Arome Perfumers Apprentice

Scrie răspuns
Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de Makayu »

Intrebare intrebatoare,

1. M-type de la PA bate mai mult spre DK-TAB/RY4 de la Hangsen sau e mai mult aroma spre ceara? Gen Dark Tobacco de la FlavouTec?
2. Dulce de leche tot Pa bate cumva spre LBL? Ma refer la aroma aceea de prajitura, nu neaparat si urma de tutun din LBL.
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de c__b »

M-type e intr-o categorie aparte, numita M-type.

Nu stiu cum e dulce de lecche.

Daca vrei ceva gen LBL, te poti juca cu urmatoarele:
DK-tab
RY4
M-type
Cafea
Etyl maltol
Brown Sugar
Blueberry
Acetyl Pirazine

Proportii nu as putea sa iti zic, e in functie de gusturi, dar e undeva la 16-20 picaturi impreuna la DK si RY; 4-6 picaturi la M-type, 2-4 picaturi la restul. La 10 ml de lichid final.
Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de Makayu »

Nu ma intereseaza neaparat LBL-ul ci mai mult sa-mi dau seama cam ce fel de arome sunt (M type si dulce de leche). Dulce am inteles ca ar fi un fel de crema de lapte. Cred ca o sa merg mai degraba pe un Bavarian Cream.
M type-ul ma interesa mai mult daca e o aroma puternica (persistenta) si daca are vre-un pic de aroma de tutun/afumata. Chiar si dulce sa fie dar sa fie mai inchisa (nu stiu daca reusesc sa exprim corect - mai intunecata si fara tente orientale - scortisoara sau ceara)

Ideea e ca mi-am tot luat in ultimele doua saptamani 4 arome diferite din care doua slabe, imperial si superior tobacco de la TOB, una bucata bluewood si un dark tobacco (gust de ceara) de la FT. Acum vreau sa mai bag banii in doua sau trei dar sa raman la acestea. M-am saturat sa arunc banii pe fereastra.
vaperbogdan
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 44
Membru din: Mie Iul 23, 2014 4:22 pm

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de vaperbogdan »

Cum se impaca bazele ecig cu aromele PA? Ajutatima va rog !!!
Am baza eCig Vg 100% si vreau sa stiu daca e ok daca o combin cu arome PA.
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de s7ar »

Prepara 10ml si vezi daca iti place !
Eu zic ca se impaca foarte bine.
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de c__b »

Makayu scrie:Nu ma intereseaza neaparat LBL-ul ci mai mult sa-mi dau seama cam ce fel de arome sunt (M type si dulce de leche). Dulce am inteles ca ar fi un fel de crema de lapte. Cred ca o sa merg mai degraba pe un Bavarian Cream.
M type-ul ma interesa mai mult daca e o aroma puternica (persistenta) si daca are vre-un pic de aroma de tutun/afumata. Chiar si dulce sa fie dar sa fie mai inchisa (nu stiu daca reusesc sa exprim corect - mai intunecata si fara tente orientale - scortisoara sau ceara)

Ideea e ca mi-am tot luat in ultimele doua saptamani 4 arome diferite din care doua slabe, imperial si superior tobacco de la TOB, una bucata bluewood si un dark tobacco (gust de ceara) de la FT. Acum vreau sa mai bag banii in doua sau trei dar sa raman la acestea. M-am saturat sa arunc banii pe fereastra.
DK Tab de la PA ai incercat? Se poate combina cu Bavarian, piersica, cireasa, portocala.
Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de Makayu »

c_baias scrie: DK Tab de la PA ai incercat? Se poate combina cu Bavarian, piersica, cireasa, portocala.
Am luat aseara o sticluta de M-type de la Vapers-one (era ultima) pus 10 pic la 10ml lasat cca o ora la vapat si tras. Aaaaaltceva! O aroma foarte buna de tutun. Putin seaca dar nu innecacioasa, persistenta si cu un TH nemaipomenit. La M type, cu baza de 6, th-ul e mai mare fata de TOB Imperial de 12.

Legat de DK TAB, mi-a dat stef2871 azi dimineata o sticluta impreuna cu alte 3. Diseara cand ajung acasa o sa ma joc putin cu doua din ele sa vedem ce o sa iasa.
Avatar utilizator
zagga
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 118
Membru din: Joi Oct 24, 2013 1:41 pm
Localitate: Iasi

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de zagga »

Am nevoie de ajutor, va rog.
As vrea sa stiu in ce concentratie se prepara Tobacco Blend.
Am tot cautat insa nu sunt lamurit. Am gasit recomandari incepand de la 2,5% pana la 10%. E prea mare diferenta.
Multumesc.
Avatar utilizator
Kiralina
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 123
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:59 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de Kiralina »

zagga scrie:Am nevoie de ajutor, va rog.
As vrea sa stiu in ce concentratie se prepara Tobacco Blend.
Am tot cautat insa nu sunt lamurit. Am gasit recomandari incepand de la 2,5% pana la 10%. E prea mare diferenta.
Multumesc.
Incepe cu 2-2,5%. E un tobacco absolute. In opinia mea, merge foarte bine in combinatii.
Avatar utilizator
zagga
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 118
Membru din: Joi Oct 24, 2013 1:41 pm
Localitate: Iasi

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de zagga »

Am facut cu 2,5.
Acum sa vad cum o fi dupa o saptamana, doua.
Multumesc Kiralina !
Avatar utilizator
DarkShadow
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 88
Membru din: Joi Iul 10, 2014 8:28 am
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de DarkShadow »

zagga scrie:Am nevoie de ajutor, va rog.
As vrea sa stiu in ce concentratie se prepara Tobacco Blend.
Am tot cautat insa nu sunt lamurit. Am gasit recomandari incepand de la 2,5% pana la 10%. E prea mare diferenta.
Multumesc.

Eu am gasit dozarea de 0.5-2.5% la cei de pe Ecf.
Eu zic sa incepi cu 4-5 picaturi la 10ml de baza si cresti numarul de picaturi in functie de cat de puternic vrei sa simti aroma.
Daca vrei sa simti o aroma puternica, pune 10 pic la 10ml baza.
Succes!
Avatar utilizator
zagga
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 118
Membru din: Joi Oct 24, 2013 1:41 pm
Localitate: Iasi

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de zagga »

Nu ma impac defel cu dozarea la picatura. La PA, cel putin, am intalnit 3 tipuri diferite de sticlute, picutatoare diferite, toate luate din tara. In afara de asta, se pare ca difera volumul picaturii daca sticluta este plina sau e pe terminate.
Am facut cu 2.5 %, il las macar o saptamana si o sa vad atunci cum va fi.
Multumesc frumos!

Am facut acum o luna niste M-Type, 1% concentratie. Al naibii, mi se pare inca prea puternic. O sa-l diluez la jumatate, la 0.5.
English Toffee mi se pare extrem de gretos, am aruncat sticluta la cos, nu recomand.
Caramelul Original e foarte bun, insa trebuie pus aproape 15% sa fie ok.
Tobacco e foarte ciudat, are un iz de medicament, aracet, facut 3%, insa nu imposibil de vapat. Nu l-am aruncat inca, insa nu imi mai iau.
DK Tobacco mie nu mi-a placut defel, sotiei i se pare acceptabil.
Cofee, am incercat concentratii intre 3%-9%. Jalnic, are gust de seminte prajite, arse. Nici o treaba cu cafeaua. Doar esenta ca atare are un usor iz de cafea.
Avatar utilizator
DarkShadow
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 88
Membru din: Joi Iul 10, 2014 8:28 am
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de DarkShadow »

Mda, nu stiu ce sa zic. Eu ma descurc destul de bine cu picuratul din sticluta cu care vine aroma, dar daca vrei ceva mai precis cred ca seringa e ceea ce iti trebuie.
Pentru dozarea cu seringa, uite niste echivalente tot de la userii dupa Ecf:

''Syringe measure
1 ml is Equal to approximately 20 drops of liquid
3 ml = 60 drops ; 10ml = 200 drops ; 30ml = 600 drops
From here we can determine how many “Percentage” drops are required for flavorings.
FYI- Standard industry bottle sizes are- 3ml, 5ml, 10ml, 30ml
-For 3ml bottles or Mixes-
5% = 3 drops ; 10% = 6 drops ; 15% = 9 drops ; 20% = 12 drops
-For 10ml bottles or Mixes-
1% = 2 drops ; 2% = 4 drops; 3% = 6 drops ; 4% = 8 drops; 5% = 10 drops ; 10% = 20 drops ; 20% = 40 drops
-For 30ml bottles or Mixes-
1% = 6 drops ; 5% = 30 drops ; 10% = 60 drops ; 20% = 120 drops

If you have 10ml of nicotine base and need 10% flavor you would put it 20 drops of flavoring.
Flavor percentages vary from manufacturer but are ultimately based on individual tastes.
Less is frequently more….. Due to steeping, always start with low percentages and work up if need be.''

Uite si niste dozari si rating-uri pentru aromele de la Perfumers Apprentice, gasite tot la ei:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sper sa-ti fie utile.

Stima
Avatar utilizator
Kiralina
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 123
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:59 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de Kiralina »

Zagga, aromele PA merg excelent combinate intre ele, dar trebuie sa ai rabdare ca sa incerci diverse retete. Daca vrei sa faci lichidul gen baza+1 aroma, mai bine te orientezi spre alti producatori.

Sunt cateva retete de lichide cu PA aici, pe forum, si mai gasesti o multime pe net.
Avatar utilizator
zagga
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 118
Membru din: Joi Oct 24, 2013 1:41 pm
Localitate: Iasi

Re: Arome Perfumers Apprentice

Mesaj de zagga »

Intr-adevar, am auzit ca aromele TFA se preteaza mai bine combinate intre ele, insa majoritatea retelor gasite includ arome fructate, care nu se afla printre preferatele mele. Le evit, efectiv :oops:
Vreau sa vad cum e ca atare fiecare aroma, iar dupa ce se stabilizeaza individual, le combin ulterior, eventual, in cantitati mici. Desi, de exemplu, Caramelul (Original) imi place foarte mult asa cum este.
Am facut candva mixurile Executivului, sunt ok, insa personal, nu sunt pe gustul meu. Cred ca voi incerca cu prima ocazie aromele noi aduse la V1, mom&pop, am vazut impresii bune despre ele.

Am gasit si eu intre timp o lista completa cu dozajul aromelor TFA,
http://www.v-ecigs.com/tfa-flavor-perce ... endations/" onclick="window.open(this.href);return false;


Imagine

Multumesc tuturor pentru ajutor, sa aveti o seara frumoasa.
Scrie răspuns