Arome ToB ( Boca Aromatic )

Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de s7ar »

Dacă tot au ajuns şi pe la noi, de ce să nu vorbim şi despre aceste arome ?

Din câte am înţeles, şi am testat, lichidele nu sunt chiar foarte lăudate.
Eu am testat doar lichidul "Mango", pe care mi l-a oferit uşerul " rob3rtyn0 " acum ceva timp.
Lichid bun, de altfel. Mie mi-a plăcut..
Deci, asupra lichidelor nu mă pot pronunţa.

Dar aromele:

Azi, cum am rămas fără bază, am dat o fugă până la TigaraEgo, şi am văzut masă plină cu aromele ToB.
Am zis să le încerc şi pe astea, şi l-am rugat pe Ştefan să-mi recomande ceva bun. Mi-a dat "Costa Rica" şi "Strugure".

Ajuns acasă, am pregătit 2 sticluţe şi le-am umplut cu baza ToB - 9ml în fiecare sticluţă.
Am pus câte 10 picături de aromă în sticluţe, le-am agitat bine, le-am ţinut 5 minute în apă fiartă, apoi le-am testat în igo-l, dual coil cu ditamai găuroaiele.
Pff... parcă bază nu era de 0.6, TH-ul era prea puternic. Cum igo-l este singurul atty de drip pe care îl mai am prin casă, am zis să încerc aromele şi pe kayfun.

Am desfăcut kayfunul, am scos vată, am făcut un db "la rece", am pus vată, 4-5 picături de lichid (Costa Rica), am montat hornul, şi am tras...
Pauză... încă un "fum", iar pauză... Bun de tot!
Rezistenţa de 0.8 ohmi, TH puternic pt 0.6mg. Aroma, demenţiala!! Asta a fost "Costa Rica". Şi nu, nu are gust de ceai!
Nu-i nici tutun, e ceva aromat, dar bun! Îmi place..
Mi-am adus aminte că am şi Nautilus, care ştie să redea o aromă exact cum trebuie..
Schimb vată şi în Nautilus, umplu tank-ul şi trag.. Rezistenţa de 1.3 ohmi, microcoil + vată, bineînţeles. Aroma? Demenţiala!
Aroma bună, perfectă pentru un lichid de toată ziua.

Dacă în nautilus am pus "Costa Rica", în Kayfun mi-a rămas să pun "Strugure".
Şi asta am făcut, la fel ca şi cu COsta Rica, am pus 15 picături de aromă la 9ml de bază, VPG ToB 0.6mg.
Ei, am schimbat vată, am pus picurat 4-5 picături, am montat hornul şi am tras un fum.
Am rămas uimit, seamănă perfect cu Tide Râde de la Twisted! E bun de tot, răcoritor, puţin mentolat, struguri se simt. Parcă mai bun decât Tide Râde...

Una peste alta, termin cu scrisul şi zic că aromele merită!
Gusturile nu se discută, aşadar nu daţi cu păru'!
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de Makayu »

A incercat cineva aromele de tutun de la TOB?

Gold, Club sau Imperial Tobacco stie cineva cum sunt? Aspre mai spre tutunul French Pipe sau Cuban Cigar de la Liqua? Sau mult mai rotunjite gen ecoPure?
silvius
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 157
Membru din: Vin Mai 23, 2014 6:13 pm

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de silvius »

Si eu care credeam ca french pipe de la liqua e doar imputit...:)) Oricum nu cred ca compari ce trebuie.
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de Gigi43 »

silvius scrie:Si eu care credeam ca french pipe de la liqua e doar imputit...:)) Oricum nu cred ca compari ce trebuie.
Ok, nu compara cu ce trebuie. Dar stai, pana la urma putem compara ce cu ce vrem.
In ultima vreme cam prea multi dau replici de atotstiutori si mari critici de toate genurile. Nu ma refer numai la acest forum, ci in general.
Daca nu poti sa spui nimic vis a vis de intrebarea pusa, de ce trebuie sa ne luam de exprimare sau semantica?
In fine si eu sunt cam off topic acum, dar nu m-am mai putut abtine. Prea multa rautate sau prea putina indulgenta in "lumea asta"
ON
Nu stiu nimic despre aceste arome, chiar ma intereseaza ce spun cei care le-au testat.
Avatar utilizator
degady64
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 8:17 pm
Contact:

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de degady64 »

Gigi43 scrie:
silvius scrie:Si eu care credeam ca french pipe de la liqua e doar imputit...:)) Oricum nu cred ca compari ce trebuie.
Ok, nu compara cu ce trebuie. Dar stai, pana la urma putem compara ce cu ce vrem.
In ultima vreme cam prea multi dau replici de atotstiutori si mari critici de toate genurile. Nu ma refer numai la acest forum, ci in general.
Daca nu poti sa spui nimic vis a vis de intrebarea pusa, de ce trebuie sa ne luam de exprimare sau semantica?
In fine si eu sunt cam off topic acum, dar nu m-am mai putut abtine. Prea multa rautate sau prea putina indulgenta in "lumea asta"
ON
Nu stiu nimic despre aceste arome, chiar ma intereseaza ce spun cei care le-au testat.
Nu cred ca e vorba de atotstiutori sau critici ci doar de diferite pareri. Fiecare are un gust, si fiecare are pareri si e liber sa si le exprime.
Ce mie imi place la nebunie (si acum ma refer la lichide/arome, dar nu numai), altuia poate sa ii displaca profund.
Si mie mi se pare ca french pipe de la liqua miroase ca niste ciorapi nespalati dupa 1-2 zile de instructie in armata :D
Ce e adevarat e ca in ultimul timp oamenii au devenit foarte susceptibili, suparaciosi, orgoliosi si interesati doar de propria persoana. Este recomandat putin calm, detasare, mult altruism si foarte mult umor :lol:
Prea am uitat sa radem si sa ii facem si pe cei din jurul nostru sa zambeasca
ImagineImagine
silvius
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 157
Membru din: Vin Mai 23, 2014 6:13 pm

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de silvius »

Gigi43 scrie:
silvius scrie:Si eu care credeam ca french pipe de la liqua e doar imputit...:)) Oricum nu cred ca compari ce trebuie.
Ok, nu compara cu ce trebuie. Dar stai, pana la urma putem compara ce cu ce vrem.
In ultima vreme cam prea multi dau replici de atotstiutori si mari critici de toate genurile. Nu ma refer numai la acest forum, ci in general.
Daca nu poti sa spui nimic vis a vis de intrebarea pusa, de ce trebuie sa ne luam de exprimare sau semantica?
In fine si eu sunt cam off topic acum, dar nu m-am mai putut abtine. Prea multa rautate sau prea putina indulgenta in "lumea asta"
ON
Nu stiu nimic despre aceste arome, chiar ma intereseaza ce spun cei care le-au testat.

Am pus un zambaret acolo tocmai ca sa nu apara pareri ca a ta. Era o glumita. Si ca idee nu ma luam de exprimare, vroiam doar sa sugerez ca lichidele facute in casa sunt diferite de cele gata facute. Poate am eu prostul obicei sa compar mere cu mere si pere cu pere.
Si cu asta incetam cu off-topicul. Si eu sunt curios de aromele acestea(au si pret ok) ... poate ne ajuta stefan cu ceva descrieri.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de cristian »

degady1964 scrie: Ce e adevarat e ca in ultimul timp oamenii au devenit foarte susceptibili, suparaciosi, orgoliosi si interesati doar de propria persoana. Este recomandat putin calm, detasare, mult altruism si foarte mult umor :lol:
Prea am uitat sa radem si sa ii facem si pe cei din jurul nostru sa zambeasca
Uite ca sa dovedesti ceea ce ai afirmat, eu iti spun ca semnatura ta ma termina. Cand deschid un topic in care ai postat si apar ditamai tablourile cu rosu, verde si etc, pe juma' de screen, sincer nu ma pot concentra ca sa citesc ceea ce ai scris.
Nu te supara, dovedeste ca nu esti susceptibil suparacios si orgolios, si micsoreaza-le numai putin ca sa se vada ceea ce scrii. Deoarece chiar vreau sa citesc ce scrii.

On Topic

Si eu sunt interesat, dar pana vor apare in zona noastra (Galati-Braila) cred ca ies la pensie :)
Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de Makayu »

Ok. Pentru felul in care miroase French Pipe am auzit diverse formule "sosete nespalate", "pufuleti cu branza" mie mi se pare ca ar mirosi ca balariile proaspat taiate (gen brusture sau o planta asemanatoare) ideea e ca imi place foarte mult. Daca nu as vapa cca 120 - 150 ml/ luna costurile nu m-ar deranja dar asa .... in fine.

Am cumparat ieri doua bucati Arome TOB - Imperial Tobacco si Superior Tobacco. Am pus ibricul cu apa pe foc si m-am apucat sa fac lichidele masurate cu seringa am facut urmatoarele combinatii:
Imperial Tobacco
9ml - VPG de 12 tot de la TOB
1ml - aroma

Superior Tobacco - Aceleasi proportii de mai sus
Imparatul Superior (botezat de mine saracul - ca sa vada si el ca e mare)
9ml - VPG de 12
0.5ml - Imperiasl
0.5ml - Superior

Si o a patra combinatie pe care nu am testat-o inca dar mai pe la amiaza ...
9ml - VPG
0.4ml - imperial
0.4ml - superior
0.2ml - Bluee Wood de la John Smith
Dupa munca asidua de mai sus am scuturat bine sticlutele, le-am pus capacele si de suparare le-am aruncat in ibricul cu apa fierbinte. Dupa circa 3 ore de la experienta foarte placuta pentru ele le-am scos si am inceput sa vapez:

Impresia generala pe care mi-au lasat-o cele doua arome este ca sunt mai mult arome de fond decat arome puternice.
Imperial Tobacco imi aduce aminte de cartusele alea mici pentru primele tigari electronice gen analoage cu aroma de Marlboro. Tin minte ca acesta era gustul pe care l-a avut prima mea tigara electronica.
Asadar o aroma fina, chiar firava, putin caramelizata, se intrezareste usor intre doi vapori dar nu lasa o impresie puternica. Tutun? parca se simte si acela putin dar ... parca nu prea. E o aroma pe care poti sa o vapezi toata ziua, iar pentru cei carora le plac aromele mai putin pronuntate, aceasta este ideala.
TH-ul se simte destul de bine doar daca tragi direct in piept. Iti lasa un aftertaste usor intepator - daca-mi aduc bine aminte - seamana destul de bine cu cel de la analoaga.
Superior Tobacco mie mi se pare destul de asemanator dar cu mai multe detalii revin mai tarziu. Mai vapez cateva ore din Imperial si pe urma le schimb si voi scrie probabil maine.
Poate pana atunci se mai aseaza si aroma - desi ar trebui sa fie deja maturata.
Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de Makayu »

Initial am folosit Imperial pe un dripper Trident. Acum am pus cca 2ml si in Steam Turbine. Gustul? Dulce si atat! Posibil sa fie de vina si Setup-ul de la Genesis. Mesha de inox, 400, dual coil gurile de aer cele originale. Vapat pe 13 w la 15 imi da gust de ars.
silvius
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 157
Membru din: Vin Mai 23, 2014 6:13 pm

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de silvius »

Crezi ca un dozaj mai ridicat poate ajuta aroma sau sunt o cauza pierduta ?
Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de Makayu »

Am la macerat o sticluta cu 15% aroma. Dar cum e prea cald in casa pentru a mai da drumul la aragaz si a pune in apa fierbinte, o voi testa abia maine dimineata.
Makayu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 48
Membru din: Mar Mai 27, 2014 9:16 pm

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de Makayu »

Revin cu detalii despre Superior Tobacco.
Proportie aroma 10% - timp de macerare cca 36 de ore.
Aroma este ceva mai puternica decat cea de la Imperial (nimic iesit din comun ci doar ceva mai puternica) dar nota predominanta nu are pic de tutun. Este o aroma ce mie imi seamana putin cu migdalele. Din nou o usoara tenta de caramel dar tutunul nu il simt deloc.
La 15% aroma (am macerat si o sticluta din aceea) gustul devine chimic. Nu il intareste prea tare ci doar il face chimic.
Impresia totala, bune pentru cei care gusta arome mai putin pronuntate. Eu personal le voi consuma in totalitate dar eventual doar in combinatie cu lichid FrenchPipe sau Traditional de la Liqua.
Am pus intr-o sticluta cca 25% traditional tobacco si parca e alta mancare de peste. Simti tutunul cum te pisca la limba.
Avatar utilizator
degady64
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 8:17 pm
Contact:

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de degady64 »

cristian scrie:Uite ca sa dovedesti ceea ce ai afirmat, eu iti spun ca semnatura ta ma termina. Cand deschid un topic in care ai postat si apar ditamai tablourile cu rosu, verde si etc, pe juma' de screen, sincer nu ma pot concentra ca sa citesc ceea ce ai scris.
Nu te supara, dovedeste ca nu esti susceptibil suparacios si orgolios, si micsoreaza-le numai putin ca sa se vada ceea ce scrii. Deoarece chiar vreau sa citesc ce scrii.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: OK!
Sper ca e mai bine asa ;)
ImagineImagine
Avatar utilizator
degady64
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 8:17 pm
Contact:

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de degady64 »

Pana acum am vapat 50 ml de Costa Rica, 20 ml de Puerto Rico, 10 ml de piersica, 10 de cirese si 10 ml de pepene galben.
Mi-au placut toate, atat in drip (Cyclone) cat si in Kayfun lite +.
Un plus special pentru Costa Rica.
Nu am simtit gust de chimic, fructele au gust de fructe cam la 13-15% concentratie.
Singura problema a fost ca peste baza de VG-PG Fumetto a trebuit sa pun si PG pentru Kayfun si trebuie sa il inclin cu 180 grade si sa trag la rece cateva fumuri pentru ca sa se alimenteze, pentru ca altfelk imi da gust de ars. Probabil ca si VG-PG-ul de la Fumetto este prea gros.
Dar cu alte baze sfaraie (de la apa, probabil).

Recomand cu incredere aceste arome si il felicit pe Bogdan (tigaraego) pentru ca a adus aceste arome si le multumesc lui Stefan si lui Gabi pentru ca mi le-au recomandat!
ImagineImagine
silvius
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 157
Membru din: Vin Mai 23, 2014 6:13 pm

Re: Arome ToB ( Boca Aromatic )

Mesaj de silvius »

Testat si eu azi superior tabacco, pus ,lasat 5 minute si vapat in kay lite = fostul dk tab fara tente chimice.
Scrie răspuns