Evolutia ET

Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Evolutia ET

Mesaj de Motanel05 »

Se pare ca am ajuns la momentul când industria chinezeasca ET a atins un nou record: pretul unui mod electronic VW VV sa fie mai mic decat pretul unui atomizor!
https://www.fasttech.com/products/1411/10013232/2230001" onclick="window.open(this.href);return false;
Nu discutam aici de calitate, fiabilitate, preformante si alte date tehnice, vorbim doar despre pretul in sine. Pret de vanzare, care include si taxe si adosuri comerciale. Logic, probabil ca la poarta fabricii modul respectiv are pretul la jumatate...
In toamna anului trecut, intr-un articol se afirma ca principalul producator de chipuri electronice YiHi, va ajunge in 2015 sa ofere producatorilor chinezi produse pentru productia de masa a modurilor electronice cu preturi tot mai mici. Bineinteles, conform traditiei chinezesti, s-au clonat si aceste chipuri intr-o diversitate demna de invidiat. Principalul este ca, am ajuns la faza in care saptamanal apar cel putin 2-3 modele noi cu preturi tot mai mici. Probabil, la un momet dat se va sesiza si discrepanta dintre pretul unui mod si al unui atomizor. Logic, atunci va trebui scazut si pretul atomizorului. Si tot asa, pana când, probabil, se va ajunge ca pretul unui mod electronic sa fie echivalent cu pretul unui pachet de tigari.... Vorba cuiva de pe un forum, nu este departe ziua când vom cumpara moduri electronice de unica folosinta.
Si in acest timp, altii se gândesc sa puna taxe, accize si alte biruri pe produsele ET. Chestie de optica si opacitate intelectuala. Invariabil, evolutia industriei ET se multiplica exponential, in defavoarea tigarilor clasice. Si nimeni si nimic nu o poate opri.
PS: conform ofertelor de pe Alibaba, se vede ca pretul unui mod pe FT este in medie cu 10-15$ mai mare. Ceia ce demonstreaza ca transportul nu este chiar gratuit.... :)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Evolutia ET

Mesaj de cristian »

Nici de pe alibaba transportul nu este gratuit, este chiar scump.

Trimis de pe al meu GT-I9300I
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Evolutia ET

Mesaj de Motanel05 »

Da, dar nu asta am vrut sa spun...In pretul de vanzare la FT este cuprins SI pretul transportului ca o medie la nivel international. Este marele merit al FT ca a stiut sa faca o astfel de miscare de marketing.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Evolutia ET

Mesaj de cristian »

Nu-i problema, am scris pentru ca probabil multi nu au cerut informatii de pe alibaba. Stiu ca tu stii, si probabil ca mai suntem cativa. Devine interesant cand iei cantitati mai mari.
Eu am cerut pret pe o bucata, mod VVW, mi s-a spus ca imi trimite unul ca "mostra", si transportul sarea de 30 USD - nu mai stiu exact.

Cu FT, GB si alte magazine online endetail din china, e altceva. Probail au o intelegere cu transportatorul, altfel nu se poate sa-mi trimiti un tank de rezerva cu 0.90 USD in 5 zile pana in RO.

Dar scuze te rog, e off topic.

Sa revenim la evolutia ET, deoarece subiectul e interesant.
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Evolutia ET

Mesaj de Motanel05 »

Inca o noutate, si din nou cu pret mai mic. Practic, la 20$ / 50W sa ajuns la pretul de 2,5$ / W ! Culmea este ca in fiecare luna calendaristica la chinezi apare cate o noua fabrica de tigari electronice. In timp ce UE se tot strofoaca sa inventeze restrictii...
http://www.airhooksvapair.com/products/ ... 897584.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: Evolutia ET

Mesaj de dan1978 »

0,4 $/W !
Imagine Din 15-02-2011Imagine
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Evolutia ET

Mesaj de Motanel05 »

Da, scuze!!!
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Evolutia ET

Mesaj de Motanel05 »

Un nou prag psihologic legat de pret: mod de 100W cu pretul SUB 50$:
https://www.fasttech.com/products/1411/ ... pv-box-mod" onclick="window.open(this.href);return false;
Din specificatii tehnice are toate cele necesare.....
Se configureaza tot mai precis faptul ca, pana la finele anului 2015, modurile cu 50-60W sa fie general acceptate ca "uzuale" iar pretul lor sa NU depaseasca 25$. Iar productia de masa cu chipurile YiHi abia sa lansat cu modurile Zero.
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: Evolutia ET

Mesaj de Tyrex »

Inca mai astept smartphone-ul cu atomizor incorporat :) Doar are baterie si ala ce naiba.
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Evolutia ET

Mesaj de Motanel05 »

Conform lozincii " ai grija ce-ti doresti...." nu cred ca este departe momentul sa-ti vezi visul cu ochii :lol: La prima vedere a lui Kamry 60W ( https://www.fasttech.com/products/1411/10012928/2299201" onclick="window.open(this.href);return false; ) toti au crezut ca sa intamplat minunea. Dar, cum chinezii fac orice pentru a vinde, sunt convins ca se gândesc si la acest hibrid. Si atunci, poate nu il cumperi... :)
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: Evolutia ET

Mesaj de Tyrex »

O sa-l cumpar sigur ca doar nu-l fabrica SvoeMesto ca sa aiba un pret de speriat :) Si daca-l face primul SM , ninja o sa-l cloneze sigur.
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Evolutia ET

Mesaj de Motanel05 »

Colegul Tyrex, iata ca, din nou, viata bate filmul! Doar cu cateva luni in urma glumeam pe tema noutatilor in domeniul modurilor, si iata ce s-au gandit sa mai puna chinezii unei astfel de jucari:

https://www.fasttech.com/products/3099/ ... 0mah-tc-vw" onclick="window.open(this.href);return false;

Din ceia ce se stie deja, pretul nu e o problema, in maximum 3 luni ajunge la jumatate, daca nu chiar la mai mult...Cred ca urmatorul pas va fi chiar incorporarea unui smartphone in cutiuta respectiva. Vorba marxismului, Doamne ajuta!
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: Evolutia ET

Mesaj de Tyrex »

Se pare ca in timp SF-ul devine realitate :)
Scrie răspuns