Lichide Liqua

Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Lichide Liqua

Mesaj de Iceman »

Si eu tot Liqua vapez (luna asta am zis sa incerc si ceva de la Vapez, dar nu voi mai incerca)...

De la liqua, din ce am incercat, mi-a placut Cubanul, Turkish, Tiramisu, Cola...
French Pipe il folosesc ocazional, nu il suport prea mult !
Traditional si American nu m-au impresionat.
Fiecare percepe diferit anumite arome de aceea nu am intrat in detalii,
doar am expus ce imi place mie si ce nu, din ce am incercat pana acum !

Per total Liqua sunt lichidele care mi-au placut cel mai mult
dintre Liqua, Dekang, Hangseng, Golden label si Vapez !

Toate cele bune !
Imagine
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lichide Liqua

Mesaj de alexgogo-VA »

Nu prea am eu atractie catre PG, dar am vapat si vapez cu placere Cuban. Merge asa cand mai simt nevoia de un tutun.. e dulceag oarecum, dar puternic, cu aroma de tigari de foi, aduce putin cu vechiul oriental de la joyetech (asta cand joyetech faceau lichide ok..)
nino
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 67
Membru din: Dum Aug 11, 2013 9:47 am
Localitate: Galati

Re: Lichide Liqua

Mesaj de nino »

Cuban cigar nota 10.
Avatar utilizator
Martin
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 234
Membru din: Vin Aug 02, 2013 8:23 pm
Localitate: Brasov-Maierus

Re: Lichide Liqua

Mesaj de Martin »

nino scrie:Cuban cigar nota 10.
Ai dreptate Nino este chiar de nota 10
Avatar utilizator
Stefan77
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 90
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:35 pm
Localitate: Constanta

Re: Lichide Liqua

Mesaj de Stefan77 »

Cam de doua săptămâni, parca nu mai percep aromele asa cum le știam. E ca și cum toate sunt identice, dar cu mici diferențe. Ma gândesc sa nu fi nimerit vreun lot prost, ori rezistentele sa fie de vina? Vapez numai liqua de luni bune, sper sa nu fiu eu defapt cel cu probleme, Doamne ferește!
Imagine
" Just because you can't dance,
doesn't mean you shouldn't dance"
-Alcohol
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lichide Liqua

Mesaj de alexgogo-VA »

Stefan77 scrie:Cam de doua săptămâni, parca nu mai percep aromele asa cum le știam. E ca și cum toate sunt identice, dar cu mici diferențe. Ma gândesc sa nu fi nimerit vreun lot prost, ori rezistentele sa fie de vina? Vapez numai liqua de luni bune, sper sa nu fiu eu defapt cel cu probleme, Doamne ferește!
Neah, mai schimba-le, baga o perioada altceva, poate ceva fructe, sau o menta...
Avatar utilizator
Stefan77
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 90
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:35 pm
Localitate: Constanta

Re: Lichide Liqua

Mesaj de Stefan77 »

Dap ,eu sunt de vina. Soția zice ca-i de la fiere, ma drege ea cu niște ceaiuri. Am un gust amărui tot timpul, chiar și după ce ma spăl pe dinți. Alex ești tătic! De la începutul verii pana în prezent, am băgat doar "tutunuri". Toata stima!
PS: am luat tiramisu, tot liqua, cam prea aromat zic, merge ca și desert asa, dar încarcă rezistentele mama-mama!
Va salut.
Imagine
" Just because you can't dance,
doesn't mean you shouldn't dance"
-Alcohol
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lichide Liqua

Mesaj de alexgogo-VA »

Cu cat e lichidul mai vg si mai negru cu atat strica rezistente mai repede.

Vezi cu fierea aia ca unii pe aici se dau de ceasul mortii din cauza la vapat :))
Avatar utilizator
Stefan77
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 90
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:35 pm
Localitate: Constanta

Re: Lichide Liqua

Mesaj de Stefan77 »

Ca sa nu creez cumva confuzii, lichidele Liqua nu au nimic. Azi am alternat tiramisu cu tutun si e ok. Alex, problemele cu fierea le-am avut numai din cauza usturoiului, combinat cu băuturi carbogazoase. Evit sa-l consum, dar uneori nu se poate fără.
Imagine
" Just because you can't dance,
doesn't mean you shouldn't dance"
-Alcohol
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lichide Liqua

Mesaj de alexgogo-VA »

Asta e! Nu uita sa alternezi din cand in cand aromele, cand ai chef de ceva bun poti incerca lbl ;)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Lichide Liqua

Mesaj de cristian »

O chestie care m-a pus pe ganduri.
De cate ori vapez turkish, ma intreaba ba nevasta-mea ba unii altii "ce tragi acuma?". Raspund si eu cu o intrebare "Da' de ce intrebi?" Si invariabil mi se zice ca miroase a "urina" sau "pipi". Si nu de catre aceleasi persoane neaparat. Probabil asta e perceptia olfactiva a aburului exhalat.
Vorbesc serios.
De cate ori vapez cuban sau traditional, bright etc mi se spune ca miroase ba a caramel, ba a floricele de porumb, si cum o dau pe turkish vine replica cu "pipi". :)
Nu radeti va rog.

Deci cam asa se simte in jur trag eu concluzia.
Nasol.

Oricum cubanul ramane number one, inclusiv pentru cei din jurul meu.
Iar eu pe nautilus il percep extraordinar, la 12 w cu 1.7 ohmi.

Stima!
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Lichide Liqua

Mesaj de slavyk »

Nu esti singurul care primeste acest raspuns la aceasi intrebare :) Si numai la turkish! Mai fac parte din aceasi categorie M-Type, RY4(asta mai miroase si a alcool sanitar). Exceptie face LD Presidente si BD tobacco.
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lichide Liqua

Mesaj de Midnight Caller »

Asa este :)
Avatar utilizator
silpo
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 254
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 12:29 pm

Re: Lichide Liqua

Mesaj de silpo »

cristian scrie:
De cate ori vapez cuban sau traditional, bright etc mi se spune ca miroase ba a caramel, ba a floricele de porumb, si cum o dau pe turkish vine replica cu "pipi". :)
Nu radeti va rog.
Salut, Cristi, eu nu mai țin minte cum e Cubanul, pe care l-am încercat la început, imediat ce au apărut lichidele LiQua la noi. De atunci vapez aproape exclusiv LiQua, dar doar Turkish, Traditional, American și Bright. În special Turkish! La început, nevastă-mea aprecia foarte tare aroma degajată de Turkish-ul vapat de mine, acum am întrebat-o și a fost destul de rezervată, nu mai zice că îi miroase a miere. Rezultă că aroma cu pricina nu mai este ca la început. I-a plăcut foarte mult, în schimb, aroma de RY-4 Hangsen (am avut și o scurtă perioadă cu Hangsen).
Prin urmare, întrebarea mea e următoarea: care-i aroma de la LiQua pe care cei din jurul tău o percep asemănătoare cu cea de caramel? Adică, să nu fie tip DKTab, ci, mai curând, tip RY-4. Mi-ar fi de folos să știu, i-aș face și nevestei o plăcere.
Nu mai fumez din 26 septembrie 2011. Bravo mie!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Lichide Liqua

Mesaj de cristian »

slavyk scrie:Nu esti singurul care primeste acest raspuns la aceasi intrebare :) Si numai la turkish! Mai fac parte din aceasi categorie M-Type, RY4(asta mai miroase si a alcool sanitar). Exceptie face LD Presidente si BD tobacco.
Exact! La RY4 am avut aceeasi replica :D
Dar ce e interesant, ca am luat de curand, RY4 de la vapez. Tot la fel.... Mie imi place, dar in jur numa ca nu zic oamenii aia "mai spala-ti ba chilotii" sau "scutur-o mai bine" :lolno:

@silpo> am primit replici de genul ce aroma buna de la cherry cigar (nu de la liqua) si de la bright - liqua.
De la traditional si french pipe nu am primit nici o observatie, dar macar nu a zis nimeni ca miroase a rahat in jurul meu.
Caramel: nu mai stiu sincer ce lichid era.... daca imi amintesc va scriu.
Dar toata lumea a zis ca miroase bine dav. orf de la vapure - lumea din jur, bineinteles.

Inca ceva, cubanul miroase a nuci/alune de padure si e placut si in jur - n-am primit reclamatii.

PS macar dk tabu' era clar ca miroase a ciorapi uzi, no doubt. :?
Scrie răspuns