[VIDEO]WIZARD'S APPRENTICE EVOLVD II by MARK BUGS -romana

Avatar utilizator
ZboraSorin
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 104
Membru din: Mie Sep 25, 2013 2:32 pm
Localitate: Deva
Contact:

[VIDEO]WIZARD'S APPRENTICE EVOLVD II by MARK BUGS -romana

Mesaj de ZboraSorin »

[youtube][/youtube]
Respect Mesterilor din Romania!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: [VIDEO]WIZARD'S APPRENTICE EVOLVD II by MARK BUGS -roma

Mesaj de cristian »

Salut Sorin.

Am si eu o nedumerire de cand iti ziceam ca vreau sa imi iau unul. Uite ce scrie pe site:

Garantie:
1 an exceptie facand filetele.
Atentie: Acumulatorul se va pune cu "+" sus (in spre circuitul electronic), in caz contrar circuitul electronic se strica si nu va mai face obiectul garantiei.
Acesta este un device destinat utilizatorilor experimentati.

La un mod de varf, care costa >1000 lei nu se putea adapta un circuit de protectie la polaritate inversata?
Cand mai lipeam eu piese pe cate un circuit stiu ca asta se facea cu o dioda, care conduce intr-un singur sens daca imi aduc bine aminte. Toate bobarcile mele chinezesti au protectie, le-am testat in timp fara sa vreau.

In rest, numaide bine si multumesc pentru ca mi-ai dat ocazia sa il cunosc. Pe mod. :) +3
Avatar utilizator
ZboraSorin
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 104
Membru din: Mie Sep 25, 2013 2:32 pm
Localitate: Deva
Contact:

Re: [VIDEO]WIZARD'S APPRENTICE EVOLVD II by MARK BUGS -roma

Mesaj de ZboraSorin »

Salut Cristian! Problema cu introducerea inversa a acumulatorilor tine de chipul Dna .Cred ca asa este la toate dispozitivele care folosesc DNA.Moderii au ales sa faca Box urile cu incarcare micro USB(HANA,VAPOR SHARK) pt. a evita problema aceasta.Respect ZBORA
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: [VIDEO]WIZARD'S APPRENTICE EVOLVD II by MARK BUGS -roma

Mesaj de cristian »

Da, probabil ca asta e o explicatie. Dar nu rezolva nimic, protectia la polaritate inversa e ceva banal la ora asta.
Parerea mea, in rest modul m-a pus tare pe ganduri, si ca forma si ca "continut'. Este mult peste orice se afla pe piata.
Bravo lor!
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: [VIDEO]WIZARD'S APPRENTICE EVOLVD II by MARK BUGS -roma

Mesaj de mariandex »

Salut Cristi , protectia cu dioda e buna la dispozitive care se alimenteaza din surse externe cum ar fi casetofoanele auto ( asta cu dioda e cea mai simpla protectie antiprost ) , ma rog si la device-urile portabile se poate pune aceiasi protectie cu dioda in special la sculele care nu sunt foarte pretentioase cu tensiunea primita , dar la modurile noastre e o mica problema cu acea dioda pusa in serie , pe langa ca " te fura la cantar " mai trebuie sa fie si babana , de ce ? pai sa facem un exemplu : daca un dna 30 reuseste sa-mi scoata 5V in sarcina la 30 W asta inseamna un curent de 6A consumat din baterie ceia ce se traduce ca pe firul de + o sa avem o cadere de 3A , atunci dioda trebuie sa reziste la minim 3A , dar aceste moduri in functie de ce rezistenta au in sarcina tot asa se poate ca la bornele acumulatorului sa avem un consum de 3 ori mai mare . dar cea mai problematica situatie e ca modul te tine mai putin cu dioda decat fara , de ce ? pentru ca o dioda cu siliciu are la bornele ei o cadere de tensiune in jur de 0,7V ceea ce se traduce ca un acumulator incarcat situat la o tensiune de 4,2V va avea la bornele montajului o valoare aproximativa de 3,5 - 3,6V in sarcina ce inseamna ca acumulatorul e "descarcat" asta in teorie dar in practica s-a observat ca te tine ceva mai mult dar nu cat o baterie noua fara protectie .

HAPPY VAPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: [VIDEO]WIZARD'S APPRENTICE EVOLVD II by MARK BUGS -roma

Mesaj de cristian »

Foarte clar Marian. Bine, exemplul cu dioda era doar ca exemplu... Bineinteles ca la aceste circuite minuscule solutia ar trebui sa fie alta.
Dar, asta este, tre sa fii treaz si odihnit cand bagi acu in mod, ca daca il pui invers esti halit. S-au dus 200 euro :)
Scrie răspuns