Este tigara electronica sanatoasa?

Avatar utilizator
mahoarca
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 13
Membru din: Joi Dec 03, 2015 5:10 am

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de mahoarca »

Si ne-au accizat cum ne-au promis tufu-i-am.
De vreo luna mi-a luat si eu un Istick 40w cu Ego one xl si nu pot sa ma bucur de el mai deloc in sensul ca ma inec daca trag mai adanc, cu toate ca am nicotina sub 6mg si in conditiile in care inainte trageam de 12mg fara probleme cu niste petarde de setupuri.
Nu mai zic de tusea magareasca care ma trezeste si noaptea uneori, iar dimineata vine cu senzatia de voma si de gatul mereu uscat si de buze si cavitate bucala iritate. Modul e setat pe 19w.. o sa-l cobor la 15w cred.
Ce-mi recomandati sa mai schimb sa ma bucur de viciul asta? O alta concentratie de pg/vg? Nici nu stiu ce am acum.. am zis sa-mi dea ce-o fi ca nu inteleg ce vrea de la mine :)
Merci

Sent from my HTC One X using Tapatalk
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de slavyk »

1. Schimbă atomizorul. Eu folosesc Kayfun 4, tot pe un iStick 40w, cu TC. O pereche foarte bună.
2. Schimbă lichidul - dar nu spui ce lichid folosești, în afară de faptul că e de 6mg.
Avatar utilizator
mahoarca
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 13
Membru din: Joi Dec 03, 2015 5:10 am

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de mahoarca »

Ok, o sa-mi caut un kayfun. Nu stiu ce lichid e.. am luat de la vapez gorjului baza din aia la 20ron/100ml si aroma gummy forest. Parca VG a zis ca-mi da

Parca e mai ok de cand am dat-o la 15w

Sent from my HTC One X using Tapatalk
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de cristian »

La XL tau merg CLR-urile? Daca da, incearca unul, de preferat Ti 0.5, si o sa fii uimit. Sau daca nu vrei TC, ia de 1 ohm. Diferenta fata de bobarcile de rezistente cu care vine e mare de tot.
Eu am varianta ego one mega, si merge brici cu CLR. Cand am tras din el cu rez cu care a venit, am vrut sa-l arunc la gunoi.

http://vapez.ro/ego-one/6196-pastila-eg ... vt-ti.html" onclick="window.open(this.href);return false;
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de slavyk »

Mahoarca, dacă îți iei pastile cu Ti0.5, să-ți deblochezi opțiunea "Ti" pe iStick...
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de cristian »

Foarte corect, vezi ca Slavyk a postat cum se face: ""With the device OFF, press and hold" UP and FIRE pentru 20 de secunde. La unele modele, mai noi, DOWN and FIRE. Comutarea modurilor de lucru, normal, cu butonul din mijloc."
Avatar utilizator
mahoarca
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 13
Membru din: Joi Dec 03, 2015 5:10 am

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de mahoarca »

Nu inteleg limba voastra, trebuie sa ma citesc.
Am pus Ti on.. nu vad nici o diferenta. Am CLR, cu o rezistenta facuta de mine (prima) cu khantal de 0.32 vreo 6 spire, mi-a iesit de 1.18 ohmi.
O sa fac alta cu 4 spire acum. Si ziceti sa activez si TC? Ma comuta direct pe 40w.. nu stiu ce sa zic

LE: parca se simte aroma mai bine si nu ma mai inec asa rau.. bun Ti :) Ms

LE2: mi-a iesit de 0.85 ohmi cu 4 spire. Cred ca e cam gros khantalul

Sent from my HTC One X using Tapatalk
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de slavyk »

Clar, am dat-o în offtopic de tot dar fie...
Ti, se referă la Titan deci sîrma din care confecționezi rezistența trebuie să fie Titan. Dacă pui kanthal, este normal să te arunce în Power Mode. Și da, la iStick 40w, în regim "Temperature Control " nu se poate regla puterea. Și nici nu ai nevoie de acest reglaj, se reglează automat, în funcție de "temperatură". Deh, nu-i chiar așa de simplu vapatul în cel de-al doilea deceniu al secolului XXI... :)
Avatar utilizator
mahoarca
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 13
Membru din: Joi Dec 03, 2015 5:10 am

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de mahoarca »

Clar :) Scuze, eu sunt de vina ca am pus intrebari. Se pot sterge posturile off.. de cineva capabil ;)
Am inteles. Deci neavand sarma de titan o sa dezactivez Ti.
Si o sa o las mai moale cu aburitul pana ma simt mai bine cu orl-ul



Sent from my HTC One X using Tapatalk
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de slavyk »

Nu, nu ești tu de vină dar așa se întîmplă și este normal, discuția divaghează de la subiect. Eu doar am atras atenția să nu o luăm razna de tot... :D.
Și revenind la subiect, dacă nu te apuci pe puturoase, o poți lăsa mai moale cu vapatul dar și o vizită la medic nu ți-ar strica...
Fă-te bine cît mai repede și... aburi pufoși! :)
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de Gigi43 »

Daca tusesti de mai mult de doua saptamani, este mai mult decat recomandat sa mergi la medic. Ti-o spune cineva care are probleme...
Poate fi doar o bronsita sau altceva mai usor, dar un control la plamani nu ar strica.
Bronsita netratata duce la bronsita cronica si nu mai scapi de ea.
Faptul ca nu poti trage in plaman lichid cu nicotina putina sau zero, iti spune clar ca ceva nu e in regula pe acolo.
Sanatate!
Ardeyou
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 21
Membru din: Dum Noi 30, 2014 1:31 am

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de Ardeyou »

nu are cum sa fie sanatoasa, dar e mai putin nociva decat analoaga
aurelian
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Iun 24, 2017 12:10 pm

Re: Este tigara electronica sanatoasa?

Mesaj de aurelian »

Eu zic sa analizam componentele lichidului, si nu ale tigarii. :lol:
- VG: glicerina vegetala, nu cred ca face niciun rau.
- PG: propilenglicol, se gaseste si in creme, pasta de ras, prajituri, etc. Problema este ca unele persoane au alergie la el.
- Apa (maxim 5%) inofensiva. Cred ca inhalam mai multi vapori cand facem un dush.
- Aroma: aici nu stiu cat de nociva este. Poate are cineva studii de chimie alimentara :roll:
- Nicotina
Scrie răspuns