FastTech.Com

Aici va puteti exprima parerile despre magazinele online si fizice din afara Romaniei.
Reguli forum
In cadrul acestei sectiuni, utilizatorii sunt asteptati cu impresiile lor, pozitive sau negative, privitoare la magazinele de tigari electronice din afara Romaniei, dar:
- sunt asteptate pareri pozitive cat si negative
- nu se vor tolera reclamele ascunse
- incercati sa impartasiti experienta voastra, dar cautati sa fiti impartiali
Scrie răspuns
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: FastTech.Com

Mesaj de slavyk »

Nu valoarea determină dacă merge la poșta sau la poșta vamală ci țara de proveniență: tot ce este non-UE, la vamă. Trebuie să duci cu tine factura (invoice) tipărit și să fi pregătit pentru a plăti TVA pentru valoarea înscrisă pe factură, la un curs pe care numai cei de la ANAF îl știu (ceva medie pe ultimele 3 luni, bla-bla).
Avatar utilizator
iter8tor
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 158
Membru din: Vin Aug 09, 2013 6:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: FastTech.Com

Mesaj de iter8tor »

slavyk scrie:Nu valoarea determină dacă merge la poșta sau la poșta vamală ci țara de proveniență: tot ce este non-UE, la vamă. Trebuie să duci cu tine factura (invoice) tipărit și să fi pregătit pentru a plăti TVA pentru valoarea înscrisă pe factură, la un curs pe care numai cei de la ANAF îl știu (ceva medie pe ultimele 3 luni, bla-bla).
Am primit acum 2 saptamani niste chestii micute (2 baze de schimb si alte maruntisuri) si au ajuns bine-mersi la posta de cartier. Culmea e ca aveau valoarea reala trecuta pe plic (vreo 20$).
De aia am zis ca e loterie.

Sent from Tapatalk
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: FastTech.Com

Mesaj de slavyk »

București, parcă este altă țară! În provincie, cel puțin la mine în oraș, cu foarte puține excepții (Belgium Post), toate ajung la vamă.
Avatar utilizator
iter8tor
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 158
Membru din: Vin Aug 09, 2013 6:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: FastTech.Com

Mesaj de iter8tor »

Si in Bucuresti ajung la vama, dar doar plicurile mai mari. Cele mici cumva scapa, indiferent de valoare sau transportator.

Sent from Tapatalk
Freddygitar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Lun Oct 10, 2016 11:12 am

Re: FastTech.Com

Mesaj de Freddygitar »

Salut,
Uitati cum am patit is nu stiu din ce cauza fiind nu am comandat nici bateri nici lichide numai un un mod un cubis pro si niste maruntele.
Acum ce trebuie sa fac? Problema e ca am platit cu cardul. Cum pot sa depun o noua comanda cu bani astia care au la ei.

Multumesc pentru raspunsuri
Imagine
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: FastTech.Com

Mesaj de HORATUCU »

Prin ce posta ai ales sa-ti trimita pachetul?
O sa-ti vireze banii pe card. Asteapta. Dureaza pana la o saptamana.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: FastTech.Com

Mesaj de AdrianBV »

Fasttech pe dreaq ... mai bine Slow and Stupid tech ... pachetul meu tot nu s-a miscat ... altii vad ca sunt blocati de controale de securitate ... doamneee ...
prima mea comanda a venit cu o parte din produse gresite, iar a doua comanda am impresia ca un chinez dinala vine pe jos sa imi aduca comanda ... ca altfel nu imi explic ...

O sa ma intorc la gearbest
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Freddygitar
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Lun Oct 10, 2016 11:12 am

Re: FastTech.Com

Mesaj de Freddygitar »

Am pus o pe registered air mail via singapore post free.
Asta era primul meu comanda de la chinez nu stiu daca mai incerc vreo data dar totusi au preturi bune.
Am vazut ca se poate alage Registered airmail via postNL si costa 0.73 dolari sa incerc asa? Bine inteles numai dupa ce mi-o trimis inapoi banii.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: FastTech.Com

Mesaj de slavyk »

Și crezi că la GB nu este loterie, Adrian?! Probabil mîine o să ridic un pachet plecat de la GB în data de 16.09!
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: FastTech.Com

Mesaj de HORATUCU »

Freddygitar scrie:Am pus o pe registered air mail via singapore post free.
Asta era primul meu comanda de la chinez nu stiu daca mai incerc vreo data dar totusi au preturi bune.
Am vazut ca se poate alage Registered airmail via postNL si costa 0.73 dolari sa incerc asa? Bine inteles numai dupa ce mi-o trimis inapoi banii.
Numai asa!
slavyk scrie:Și crezi că la GB nu este loterie, Adrian?! Probabil mîine o să ridic un pachet plecat de la GB în data de 16.09!
Idem la mine.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: FastTech.Com

Mesaj de AdrianBV »

Nu stiu frate ... cu GB am numai experiente bune ... 2 saptamani ... maxim 3 saptamani .... plus faptul ca o buna parte din colete mi-au ajuns la posta de cartier ... si am ceva comenzi cu GB ...
fasttechu e crima si pedeapsa ... cum am spus, din 5 produse cat au fost in prima comanda, 2 mi le-au gresit ... mi-au trimis altceva ... iar acuma sa stau atata dupa un cacat de pachet ... cu GB-ul deja era aici ... de ceva vreme.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: FastTech.Com

Mesaj de slavyk »

Nu prea depinde de ei ci de transportator. De exemplu: azi dimineață am plătit la FT ceva mărunțișuri iar peste o oră status-ul s-a schimbat la packaging, probabil peste cîteva ore va fi shipped.
Pack-ul de la GB a apărut la tracking după 5 zile, a mai durat vreo 7 zile pînă l-au ridicat cehii, mai vreo 2 pînă a ajuns în Praga și acolo a înțepenit pînă în 17.10. Mă repet, loterie!
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: FastTech.Com

Mesaj de AdrianBV »

O mai fi si loterie dar parca sunt mult mai multe plangeri pentru FT decat pentru GB ... dreaq sa le ia ... imi pare rau de FT ca au mai multe maruntisuri pe care GB nu le au ... dar nu voi mai face greseala care am facut-o ... am comandat ceva care il vroiam cat mai repede ... si in loc sa il iau de pe GB care din experienta mea s-a miscat mai bine am zis sa le mai dau o sansa FT-ului ... never again !
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: FastTech.Com

Mesaj de slavyk »

Shipped, cu NLPost.
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: FastTech.Com

Mesaj de AdrianBV »

comandat pe 15 septembrie
plecat in 20 septembrie
intrat in romania pe 19 octombrie
maine, 25 o sa ridic de la vama ...

total: 40 de zile ... aproape 6 saptamani ... cea mai lunga comanda ... voi comanda din nou doar de pe gearbest ... fasttech doar pentru cacaturi mici care nu se gasesc pe gearbest si sa nu ma intereseze timpu de livrare ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Scrie răspuns