Celule laptop

Sacrificiu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 60
Membru din: Vin Mar 21, 2014 11:29 pm
Localitate: Iasi

Re: Celule laptop

Mesaj de Sacrificiu »

Am desfacut si eu o baterie de laptop si am scos de-acolo 4 (din 6) celule folosibile (voltaj masurat peste 2.8V). Acum intrebare: cum le folosesc in mod mecanic fara sa imi bubuie in fata? Imi trebuie neaparat PCB? Un incarcator "inteligent" gen NitecoreI2 e ok? Protectia Vape Safe e de unica folosinta (adica se arde dupa un scurt)? Pot incarca acumulatorul cu Vape Safe atasat?
Multumesc pentru raspunsuri.
bogdan123
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Mai 17, 2014 11:51 am
Localitate: rm valcea

Re: Celule laptop

Mesaj de bogdan123 »

aveti grija cu celulele de laptop,pot exploda,sunt omulte articole pe acceasta tema.
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Celule laptop

Mesaj de aisman »

bogdan123 scrie:aveti grija cu celulele de laptop,pot exploda,sunt omulte articole pe acceasta tema.
Nu explodeaza nimic. eu trag si la 0.2 ohmi si cu celule de laptop si cu aw si cu panasonic. Se incalzesc, dar eu nu cred sa bubuie :D
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Celule laptop

Mesaj de alexgogo-VA »

Pai si dau la fel???

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Celule laptop

Mesaj de cristian »

bogdan123 scrie:aveti grija cu celulele de laptop,pot exploda,sunt omulte articole pe acceasta tema.
(Postul e de umplutura, pentru BAZAR.)

Da-ne si noua niste link-uri cu un articol pe tema despre acumulatori care bubuie in conditiile de vapat.

@Alex> celulele pe care le folosesc eu in mecanic sunt Sony US18650GS. La 0.3 ohmi se incalzesc putin. Pot sa zic ca sunt mai buni decat unii acu cumparati. Adica dau mai bine.

Aici sunt testele de la Sony http://www.sony.com.cn/products/ed/battery/download.pdf
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Celule laptop

Mesaj de cristian »

(nu mai pot edita)

Si apropos de discutiile pe tema acu care nu sunt safe, multe sunt pentru marketing. Ca in orice domeniu.
E comert, si un comert foarte bun, cu consumabile.

Dar toti trebuie sa avem grija la ce folosim, asta e clar.


We placut bre!
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Celule laptop

Mesaj de aisman »

alexgogo-VA scrie:Pai si dau la fel???

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Nu dau la fel ca si cu un accu high drain, dar cert e ca nu bubuie, sau cel putin eu inca am toti dintii in gura :lol:
Chestia cu bubuitul cred ca e apa de ploaie. De cate ori nu mi-am scurtcircuitat acumulatorul cand cadea pinul de la EA inauntru se incalzea in draci dar nu mi-a bubuit niciunul pana acuma. Daca o sa imi bubuie unul intre dinti o sa va tin la curent :D
Normal ca nu incurajez chestia asta, fiecare o face pe pielea lui daca vrea sau nu. Eu sunt de parere ca inainte sa bubuie un accu se incalzeste in draci si ai timp destul sa arunci modul :lol:
Stima ;)
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Celule laptop

Mesaj de alexgogo-VA »

Nici mie nu mi-a explodat vreuna, dar mai incerc ;)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Avatar utilizator
Swich
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 27
Membru din: Mar Feb 18, 2014 12:42 am

Re: Celule laptop

Mesaj de Swich »

Eu abia astept sa imi revin cu partea financiara si sa pun mana pe un mod, am 9 celule 18650 recuperare de la un dell inspiron cu electronica pocnita la partea de incarcare. La teste rezulta ca inca mai au cam 80% din capacitate. Abia astept sa le pun la munca ( as putea sa fac niste adaptoare cu holdere, fire, butoane, dar e incomod de vapat). Va anunt daca bubuie vreuna, desi la scurt circuit nu a dat niciuna semne de stres, si tin pe undeva pe la 16 -18 amperi in scurt.


Sent from mobile using Tapatalk
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Celule laptop

Mesaj de cristian »

Acum ar trebui sa vedem serios problema. Nu bubuie ca nu contin explozibil. Dar in mometul cand incepe distrugerea elimina gaze fierbinti, care daca se acumuleaza intr-o incinta prost aerata (mod) pot crea presiune mare. Daca modul e in mana sau aproape de fata, este deja un risc. Asta vrea sa spuna expresia "bubuie". De altfel sunt nshpe mii de teste pe iutub, cu unii care chinuie acumulatorii in toate felurile. Niciodata nu explodeaza, dar fac ca racheta ce-i drept, datorita gazelor eliminate.
Problema este ca in practica, daca pui in scurt din greseala un acu, primul lucru pe care il vei simti este caldura emanata brusc de mod. Moment in care e bine sa il desfaci, arunci etc. Ce zic e din experienta. Dar a fost deajuns sa iau contactul si a fost ok. Se mai intampla, e riscul nostru. Aia cu tigarile risca sa ia foc daca fumeaza in pat, matoi, noi le avem pe ale noastre :)

DAR: fenomenul e perceput gresit, pentru ca e legat de celulele de laptop. Complet eronat. Exact acelasi fenomen il avem la ORICE celula neprotejata. Si cum majoritatea celulelor protejate sunt mult mai groase si nu incap in orice mod - de ex. in ale mele nu incap, folosesc high drain si sper sa fiu destul de atent.
Eu folosesc celule de laptop de calitate peste media la ce gasim pe piata si prin buzunarele vaperilor. Daca vreunul care a luat un acu de la v... sau v... din magazin, gen ultrafire, crede ca e mai protejat ca mine, greseste profund. Da' profund de tot. Ale mele da laptop sunt Sony d'alea originale.

Cam asta e cu "bubuitul".
tottenkopfheitten
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 17
Membru din: Mie Aug 06, 2014 9:16 am

Re: Celule laptop

Mesaj de tottenkopfheitten »

catalin_barna scrie:Salut.
Am dezmembrat astazi 2 baterii de laptop si m-am ales cu cateva celule 18560.....
La voltaj stau bine, am 4(sony) cu 4 volti si 6(astea nu stiu ce firma sunt) cu 3.95 volti.
Se pot folosi pentru moduri?
sa nu dai de belea
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Celule laptop

Mesaj de mariandex »

Tottenkopfheitten , ce iti e si cu bazarul asta , deabia astept sa vad ce vrei sa vinzi .......... un record ! 17 posturi scrise in 23 de minute ....... :D , primul post 18:13 - ultimul post 18:36 .

HAPPY VAPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
hitzuzu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iul 29, 2014 11:57 am

Re: Celule laptop

Mesaj de hitzuzu »

Care a fost ultimul post?
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Celule laptop

Mesaj de mariandex »

Salut , aici a fost ultimul mesaj :
tottenkopfheitten scrie:
Gigi43 scrie:Salut.
Ma bate asa un gand... :) sa-mi construiesc o cutiuta, un mod,sau sa cumpar.
Ideea este de a afla de la cei care au experimantat ambele variante din numele topicului,
care este solutia mai buna in ceea ce priveste feelingul si nu numai.
Teoria ca teoria, e ok. Aici, intrebarea-mea-f31/consum-rezistenta-t719.html" onclick="window.open(this.href);return false; am citit si sunt relativ lamurit.
Da practica ce spune?
Stima si aburi....bla bla, stiti voi :lol:
...narghilea cu baterii. TH nemaipomenit
Dar acum .....
Moderator3 scrie:Utilizatorul Tottenkopfheitten - banat permanent.
Motivul: ca și userul chrisanty, a cărui clonă este, a încălcat grav regulamentul forumului.
Același stil, banal... dar banat!
Asta e se mai intampla , ce nu inteleg eu e ca ideea bazarului e ca noi sa vindem ce nu ne mai trebuie , ce ne prisoseste , sau ceva care inca mai e bun dar sta pe tusa ca avem altceva mai nou si ne incanta , sau daca chiar vrem sa facem ceva comert putem cere acordul adminului sau direct pe forum la anunturi administratori cu o mica intrebare , ceva de genu : " bai baieti am si eu de vanzare cate ceva , cum pot sa sa pun pe forum sau care e regula ?" , e chiar asa de greu ? eu asta nu inteleg , si atunci stie lumea la ce sa se astepte din partea ta , ca esti un mic bisnitar care vrea sa faca un mic business :D .

HAPPY VAPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
mihaicretescu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 43
Membru din: Mar Iul 29, 2014 6:59 pm

Re: Celule laptop

Mesaj de mihaicretescu »

am o intrebare, toate bateriile de laptop au celule 18650? ca din ce vad cam toti asta ati scos din ele... intreb pentru ca am o vechitura de acer prin casa care sta fara baterie, conectat non-stop la priza si n-ar strica 2-3 celule , fie ele si slabe ca si capacitate/amperaj
Scrie răspuns