Vaping- extrem de confuz

Aici poti pune intrebarile pe care le ai
AlexSeer
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Mar Ian 16, 2018 7:27 am

Vaping- extrem de confuz

Mesaj de AlexSeer »

Salutare tuturor Vaperilor romani, m am alaturat si eu voua de 3 saptamani, oh doamne ce chin. Funez de 15 ani , tigari precum Marlboro rosu de vrei 13 ani si Nanotek negru de ceva vreme fiindca plamanii mei s au saturat de marlboro. in fine, am evitat e cigurile de gen Ifuse, iqos,tigarile cu “cartomizoare” cele cu baterii ca sa spun asa , cele gen mod cu tank (vazusem la un prieten si primu’ lucru pe care l am vazut a fost pe sticla de lichid un cap de mort si prea putine detalii chimice si un fum de neinhalat !!! si simteam ca nu ma satisfac la nivel celular, ma gandeam ca e mult mai periculos decat tigaretele normale. Fumez in camera/casa de vreo 10 ani, nu ma aventurez in detalii gen nas uscat, gat rosu non stop, wheezing, sange in sinusuri, p.. bleaga s.a.m.d . M am aventurat prin unul din mallurile din bucuresti si m am gandit cum sa mi reimprospatez camera de “miresme” gen si la sugestia vanzatorului si nevoia mea de a le incerca pe toate fara a mai da inapoi ca nu mi place , ca mi a ars gatu’ etc, am cumparat (unii spun ca sunt nebun) :) urmatoarele: Mod -Captain pd270 20700 , Tank aspire cleito exo (0.15 , 0.4 , 0.2 ohm resistente) , Tank Siren v2 4.5 ml , 5 uleiuri aromate Liqua , 1 Ulei Rebelliq pg <50% vg>50%, 2 nicotine shot liqua 18mg/ml, 3 nicotine shot 20ml steam smok, 2 baze cu concentrate de tiramisu , si un diy cu aroma de tabacco si urma sa combin pana imi fac pe plac gatului. Bun.. am vapat cu aspire cleito exo 0.15 ohm 60-100w (6-7v) si nu puteam rezista la vape de 50w, tuseam , sub 50w nu avea niciun farmec, am schimbat rezistenta 0.4 ohmi si am stat la 30w(4,5v-5,5v) o saptamana, tuseam mai putin dar acceptabil . Ma saturasem de improscat ulei, curatat sau evitat prefire , maream watii la 50 si era insuportabil de vapat. Am decis sa schimb tankul Siren v2, am bagat coilu’ , am pus “wickul” , umezit si am pus o baza 60ml cu 2 nicotine shot smok si tot concentratu’ de diy tobacco , aroma misto , la coil de 316ss (cred) cu 50 W si 6-7v era un vis, pana am citit pe net sa nu fac prostia sa fumez peste 4.5 v fiindca se formeaza formaldehida si e periculos, avand tutunu’ cu aroma de tabacco .. nu stiu ce am fumat , ma credeti!? Ca a fost dry burn sau fel de fel de mirosuri pe care le descopeream la minut , chiar nu stiu ce am fumat o saptamana, acu’ am citit sa nu trec peste 200 grade C, sa nu setez PW si sa merg pe TC cu 149C si 5w, pur si simplu sunt confuz, nu stiu pana la urma ce rezistenta am fiindca modu’ le accepta pe toate (ni,ss,ti,m1,m2) , nu am fost informat de tcr, tc, am descoperit singur PW, la ce temp sau voltaj sa fumez healthy vape(oarecum healthy) , ce i ala dryburn? poate am experimentat dar nici eu nu stiu, am tusit extrem de mult dar nu atat de rau incat sa plang de dureri in piept(cum spun unii de dry burn), sa ma intorc la aspire cleito unde totu’ era mult mai lejer printr o apasare de buton umpleam un stadion de fum si n aveam nici pe naiba dar nu mi dadea “feelingu’ “ de fumat si era extrem de neplacut sa nu vad televizoru’ de la 2 metri in 5 puffuri. Ps : am fumat doar 2 pachete de tigari in 3 saptamani, de la 2 pe zi.. e ceva . Chiar am avut vointa si mi am dorit sa vapez dar vreau sa fiu in limita safe si sa ma indrume cineva sau sa mi explice de ce trebuie sa tin cont. Multumesc anticipat pentru viitoarele replyuri.
AlexSeer
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Mar Ian 16, 2018 7:27 am

Re: Vaping- extrem de confuz

Mesaj de AlexSeer »

Mentionez ca nu m am apucat de vaping din cauza banilor, ci din cauza mirosurilor neplacute camera/masina/munca si probabil datorita multor reviewuri recente ca ar fi mai sanatos daca stii sa vapezi in conditii normale si vapatu’ nu e ieftin (parerea mea) , cu siguranta voi rupe absolut toate tankurile de pe piata. :)
Avatar utilizator
dumping
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 92
Membru din: Dum Aug 02, 2015 3:49 pm
Localitate: piatra neamt

Re: Vaping- extrem de confuz

Mesaj de dumping »

ce iti recomand eu, presupun ca esti din bucuresti, e sa faci o vizita la vapebar, unde o sa gasesti oameni de treaba si lichide de calitate. acolo poti sa pui intrebarile si nedumeririle pe care le ai si probabil vei avea posibilitatea sa testezi si alte atomizoare. Din ce ai descris tu e prea mult de scris si cel mai bine e sa ai parte de "consiliere" la fata locului.
vapebar-Strada Siret 35, București, vapebar.ro
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: Vaping- extrem de confuz

Mesaj de Didi »

FEREASCA DUMNEZO'! :lol:
Cu siguranta nu esti bucuros. Macar stiu ca ai vointa, ceea ce e de admirat.
dumping zice bine, iti trebe consiliere fata in fata :D, dar totusi ar fi cateva lucruri pe care le poti face pana atunci:
- ignora TC si TCR deocamdata, mergi pe power sau PW cum zici tu. Reglezi watii dupa gust, incepand de jos: pe atomizoarele DL(cleito exo) vei depasi de obicei 30W, pe atomizoarele MTL(siren v2) vei sta de obicei sub 20W(din experienta proprie)
- ignora materialele din care sunt facute rezistentele/sarmele rezistive. E prea multa informatie si nu te ajuta acum. Simplifica!
- din ce imi dau seama tu cauti o experienta similara cu tigara, Siren V2 este cea mai buna varianta din cele enumerate de tine, dar nu la 50W :o . Daca ai pus rezistenta din pachet aia iese cam la 1ohm, ori la 50W ai ars tot pe acolo, mi-ar fi frica sa incerc asa ceva. Incepe de jos, de la 12W, aiflowul pe o singura gaura, care vrei tu, trage ca din tigara(gura-plaman/MTL). Repet, astea sunt valabile daca ai pus rezistenta din pachet, daca ai pus altceva...scoate afara :D
- ignora duma cu "peste 4,5V" este irelevanta. Studiul ala e vechi, facut pe un atomizor de câcat si in conditii anormale de vapat. Poti depasi fara probleme acea valoare a voltilor fara pericole
- formaldehida - creca vei avea mai mari nivele intr-un magazin de mobila decat intr-o casa de vaperi. Creca daca vapezi direct bumbacul, fara lichid, ar fi pericol si groaznic in acelasi timp, habar nu am. Sunt multe studii care au vrut sa "mânjească" vapatul. Nu crede tot ce citesti.
- dry-burn - se face cand vrei sa cureti rezistenta, dar aia din RTA-uri, ca Siren v2. Nu merge si la atomizoare cu rezistente prefabricate. In esenta, scoti lichidul din atomizor, scoti bumbacul folosit din rezistenta, pui deck-ul cu rezistenta pe un mod si pulsezi usor ca sa se curete de impuritatile depuse. Eventual mai treci pe sub un jet de apa calduta. Tradus ar fi ars-pe-uscat(fără vaselină), nu? :)
-YOUTUBE - e pretenu' tau. Sunt gârlă de recenzori/review-ări. Gasesti informatii despre tot ce vrei tu si mai ales vezi ce fac aia.

Succes!

PS: Orice ai face cu vapatu', orice greseli, oricat de tare te va "arde" pe gat, te va face sa tusesti sau mai stiu eu...NIMIC din astea nu iti vor face atat de mult rau(decat daca continui asa fara sa incerci sa imbunatatesti) cat ti-au facut tigarile in toti acesti ani de fumat. Nici nu-mi pasa ce zice unu sau altu, HABAR NU AU! Si vor fi multi care se vor da cu parerea, ca doar ei "stiu mai bine domle' ".
AlexSeer
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Mar Ian 16, 2018 7:27 am

Re: Vaping- extrem de confuz

Mesaj de AlexSeer »

Sunt din bucuresti si ma voi deplasa cat mai curand la vapebar. Multumesc mult pentru ajutor!
AlexSeer
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Mar Ian 16, 2018 7:27 am

Re: Vaping- extrem de confuz

Mesaj de AlexSeer »

Din pacate n am putut ajunge in zilele acestea la magazinu’ recomsndat de voi si am fost la un alt renumit magazin din preajma locului meu de munca. I am explicat tipului ca am inceput sa am gust de fier de calcat in gura sau cel putin vaporii ce ii emana aparatu’ , mi a sugerat ca ar fi de la lichid (tot recomandat de el , Green melon baza cu 2 nic shot si un diy tobacco) si sa iau aceeasi combinatie dar fara tabacco ci cu I love cookies de la clone vape si sa nu m ai folosesc pe siren v2 ss316 si sa folosesc nichrome80, acu’ ajuns acasa si instalat sarma in 6 bucle si diam. 0.4 , modu’ a detectat 0.7 ohm , am bagat vata , turnat lichid , setat 9w cu 2.91v (ca na , formaldehida) si descopar uimit, acelasi gust.. am pus mana pe chei si mi am tras 4 pac de nanotek, o sa o iau razna. Dar in week promit ca direct la vapebar ma duc cu absolut tot ce am cumparat si sper ca baietii au rabdarea necesara sa mi explice si ce sa arunc si ce nu.. turbez.. :(
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: Vaping- extrem de confuz

Mesaj de Didi »

Salut,
Nu pare sa ai noroc. Nu trebe sa te descurajezi daca nu ti-a iesit din prima. Primele 6 luni si eu am mai fumat in timp ce vapam. E ok, nu fi asa de dur cu tine. La urma urmei tigara este foarte user-friendly, pachet si bricheta BUM, esti cu nicotina in freza.
Multi dintre noi am avut probleme/neclaritati la inceput,
Ai zis ca ti-ai facut un coil de 4mm, care oricum e foarte mare in opinia mea, nu cred ca am depasit vreodata 3mm, dar pe ce l-ai pus ca nu inteleg? Cleito Exo e cu prefabricate, ăla de la magazin ti-a zis nu Siren....deci? Mai alt atomizor?
Si mai e un lucru, in primele cateva luni nu am putut vapa pe SS de niciun fel, simteam un gust ciudat pe final de inhalare. dar recent am incercat din nou si nu mai e la fel. Nu stiu de ce. Ni80 nu am folosit si nici nu am de gand, pentru ca am deja prea multe sarme din Kanthal si SS.
Eu zic ca iti trebe o scurta pauza, o zi-doua, in care sa lasi abureala deoparte si doar sa te documentezi. Dupa care de la capat! :)
Succes!
AlexSeer
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Mar Ian 16, 2018 7:27 am

Re: Vaping- extrem de confuz

Mesaj de AlexSeer »

Cel de la care achizitionez uleiu’ mi a spus sa folosesc Nichrome fiindca e mai bun decat ss326 , cel pre fabricat din cutie si mi a facut o mostra ca sa mi dau seama cum sa mi fac eu mai departe.am decat cele 2 atomizoare.
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: Vaping- extrem de confuz

Mesaj de Didi »

AlexSeer scrie: Mie Ian 17, 2018 11:01 am Cel de la care achizitionez uleiu’ mi a spus sa folosesc Nichrome fiindca e mai bun decat ss326 , cel pre fabricat din cutie si mi a facut o mostra ca sa mi dau seama cum sa mi fac eu mai departe.am decat cele 2 atomizoare.
Deci se pot reconstrui alea. Smecher.
AlexSeer
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Mar Ian 16, 2018 7:27 am

Re: Vaping- extrem de confuz

Mesaj de AlexSeer »

multumesc tuturor, in urma cu 2 ore am fost la vapebar .. doamne, raiu’ pe pamant :))) am cumparat 4 ejuice uri (nu cu mult mai scumpe (20lei in plus poate 30) fata de ce am cumparat pana acu’ gen liqua sau baze melon green cu nik shoturi si arome etc( 50-60 lei)deci sa mi sara plamanii , ajuns la munca mi am spalat tanku’ , schimbat vata si bagat primu’ lichid .. aoleu .. te lingi pe bot. Super de treaba baiatu’ si fetele. Clar va ramane principalu’ vape shop cu toate ca este cam departe de mine dar voi face tot posibilu’ sa ajung doar acolo . din pacate am uitat sa iau sarma .. ss316 dar voi incerca cu nichrome si sa vad daca gustu’ de apret era doar de la lichid. Multumesc tuturor pentru replyuri .
AlexSeer
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Mar Ian 16, 2018 7:27 am

Re: Vaping- extrem de confuz

Mesaj de AlexSeer »

Salutare, va anunt ca mi am schimbat atomizoru’ (siren v2) cu un Kayfun v3 mini, alta mancare. Dupa zeci de coiluri cu Nichrome,Ss316l,Kanthal A1, lichide cu diferite pg/vg,Bumbac de la firme diferite, diferite builduri/wrapuri, tot gust metalic , aproape toti mi au spus ca gustul metallic nu e de la atomizor. Dupa ce l au incercat nu stiau ce sa spuna dar isi sustineau ideea ca ar fi de la lichid. E uite ca siren v2 4.5ml al meu era cam bubuit, nu am nicio idee dar dupa folosit intens 1 saptamana sa incep sa am gust metalic fara nicio greseala in build urile facute de mine.. (flawlessly build) asa mi au spus cativa sau cam am simturile fff dezvoltate, eu voi evita digiflavor deocamdata. Am tot citit pe net ca ar fi printre cele mai bune atomizoare (am crezut ca e fake al meu) si l am verificat pe site ul digiflavor dar uite ca pentru mine personal a fost un esec total. Am achizitionat un kayfun si este demential la aroma.In concluzie aveti grija ce cumparati sau daca cumparati gresit nu va dati batuti!!! eu n am mai pus gura pe tigara de ceva zile!! sper doar sa mai gasesc kayfun cand acesta se va strica! Ciao, va urez sanatate si mult vape!!
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Vaping- extrem de confuz

Mesaj de slavyk »

Kayfun V3, V5, Lite, Prime dacă sunt utilizate cu cap adică stăpînul își folosește cît de cît mintea, sunt atomizoare veșnice.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Scrie răspuns