Caravela - clona FT

cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Caravela - clona FT

Mesaj de cristian »

Deoarece ma bucur de ceva timp de prezenta unei clone de Caravela de pe FT o sa scriu cateva cuvinte despre acest mod.
Pret 14.06 USD modul in short mode + extensia la 18650 5.52 USD.
Otel inox sand blasted: tuburile, top cap-ul, conectorul 510 si inelul de blocare.
Alama: bottom cap-ul cu butonul de fire.
Contacte argintate la ambele capete.
Pin de plus reglabil.
Finisaje foarte bune, filete silentioase, arcul ok si un conector 510 SS pe care te poti baza.

Cateva poze pentru exemplificare:

In combinatie cu clona Ithaka FT

Imagine

Top Cap-ul fata verso

Imagine
Imagine

Bottom lockable firing mechanism
Imagine

Imagine

Imagine

Alte detalii:
Logo Caravela si semnatura gravate cu laser pe tub.
Logo gravat pe butonul de fire.
Numar de serie gravat pe bottom cap.
Inel de blocare reverse threading.
Diametru 22 mm.
Dimensiune tubul scurt 45 mm, cu capetele montate 60 mm.
Dimensiune tub lung 75 mm.

Observatii personale:
Se inchide bine cu baterii flat top. Daca folositi baterii button top, se infileteaza tubul fara a ajunge la capat. Nu se poate folosi kick in configuratia de mai sus cu baterii 18650 sau 18350.
Cadere in sarcina la o setare de 1.6 ohmi: 0.19 V.
Nu imi dau seama daca e mult sau putin, deoarece valoare de 1.6 ohmi nu este de referinta. O sa refac experimentul si cu o setare de 1 ohm.


Cu consideratie,

Cristian
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Caravela - clona FT

Mesaj de cristian »

Revin ca sa mai adaug o fotografie de ansamblu:

Imagine

Numai bine.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Caravela - clona FT

Mesaj de cristian »

Cred ca am mai scris pe undeva ca e un mod normal, nu are o cadere in sarcina de speriat. Curatat la timp, e ok. Bineinteles ca totul depinde si de acumulator si de setarea atomizorului.
Dar revenind la mod, am cumparat de pe lanterneled.ro lubrifiant pentru filete si garnituri http://www.lanterneled.ro/accesorii-lan ... terne.html.
Cu un strat extrem de subtire, nesesizabil aproape, filetele merg fara nici un zgomot. Nu ma refer la scartaituri, ci la zgomotul firesc al unui filet normal, acum nu se mai aude nimic parca sunt de plastic.
Am aplicat si la vamo acelasi tratament, excelent rezultat.
Merge aplicat si la atty, mai ales in zonele unde se desface mai greu. Eu am folosit si la k3.1 deoarece in zona mustiucului original filetul avea un scartait enervant.

Nu are o influenta detectabila in conductivitatea electrica din ce am testat eu, si cred ca imi ajunge cativa ani :)

Produsul e la vedere pe site, pur si simplu am fost multumit de rezultat si am zis ca e ok sa va spun si voua.

Numai bine!

PS adevarat ca am luat un lubrifiant si doua cutii pentru acumulatori care au costat mai putin ca transportul, dar asta e :)
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Caravela - clona FT

Mesaj de alexgogo-VA »

Din testele mele, nici celebrul noalox nu influenteaza cine stie ce conductivitatea (sau o fi placebo? ) mai ales ca impreuna cu radurek am masurat noaloxul si nu conduce curent...

Oricum, un filet lubrefiat merge altfel, e din alt film ;)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Avatar utilizator
cristi75
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Joi Dec 05, 2013 3:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Caravela - clona FT

Mesaj de cristi75 »

Eu despre noalox zic de bine.
Folosesc un iTaste SVD. Cand nu aveam noalox, observam ca atunci cand apasam "fire", mi se incalzea degetul mic de la mana, care statea de obicei exact peste imbinarea intre tubul de extensie si corpul modului. Ieczista o explicatie: fiind un mod VW, mai ales atunci cand bateria are voltajul mai scazut, modul compenseaza asta prin injectarea unui curent ai mare. In momentul acela, din cauza unui contact electric deficitar la nivelul filetului dintre tub si corp, aparea o "rezistenta de contact" care producea caldura.
Dupa ce am facut rost de noalox, fenomenul n-a mai aparut niciodata. Eu pariez pe noalox.

Referitor la "masurarea" noaloxului, care nu prea e concludenta...
Cred ca in cazul a 2 piese ce se asambleaza prin insurubare, daca filetele sunt "perfecte" (are joc minimal si in plus, unghiurile la care sunt taiate filetele sunt perfect aliniate), cred ca adaugand noalox nu vei observa mare lucru. Daca insa sunt anumite imperfectiuni, hemoro..., pardon, noaloxul face bine ;)
Testul pe care poate l-ai putea face, ca sa vezi cat de eficient este noalox:
- consideram ca iei un mod cu filete care nu sunt perfecte (scartaie, au joc) si nu sunt date cu noalox sau ceva similar
- masori caderea in sarcina. Poate chiar ai sa observi acea caldura degajata la contactul intre 2 piese
- cureti cu alcool toate filetele modului, cele care conteaza la conducerea curentului electric, apoi dai cu noalox
- masori din nou caderea in sarcina
Eu zic ca ar trebui sa fie o diferenta.

Acum, noalox vs alte produse pt filete:
Cristian, din cate m-am uitat la acel produs de pe lanterneled.ro, el pare sa fie o vaselina pt mecanica fina, FARA proprietati electric-conductive.
Dand cu ea pe filetele modului, vei obtine intr-adevar niste filete care misca bine. DAR, aproape sigur vei avea un contact electric MAI SLAB decat fara acea vaselina - iti va creste caderea in sarcina. Fiindca la un contact electric deja slabutz, mai adaugi inca un material cu propria lui rezistenta electrica (mare in cazul asta). Rezistenta de contact a filetelor se inseriaza de fapt cu cea a vaselinei.
Noalox, spre deosebire de acea vaselina, contine o pulbere de Zinc in suspensie, care in strat foarte fin, ajuta la un contact electric perfect. Acea suspensie de zinc, odata filetele stranse, va crea milioane de punti conductoare microscopice intre fiecare dintre spirele filetului.

Numai bine!
Imagine
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: Caravela - clona FT

Mesaj de Valahul »

cristi75 scrie:Acum, noalox vs alte produse pt filete:
De asta ce ziceti - Pasta de contact SR1 (UN-N) ENSTO?
E ieftina - 2,5 lei.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Caravela - clona FT

Mesaj de slavyk »

Io nu mai zic nimic, c-am zis deja... Zic alții http://products.ensto.com/catalog/10591 ... _ENG1.html :)
Avatar utilizator
cristi75
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Joi Dec 05, 2013 3:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Caravela - clona FT

Mesaj de cristi75 »

Mmm, pare ca e ce trebuie. La criza asta de noalox, e f. bună găselnița. Dacă nu mi-aș fi găsit până la urmă noalox, m-aș fi băgat la o comandă.
Uitasem o chestie in postul anterior : aș evita să dau cu noalox sau ceva similar în preajma admisiei de aer de la mod sau atomizor, inclusiv la contactul intre mod și atomizor, deși e important și acolo.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Imagine
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Caravela - clona FT

Mesaj de cristian »

cristi75 scrie: Acum, noalox vs alte produse pt filete:
Cristian, din cate m-am uitat la acel produs de pe lanterneled.ro, el pare sa fie o vaselina pt mecanica fina, FARA proprietati electric-conductive.
Dand cu ea pe filetele modului, vei obtine intr-adevar niste filete care misca bine. DAR, aproape sigur vei avea un contact electric MAI SLAB decat fara acea vaselina - iti va creste caderea in sarcina. Fiindca la un contact electric deja slabutz, mai adaugi inca un material cu propria lui rezistenta electrica (mare in cazul asta). Rezistenta de contact a filetelor se inseriaza de fapt cu cea a vaselinei.
Noalox, spre deosebire de acea vaselina, contine o pulbere de Zinc in suspensie, care in strat foarte fin, ajuta la un contact electric perfect. Acea suspensie de zinc, odata filetele stranse, va crea milioane de punti conductoare microscopice intre fiecare dintre spirele filetului.

Numai bine!
Cristian, ai dreptate si chiar daca nu pare veridic, stiu asta. Problema este ca am luat-o de proba ca in casa omului multe necesita ungere (nu va ganditi la prostii). Am testat si pe filete la mod, dar nu am masurat caderea, si sincer din punctul meu de vedere ca utilizator nu am sesizat nimic. Oricum nu am patit sa se incalzeasca vreun mod decat cand am tras 10 minute din el incontinuu, si atunci ca rezultat al transmiterii caldurii de la atomizor - ca te frige si la trompeta (eu folosesc mustiuce metalice) nu mai zic la drip ca fierbe asa tare lichidul ca gasesc stropi pe tricou aruncati prin airflow hole largit.
Nu o sa folosesc asta ca lubrifiant de baza nici pe departe. Nici noalox, deoarece cred ca e prea scump si nu merita. Un mod intretinut bine, spalat, curatat cu alcool sa orice doresti, din inox (care nu ar trebui sa faca pelicula de oxid spre deosebire de aluminiu - NoAlOx, ca de asta s-a inventat noaloxul) ar trebui sa mearga uns.
Pe de alta parte am sa fac o proba cu SR1, acolo vad ca apare si otel si cupru in afara de aluminiu.
Probabil - asa cred eu - problema conductivitatii scazute apare de la neglijarea intretinerii modului - in multe cazuri. Nu cred indiferent de ce lubrifiant am folosi ca se vor intampla minuni in sensul asta.
Sau probabil ca se mai uita ca si acumulatorii contin metal pe contacte, si nu intra in procesul de curatare. Si acolo apar oxizi.
Eu ii curat periodic...

Multumesc pentru raspuns :) sa stii ca apreciez seriozitatea cu care tratezi problemele.

Ai un +3 de la mine.

Cu prietenie,

Cristian
Avatar utilizator
cristi75
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 52
Membru din: Joi Dec 05, 2013 3:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Caravela - clona FT

Mesaj de cristi75 »

Cristian, revin cu niste precizari, ca sa nu fiu inteles gresit.
Spuneam ca mi s-a incalzit modul DOAR in zona contactului intre tubul de extensie si corpul principal. Era la cateva saptamani dupa ce il cumparasem de nou. Oricum, nici acum nu arata mai rau, fiindca nu suport sa nu fie perfect curate sculele, incluzand modurile si filetele lor.
In rest, e normal sa se incalzeasca modul, spre atomizor. Odata de la atomizor, si alta sursa e electronica din mod, pt puteri mai maricele.
Daca modul e neintretinut, de acord ca pot apare probleme de conductivitate. Asta-i o cu totul alta discutie.

Noalox (si altele) intr-adevar e special realizat pt contactul intre metale care dezvolta un film de oxid, ca Al de ex. Inoxul nu face asa ceva. Doar ca daca filetul nu este absolut perfect ca si realizare mecanica, noalox "rezolva" mici imperfectiuni (de ordinul zecimilor de mm).
Testul la mine a fost clar: fara noalox, se incalzea in zona filetului. Dupa, deloc.
Nici eu n-am masurat caderea, ca n-am fost destul de inspirat. Acum nu mai are rost, ca e ok.
Chiar daca e scump, noalox-ul te va tine multa vreme. Iata ca sunt si produse alternative - asta de la ENSTO mi se pare buna.

Multumesc pt aprecieri.

Vapori gustosi!
Imagine
marcel
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Mie Feb 26, 2014 3:30 pm

Re: Caravela - clona FT

Mesaj de marcel »

Felicitari pentru review.
Scrie răspuns