Setare Nextgen

Avatar utilizator
Muffu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 12
Membru din: Lun Ian 26, 2015 11:03 pm

Setare Nextgen

Mesaj de Muffu »

Sectiunea genesis someaza asa ca m-am gandit s-o resuscitez un pic.

Azi am ridicat nextgen-ul de la posta (fasttech) si l-am setat in graba mesh in mesh urmand tutorialul " onclick="window.open(this.href);return false; . Mesh principal de 500 iar cel secundar a fost cel cu care a venit in pachet.
Mesh-ul a iesit ok iar rezistenta a iesit de 0.7 ohmi fara hotspots (kanthal de 0.3); aburi ok, aroma ok dar parca tot kayfun-ul da mai bine. Mi-am reamintit de vremurile in care aveam clona mini did :)
Poimaine o sa incerc sa cumpar niste banda de kanthal sa ma mai joc un pic.

Poate vreun coleg mai experimentat in genesis (ahem Anca) poate sa ma indrume catre raiul mesh-ului de inox cu niste sfaturi :>
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Setare Nextgen

Mesaj de Gigi43 »

In ce sens da kayfun-ul mai bine?
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Setare Nextgen

Mesaj de slavyk »

Nu mi se adresează întrebarea ta dar mă bag și eu în vorbă... NextGen-ul meu nu redă aroma atît de bine ca și Kayfun-urile mele. Orice setare am încercat, nu am reușit să-l fac să se apropie de K-uri (K4, KFL). Deci, va ajunge, cred, la bazar cu păreri de rău pentru că îmi place mult cum arată.
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Setare Nextgen

Mesaj de Gigi43 »

Din pacate nu pot sa compar genesis cu kayfun, pentru ca inca nu am incercat kayfun-ul, dar sat 22 ma da pe spate
fata de drip-ul trident in ceea ce priveste aroma.
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Setare Nextgen

Mesaj de Motanel05 »

O parere: meshul principal (cel care vine la exterior) dupa oxidare, inainte de a fi rulat, se freaca usor pe ambele parti pe o bucata de bumbac. Astfel se agata in ochiurile plasei fire de bumbac, care dupa rulare, vor ajuta la o incarcare mai mare cu lichid. Valabil la orice genesis....
Avatar utilizator
Muffu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 12
Membru din: Lun Ian 26, 2015 11:03 pm

Re: Setare Nextgen

Mesaj de Muffu »

Se alimenteaza suficient de bine astfel incat sa pot face chain vape fara a primi dry hit. Aroma, desi nu e rea, nu se compara cu cea de la kfl+v2 pe care il detin.
De vandut nu o sa vand Nextgen-ul doar o sa ma mai joc un pic. Un tank care nu curge este un tank de pastrat!! :D

Ziceam de @Kiralina deoarece de la ea am aflat de Nextgen si s-a laudat ca ar fi mamica genesis-ului :cit . Evident, oricine altcineva este binevenit sa ne impartasasca pareri, sfaturi, etc

Dupa ce m-am chinuit 20 min sa fac mesh-ul (mi-a fost lene sa iau arzatorul din pivnita) parca nu l-as desface ca sa-l frec cu bumbac. Momentan o sa ma joc cu rezistenta.
Avatar utilizator
Kiralina
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 123
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:59 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Setare Nextgen

Mesaj de Kiralina »

Nextgen-ul ,cu setup-ul potrivit , este extrem de aromat.Eu il consider mult mai aromat decat Kayfunul.

Problema la el nu e lipsa de wicking, ci poate overwicking-ul. Ca sa-l faci sa mearga la adevarata lui valoare e nevoie de mesh 200 extrafin, care nu se gaseste la noi. Trebuie asta:

http://www.vape-atomizer-mesh.com/produ ... -Mesh.html" onclick="window.open(this.href);return false;

E putin de bricolat la cantitatea de mesh necesara functie de vascozitatea lichidului. Cam asta-i tot. In rest "hopa Mitica in picioare se ridica" :lol:
Avatar utilizator
Muffu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 12
Membru din: Lun Ian 26, 2015 11:03 pm

Re: Setare Nextgen

Mesaj de Muffu »

V-am zis eu ca ceva nu facem bine :D Si ca rezistenta? Kanthal simplu sau banda?
Avatar utilizator
Kiralina
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 123
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:59 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Setare Nextgen

Mesaj de Kiralina »

Merge si cu kanthal normal si cu banda, ba merge si cu Ni200 in temp control, dar la setup-ul cu Ni200 mai am un pic de studiat (pret de-o lucrare de doctorat :lol: ) . Pt. temp control trebuie sa ma apuc iar sa fac permutari de "x" luate cate "y" cu cantitatea de mesh :roll: ,si mesh 200 e "pe duca" pana vine alt pachet din UK.
Avatar utilizator
Kiralina
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 123
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:59 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Setare Nextgen

Mesaj de Kiralina »

Double post, sorry. S-a nextgenizat browserul :lol:
Avatar utilizator
Kiralina
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 123
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:59 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Setare Nextgen

Mesaj de Kiralina »

Un tutorial, al moderului aici:

" onclick="window.open(this.href);return false;
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Setare Nextgen

Mesaj de Gigi43 »

Desi nu are treaba directa cu subiectul, pot sa spun ca acum dupa ce am simtit gustul aromei pe genesis , am reinviat chiar
si genesisul de la Iulian v1.
Atat de mult imi place cum reda aroma fata de bumbac.
Scrie răspuns