Vamo V5 - probleme.

krazyiNTTT
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Dum Sep 28, 2014 10:43 pm

Re: Vamo V5 - probleme.

Mesaj de krazyiNTTT »

protank 3-ul a venit in cutia lui cu 2 rezistente si un inel ceva care nici acum nu stiu ce sa fac cu el ^^. Am schimbat rezistenta cu cea de rezerva si tot la fel mi-a dat, in afara de rezistenta mare lucru nu mai e de verificat, ca tancul e ok.

P.S acum am vazut ca rezistenta de la protank avea o sarmulita un pic iesita de sub caucicul ala micut, am netezit-o un pic si acu merge...imi arata 1.9 ohm in loc de 2 ohm dar merge. :oops: :oops: . E un pic cam sec cand vapez dar macar merge :mrgreen:
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Vamo V5 - probleme.

Mesaj de Valahul »

krazyiNTTT scrie:protank 3-ul a venit in cutia lui cu 2 rezistente si un inel ceva care nici acum nu stiu ce sa fac cu el ^^. Am schimbat rezistenta cu cea de rezerva si tot la fel mi-a dat, in afara de rezistenta mare lucru nu mai e de verificat, ca tancul e ok.
....
krazyiNTTT scrie: P.S acum am vazut ca rezistenta de la protank avea o sarmulita un pic iesita de sub caucicul ala micut, am netezit-o un pic si acu merge...imi arata 1.9 ohm in loc de 2 ohm dar merge. :oops: :oops: . E un pic cam sec cand vapez dar macar merge :mrgreen:
No, ai vazut ca mai era ceva de verificat...
Aveai scurt.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
DarkShadow
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 88
Membru din: Joi Iul 10, 2014 8:28 am
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei

Re: Vamo V5 - probleme.

Mesaj de DarkShadow »

krazyiNTTT scrie:nu i-am dat ca am gasit un grafic pe net cu voltajele si de ex pro tank3 il tineam in 4 - 4.2 volti iar pe CE4 il tin tot la fel in 4, 4.1. Dar dupa cum v-am zis, ProTank3-ul nu-l mai pot folosi ca-mi zice "low ohm". Dupa ce ies de la servici am sa incerc sa ridic pinul si sa pun un o-ring sa vad daca e alta treaba.
Uite ceva dupa care sa te orientezi, poate-ti va fi de ajutor.

Tensiune recomandata pentru rezistentele Mini ProTank(cred ca sunt aceleasi rezistente ca si la Pro Tank 3) :

1.7 Ohm - 1.9 Ohm - 3.1v-3.4 V
2.1 Ohm - 2.3 Ohm - 3.5v-3.8 V
2.4 Ohm - 2.6 Ohm - 3.9v-4.2 V
2.6 Ohm - 3.0 Ohm - 4.3v-4.7 V

Un sfat cu care ai putea sa-l repari: incearca sa scoti putin pinul in afara si apoi bobineaza sub el cateva infasurari de ata de papiota, s-ar putea sa il fixeze si sa nu mai coboare inapoi. E doar o idee de remediere rapida, de moment. Succes!

Daca reusesti sa-l repari, stii acum la ce tensiune este recomandat sa folosesti rezistentele.

Stima.
hitzuzu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iul 29, 2014 11:57 am

Re: Vamo V5 - probleme.

Mesaj de hitzuzu »

Deci acum sa intelegem ca functioneaza vamo?
Avatar utilizator
DarkShadow
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 88
Membru din: Joi Iul 10, 2014 8:28 am
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei

Re: Vamo V5 - probleme.

Mesaj de DarkShadow »

Nu cred ca problemele erau la Vamo.

Stima
hitzuzu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iul 29, 2014 11:57 am

Re: Vamo V5 - probleme.

Mesaj de hitzuzu »

@darkshadow cred ca erau de la vamo din motivul ca la mai multe clearomizoare a afisat mesajul low ohm.
Avatar utilizator
DarkShadow
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 88
Membru din: Joi Iul 10, 2014 8:28 am
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei

Re: Vamo V5 - probleme.

Mesaj de DarkShadow »

hitzuzu scrie:@darkshadow cred ca erau de la vamo din motivul ca la mai multe clearomizoare a afisat mesajul low ohm.
Este posibil, nu te contrazic. Poate ne vom lamuri in curand. Dar daca a folosit o treapta de putere/tensiune mai mare la toate?
E posibil ca defectul sa se repete. Zic si eu, nu dau cu parul...
De obicei se spune ca userul e de vina, nu scula de vapat. Folosirea incorecta, din lipsa informatiilor despre produsul respectiv, sau nerespectarea recomandarilor producatorului, duce de cele mai multe ori la defectarea lui. Eu inclin sa cred ca defectul nu este la Vamo, s-ar putea sa ma insel totusi.

Stima.
hitzuzu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iul 29, 2014 11:57 am

Re: Vamo V5 - probleme.

Mesaj de hitzuzu »

Toti ne rugam sa nu fie de la vamo:)))
E mai scump decât un clearo:)))) plus ca din cate am citit nici rezistentele bubsunt grozave....
Avatar utilizator
DarkShadow
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 88
Membru din: Joi Iul 10, 2014 8:28 am
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei

Re: Vamo V5 - probleme.

Mesaj de DarkShadow »

Toate-s ''chinezarii'', te poti astepta la orice, insa ar fi de preferat sa nu se strice Vamo ca e cam "usturator".

Stima.
krazyiNTTT
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Dum Sep 28, 2014 10:43 pm

Re: Vamo V5 - probleme.

Mesaj de krazyiNTTT »

Acum am ajuns acasa, da ca sa fie o incheiere la acest subiect pentru moment, o sa explic intreaga poveste sa fie o lectura de noapte buna ^^. Am luat acest Vamo V5 din UK prin ebay, a venit impreuna cu un Kanger ProTank3 la cutie separata, 2 clearomizoare CE4, 2 clearomizoare VIVI Nova. Am zis sa nu le probez pe toate de la inceput si sa le iau pe rand. Primele 2 zile am folosit CE4 intensiv si am pus un pic in ProTank 3 sa vad cum e. Au mers perfect la inceput....recunosc ca am vapat excesiv pentru ca pot sa spun ca-si merita investitia un Vamo. De Duminica am inceput sa am probleme la modul ca: din cele doua CE4 nu mai iesea foarte mult abur, ProTank3-ul imi dadea low ohm si am schimbat rezistentele si tot la fel, VIVI Nova mergeau ambele dar imi afisa ohmi foarte multi la ele (de ex 4,5 ohm) si tot la fel foarte putin abur. Acum am deja cateva ore de cand am schimbat o-ringul si intr-adevar, cel de la magazinul de instalatii taiat si vai de capul lui este mult mai bun decat cel original pentru ca este mai gros si pinul nu mai poate cobori. Deasemeni, multumita lui Valahul am reusit sa vad ca pe rezistenta de la Protank3 erau iesite sarmulitele de la rezistenta foarte putin si probabil facea scurt cu filetul si de aia imi afisa low ohm. Intr-adevar am vazut pe net ca foarte multe Vamo au problema asta cu pinul central care coboara si nu mai face contact bine. In cele din urma vreau sa va multumesc pentru raspunsurile prompte si ma bucur ca am gasit aceasta comunitate.

@ hitzuzu daca folosesti de mai mult timp, as dori sa-mi recomanzi un clearomizor/atomizor sau cum se mai numeste :)) ca nu mai inteleg nimic, unul bun dar care sa nu fie din ala care trebuie sa scoti tankul tot timpul sa ungi vatelina cu lichid si apoi sa tragi cateva fumuri si tot asa.
Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: Vamo V5 - probleme.

Mesaj de gabyg »

Cam toata lumea cred ca iti poate recomanda: Kayfun Lite Plus si Taifun GT. Sunt atomizoare servisabile cu tank, adica ii faci rezistenta cu vata si nu trebuie ca la 3-4 pufuri sa picuri lichid pe vata ca isi trage vata cat lichid ii trebuie din tank. Un tank are capacitatea de 4-5 ml de lichid, o sa-ti ajunga pentru o zi intreaga de vapat sau chiar 2.
Ai putea cauta pe youtube de aceste 2 atomizoare ca sa vezi cum sunt.
Eu am un prieten care s-a apucat de tigara electronica direct cu un mod mecanic Nemesis si Kayfun. Intr-adevar la inceput a avut cateva problema cu setarea Kayfunului dar in maxim o saptamana ia dat de cap si il foloseste fara probleme. Nu i-am aratat niciodata cum se face rezistenta sau ce trebuie sa faca la el. A vazut 1-2 review-uri pe net si a prins imediat.
Poti sa-ti comanzi un atomizor servisabil din China si pana vine el, stai pe youtube si cand ai pus mana pe el o sa stii ce ai de facut, in proportie de 70-80%!
Avatar utilizator
DarkShadow
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 88
Membru din: Joi Iul 10, 2014 8:28 am
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei

Re: Vamo V5 - probleme.

Mesaj de DarkShadow »

gabyg scrie:Cam toata lumea cred ca iti poate recomanda: Kayfun Lite Plus si Taifun GT. Sunt atomizoare servisabile cu tank, adica ii faci rezistenta cu vata si nu trebuie ca la 3-4 pufuri sa picuri lichid pe vata ca isi trage vata cat lichid ii trebuie din tank. Un tank are capacitatea de 4-5 ml de lichid, o sa-ti ajunga pentru o zi intreaga de vapat sau chiar 2.[...]
Este un sfat bun. Eu le detin pe amandoua(clone) si pot sa-ti spun ca @gabyg are dreptate.
Atomizoarele respective setate corect, pe vata, sunt foarte bune d.p.d.v. al autonomiei, aromei redate, volumului de abur si al servisarii lor. Sigur vei fi multumit de ele.
Ca o recomandare in plus, de la mine, este sa-ti achizitionezi pentru ele si un mod mecanic cu un acumulator mai puternic ca: MNKE 18650A 1500mAh, AW IMR 18650 2000mAh, Sony US18650VTC4 2000mAh sau EH IMR 18650 2000mAh si nu iti va mai trebui nimic altceva. Eu am un mod mecanic Astro de care sunt foarte multumit, nu da rateuri si performeaza foarte bine, n-am treaba cu ce rezistenta imi confectionez la atomizoare, functioneaza foarte bine cu orice rezistenta mai mare de 0,5 Ohm(mai jos n-am incercat eu). Ca veni vorba de rezistente, eu m-am inteles bine cu rezistentele cu valoarea intre 0,9- 1,5 Ohm, care mi le confectionez singur si care rezista mult timp. Singurul lucru pe care il fac mai des, in materie de servisarea celor doua atomizoare de mai sus este sa schimb vata in momentul cand simt ca nu mai am acelasi volum de abur sau aroma nu mai e redata corect. Costurie cu intretinerea lor sunt minime, zic eu, fata de clearomizoare sau atomizoarele clasice, de asemenea manopera si timpul de servisare sunt mult reduse.

Stima.
krazyiNTTT
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Dum Sep 28, 2014 10:43 pm

Re: Vamo V5 - probleme.

Mesaj de krazyiNTTT »

M-ar bate un gand sa incerc un Kayfun Lite Plus (clone) ca vad ca ala original e vreo 100$ dar nu stiu daca gasesc sarmulita pentru rezistenta si acel tip de vata :)) in Iasi. Multumesc pentru recomandari.
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vamo V5 - probleme.

Mesaj de Drumetul »

Sarma si vata gasesti la noi, la magazinele on line. Daca iti comanzi din China, au si ei sarma (kanthal 0.30mm) iar vata poti lua din Kaufland (Bella sau Leonex). Asta pana vei da o comanda de lichide sau altceva la un magazin online de la noi sa-ti poti lua si niste vata bio, ca sa renteze transportul pana la Iasi.
Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: Vamo V5 - probleme.

Mesaj de gabyg »

Eu iti recomand sa iei de aici: http://e-plyny.pl/ Kanthal de 0.30 si de 0.35 si vata bio sau vata japoneza. Eu la inceput faceam rezistenta cu kanthal 0.30 dar dupa un timp am trecut pe 0.35 si imi place mai mult kanthalu asta mai gros, e mai teapan:), nu misca deloc.
Scrie răspuns