Schimbarea gustului

Totul despre e-lichidele facute acasa
Avatar utilizator
bodobaza
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 162
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 12:49 am
Localitate: Reghin/Cluj

Re: Schimbarea gustului

Mesaj de bodobaza »

Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: Schimbarea gustului

Mesaj de gabyg »

mersi frumos.
dar sincer mie imi da cu virgula:). cum pot sa ajung la o concentratie 0.6 si la un procent vg/pg 50/50 de exemplu? ca baza cu nicotina e 100 vg ori pg...
Avatar utilizator
lukant
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 86
Membru din: Mar Aug 06, 2013 6:51 pm
Localitate: Brasov

Re: Schimbarea gustului

Mesaj de lukant »

gabyg scrie:mersi frumos.
dar sincer mie imi da cu virgula:). cum pot sa ajung la o concentratie 0.6 si la un procent vg/pg 50/50 de exemplu? ca baza cu nicotina e 100 vg ori pg...
1 PARTE baza de 72 mg PG
4 PARTI baza de 0 mg PG
6 PARTI baza de 0 mg VG
1 PARTE aroma (care este PG si are 0 mg)
------------------------
12 PARTI in total
72 mg : 12 = 6 mg nicotina taria lichidului rezultat si procent 50% PG si 50% VG

Folosesti cati ml vrei pentru 1 PARTE (1 ml sau 10 ml sau ....) :D
gabyg scrie:pai am vazut ca Total Wicked are baza doar cu concentratie de 7.2:).
cred ca ar fi pacat sa o "indoi" cu alte baze 0.
Nu este nici un pacat daca diluezi baza de 72 mg ... mai ales daca cumperi de la ei si bazele de 0 mg. Nu faci decat sa diluezi concentratia de nicotina, bazele sunt aceleasi daca cumperi tot de la ei.
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Schimbarea gustului

Mesaj de Motanel05 »

Daca aplici principiul "sunt prea sarac pentru a-mi permite sa cumpar un lucru ieftin", daca ti la tine insuti si vrei sa vapezi lichid de calitate superioara fara a creste profitul unor dealleri, daca socotesti in fel si chip, vei constata ca se merita sa cumperi baze de super calitate si sa-ti prepari singur lichidele. Totul este sa reusesti sa ai suma necesara de investit...Daca iei in calcul arhi-cunoscuta formula ca, pe analoage dadeai peste 400 lei intr-o luna calendaristica, fa aceasta investitie si cel putin 6 luni calendaristice ai lichid super calitativ. Iar avantajul investitiei, nu mai necesita comentarii.... :)
Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: Schimbarea gustului

Mesaj de gabyg »

da... acum am vazut ca au si ei baze de 0. eu ma refeream ca e pacat sa iei o baza buna cum este totallywicked si sa o indoi cu o baza gen "vapez" sau cele care se gasesc pe la noi si au o calitate inferioara.

nu a pomenit nimeni de problema banilor... sunt constient ca pentru ceva bun trebuie sa platesti. vorba aia: dai un ban da stai in fata:). eu dadeam peste 500 de lei pe tigari pe luna:) fumam un pachet jumate de dunhil lung:).

pt mine este complicat ca trebuie sa scad si nivelu nicotinei pana unde vreau si procentu vg/pg sa fie cel pe care il doresc.
ar fi prea mea experienta de facut lichide acasa:)
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Schimbarea gustului

Mesaj de Motanel05 »

Vezi de treaba d-le! Preparatul lichidelor e floare la ureche, doar sa ai la indemana ce-ti trebuie. E plin netul si forumurile de indicatii, formule, si indicatii. Singurul sfat pe care ma incumet sa il dau celor care incearca pentru prima oara sa faca asa ceva, este urmatorul: din prima faceti amestecul baza-aroma(e) in sticlute de 5 maxim 10ml, si notati undeva ce si cat ati pus. Aveti astfel posibilitatea sa adaugati aroma, sau baza, notand fiecare picatura, pana cand rezulta licoarea ce va satisfice total. Abia dupa aceia, conform notarilor facute, treceti la "productia de masa", adica cantitatti de 30-50-100ml. Astfel nu veti strica nici din baza, nici din arome, si aveti posibilitatea sa "reglati" cantitatile optime. La urmatoarea preparare o sa zambiti amintindu-va cum a fost prima oara... :)
Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: Schimbarea gustului

Mesaj de gabyg »

gata,
mi-am dat comanda de totally wicked titanium ice 50 ml 72 mg si vg,pg cate 250 ml. o sa imi iau si cateva arome twisted si sa inceapa nebunia:))) sa vedem ce o sa iasa:D
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Schimbarea gustului

Mesaj de Motanel05 »

Precis si sigur va iesi ceva foarte bun, mult, mult peste ce poti cumpara dea'gata. Nu uita, pana vin ingredientele, doteazate cu sticlute si seringi. La "marmacie" gasesti toate dimensiunile de seringi, eu le prefer de 20ml.... :)
Avatar utilizator
alexandruj91
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 42
Membru din: Joi Mai 29, 2014 1:58 pm
Localitate: Iasi, Romania
Contact:

Re: Schimbarea gustului

Mesaj de alexandruj91 »

#gabyg daca ai un telefon cu android sau cam pe toate sist de operare ai sa gasesti un calculator de dozaj pt e lichide.
Baza cu cat va fi mai "curata" cu atat lichidul va avea un gust mai bun , dar pentru asta trebuie sa le lasi si la dospit..cel mai bine iese un lichid atunci cand la inceput il prepari fara nicotina di apoi adaugi exact cata nicotina ai nevoie adica pui baza 0 in sticluta pui aroma..o lasi la dospit si apoi pui din baza cu nicotina cantitatea exacta si apoi o mai lasi o zi la macerat iar gustul va fi mai bun iar lichidul isi va pastra aroma mai bine .

Atentie ! Afara deja a inceput sa se incalzeasca foarte tare si va trebui sa folosesti mai mult vg.. Cam 75% vg si 25%pg sau chiar 100% vg , dar asta doar daca ai un atty ce se alimenteaza f bn cu lichide mai groase.

Stima .Aj


Trimis de pe al meu Nexus 4 folosind Tapatalk
Imagine


--->KEEP CALM AND VAPE ON<---
Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: Schimbarea gustului

Mesaj de gabyg »

nu am android am ios... nici nu stiu ce sa caut in appstore... cum se numeste aplicatia?
multumesc frumos pt sfaturi! este de retinut:)
mda in leg cu atty... imi comandasem ultima fitsa de kayfun dupa ft:)))) dar s-a ratacit pe drum si e undeva prin turcia acum:D. nush care va fi soarta lui...
Avatar utilizator
bodobaza
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 162
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 12:49 am
Localitate: Reghin/Cluj

Re: Schimbarea gustului

Mesaj de bodobaza »

scoate pe pc eJuice me up,e un program unde poti face multe,eu asta folosesc cand imi fac lichidele :D
Avatar utilizator
alexandruj91
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 42
Membru din: Joi Mai 29, 2014 1:58 pm
Localitate: Iasi, Romania
Contact:

Re: Schimbarea gustului

Mesaj de alexandruj91 »

cauta si tu e-juice , e-liquid trebuie sa fie ceva.. stiu ca sunt muuulte , oricum pana iti vin tie lichidelee , ai timp sa cauti si retetar de lichide si mai multe lucruri :D
Imagine


--->KEEP CALM AND VAPE ON<---
Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: Schimbarea gustului

Mesaj de gabyg »

parfum:). multumesc pt ajutor;)
Avatar utilizator
alexandruj91
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 42
Membru din: Joi Mai 29, 2014 1:58 pm
Localitate: Iasi, Romania
Contact:

Re: Schimbarea gustului

Mesaj de alexandruj91 »

npc. daca o sa mai ai alte curiozitati , mai bine intreaba decat sa faci ceva sa strici baza . Oricum nu te sfatuiesc sa faci sticlute mai mari de 10 ml pentru ca nu o sa iasa.
Imagine


--->KEEP CALM AND VAPE ON<---
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Schimbarea gustului

Mesaj de Motanel05 »

" alexandruj91:... Oricum nu te sfatuiesc sa faci sticlute mai mari de 10 ml pentru ca nu o sa iasa. "

De ce spui asta? Dupa ce ai gasit raportul optim dintre cantitatea de baza si aroma (asa cum este mai buna pentru tine), chiar daca multiplici cantitatile cu 10, cu 100 sau 1000, lichidul rezultat va fi exact la fel cu cantitatea de 10ml preparata.
Personal, am constatat ca, in cazul in care preferi amestecul mai multor arome, este mai bine sa le ai amestecate intr-o sticla separata, astfel ele avand timp sa se "macereze" intre ele. Cand le combini cu baza, parca iese mai repede lichidul preferat cu acel evantai de arome.
Scrie răspuns