Kitul Green Smoke

Avatar utilizator
moremih
veteran
veteran
Mesaje: 538
Membru din: Dum Sep 22, 2013 12:18 am

Kitul Green Smoke

Mesaj de moremih »

Salut

Green Smoke review .
Prin amabilitatea domnisoarei/doamnei Ingrid , am primit un kit Green Smoke Starter .
Kitul este ambalat intr-o cutie ( gift box ) cu prindere magnetica si contine :
O baterie mica automata
O baterie mare automata
Un incarcator la 220V cu iesire USB ( adaptor de perete )
Un incarcator / adaptor Usb
Un card – Green Smoke Club Membership Card
O brosura cu instructiuni in limba engleza
Un set de 5 cartomizoare , fiecare cu alta aroma ambalate intr-un blister si introduse in cutie
Pachetul variat conține 5 arome Green Smoke®’ - Absolute Tobacco, Red Label Tobacco, Menthol Ice, Vanilla Dreams și Mocha Mist.
Extra , am mai primit un set de cartomizoare Tabacco Gold Flavor

Lungime cartomizor – 37mm
Lungime baterie mica – 63mm
Lungime baterie mare – 79mm
Greutatea in varianta mica ( baterie + cartomizor ) -14gr.
In varianta mare – 18gr.
Lipsa informatiilor privind amperajul bateriilor si capacitatea cartomizorului / valoarea rezistentei a facut sa nu pot avea un termen de comparatie intre ceea ce declara producatorul si ceea ce am gasit eu .
Dupa primirea kitului am incarcat bateriile folosind incarcatoarele din kit., stiind ca acestea nu vin incarcate full.
Pentru bateria mica , ciclul de incarcare a durat 40 min pana la capacitatea maxima de incarcare ( ledul rosu din capul bateriei ce a stat aprins in timpul incarcarii s-a stins , semnalizand terminarea incarcarii ) .
Bateria mare – durata primei incarcari a fost de 35 min.

Bateria mica se pare ca este undeva la 180-240 mAh reali.
Bateria mare , undeva la 280-380 mAh reali .
Cartomizorul cu o rezistenta la 2.2 ohmi
Aceste cifre sunt apreciate de mine si nu masurate .

Testare:
Baterie mica incarcata full + cartomizor nou incarcat de producator
La o medie de 5 pufuri cu 10 min. pauza = 30 pufuri pe ora
Cartomizorul a tinut 9 ore
Bateria mica a tinut 8 ore
Bateria mare incarcata full ( aceeasi modalitate de testare ) , a tinut 11 ore
Descarcarea bateriilor s-a facut la maxim , lucru semnalizat prin clipirea ledului .

Incarcarea bateriilor ( acestea fiind descarcate complet ) folosind incarcatorul din dotarea kitului a durat :
3 ore pentru bateria mica
5 ore pentru bateria mare

Testul 2
Aceeasi metoda – rezultat asemanator .
Testul 3
Bateria mica = 7.30 h
Bateria mare = 10 h
Testu 4 si 5 rezultate aproximativ asemanatoare cu testul 3 ( se pare ca acestea sunt performantele bateriilor dupa ce s-au facut cicluri repetate incarcare – descarcare )

Ca si cantitate de vapori emisa la expirare - aproximativ egala cu cea expirata la folosirea unei tigarete clasice .
Comparatie vizuala ( sotia folosind o tigareta clasica )

Capacitatea de lichid a cartomizorului aprox. 1.2ml .
Acesta se poate reumple dar in mod sigur pentru a nu exista scurgeri se va putea pune doar 0.8 ml de lichid sau mai putin .
Reumplerea cartomizorului se poate face de cateva ori apoi materialul de absorbtie din interior se va degrada si nu va mai putea fi utilizat cartomizorul ( acest lucru - reumpleri repetate - doar daca va rezista rezistenta cartomizorului )
Aromele testate sunt cele primite impreuna cu kitul de test :
- Absolute Tobacco, Red Label Tobacco, Menthol Ice, Vanilla Dreams și Mocha Mist. + Tabacco Gold
Pot spune ca se simte foarte bine aroma . Preferatele mele sunt : Menthol Ice si Mocha Mist .
In cei peste 3 ani de cand vapez , eu am avut o scara mai simpla de impartire a lichidelor : imi plac / nu imi plac ; fara a sta sa analizez profund ce arome intra in componenta lichidului . De aceea in cazul de fata pot spune ca mie , aceste arome in plac iar dintre ele , cele doua amintite mai sus imi par mai deosebite .
Pacat ca si aici isi spune cuvantul – Pretul .

Tigarea electronica Green Smoke seamana ca forma si constructie cu tigarile E-Health , dar doar atat .
Tehnologia folosita la constructia bateriilor pentru Green Smoke , la confera acestora o fiabilitate mai mare in functionare decat E-Health .

Concluzii :
Pro :
Fiabile .
Se pot folosi de catre cei care doresc ceva slim ( forma si greutate )
Sunt mult , mult mai fiabile decat E-Health
Volumul de vapori este destul de mare , chiar m-a surprins in mod placut.
Bune pentru cei care nu vor sa aiba batai de cap , sunt foarte comozi , doar monteaza cartomizorul pe baterie si dai abur .
Contra:
Pretul foarte mare ( cel putin pentru Romania )
Baterie = 79 Ron
Pachet 5 cartomizoare = 59 Ron
Kit Starter ( cel mai ieftin ) = 269 Ron

Cocluzia finala : Sunt bune – dar nu la acest pret de vanzare .
Aceste concluzii pot fi / sau nu - insusite de catre cei care cauta lamuriri despre Green Smoke .
Rezultatele pot fi diferite : datorita stilului personal de a vapa , perceptiei personale asupra aromei ,formei ,dimensiuni .

Sima tuturor .
marcel
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Mie Feb 26, 2014 3:30 pm

Re: Kitul Green Smoke

Mesaj de marcel »

Felicitari pentru review.
Scrie răspuns