XTAR VC2

alxo91
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 87
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 5:43 pm
Localitate: Bucuresti

Re: XTAR VC2

Mesaj de alxo91 »

Revin cu o intrebare : de ce nu imi arata capacitatea completa a acumulatorului? Imi arata doar cat a bagat in el, adica cat avea lipsa.

https://www.dropbox.com/s/6lqh1ou8z43vg ... 6.jpg?dl=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Avatar utilizator
Suparici
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 66
Membru din: Mar Noi 12, 2013 11:23 pm

Re: XTAR VC2

Mesaj de Suparici »

Incearca sa descarci acumulatorul pana la 2.8-3.0V si pune-l din nou la incarcat, la final iti va arata cat a incarcat de la acea tensiune pana la incarcare completa 4.2V. Valoarea aceea va fi capacitatea aprox. a acumulatorului.
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: XTAR VC2

Mesaj de Valahul »

Suparici scrie:Incearca sa descarci acumulatorul pana la 2.8-3.0V si pune-l din nou la incarcat, la final iti va arata cat a incarcat de la acea tensiune pana la incarcare completa 4.2V. Valoarea aceea va fi capacitatea aprox. a acumulatorului.
Corect.
XTAR chiar spune asta:

Imagine
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
SemperPri
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 76
Membru din: Mie Sep 03, 2014 4:50 am

T

Mesaj de SemperPri »

Incarcatorul XTAR VC2 se prezinta intr-un ambalaj de carton ce contine:
- incarcator XTAR VC2
- cablu USB - microUSB
- manual instructiuni in limba engleza
- certificat de garantie
- saculet plusat cu logo XTAR

Pentru functionarea optima cu doi acumulatori este necesar un alimentator 110/220 V cu iesire USB sau alimentator pentru bricheta masinii cu iesire USB care sa aiba pe iesire 5V si minim un curent de 1 A, avand in vedere ca pe un canal alimentarea este intre 0.15A si 0.5A; deci maxim 0,5 A per canal pentru protejarea acumulatorilor.
Nu supraincarca acumulatorii, incarcarea se opreste in jurul valorii de 4.18-4.20 V.

Se poate folosi si alimentarea prin cuplarea la portul USB al PC/laptopului, dar intervine limitarea de xxxx specifica porturilor USB.

Fiind un incarcator ce permite incarcarea mai multor tipuri de acumulatori litiu, lamela “minus” este reglabila in functie de acumulator si are o miscare lina identica cu cea de la incarcatorul entry level XTAR MC1 si net superioara incarcatorului XTAR VP1.
Incarcatorul ajusteaza automat curentul de incarcare. Initial amperajul este de 0.15A, creste treptat la 0.5A, iar spre finalul incarcarii amperajul se reduce la 0.15A. Informatiile sunt afisate pe un ecran LCD sub forma unui voltmetru/ampermetru analog.

Daca acumulatorul este introdus cu polaritatea inversata, incarcatorul afiseaza mesajul Err pe canalul respectiv. Deasemenea daca sunt introdusi acumulatori Ni-MH sau acumulatori supradescarcati, incarcatorul afiseaza mesajul Null, dar nu imediat.
Unii acumulatori supradescarcati nu a reusit sa ii reactiveze decat dupa ce au primit un kick de cateva minute cu incarcatorul entry level XTAR MC1. Dupa kick am reusit sa ii incarc absolut pe toti pana la capacitatea lor de 2500mAh.
La acumulatorii IMR am observat ca la terminarea incarcarii, incarcatorul afiseaza un amperaj cu 10-12% mai mare decat amperajul indicat pe acumulator, iar la acumulatorii ICR amperajul afisat este cu cca. 5% mai mare decat cel indicat.

Ce mi-a placut:
- afisarea mAh incarcati in acumulator (Atentie! – afisaza cati mAh a incarcat in acumulator, nu capacitatea acumulatorului).
- ecran LCD cu un unghi de vizualizare de cca. 120° , vizibil si in lumina puternica
- raport calitate-pret foarte bun – 79 lei la LanterneLed.Ro
- finisaje bine realizate atat ale produsului in sine, cat si ale ambalajului;
- protectie la supra incalzire a acumulatorului
- atentionare vizuala (ecranul se stinge si se aprinde, iar in dreptul canalului, apare intermitent mesajul Full) atunci cand unul din acumulatori a fost incarcat la capacitatea maxima

Ce nu mi-a placut:
- nu exista posibilitatea de reglare a curentului de incarcare, este ajustat automat
- pachetul nu contine alimentator 110/220 V cu iesire USB sau alimentator pentru bricheta masinii cu iesire USB.
Avatar utilizator
Suparici
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 66
Membru din: Mar Noi 12, 2013 11:23 pm

Re: XTAR VC2

Mesaj de Suparici »

XTAR ofera pe facebook 10 incarcatoare VC2 gratuit.

Daca sunt doritori, trebuie sa dea like la 2 pagini si share la un post. Pe data de 12 feb se va trage la sorti.

Detalii pe pagina XTAR: " onclick="window.open(this.href);return false;

Imagine
Avatar utilizator
SemperPri
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 76
Membru din: Mie Sep 03, 2014 4:50 am

Re: XTAR VC2

Mesaj de SemperPri »

O completare mai detaliata la recenziile noastre
http://lygte-info.dk/review/Review%20Ch ... %20UK.html
Scrie răspuns