Jurnalul poetului iradiant

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Jurnalul poetului iradiant

Mesaj de mariandex »

Salut , nu-mi place sa ma bag in anumite "discutii" de ordin "cu atac la persoana" dar ideea e ca Alex a folosit corect cuvantul "delta" pentru ca nu e urmat de de fluviul respectiv de ex :
Scrierea cu litere majuscule
1. Se scriu cu iniţială majusculă:
a) numele de persoane, pseudonimele şi poreclele: Grigore Vieru, Ion Creangă, Ion Luca Caragiale, Mihai Eminescu;
b) numele proprii mitologice, religioase şi literare: Cristos, Dumnezeu, Apolon, Afrodita, Eros, Neptun, Poseidon, Zeus;
c) numele proprii date animalelor: Grivei, Joiana, Murgu, Plăvan.
Notă. Dacă numele propriu este alcătuit din mai mulţi termeni, majuscula este obligatorie la toţi termenii, cu excepţia cuvintelor ajutătoare: Baba-Cloanţa, Păsări-Lăţi-Lungilă, Statu-Palmă-Barbă-Cot,
2. Se scriu cu iniţială majusculă la toţi termenii, cu excepţia cuvintelor ajutătoare:
a) numele aştrilor şi al constelaţiilor: Luceafărul, Luceafărul-de-Seară, Marte, Pluton, Saturn, Uranus, Ursa-Mare, Ursa-Mică, Venus;
b) numele entităţilor geografice şi teritorial-administrative: Bucovina, Capul Bunei Speranţe, Carpaţi, Curtea de Argeş, Dunăre, Franţa, Marea Neagră, Munţii Apuseni, Oceanul Îngheţat de Nord, Oceanul Pacific, Olimp, Peninsula Balcanică, Statele Unite ale Americii, Valea Prahovei;
Observaţie. Termenii generici: baltă, câmpie, deal, deltă, insulă, lac, mare, munte, ocean, peninsulă, pârâu, vale, vârf; alee, bulevard, cale, judeţ, pasaj, piaţă, sat, stradă, şosea etc.:
a) când nu fac parte din denumire, se scriu cu iniţială mică: bulevardul Ştefan cel Mare, munţii Alpi, râul Prut,;
b) când fac parte din denumire, fiind urmate de un substantiv în genitiv, de un substantiv cu prepoziţie, de un adjectiv sau de un numeral, se scriu cu literă majusculă: Bulevardul 1848, Câmpia Transilvaniei, Delta Dunării, Marea Caraibilor, Munţii Apuseni, Oceanul Atlantic, Valea Prahovei.
c) denumirile oficiale ale organelor şi organizaţiilor de stat şi politice naţionale sau internaţionale, ale întreprinderilor şi instituţiilor de tot felul: Camera Lorzilor, Editura Ştiinţifică, Ministerul Afacerilor Externe, Organizaţia Naţiunilor Unite, Uniunea Artiştilor Plastici, Uniunea Europeană,;
d) denumirile evenimentelor şi ale marilor epoci istorice: Antichitatea, Evul Mediu, Iluminismul, Primul Război Mondial, Războiul de Independenţă, Renaşterea, Unirea Principatelor;
e) denumirile sărbătorilor laice (naţionale şi internaţionale) sau religioase: Anul Nou, Buna Vestire, Crăciunul, Înălţarea, Învierea Domnului, Paşti, Ziua Europei, Ziua Internaţională a Muncii.
3. Se scriu cu iniţială majusculă numai la primul cuvânt titlurile publicaţiilor periodice, ale operelor literare, ştiinţifice, artistice, precum şi denumirile documentelor de importanţă naţională sau internaţională: Amintiri din copilărie, Codul de procedură civilă, Convorbiri literare, Dacia literară, Declaraţia universală a drepturilor omului, Descrierea Moldovei, Limba română (revistă), Luceafărul, Odiseea, O scrisoare pierdută, Rapsodia română.
Deci , daca scriu " Maine ma duc in delta " e ok , dar daca scriu " Maine ma duc in delta Dunarii " e gresit pentru ca aici se aplica regula de la punctul 2 la observatie paragraful b :
" Când fac parte din denumire, fiind urmate de un substantiv în genitiv, de un substantiv cu prepoziţie, de un adjectiv sau de un numeral, se scriu cu literă majusculă : Bulevardul 1848, Câmpia Transilvaniei, Delta Dunării, Marea Caraibilor, Munţii Apuseni, Oceanul Atlantic, Valea Prahovei. "

Link-uri :
http://limba-romana.ucoz.ro/index/scrie ... cule/0-392" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.ortografia.ro/ortografia-lim ... majuscula/" onclick="window.open(this.href);return false;

Deci ....... , care a gresit ?

Mai exista o vorba din batrani si care merge de minune pe orice forum sau in viata " Capul plecat , sabia nu-l taie " dar asta inseamna ca nu stau sa ma ploconesc in fata nimanui , inseamna doar respect fata de cel de langa tine chiar daca e la mare departare fizica ( aproape prin intermediul tehnologiei moderne ) , cel putin asta e parerea mea .

HAPPY VAPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Avatar utilizator
poetul.iradiant
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 98
Membru din: Mie Feb 12, 2014 11:24 pm
Localitate: Tulcea

Re: Jurnalul poetului iradiant

Mesaj de poetul.iradiant »

Marian...eu zic ca la capitolul gramatica limbii Romane,poate doar sa fiu beat sa fac erori asa grave.Pai cand spui localnici din ”delta”,nu te referi la forma de relief,substantiv comun...CI LA REGIUNE,mai conteaza si sensul in propozitie.
Daca nu ar fi fost lenea din mine... eram,acum,in top 100 c.m.b.o. din Romania.
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Jurnalul poetului iradiant

Mesaj de alexgogo-VA »

Deci oricum ai da-o, tot nu e bine. Lasa asa. Ramane cum spune poetu'.
Avatar utilizator
poetul.iradiant
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 98
Membru din: Mie Feb 12, 2014 11:24 pm
Localitate: Tulcea

Re: Jurnalul poetului iradiant

Mesaj de poetul.iradiant »

Vorbeam,totusi zic,despre voprizare sau?Eu zic sa vedem cei cu vaporizarea asta,cum ii putem convinge si pe altii,cum putem sa o facem mai placuta...chestiuni dintr-acestea,probabil inutile,pentru unii.SI,uite,sa nu zica lumea ca sunt incapatanat,as putea admite ca am gresit,in privinta utilizarii termenului ”delta”...asta de dragul de a nu parea incapatanat,repet.
Daca nu ar fi fost lenea din mine... eram,acum,in top 100 c.m.b.o. din Romania.
Avatar utilizator
Swich
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 27
Membru din: Mar Feb 18, 2014 12:42 am

Re: Jurnalul poetului iradiant

Mesaj de Swich »

Chapeau à vous mariandex !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Imagine
Avatar utilizator
poetul.iradiant
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 98
Membru din: Mie Feb 12, 2014 11:24 pm
Localitate: Tulcea

Re: Jurnalul poetului iradiant

Mesaj de poetul.iradiant »

Parlez vous francais?
Daca nu ar fi fost lenea din mine... eram,acum,in top 100 c.m.b.o. din Romania.
Avatar utilizator
poetul.iradiant
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 98
Membru din: Mie Feb 12, 2014 11:24 pm
Localitate: Tulcea

Re: Jurnalul poetului iradiant

Mesaj de poetul.iradiant »

Ii mltumesc lui Mariandex pentru corectie.Sincer,acum am inteles dece...orice.Daca vom continua in ”stilul” acesta,pana pe la 02:00 sigur am 50 pagini si 2000 vizualizari...dar,din pacate,nu acesta era scopul meu.Pana la urma,trebuie sa recunosc,este vina mea...nu m-a obligat nici o gasca sa-i dau orz.Voi discuta cu baietii de peste hotare sa le aflu opiniile,cu adevarat avizate.Vorba cuiva...avem o tara frumoasa,pacat ca e locuita.INCA n-am scapat de stilul ”bocet la nunta si bascalie la inmormantare” si,sincer nici nu cred ca o vom face.
Daca nu ar fi fost lenea din mine... eram,acum,in top 100 c.m.b.o. din Romania.
Avatar utilizator
Swich
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 27
Membru din: Mar Feb 18, 2014 12:42 am

Re: Jurnalul poetului iradiant

Mesaj de Swich »

poetul.iradiant scrie:Parlez vous francais?
Je ne parle pas français, j'ai exprimé mon respect pour une personne avec le bon sens!
Imagine
Avatar utilizator
poetul.iradiant
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 98
Membru din: Mie Feb 12, 2014 11:24 pm
Localitate: Tulcea

Re: Jurnalul poetului iradiant

Mesaj de poetul.iradiant »

Pourquoi?Jpas vu le raison...
Daca nu ar fi fost lenea din mine... eram,acum,in top 100 c.m.b.o. din Romania.
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Jurnalul poetului iradiant

Mesaj de alexgogo-VA »

Sa imi zici si mie ce parere au cei avizati de peste hotare de mega realizarea ta.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Avatar utilizator
poetul.iradiant
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 98
Membru din: Mie Feb 12, 2014 11:24 pm
Localitate: Tulcea

Re: Jurnalul poetului iradiant

Mesaj de poetul.iradiant »

Asteapta.... :D :D :D :D La modul general vorbind,pentru o persoana cu inteligenta medie sau submedie,acul de siguranta si mai exact inventarea acestiua,reprezinta o chestiune insignifianta ce,in viziunea unei astfel de persoane,suporta o analiza de genul ”si eu puteam face asta”.Simplitatea unui obiect-unelta,adica modificat pentru a realiza alt scop decat cel initial in care se afla,genereaza corelarea dintre intelegere si creatie,asociere eronata,evident,dar care este de apanajul mintilor limitate.
Daca nu ar fi fost lenea din mine... eram,acum,in top 100 c.m.b.o. din Romania.
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Jurnalul poetului iradiant

Mesaj de alexgogo-VA »

Desigur.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Avatar utilizator
Swich
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 27
Membru din: Mar Feb 18, 2014 12:42 am

Re: Jurnalul poetului iradiant

Mesaj de Swich »

poetul.iradiant scrie:Pourquoi?Jpas vu le raison...
Am apreciat gestul !
A încercat sa aplaneze un conflict ( juvenil, după părerea mea ) într-o maniera eleganta și obiectiva !
Recunosc, și pe mine m-au gâdilat degetele sa încerc o aplanare, dar nu am calitățile diplomatice necesare pentru a interveni.

PS: N-am mai văzut asemenea "explozii" dintr-o chestie minora de pe vremea mIRC-ului, unde media de vârsta era în jurul a 14-15 ani !
Imagine
Avatar utilizator
poetul.iradiant
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 98
Membru din: Mie Feb 12, 2014 11:24 pm
Localitate: Tulcea

Re: Jurnalul poetului iradiant

Mesaj de poetul.iradiant »

Domnule,pentru a intelege intreaga dimensiune a problemei,ar trebui sa cunoasteti intregul istoric al schimbului de replici dintre mine si acest...forumist,inceput acum ceva timp pe vapersforum.
Daca nu ar fi fost lenea din mine... eram,acum,in top 100 c.m.b.o. din Romania.
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Jurnalul poetului iradiant

Mesaj de Midnight Caller »

Poetule,esti la un nou inceput aici si daca nu comenteaza nimeni la posturile tale inseamna ca poate :
1). Nu le citeste nimeni
2). Nu intereseaza pe nimeni

Asa ca fa bine te rog si cu tot respectul, controlez-vous sau apuchez-vous si va faceti forum separat unde sa aiba acces doar cei care va lauda operele de arta.
Continua cu jignirile si se va inchide si eventual sterge.
Considera cele de mai sus ca un avertisment si o rugaminte personala.


Sent from my GT-I9190 using Tapatalk
Scrie răspuns