VA REVIEW chargere Xtar VP1, XP4 si VP2-II OLD

Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

VA REVIEW chargere Xtar VP1, XP4 si VP2-II OLD

Mesaj de alexgogo-VA »

Imagine

Iata ca a sosit vremea pentru inca o prezentare, este vorba de cateva chargere li-ion, Xtar, mai mari, mai mici, pe toate gusturile. Personal folosesc vechiul WP2-II, spun vechiul pentru ca modelul nou de WP2-II nu mai are distantiere, si asta este valabil pentru TOATE modelele noi de chargere Xtar. Modelul WP2-II l-am folosit pentru comparatie, avand in vedere ca tot il aveam la indemana.

1. Pachetul

A sosit de la lanterneled.ro, il vedeti in review-ul acumulatorilor, nota 10 din partea mea, nu am ce comenta aici.

2. VP1

Charger serios, display, mie mi se pare foarte util displayul (in ultima vreme incarc acumulatorii pana la 4.1v si-i descarc pana la 3.8v, prietenii stiu de ce). Plasticul este de calitate, parca mai fin ca la vechiul WP2-II. Nu are iesire USB insa are 3 curenti de incarcare: 0.25, 0.5 si 1A plus o gramada de protectii.

Imagine
E DESTEPT. Adica se straduieste sa iti salveze celulele futute, alea pe care le-ai descarcat complet aiurea pana la 2V iar de multe ori reuseste asta. Incarca bine acumulatorii, tipic charger inteligent (curent mic, curent mare apoi curentul final de incarcare). Personal recomand ca acumulatorii sa fie cat mai lent incarcati.

Pe display apar diverse informatii utile gen stadiul incarcarii, voltajul din baterie, amperajul la care incarca. Util si asta, te scapa de un multimetru / voltmetru in plus. Doar arunci acumulatori in el si vezi care-i plin si care nu-i.

3.XP4

Stiti ce-i misto la chargerul asta? Ca e MARE. Cand ai de incarcat doua kile de celule 18650 e super. E inteligent, salveaza bateriile supra descarcate, ba mai mult incarca si acumulatori ni-cd, de 1.2v.

Imagine

N-are display dar are la fel ca vp1 trei curenti de incare, are iesire USB de UN amper (portul 4) si mai are si port de descarcare a bateriilor (cam lent, dar se poate, portul 1)
Materiale de calitate, plastic frumos. Isi merita banii mai ales daca ai multe celule de incarcat.

4. Concluzii

Mi-au placut chargerele, clar sunt super evoluate fata de vechiul meu wp2-II, 0.25A face toti banii, pentru celulele 18350 (au am multe d-astea...) este ideal. Faptul ca nu mai trebuie sa stai sa insurubezi adaptoare este iar un plus. Ambele incarcatoare sunt catalogate ca inteligente si BUNE de siteurile de specialitate (meh, o saptamana petrecuta pe forumul lanternarilor isi spune cuvantul...)

Imagine


pace de la VapeAlliance!
Nu uitati: nu conteaza cat costa electronica ta, conteaza sa-si faca treaba!
marcel
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 34
Membru din: Mie Feb 26, 2014 3:30 pm

Re: VA REVIEW chargere Xtar VP1, XP4 si VP2-II OLD

Mesaj de marcel »

Felicitari pentru review.
Scrie răspuns