Aroma tabac

danny d
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 121
Membru din: Lun Aug 05, 2013 1:32 pm
Localitate: Resita

Re: Aroma tabac

Mesaj de danny d »

OK, din postul lu @slavyk se intelegea cumva ca e vorba de Mai-Tai. Eu risc si cumpar arome, imi place sa ma joc cu concentratia lor (probabil de la Stefannt).
PS. Mai astept o vorba si despre Burley.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Aroma tabac

Mesaj de slavyk »

Scuze, nu am fost atent. Burley - L&A, restul, Mai-Tai.

tap-tap S500
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Aroma tabac

Mesaj de HORATUCU »

OK. Burley.
In indelungata mea cariera de fumator, recunosc ca nu am incercat niciodata tutunul Burley. Poate gresesc, dar aroma tutunului nu poate fi mult deosebita de a lichidului. Are gust de tutun tratat, tutun de pipa mai mult. Cui ii place tutunul de pipa, aromat, cred ca i se potriveste de minune. Lichid incolor. Spre deosebire de MRL, dupa o jumatate de zi de vapat, eu nu am simtit nimic in gat.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
nakir
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 45
Membru din: Mie Mai 14, 2014 10:18 am

Re: Aroma tabac

Mesaj de nakir »

Si eu am încercat burley, cam 400-500 ml. :-) Daca îl faci acasa am văzut ca cel mai bine ii sa pui aroma in pg , o lasi o zi si avea după sa pui vg. Daca ii facut direct sau doar in vg predomina o aroma de nuca verde. Sau direct facut in baza vpg a ieșit bun in baza de la flavourtec 60pg 30vg 10apa.
danny d
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 121
Membru din: Lun Aug 05, 2013 1:32 pm
Localitate: Resita

Re: Aroma tabac

Mesaj de danny d »

Ce concentratie (picaturi, ml) ai folosit?
Avatar utilizator
nakir
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 45
Membru din: Mie Mai 14, 2014 10:18 am

Re: Aroma tabac

Mesaj de nakir »

Cam 4 ml la 100 ml baza.
danny d
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 121
Membru din: Lun Aug 05, 2013 1:32 pm
Localitate: Resita

Re: Aroma tabac

Mesaj de danny d »

Am cumparat 4 arome noi pt. mine: de la L&A Burley, CML si RY4 si de la Flavourtech am luat Cigar Passion. Am folosit pentru toate 5 ml aroma pusa peste o baza Mai Tai (100 ml), 3 mg/ml nicotina, 60%VG/40%PG. Aromele au stat la macerat 7 zile. Am vapat pe Kayfun si Aqua V2.
Cigar Passion - nu m-a impresionat dar nici nu m-a scarbit. Pe langa tutun simt un iz cumva de drojdie. Nu e ceea ce vreau eu.
CML - seamana cu Ecig sigur au anumiti componenti in comun. Totusi m-a cam dezamagit pt. ca simt ceva chimic dar nu din cauza concentratiei. E o componenta cu iz de paracetamol pe acolo. Totusi, am observat ca nu o simt decat daca expir pe nas. La o expirare normala, dupa ce m-am cam obisnuit cu aroma acel medicament se estompeaza. Poate trebuie lasata mai mult la macerat. Aroma e interesanta.
RY4 - imi place, are gust de caramel, nu e gust clasic de tutun dar e placut.
Burley - marele castigator. Trebuie sa am grija sa nu-mi lipseasca de acum incolo. In patru ani de facut lichide nu am gasit ceva mai bun ...de departe. Frunze de tutun, nuci verzi, tot ce place papilelor mele. La concentratia facuta de mine (sub 5%) nu e decat subtil, nu agresiv, nu bei aroma. Primul impuls a fost sa maresc concentratia de aroma dar m-am oprit si cred ca am facut bine.
Pana acum am si un clasament:
1. Burley L&A
2. Traditional Mai Tai
3. Camel Mai Tai
4. Reteta Executivului (nr. 1).
Avatar utilizator
SemperPri
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 76
Membru din: Mie Sep 03, 2014 4:50 am

Re: Aroma tabac

Mesaj de SemperPri »

De incercat este si French Pipe de la L&A. - tutun de pipă sec. Dacă baza nu este dulce merge si mai bine. Recomand mixarea in varianta de mai sus pentru Burley a lui nakir.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Aroma tabac

Mesaj de HORATUCU »

slavyk scrie:Din păcate, nu scrie nimic de origine dar cele pe care le-am luat eu, sunt de origine franceză (1,2) iar a treia, americană. Acum observ că au apărut și la 20ml.
Cele care au aceleași denumiri de FA este posibil să fie chiar FA. Dar poți să-i întrebi, nu cred că țin secret producătorul.
Astazi i-am intrebat. Nu mi-au spus producatorii, dar foarte amabili mi-au indicat urmatoarele arome: Tabac gaulois ( spun ca este cea mai vanduta la ei si este cea mai tabacoasa aroma);Desert blend si Black Tobacco.
Am comandat pe langa si Tabac brun si Route 66 . Baieti de treaba, intrucat le-am spus anterior ca nu-mi place aroma de caramel, s-au oferit sa schimbe Route 66 cu American Blend, mai apropiata de ce vreau eu.
Din ce deduc, cele cu provenienta ''EU'' sunt cele comune care sunt si pe la noi cu aceeasi denumire de la diversi producatori din EU.
Cele frantuzesti sunt originale de la ei.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Aroma tabac

Mesaj de slavyk »

O surpriză foarte plăcută sunt, pentru mine, aromele "Hit The Pipe". Din ce am folosit pînă acum, mi se par cele mai reușite chiar dacă sunt doar clone ale unor lichide celebre (BTW, pe care nu le găsești ca și aromă concentrată). Am cumpărat tot ce am găsit tabac dar și cîteva dulcegării Vanilla Custard (care și asta, la exhale, are urme clare de tutun!), Original Bunny, Mother Milk, Mystical Cloud. Am mai luat și Solubarome - Gorilla V2 (tutun cu banane) - bun, bun de tot! Fabricate, ambalate în Franța.
Așa că, dați năvală, pînă mai sunt la un preț rezonabil 15...17 lei/10 ml.
Le găsiți aici: http://www.vapeart.ro/categorie-produs/ ... -the-pipe/ http://www.vapeart.ro/categorie-produs/ ... olubarome/
Informații suplimentare, pe site-ul distribuitorului, adică aici: http://www.tabacadabra.com/arome-tabac- ... 02x2837873
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Aroma tabac

Mesaj de HORATUCU »

Ieri am scos de la macerat dupa 4 zile ''Aroma Tutun Selectionat'' de la Cloud Vape. Facut cu baza Fumetto, 10%.
Nimic din ce am vapat pana acum nu s-a apropiat, ce zic eu apropiat, este exact aroma de tabac pe care o cautam. Exact ca in descrierea lor de pe site.
Un gust fin de tot,putin de tot aspru, poate o picatura de indulcitor ar mai trebui, dar nu stiu sigur daca chiar trebuie. Ce mai, m-a dat pe spate. Nu stiu cum se va comporta cu trecerea timpului, dar acum este absolut superb. In topul meu a trecut pe locul 1 si deocamdata 5 pozitii dupa el este pauza.
Din punctul meu de vedere dau 10++++++.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Aroma tabac

Mesaj de slavyk »

Experiență neplăcută cu Tribeca de la L&A Vape... Flaconul a venit, cică, sigilat dar aproape jumătate era în cutia în care a venit împreună cu baza de la același producător. De fapt, după cum arată flaconul de 1 litru cu baza 5mg/ml, mai mult decît sigur este ambalată la magazin. Adică eticheta printată și lipită cu bandă adezivă... Baza e bună, fără miros, incoloră, fără gust. Să revin la aromă... Teoretic, 1ml/9ml bază, ar fi trebuit să fie suficient dar nici vorbă! Am ajuns la 30%, am lăsat-o 2 săptămîni... Ce a ieșit?! Bază chioară! Aromă, miros sau gust, ioc! Este pentru prima oară cînd pățesc așa ceva... Au fost cumpărate de BF, de aici: http://thevaper.ro/baze-1-litru/310-la-vape-base.html
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aroma tabac

Mesaj de Drumetul »

Din pacate Slavyk, aceeasi experienta am avut-o si eu cu aroma Tribeca. In schimb lichidul e excelent. Nu stiu de ce e discrepanta asta intre aroma si lichid. In privinta bazei, Cornel a zis ca a adus-o presat fiind de cumparatori si nu a avut timp sa umble dupa ambalaje si etichete corespunzatoare, el neintentionand sa vanda baze ca atare.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Aroma tabac

Mesaj de slavyk »

Drumețule, aș fi înteles dacă era vorba de niște începători în ale comerțului în domeniul T.E. Dar de la RCR VAPE care sunt pe piață de ceva timp, nu mă așteptam. O fi de vină partenerul lor de la sud de Dunăre?!
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aroma tabac

Mesaj de Drumetul »

Cel mai probabil, ca doar de acolo vin aromele.
Scrie răspuns