Jurnalul Palosului

Avatar utilizator
UnPalos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 119
Membru din: Dum Oct 02, 2016 7:35 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Jurnalul Palosului

Mesaj de UnPalos »

Va salut!
Am inceput sa fumez acum aproximativ 4 ani la o petrecere cu niste prieteni. De atunci fumam aproximativ un pachet pe zi.
In toamna lui 2015 mi-am cumparat prima tigara electronica. Un EVO-D cu un clearomizor no name.
Mi-am cumparat lichid cu nicotina 24 care ma cam omora dar l-am suportat pana mi-am cumparat altul. =)
Am vazut pe youtube fenomenul " vaping " si eram pasionat de cei ce scot mult abur, cloud chaser-ii. Un tutorial imi arata cum sa maresc gurile de aer pentru a scoate mai mult fum. Bine inteles, tipul facea asta pe un dripper iar eu am facut-o pe acel clearomizor asa ca am fost nevoit sa imi cumpar altceva. =)
Am trecut la Nemesis SS si Lemo 2. A mers bine cu toate ca era cam deranjant un mod mecanic pentru mine.
Dupa o luna mi-am cumparat Evic VTC Mini. Dragoste la prima vedere. Il foloseam cu un Plume Veil care mi-l facea "de ras". Am dat vina pe mod si m-am lasat de vapat. Am vandut tot gear-ul la pretul de 100 lei.
Primavara 2016 - Veneam de la liceu si mi-am intalnit un vechi prieten venit recent in tara ce tragea pe un iStick 20. M-a lasat sa incerc, asa ca ziua urmatoare am facut munca voluntara la maica-mea sa strang bani pentru un mod. =)
150 lei pentru un iStick 30, Subtank si cateva lichide.
M-a apucat iar febra. Am schimbat iStick 30 si subtank cu iStick 50 cu Cthulhu.
Am schimbat iStick 50 cu Cthulhu pe iStick 100 cu Patriot RDA.
Am cumparat Nebox, Ego One Mega.
Am vandut iStick 100 cu Patriot si mi-am luat Cuboid cu Little Boy.
Am vandut Cuboid si mi-am luat RX 200S.
Combinatia actuala : RX 200S si Limitless RDTA.
Inca mai fumam, inca mai fumez dar planuiesc sa ma las in curand... hmm.. de luni, de maine. =)
Am deschis un grup pe facebook pentru cei din orasul meu si am ajuns bucurosi la 30 membri.
Ieri am organizat cel d-al 2-lea vape meeting din Drobeta Turnu Severin.
Cam asta este pana acum. Voi reveni cu edit-uri cand se schimba cate ceva. =)
Multumesc pentru timpul acordat! Vape on!
Avatar utilizator
alexinos
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 306
Membru din: Vin Oct 17, 2014 11:50 pm
Localitate: Baden/Ploiesti

Re: Jurnalul Palosului

Mesaj de alexinos »

Frumoasa poveste, sper sa te lași de fumat.Mult succes îți doresc.
Avatar utilizator
UnPalos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 119
Membru din: Dum Oct 02, 2016 7:35 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Re: Jurnalul Palosului

Mesaj de UnPalos »

alexinos scrie:Frumoasa poveste, sper sa te lași de fumat.Mult succes îți doresc.
Multumesc din suflet!
Am facut pariu cu acel prieten sa ne lasam amandoi. Care mai pune gura pe tigara face cinste cu o aroma. =)
Sper sa functioneze.
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Jurnalul Palosului

Mesaj de AdrianBV »

Ce aroma ... jucati pe moduri cu dna200 ... nici nu o sa va mai uitati la tigari .. dapai sa le puneti in gura :)
Mult succes cu lasatu de fumat. Se poate. Eu m-am lasat dupa 15/16 ani de fumat cate un pachet pe zi si am fumat numai dinalea tari ... lucky strike rosu, asos rosu ... lm rosu ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
UnPalos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 119
Membru din: Dum Oct 02, 2016 7:35 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Re: Jurnalul Palosului

Mesaj de UnPalos »

AdrianBV scrie:Ce aroma ... jucati pe moduri cu dna200 ... nici nu o sa va mai uitati la tigari .. dapai sa le puneti in gura :)
Mult succes cu lasatu de fumat. Se poate. Eu m-am lasat dupa 15/16 ani de fumat cate un pachet pe zi si am fumat numai dinalea tari ... lucky strike rosu, asos rosu ... lm rosu ...
De fapt chiar este aroma de bere. =)
Are acel prieten DNA 200. Dar, din contra. Sunt de parere ca mai usor m-as lasa cu un vape pen decat cu moduri heavy. =)
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Jurnalul Palosului

Mesaj de slavyk »

Da, vape-pen (CE2, T3 cu eGo 650mAh) și lichid cu concentrație mare de nicotină (36-24-18) mg) este rețeta cu care m-am lăsat eu de fumat după 35 de ani de Carpați FF, BT, Kent lung, Marlboro roșu la nivelul de 40 cuie/zi!
Avatar utilizator
UnPalos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 119
Membru din: Dum Oct 02, 2016 7:35 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Re: Jurnalul Palosului

Mesaj de UnPalos »

Ma bucur ca ati reusit!
Update: A trecut o zi jumatate, inca nu am fumat.
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Jurnalul Palosului

Mesaj de AdrianBV »

Am avut acum vreo 3 ani tentativa cu pen dar nu am reusit, ma dispera ... nu ma satisfacea de nici o culoare ... am revenit la tigari ...
Acuma cu astea mai noi ... cu TC ... cu subtank/toptank ... am reusit ... daca ar fi fost si serpentu aparut cred ca era si mai usor ...

Eu: 244 zile si 9 ore de la ultima tigara !
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
UnPalos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 119
Membru din: Dum Oct 02, 2016 7:35 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Re: Jurnalul Palosului

Mesaj de UnPalos »

Si crezi ca reusesc eu ceva cu eventualii 250W, Limitless RDTA Plus cu dual fused clapton? =)
Avatar utilizator
UnPalos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 119
Membru din: Dum Oct 02, 2016 7:35 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Re: Jurnalul Palosului

Mesaj de UnPalos »

UPDATE: Nu am reusit sa ma las de fumat, a pierdut acel prieten pariul si am cedat si eu. =)
In plus am ramas fara lichid, marti imi ajung jumatate de litru de baza si aroma Karibo Big Mouth de la ivape. Stie cineva mai multe despre baza Fumetto full VG si acea aroma?
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Jurnalul Palosului

Mesaj de HORATUCU »

Baza este excelenta, o folosesc de mult timp. Trebuie să o diluezi cu 10 % apa distilata sau PG pt. că-i groasa ca mierea. La aroma nu stiu.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Jurnalul Palosului

Mesaj de AdrianBV »

Da, recomand si eu Fumetto ... desi nu cred ca mai e Fumetto ce vand cei de la ivape ... nu stiu ce sa zic ...
Fumetto era produs de Tobe ... aceleasi baze, acelasi continut, dar 2 brand-uri ... eventual poti incerca si bazele tobe.

Tine minte, trebuie sa lasi la macerat cateva zile bune orice aroma care o faci doar cu VG ca altfel nu se simte nimic.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
UnPalos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 119
Membru din: Dum Oct 02, 2016 7:35 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Re: Jurnalul Palosului

Mesaj de UnPalos »

Aia stiu, nu sunt chiar asa incepator. Multumesc. Imi faceam doar griji daca poate Limitless RDTA Plus sa o suga. =))
Avatar utilizator
UnPalos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 119
Membru din: Dum Oct 02, 2016 7:35 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Re: Jurnalul Palosului

Mesaj de UnPalos »

Mi-a venit baza, am amestecat, o las cateva ore la macerat pana golesc rezervorul.
Recomand aromele Big Mouth. Pe langa sticla de aroma vin si cu o sticluta goala de 30 Ml pentru amestec foarte utila!
Avatar utilizator
UnPalos
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 119
Membru din: Dum Oct 02, 2016 7:35 pm
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Re: Jurnalul Palosului

Mesaj de UnPalos »

Update 25.10: Big Mouth este o aroma destul de ok, cu toate ca amestecat cu 100ml VG100% nu prea iese in evidenta.
Am achizitionat incat 3 acumulatori 18650 pentru a avea doua seturi de RX. Recomand aceasta strategie oricui. Nu prea ai cum sa ramai fara baterie!
Scrie răspuns