[VIDEO] SQUAPE clone by EhPRO

Avatar utilizator
ZboraSorin
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 104
Membru din: Mie Sep 25, 2013 2:32 pm
Localitate: Deva
Contact:

[VIDEO] SQUAPE clone by EhPRO

Mesaj de ZboraSorin »

[youtube][/youtube]
AMONASTRO sper sa intelegi ca folosirea acestui atty care are baza din aluminiu pe mine nu ma sperie (folosirea lui este strict optionala pt. fiecare vaper).Comparatia de pe close up este un pamflet si trebuie tratata ca atare.EnJOY!!!
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: [VIDEO] SQUAPE clone by EhPRO

Mesaj de dan1978 »

[youtube][/youtube]
Imagine Din 15-02-2011Imagine
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: [VIDEO] SQUAPE clone by EhPRO

Mesaj de Amonastro »

http://www.atsdr.cdc.gov/ToxProfiles/TP ... 191&tid=34" onclick="window.open(this.href);return false;

Extras:
2. Relevance to Public Health
2.2 SUMMARY OF HEALTH EFFECTS
There are numerous studies that have examined aluminum’s potential to induce toxic effects in humans
exposed via inhalation, oral, or dermal exposure. Most of these findings are supported by a large number
of studies in laboratory animals. Occupational exposure studies and animal studies suggest that the lungs
and nervous system may be the most sensitive targets of toxicity following inhalation exposure.
Respiratory effects, in particular impaired lung function and fibrosis, have been observed in workers
exposed to aluminum dust or fumes; however, this has not been consistently observed across studies and
it is possible that co-exposure to other compounds contributed to observed effects. Respiratory effects
(granulomatous lesions) have also been observed in rats, hamsters, and guinea pigs. There is concern that
these effects are due to dust overload rather than a direct effect of aluminum in lung tissue.

P.S. Studiile sunt mai vechi si deja foarte bine cunoscute in lumea medicala.
Nici eu si nici Sorin nu suntem cercetatori biochimisti, asa ca parerile noastre pot fi practic nule in fata unui adevar demonstrat. Deocamdata s-a demonstrat ca aluminiul e problematic in alimentatie si nu cred ca se va face prea curand un studiu de specialitate destinat unui model de atomizor. Aici nu discutam despre "teoria conspiratiei vaccinurilor satanice" ci despre adevaruri demonstrate in laborator si probate pe subiecti umani.
Recunosc... Ma tenteaza un Squape, dar acum am intrat in alte cheltuieli si poate mai tarziu apare un device mai safe!
Cat despre sfaturi legate de achizitionarea atomizoarelor... in timp am renuntat sa o mai fac in virtutea "ansamblului de procese psihice variate, complexe, cuprinzând senzații, percepții, reprezentări, noțiuni, judecăți, raționamente, inclusiv procese afective și voliționale" (via DEX) care poarta numele de CONSTIINTA! Vreau sa pot dormi noaptea.
Felicitari pentru review. Chiar mi-a placut! :)

In viitor voi fi mult mai putin activ pe forum. Am intrat deja in alte probleme si brusc mi-a scazut interesul pentru cercetari intr-ale vapatului. Am exact ce imi trebuie, functioneaza bine... asa ca voi lua o pauza mai lunga! Tuturor, multa sanatate!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: [VIDEO] SQUAPE clone by EhPRO

Mesaj de cristian »

Adevarat cu aluminiul si toxicitatea.
Dar, ca intotdeauna exista un dar, de obicei piesele din Al care intra in componenta device-urilor sunt eloxate. Si cred ca in majoritatea cazurilor, acolo unde se foloseste Al, mai ales in contact direct cu noi, el este eloxat.
Cel putin eu am un drip cu clopot din Al eloxat.

Eloxat (anodizat) inseamna ca are un strat protector care exact asta face: impiedica oxidarea.

Un citat:
Eloxarea (...)
Faptul că în acest proces aluminiul participă ca anod a făcut ca procedeul să fie cunoscut şi sub denumirea de anodizare.
Aluminiul este oxidat electrolitic pentru a se realiza un strat de 5 pînă la 25 µm care să protejeze anicoroziv materialul de bază. Stratul de oxid care se formează pe suprafaţa aluminiului în mod natural, abia atinge valori de 0,1 µm pînă la 0,5 µm.


Numai bine!
Avatar utilizator
ZboraSorin
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 104
Membru din: Mie Sep 25, 2013 2:32 pm
Localitate: Deva
Contact:

Re: [VIDEO] SQUAPE clone by EhPRO

Mesaj de ZboraSorin »

La toamna Cristian vin la Galati si bem vin in cani de aluminiu....
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: [VIDEO] SQUAPE clone by EhPRO

Mesaj de cristian »

Sa bem!
Aici suntem si te asteptam.

Serios, lasa vinul, adu o tuica din zona si niste tarhon si eu dau visichi la discretie ca s-a facut anu' asta!

Cu prietenie,

Cristian

PS Oxizii aia de Al ne dau in Alzheimer, dar numai in cazul ca recipientul nu e tratat contra oxidarii. Eu am avut ocazia in armata sa ma intoxic vreun an, ca numai cani de alea de tabla erau in dotare.... :) Dar inca cred ca judec normal, probabil ca e numai impresia mea?!?! :D (stiu cel putin o persoana pe aici care ar zice contrariul) :lol:
insider
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 32
Membru din: Mar Iul 02, 2013 8:25 pm

Re: [VIDEO] SQUAPE clone by EhPRO

Mesaj de insider »

In textul in engleza este scris ,, subiectii expusi prafului de particule de Al" iar in cazul vaperilor nu este cazul.
Cristian, dripul de care vorbesti e la loc de cinste si la mine, hi, hi...am unele mai scumpe si performante dar parca tot la acesta ma trage inima. Cred ca sunt sentimental. :D
Ca in bancul acela cu pacientul caruia medicul ii spune: cred ca analizele ma vor lamuri mai bine daca ai Parkinson sau Alzheimer.
Pacientul: ai grija doctore, decat sa uit unde am pus paharul, mai bine il vars....
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: [VIDEO] SQUAPE clone by EhPRO

Mesaj de cristian »

Pentru ca esti dripper ca si mine, ai un +3.

Vorbeam de minunatul meu smok octopus.... de neegalat pana in prezent IMO.

Numai bine!
BogdanDumi
RESELLER
Mesaje: 103
Membru din: Mie Noi 06, 2013 12:02 am

Re: [VIDEO] SQUAPE clone by EhPRO

Mesaj de BogdanDumi »

Eu as vrea sa vad si "modd-ul" albastru cum se foloseste , cateva caracteristici :))
marcel
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Mie Feb 26, 2014 3:30 pm

Re: [VIDEO] SQUAPE clone by EhPRO

Mesaj de marcel »

Felicitari pentru review.
Scrie răspuns