XTAR VC2

Avatar utilizator
moremih
veteran
veteran
Mesaje: 538
Membru din: Dum Sep 22, 2013 12:18 am

Re: XTAR VC2

Mesaj de moremih »

Comanda facuta .
Multumesc .
alxo91
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 87
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 5:43 pm
Localitate: Bucuresti

Re: XTAR VC2

Mesaj de alxo91 »

Urmeaza si eu.
alxo91
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 87
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 5:43 pm
Localitate: Bucuresti

Re: XTAR VC2

Mesaj de alxo91 »

alxo91 scrie:Urmeaza si eu.
comanda finalizata. il astept cu interes :D multumesc!
Avatar utilizator
moremih
veteran
veteran
Mesaje: 538
Membru din: Dum Sep 22, 2013 12:18 am

Re: XTAR VC2

Mesaj de moremih »

Maine cred ca soseste .
Abia astept sa-l compar cu VP2.
Voi pune foto si o scurta recenzie .

Sent from my Nivo using Tapatalk 2
Avatar utilizator
Suparici
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 66
Membru din: Mar Noi 12, 2013 11:23 pm

Re: XTAR VC2

Mesaj de Suparici »

Am trimis azi comenzile primite pana la ora 16:00. In localitatile cu NemoExpress am trimis cu ei iar in celelalte cu Prioripost.

Sper sa ajunga pe maine si sa va placa. :)
Avatar utilizator
SemperPri
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 76
Membru din: Mie Sep 03, 2014 4:50 am

Re: XTAR VC2

Mesaj de SemperPri »

Primit. Bagat prima sarja.
Avatar utilizator
moremih
veteran
veteran
Mesaje: 538
Membru din: Dum Sep 22, 2013 12:18 am

Re: XTAR VC2

Mesaj de moremih »

Am primit si eu .
Urmeaza foto

Sent from my Nivo using Tapatalk 2
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: XTAR VC2

Mesaj de Valahul »

Primit ambele incarcatoare.
Sunt superbe, fara cuvinte.
Ambalate profesionist. Sunt placut impresionat.
De la fratele Suparici nici nu ma asteptam de la altceva.
In curand recenzia.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
moremih
veteran
veteran
Mesaje: 538
Membru din: Dum Sep 22, 2013 12:18 am

Re: XTAR VC2

Mesaj de moremih »

Primele impresii .
VC2
Mai mic . Il pot numi chiar finut.
Alimentarea se face printr-un cablu usb - micro usb , ceea ce face posibila cuplarea la mufa usb a calculatorului sau folosirea cablului de alimentare a telefonului mobil .
Pentru priza va trebuie un alimentator de perete cu iesire usb , iar pentru masina un alimentator pentru bricheta masinii cu iesire usb..
Lipsa acestora , precum si faptul ca incarcarea se face intre 0.1 A si 0.5 A - da pretul incarcatorului de doar 79 roni .
Display-ul este generos . Indicatiile se pot citi clar - usor .
Nu exista buton de selectare a amperajului . Acesta ajustare se face automat in functie de acumulatorii pusi la incarcat - totul pentru obtinerea performantelor optime .
Prima concluzie :
- Un device performant la un pret corect , pe care il gasiti in Romania la lanterneled .ro .
Multumesc lui Suparici - Gabi , pentru pisibilitatea achizitionarii acestui incarcator performant de aici din Romania .
Recomand acest incarcator vaperilor care doresc ceva performant la un pret decent .
Multumesc echipei Lanterneled si in special lui Suparici pentru efortul depus in mentinerea unor preturi decente versus calitate - pentru produsele necesare vaperilor. ( acumulatori , incarcatoare ) si pentru aducerea in oferta magazinului a noi produse .

Stima

Sent from my Nivo using Tapatalk 2
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: XTAR VC2

Mesaj de Valahul »

Hai sa facem si recenzia incarcatorului XTAR VC2, achizitionat de pe LanterneLed.Ro.
Pachetul in care vine, nu foarte mare:

Imagine

Pachetele celor doua incarcatoare comparativ, VC2 si VP4:

Imagine

Cel din dreapta, mai mic, e VC2.

Ce contine pachetul incarcatorului VC2:
- incarcatorul
- cablu USB-microUSB
- manual cu instructiuni
Pachetul arata foarte bine, ambalat bine, hartie de calitate. Incarcatorul este introdus intr-un saculet rezistent si aspectos, poate fi folosit si la altceva.

Imagine
Imagine

Dupa continutul pachetului, rezulta ca pentru alimentare la priza, necesita incarcator existent pe acasa la ceva telefon mobil sau achizitionat separat. Incarcatorul trebuie sa aiba iesire USB sau terminatia cordonului sa fie microUSB. Oricum, majoritatea telefoanelor mobile moderne au asa ceva. Important este ca incarcatorul sa scoata 5V si minim un curent de 1 A, parerea mea, pentru a face fata celor doua canale cu doua baterii la incarcat, avand in vedere ca pe un canal alimenteaza cu maxim 0,5 A.

L-am alimentat la priza, ecranul LCD este luminos, bine vizibil, plin de informatii referitoare la procesul de incarcare si destul de mare.
Comparativ tot cu un XTAR, VP1, pe care il am:

Imagine

Ecranul:

Imagine

care contine urmatoarele informatii, majoritatea reprezentarile fiind sub forma de indicator cu ac:
- in partea de sus, curentul de incarcare, care este nereglabil, nu exista buton/comutator etc prin care utilizatorul sa-i poata modifica valoarea, si care se ajusteaza automat functie de capacitatea bateriei
- in partile dreapta si stanga, corespunzatoare celor doua canale, voltajul bateriei
- sub voltajul bateriei, capacitatea in mAh a bateriei

Comparatie intre VP1, VC2 si VP4:

Imagine

Plusuri:
- aspectul, forma incarcatorului, materialele folosite sunt de cel mai inalt nivel, lucru cu care compania XTAR ne-a obisnuit. Sunt fan declarat.
- lamelele care trebuiesc impinse pentru a monta acumulatorul in sloturile de incarcare se deplaseaza extrem de usor si placut, spre deosebire de VP1, la care sunt mult mai rigide. Se vede ca au lucrat la acest aspect. Arcuri mult mai calitative.
- afisarea capacitatii bateriei, un lucru extrem de util, motivul de fapt pentru care am achizitionat acest incarcator.
- ecran generos si plin de informatii, foarte vizibil, fata de VP1 de exemplu, care la lumina puternica are probleme cu vizibilitatea.
- pretul foarte bun, la LanterneLed.Ro e doar 79 lei. Sa fim seriosi, 79 lei sunt 5 pachete de tigari...
Minusuri:
- nu exista posibilitatea de reglare a curentului de incarcare, el este ajustat automat, dar oricum incarcatorul gaseste solutia cea mai buna pentru protectia bateriei si marirea duratei ei de viata
- necesita adaptor de priza separat, oricum toti avem unul de la ceva telefon mobil sau tableta. La 79 lei acum sa vina si cu asta...
Concluzie:
La 79 de lei, cat costa, este un best buy la ora actuala, raport calitate/pret. O sa vedeti in recenzia urmatoare a incarcatorului VP4 pe care o voi face, daca VP4 este un must have, VC2 este best buy. Cum am mai spus, 79 lei reprezinta pretul a cinci pachete de tigari. Un incarcator superb, a carui functie de afisare a capacitatii bateriei il face unic.

P.S - Daca fratele Suparici de la LanterneLed.Ro nu ar exista, ar trebui inventat. Daca nu poate fi inventat, clonat de urgenta.
Cat de curand oi avea drum la Cluj, ca nu-i departe si om be o palinca de Bihor, ca pa la voi la Cluj e mai slaba cu 2-3 grade...
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: XTAR VC2

Mesaj de slavyk »

Să-l foloseşti sănătos, Valahule! :)

trimis de pe S500 prin Tapatalk
Avatar utilizator
moremih
veteran
veteran
Mesaje: 538
Membru din: Dum Sep 22, 2013 12:18 am

Re: XTAR VC2

Mesaj de moremih »

Asa cum a spus Valahul , si eu am devenit fan Xtar .
Ma bucur ca am acum , modelele : VP 2 si VC 2 .

Sent from my Nivo using Tapatalk 2
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: XTAR VC2

Mesaj de Valahul »

Revin cu o completare privitoare la facilitatea de masurare a capacitatii bateriei de care dispune incarcatorul XTAR VC2.
Primindu-l azi, nu stiam cum functioneaza.
Tocmai am terminat de incarcat un acumulator Samsung ICR 18650, 2000 mAh.
Cand bateria e incarcata, ecranul LCD palpaie, se stinge si se aprinde, iar in dreptul canalului bateriei, apare intermitent full, adica bateria e incarcata, si capacitatea bateriei in mAh. Pe langa curentul de incarcare si tensiunea din baterie.

Imagine

In cazul de fata, cum am zis, am incarcat o baterie Samsung ICR 18650, 2000 mAh, iar capacitatea afisata la final este 1916 mAh, deci bine zic eu:

Imagine

Ca o precizare, daca se introduce in incarcator o baterie incarcata (4,2 V), nu ii masoara capacitatea. Pentru a o masura, trebuie sa o incarce.

Ce nu mi-a placut, dupa ce bateria a fost incarcata am vrut sa vad pana la ce tensiune incarca.
Pe ecranul XTAR VC2 este doar un indicator cu ac care are maxim 4,2 V, asa ca am pus-o in VP4 unde arata 4,22 V, la fel in VP1.
Stiu ca VP1 le incarca pana la 4,2 V dupa care le scade la 4,19 - 4,18 V.
Am un alt Samsung la incarcat in VP4, sunt curios pana la ce voltaj incarca.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: XTAR VC2

Mesaj de cristian »

Multumesc, a ajuns.
alxo91
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 87
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 5:43 pm
Localitate: Bucuresti

Re: XTAR VC2

Mesaj de alxo91 »

L-am primit si eu.

Este genial.

Aveam un incarcator no-name la 15 lei si mereu mi-am dorit unul profi pentru a avea grija de acumulatori.

Plusuri :

- foarte frumos ambalat, iti da impresia de un produs de calitate;

- materialele de constructie foarte ok;

- display-ul face din acest incarcator un produs genial;

- arcuri de calitate, foarte usor de pus acumulatorul la incarcat;

- masurarea capacitatii acumulatorului este un feature foarte util.

Minusuri :

- Cablul cam slab calitativ fata de cele de la telefoane, dar nu este un impediment atat timp cat isi face treaba;

- Faptul ca iti trebuie un adaptor de priza, dar cum spunea si cineva mai sus, pretul era mai mare daca il avea integrat.

Per total sunt multumit de el, mi se pare cea mai buna achizitie la acest pret, deja un prieten vaper imi cerea detalii despre el.
Am un adaptor de priza de la un iphone in care am incredere sa scoata necesarul de 1A, deci totul este ok.

Multumesc frumos pentru ocazia de a cumpara acesta incarcator si cu alte ocazii voi mai face cumparaturi de pe lanterneled.ro
Scrie răspuns