Smoktech RDA Dripping Atomizer

Scrie răspuns
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Am avut cateva discutii printre picaturi (ca tot vorbim de drip) cu colegii nostri care folosesc asa ceva, si am ramas placut surprins de faptul ca nu numai eu consider ca este un drip bun cu un pret bun.
Din punctul meu de vedere, si uitandu-ma in jur la diferite modele, cel putin in nisa lui de pret sta bine.

Avantajele pe care le vad eu:
Spatiu de servisare foarte generos
Nu necesita surubelnita
Sistemul de setare, cu n x fire de silica lungi de 4.5 cm (eu le fac din silica de 1mm, 8 bucati), permite sa inghita pana la 20 picaturi de lichid fara sa necesite cuva
Sistemul de air-flow este numai bun, si faptul ca teava de aer sta peste nivelul bazei face ca sa nu ai parte de inundatii :) chiar daca esti prea generos cu incarcarea
Se trage relativ usor usor, daca va place asa e ok, e bine sa nimeresti orificiul de aer la locul sau (baza-clopot), altfel face ca oala sub presiune cand tragi
Rezistente am facut cu ce am avut la indemana, adica 0.2 sau 0.18 mm si le-am dus intre 1.8 si 2.3 ohmi, se comporta foarte bine cu conditia sa ii dai cat ii trebuie (eu ii dau 7-8 w)
Servisarea, fara sa fii mare mester o faci in cateva minute, iti permite spatiul sa te intinzi cu 6-7 spire lejer, sau mai mult daca iti place HR.
Clopotul sta bine pe baza (intra fest pe oringuri), eu folosesc o baterie veche ego ca sa pot desface ansamblul. Dar e indicat sa il tii pe masa... sau in cotiera, nu in buzunar
Il incarc prin mustiuc, se aseaza bine lichidul pe bidinea
Clopotul e din aluminiu (anodizat?), nu stiu cat e de ok, dar avand in vedere ca nu are rol de tank, merge
Cu inel se poate folosi si cu un twist ego, dar numai prin casa sa nu te vada vecinii, ca arata ca o ciuperca de remaiat ciorapi :D

Aspecte negative sincer nu am identificat, decat cele clasice de drip - stai cu butelca dupa tine. Mie imi place, ca pot schimba butelcile mai des ;)

Note
Servisare 10/10
Aspect 8/10
Abur, TH, aroma - depind de mod, rezistenta, lichid si gustul fiecaruia. IMO ar fi:
Abur 8/10
TH 9/10
Aroma 10/10

Stima!
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de Rica »

felicitari
citind ma faci sa ii dau si astuia o sansa,dar cand imi amintesc de alte experiente ...
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Merci Rica, dar felicitarile chiar le merita astia de la smok.
Am si eu o problema: poa' sa fie si din platina, daca curge pe undeva pentru mine e nul/0/kk. Orice mizor.
Asta nu scapa nimic, nici intors cu c..u in sus. Daca stii cat sa il incarci, e ok.
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de Rica »

vorba unui clasic in viata "asa face toate" ,daca nu sunt folosite corect apar probleme
mai rar gasit unul sa multumeasca pe toata lumea
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Din punct de vedere al satisfactiei micului mester care serviseaza prima data un drip, eu l-as recomanda pentru clasa pregatitoare.
E greu sa gresesti cu el, chiar daca ai cremwurstii mai grosi.

Stima!
Avatar utilizator
danezu
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 1:56 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de danezu »

Si eu sunt multumit de el, isi face treaba super bine, dar cu 20 de picaturi nu prea cred :mrgreen: Nu galgaie? Daca il tin cu gaura in sus cand trag am bagat si eu mai multe picaturi (max.10), dar cu gaura in jos curge....

Bafta!
Nu mai fumez din 01.03.2012
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Ai deschis un subiect fierbinte (mai ales daca iti ajunge lichid pe limba) :)
Ce am observat la al meu. In primul rand, este versiunea normala, nu aia mini, de asta ziceam ca arata ca ciuperca de remaiat ciorapi de dama. Tu stii ce zic, ca esti om batran.
In al doilea rand, daca e curat, adica virgina rezistenta si silica intra fara discutie 20 si mai bine. La 8 fire de silica de 1 mm si 4.5 cm lungime, intra.
Apoi, cand simt ca se schimba putin gustul - o ia ceva spre ciorapi opariti, bag repede 15 picaturi si nu galgaie. Dar daca fac incarcarea la ochi, 10 bag si eu.
Am patit-o cu galgaitul, recunosc, pana sa devenim prieteni (eu cu octopusul) si sa-l cunosc mai bine.
Daca scap totusi peste 15, si simt ca nu e ok, il tot rotesc in mana ca sa ia silica tot ce poate. Atunci da abur mai slabut ca e inecat saracu...


Inca ceva. Dupa ce fac servisarea, am grija ca teava de aer sa nu fie exact sub rezistenta, ci putin in lateral. El curge numai daca picura lichid in teava, altfel nu are cum, teava e peste nivelul bazei.

Si conteaza mult, am uitat sa zic, cum faci montajul final, astfel incat bidineaua sa stea departe de rezistenta, si printr-o miscare circulara pun clopotul ca sa ii dau volum. Astfel incat oricum as picura sa cada pe silica, iar silica sa nu se arda de la rezistenta.

Stima si iar stima!
Avatar utilizator
Rica
veteran
veteran
Mesaje: 574
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 9:33 am

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de Rica »

dar este absolut normal sa galgaie orice aty la supraalimentare
ce numesti tu bidinea?
capetele de la silica?
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!
Avatar utilizator
danezu
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 1:56 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de danezu »

Da, imi cer scuze dar l-am confundat din graba, daca ai modelul mare este normal ce spui, la cel mic se intampla ce povesteam eu! Important este ca isi face treaba super bine, iar eu ii dau nota maxima in defavoarea igo-s-ului!

Bafta!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nu mai fumez din 01.03.2012
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Rica> Da, smocul ala de 8 fire = bidinea. :)))

Principiul astuia - or mai fi si altele, nu stiu, e sa tina cat mai mult lichid in "bidinea". Cu cat is mai multe si mai lungi, cantitatea de lichid retinut creste.
Spun asta deoarece sunt vaperi care folosesc numai 6 fire, si ceva mai scurte, probabil ca de asta nu retine mai mult lichid.

Am gasit pe youtube unul si mai tare, va pun filmuletul aici. E de vazut!
O sa fac si eu setarea asta, sunt curios cum merge.

[youtube][/youtube]

Iote ce scoate asta din octopus:

[youtube][/youtube]

Cea care o fac eu e asta:

[youtube][/youtube]

Si diferenta intre cele de mai sus si al meu, este orificiul de aer. Daca va uitati cu atentie, unele au o simpla gaura in baza - se ineaca imediat ce pui o picatura in plus. Al meu are o "teava" care depaseste nivelul bazei, deci e greu sa intre lichid acolo, chiar daca baza e inundata.

Pun o poza, nu e curatat, scuzati va rog :?


Imagine

Click pe poza pentru detaliu. Se poate vedea ca "imping" putin rezistenta catre centru ca sa nu stea fix pe gaura de aer, in ideea ca poate picura lichid acolo. Sageata arata teava de aer.

@Danezu> E ok, oricum sunt niste drippuri reusite. De ala mic am vrut si eu la inceput, dar m-a convins feciorumiu sa iau ciuperca :))) Si nu imi pare rau deloc.
Stima si iar stima!
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de VapeMe »

Primul video cu bunny wick nu o sa il reusesti ala pune fir de bumbac asa am stricat eu acum o luna cred vreo 2 metri de silica si kanthal cam la fel nu merge se taie silica cand vrei sa tragi printre ochiurile alea poti incerca si o sa vezi eu l-am vandut pe al meu si acuma imi cam pare rau dar o sa imi iau altul..
Stima..
Stima Maxima . . .

Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Salut, am vazut ca e cotton, nu e silica. De aia nici nu am incercat pana acum, pe de alta parte nu stiu cum se comporta bumbacul in situatia asta.

O zi buna!
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de VapeMe »

Pai atata timp cat este fleasca merge bine fara sa se arda cel putin asa am vazut la mai multe setup-uri pe ytube.. am mai vazut pe unul care a pus si in evod .. de cand zic ca trec pe la Emidale sa imi iau fir de bumbac si tot nu am ajuns..
Stima..
Stima Maxima . . .

Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de cristian »

Atunci hai sa fii tu primul :)) eu astept sa vad ce concluzii apar dupa.

Si, daca mi se permite, fara sa vreau sa ma dau cunoscator, vreo doua sfaturi la achizitie:
1. luati din ala mare, nu pe frate-su mai mic ca faceti scurta la mana picurand in el
2. cand il aveti in mana, inainte de a-l plati, incercati clopotul pe baza ca sa vedeti daca sta bine. Daca nu se infige fest, cereti altul.
3. uitati-va la baza sa aiba teava de aer, nu doar orificiu, si suflati sau trageti aer astupand una din gauri. Trebuie sa nu treaca nimic cu orificiul astupat, si sa nu 'fluiere' pe liber. aliniati cu atentie orificiul din baza cu cel de pe clopot.

Stiu ca par naive sfaturile mele, si sunt 3 nu 2, dar poate ii ajuta pe cei care nu au experienta.

Cam asta ar ajunge zic eu.
Si luati un mustiuc la culoare, metalic, incercati-l si pe ala sa stea bine pe clopot. Sa fie larg ca sa puteti picura prin el direct. Nu e foarte scump, si da bine la aspect.

Stima!
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Smoktech RDA Dripping Atomizer

Mesaj de VapeMe »

cristian scrie:Atunci hai sa fii tu primul :)) eu astept sa vad ce concluzii apar dupa.

Si, daca mi se permite, fara sa vreau sa ma dau cunoscator, vreo doua sfaturi la achizitie:
1. luati din ala mare, nu pe frate-su mai mic ca faceti scurta la mana picurand in el
2. cand il aveti in mana, inainte de a-l plati, incercati clopotul pe baza ca sa vedeti daca sta bine. Daca nu se infige fest, cereti altul.
3. uitati-va la baza sa aiba teava de aer, nu doar orificiu, si suflati sau trageti aer astupand una din gauri. Trebuie sa nu treaca nimic cu orificiul astupat, si sa nu 'fluiere' pe liber. aliniati cu atentie orificiul din baza cu cel de pe clopot.

Stiu ca par naive sfaturile mele, si sunt 3 nu 2, dar poate ii ajuta pe cei care nu au experienta.

Cam asta ar ajunge zic eu.
Si luati un mustiuc la culoare, metalic, incercati-l si pe ala sa stea bine pe clopot. Sa fie larg ca sa puteti picura prin el direct. Nu e foarte scump, si da bine la aspect.

Stima!
Mai este de asteptat poate prin august o sa imi iau altul .. sau pana atunci imi pun pe ce am in dotare snur din bumbac, o sa incerc.. sa vad ce " zice " :D
Stima Maxima . . .

Imagine
Scrie răspuns