum, aici pe un forum tanar, toti - dar ABSOLUT toti cu care am intrat in discutii au avut un comportament normal si un sfat la obiect. Nu s-a oparit nimeni nici la glume nici la intrebari, poate tampite in ochii cuiva care stapaneste subiectul. Nici nu a luat nimeni pe nimeni cu tot la drip/evod ai ramas, sau altele de genul. E doar un exemplu, se poate extinde pe orice forum cu orice tema: de la masini la acvaristica.

Deci, am scris aici ca sa va spun ca e (inca) un loc in care te simti ok, sa multumesc pentru sfaturi, in bloc, si pentru tonul amical (deloc superior) cu care se poarta discutiile aici.

Deci, am scris aici deoarece eu cred ca fiecare trage din ce vrea. Si conduce ce masina vrea. Si bea ce vrea muschiul lui. Clearo, drip, tank, genesis, silica, ego, vamo, provari, logan, mertza, cielo, visichi, palinca etc. Faptul ca ai un mod de 300 de euro si bei numai cognac (e un exemplu fictiv) nu te face mai destept. Sau poate da? Nu stiu, ca al meu vamo a fost 30 de usd si il combin seara cu visichi :D

Poate peste cativa ani o sa fie mai clar ce am scris aici :) Ce vremuri - o sa zica unii...

Dupa parerea mea etapele unui forum sunt:
1. Nasterea, cand intra cei mai pasionati si de obicei grupati de pe alte retele de socializare/forumuri, se cunosc intre ei
2. Cresterea, cand apar threadurile, discutiile aprinse, subiecte proaspete, toate au pana in 10 pagini si poti gasi ce informatie vrei
3. Senilizarea, cand deja sunt mii si mii de useri, mozii nu mai prididesc cu ordinea prin topicuri, apar enshpe topicuri pe aceeasi tema, la orice intrebare se raspunde "foloseste search", folosesti search si ba iti zice ca nu ai destule caractere in sir ba iti da 189 de pagini de rezultate si oricum nu gasesti nimic. Apoi apar superiorii care iau pe astia noi la ture, aia mici incep cu "sa mi se stearga contul" sau ii iau la injuraturi pe superiori fapt ce le atrage instantaneu banarea, ei isi fac clone si tot asa. Very nice, indeed.
ASTA e momentul in care de obicei un grup zice "hai sa ne facem un forum". Si se reia ciclul.

Mai in gluma mai in serios. Doar suntem la cafenea... :)

STIMA!
Avatar utilizator
danmcsd
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Dum Iun 30, 2013 5:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cu multumiri

Mesaj de danmcsd »

Nu pot face decat sa-ti dau dreptate Cristian. Eu am ramas inca in faza initiala, cea de a culege date, informatii si pareri. Incerc sa ma amestec cat mai putin, tocmai pentru a evita astfel de discutii si replici. NU! Nu mi-a dat nimeni o replica jignitoare, sarcastica sau nelalocul ei (inca). Dar dealungul anilor (18 mai bine spus) de cand tot umblu prin internet si forumuri am inteles ca cel mai bine este sa eviti orice discutie, mai ales una controversa. Se va gasi cu siguranta cineva (de obicei un "buric al pamantului" sau un satelit al lui) care se va simti obligat sa-ti spuna parerea lui personala, parere ce de obicei nu are nici macar legatura cu subiectul discutat. Mai ales ca multi dintre noi au gasit ceva care sa-i multumeasca si cred ca-i o "pastila" universala care va ajuta pe toata lumea. Ca si in medicina, fiecare "pacient" este deosebit fata de restul, chiar daca toti sufera de aceeasi boala.
Cu aceasta ocazie tin si eu sa multumesc membrilor acestui forum pentru existenta, intelegere si buna vointa.

Cu stima si respect,
Dan
Cel ce se transforma în vierme nu se poate plânge dupa aceea ca e calcat în picioare.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cu multumiri

Mesaj de cristian »

Si uite ca incet, incet - dar destul de repede dupa parerea si experienta mea de forumist, acest forum intra in zona de maturizare. Adica in trendul de crestere, in sensul epic, gen Fat Frumos. Ala de la pct. 2 din primul post.
Nu este un misto ieftin, este o relatare dintr-o observatie destul de atenta.
Incep sa apara destul de timid apropourile de tip:
1. provari - "daca tu n-ai pv din diferite motive (adica esti sarac) nu inseamna ca..." bla bla bla.
Super tare.
Cateodata ma gandesc ca daca luam un pv - din simpla curiozitate, nu ca l-as dori, as fi gandit la fel ca sa nu ma invinuesc singur ca am dat cat pe 7 moduri care fac acelasi lucru, sau ma rog, aproape - ca alea nu masoara in sarcina asa precis, dar in schimb au VW. De ce nu mi-am luat? Sincer, sarac nu sunt, Doamne ajuta, zgarcit nici atat. Dar vazand la bazar cate luni stau la vanzare cu un pret aproape la jumatate... am stiut ca nu mai scap de el. Probabil de aici si argumentul "Ia-ti ba PV ca o sa-l ai toata viata!"
Ca zicea cineva, un om superior altora, ca "e plin bazarul de evicuri" batand usoare apropouri ca-s de rahat. Tu-i mama lui de evic, in afara de colegul cu 3000 la nick n-am vazut nici unul la vanzare, ca mai voiam si eu un sh.
Dar sa depasim momentul.
2. Mistourile inteligente, de tip mioritic superior - unul vrancean, unul moldovean si un ungur care nu stiu ce cauta in balada, dar mistouri cu tinta clara catre vreun coleg de forum. Adica domni care vreun sfat folositor nu s-au obosit sa dea vreunuia care intreaba, dar ii iau pe ailalti la misto care incearca ceva. Faina preocupare si un mod extrem de util si placut de a-ti petrece timpul liber.
Astea sunt semnele de trecere la etapa 3. Dar mai e muuuuult pana acolo.

Asa ca multumirile mele din titlu incep sa para - pana si mie, daca nu naive macar fara obiect in foarte curand.
Probabil ca varsta frageda nu mi-a dat posibilitatea sa ating acele culmi ale superioritatii omului fata de om, care m-ar fi condus prin meandrele concretului.

Suntem la cafenea, ce naiba!

Stima fratilor (si buni, si vitregi) in ale vapatului!

Acest post se vrea un pamflet si nu are nici o legatura cu realitatea. :mrgreen:
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: Cu multumiri

Mesaj de s7ar »

Astia care recomanda Provari ma enerveaza si pe mine... Sunt prea subiectivi !
NU vreau frate, nu vreau Provari si nici n-am bani de el !
Cu banii de provari imi iau 2 moduri decente !


Cat despre cresterea forumului...
Ehe, si o sa mai creasca ! Deja am inceput sa caut posturi mai vechi si le gasesc destul de greu..
Eu sunt membru pe forum din a 3-a, a 4-a zi de cand s-a infiintat, si tot n-am ajuns la rangul de "utilizator experimentat" :) Nu, nu ma plang..ziceam doar asa, ca fapt divers ! Eu am altele cu forumu' asta ! :twisted:
Postez mai putin, citesc mai mult..
Nu-mi place sa poluez topicurile cu recomandari gen "i-ati provari"..
Spun ce am de spus, cand am de spus..
Oricum, am inceput sa nu mai fiu asa de activ pe forumuri.. Lipsa de timp.


Mistourile..
Hmm... Intotdeauna se gaseste unu' care il seamana pe Joker din carti, si se crede amuzand facand misto de ceilalti useri, dar cand ii intrebi cate ceva despre ET habar n-au sa-ti raspunda !


Ce sa mai zic.. Sunt oameni si oameni, domnule ! Nu-i unu' la fel ca altu' !


Cum am mai zis si in alt post de-al meu, putini sunt userii de pe acest forum carora chiar le port stima si ii respect !
N-am nimic cu nimeni, sa nu se inteleaga gresit, dar ce sa fac...am si eu useri preferati pe forumul asta !

Cu stima si pareri de bine, ma bucur sa va avem printre noi, domnule Cristian !
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cu multumiri

Mesaj de Iceman »

cristian scrie: "daca tu n-ai pv din diferite motive (adica esti sarac) nu inseamna ca..." bla bla bla.
Super tare.
Ai vazut pamfletul ala... mda, frumos topic, real de altfel ! :D

Si totusi eu raman la conceptia ca mereu vom avea ceva de invatat,
chiar daca uneori trebuie filtrata bine informatia ! :D
De asemenea, e bine si sa stim sa mai lasam de la noi pentru a evita discutiile orgolioase !

Toate cele bune si la mai mare FVR ! :)
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cu multumiri

Mesaj de cristian »

S7ar> Aveti dreptate privind "n-am nimic cu nimeni". Chiar nu as putea sa dau vreun exemplu de genul "cu asta nu vorbesc".
Toti suntem simpatici in felul nostru. Dar aici la cafenea, ne mai destindem....
Si mai invatam unii de la altii.

Acum chestia cu PV: nu o lua nici tu prea in serios. Fiecare isi ia ce vrea, dar asa cum spune x ca n-am eu bani de PV tot asa pot si eu sa spun ca daca ma uit la afisajul ala e ca ceasul desteptator cu LED-uri rosii.
Si cica vamo e urat....

Nu o luati ca atare, a fost o gluma!

Cand voi considera ca merita, o sa imi iau. Macar ca sa fiu in trend, deoarece nu sunt atat de pretentios la scule.
Din acelasi motiv mi-am facut si wire-welderul. Cand am vazut cu ce preturi se vand in bazar, am preferat sa il fac. Si m-a costat sa zicem vreo 30 de lei.
Daca mi-l dadea cineva gata facut cu 50, il luam si ziceam saru'mana ca ma scutea de cateva ore de munca. Asta sunt eu, dar inteleg foarte bine si pe cei care sunt mai pretentiosi. Probabil ca as vrea sa ma inteleaga si ei pe mine :)

Iceman> Orgoliile, eiiiii orgoliile sunt omenesti :) Important e sa nu jignesti cand argumentezi, asta e tot. In rest poti zice ce vrei. Parerea mea.

Cu consideratie!

Cristian
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: Cu multumiri

Mesaj de daniel1984 »

cristi ai spus tot ce aveam si eu de zis ,parca ne-am fi vorbit inainte sa scri acest topic, eu am renuntat la celalalt forum tot din cauza oamenilor rautaciosi si poate chiar ofticati pe indemanarea mea , incepusem cu suporturi din lemn pentru moduri si am terminat relativ repede din cauza lor , nu ma oftica ca am ramas cu 2-3 suporturi care le folosesc si acum dar cautau rica la orice pas facut, dincolo eram mai activ pe forum , ma implicam mai mult, cand am vazut ce oameni am pe lamga mine am lasat-o mai moale.
in momentul cand am auzit de la rica de noul forum am si sarit aici, e diferenta mare , e liniste , fara scandal si vorbe grele de digerat (deocamdata) , si cum ai zis e o placere sa stai sa discuti , sa inveti ca tot timplu e ceva naou de invatat
Sa auzim numai de bine si vapori densi
STIMA si aburi densi.....
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Cu multumiri

Mesaj de cristian »

Sa ai gura aurita - cum se zice. Sa fim in continuare asa cum trebuie: oameni.
Nu de alta, dar cand te retragi ii parasesti si pe cei cu care ai vrea sa stai in continuare....
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: Cu multumiri

Mesaj de daniel1984 »

cristian scrie:Sa ai gura aurita - cum se zice. Sa fim in continuare asa cum trebuie: oameni.
Nu de alta, dar cand te retragi ii parasesti si pe cei cu care ai vrea sa stai in continuare....
nu neaparat, ca cei ce am vrut altceva ne-am regasit aici......
STIMA si aburi densi.....
Scrie răspuns