FastTech.Com

Aici va puteti exprima parerile despre magazinele online si fizice din afara Romaniei.
Reguli forum
In cadrul acestei sectiuni, utilizatorii sunt asteptati cu impresiile lor, pozitive sau negative, privitoare la magazinele de tigari electronice din afara Romaniei, dar:
- sunt asteptate pareri pozitive cat si negative
- nu se vor tolera reclamele ascunse
- incercati sa impartasiti experienta voastra, dar cautati sa fiti impartiali
Scrie răspuns
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: FastTech.Com

Mesaj de cristian »

Lasa ca ajunge. Eu stiu un colet din germania care a ajuns dupa 1 an, dupa ce s-a plimbat prin alte continente. Si cica "eu comand din EU ca ajunge in cateva zile, chiar daca e mai scump". Mda. :jos
Tu esti fericit, e la vecinii nostri. :OJ
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: FastTech.Com

Mesaj de Tyrex »

Partea proasta e ca vecinii astia sunt aceeiasi care au si tezaurul nostru . Astia pe ce pun mana , slabe sanse sa mai vezi inapoi. :) Nu ma grabesc oricum pentru ca nu sunt acasa pana pe 24 aprilie deci.....
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: FastTech.Com

Mesaj de cristian »

N-are treaba tezaurul cu posta. Gandeste pozitiv. :)

Sent from my Lenovo A7600-H using Tapatalk
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: FastTech.Com

Mesaj de Tyrex »

Se pare ca rusii stiu unde e Romania pe harta , acum sa vedem daca stiu romanii unde e Suceava :) Constat totusi ca se misca bine Posta rusa.
Number: RP337128255SG
Package Status: Alert
Destination Country: Russian Federation
2016-03-11 08:20 Mr Lc Vnukovo MMPO Cex-2 102972, Processing, Left the place of transit, Румыния
2016-03-09 15:14 Mr Lc Vnukovo Cex-1 102976, Processing, Arrived at the place of transit, Румыния
2016-03-06 00:46 Domodedovo AOPP 102320, Processing, Arrived at the territory of the Russian Federation, Румыния
2016-03-01 21:37 Singapore SGSINJ, Export of international mail
Origin Country: Singapore
2016-03-09 15:14 Arrival at Processing Center (Country code: RU)
2016-03-06 00:46 Arrival at Destination Post (Country: RU)
2016-03-01 21:37 Despatched to overseas (Country code: RU)
======================================
Powered by http://www.17track.net" onclick="window.open(this.href);return false;
guvi
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 10
Membru din: Dum Oct 11, 2015 9:20 am

Re: FastTech.Com

Mesaj de guvi »

Am fost azi in vama sa-mi ridic 4 sticlute de lichid comandate pe fasttech si eu refuzat sa-mi dea coletul pe motiv ca ar contine lichide cu nicotina. Cica la astea se plateste acciza si ei nu pot incasa..etc..m-au pus sa scriu acolo ca refuz primirea ca sa-l trimita inapoi.
M-au pacalit sau asa e legea? Mai recuperez cascavalul? Alt pachetel aproape identic a ajuns luna trecuta la posta de cartier, n-au fost probleme.
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: FastTech.Com

Mesaj de AdrianBV »

Cam te-au pacalit ... cel putin la partea in care te-au pus sa scrii ca refuzi primirea ... nu stiu cum e cu nicotina ... dar nu cred ca e adevarata nici partea aia ... pana la urma se importa prin vama o gramada de zeama cu nicotina in ea si sigur o accizeaza baietii ...

Ideea e ca nu trebuia sa scrii ca refuzi primirea ... ca doar nu asta era intentia ta ... trebuia eventual sa scrii ca vama refuza sa iti elibereze coletul pe motiv ca lichidele contin nicotina ... si de acolo dadeai un telefon sau doua ... la bucuresti ... sau cine stie pe unde se putea ... ca sa lamuresti problema.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Tyrex
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 164
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 5:09 pm
Localitate: Suceava

Re: FastTech.Com

Mesaj de Tyrex »

Pana la urma se pare ca rusii l-au expediat in Romania :) Number: RP337128255SG
Package Status: Alert
Destination Country: Russian Federation
2016-03-20 03:47 Romania ROBUHC, Import of international mail, Румыния
2016-03-11 08:20 Mr Lc Vnukovo MMPO Cex-2 102972, Processing, Left the place of transit, Румыния
2016-03-09 15:14 Mr Lc Vnukovo Cex-1 102976, Processing, Arrived at the place of transit, Румыния
2016-03-06 00:46 Domodedovo AOPP 102320, Processing, Arrived at the territory of the Russian Federation, Румыния
2016-03-01 21:37 Singapore SGSINJ, Export of international mail
Origin Country: Singapore
2016-03-09 15:14 Arrival at Processing Center (Country code: RU)
2016-03-06 00:46 Arrival at Destination Post (Country: RU)
2016-03-01 21:37 Despatched to overseas (Country code: RU)
======================================
Powered by http://www.17track.net" onclick="window.open(this.href);return false;
Allegra
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 14
Membru din: Lun Feb 15, 2016 4:23 pm
Localitate: Bucuresti

Re: FastTech.Com

Mesaj de Allegra »

guvi scrie:Am fost azi in vama sa-mi ridic 4 sticlute de lichid comandate pe fasttech si eu refuzat sa-mi dea coletul pe motiv ca ar contine lichide cu nicotina. Cica la astea se plateste acciza si ei nu pot incasa..etc..m-au pus sa scriu acolo ca refuz primirea ca sa-l trimita inapoi.
M-au pacalit sau asa e legea? Mai recuperez cascavalul? Alt pachetel aproape identic a ajuns luna trecuta la posta de cartier, n-au fost probleme.
Exact acelasi lucru l-am patit si eu astazi la vama Oficiului Postal nr 6 Bucuresti. Fasttech a trimis un plic fara logo si cu o valoare declarata de 12.50 USD, asa cum ii rugasem. Nu stiu de ce sunt directionate la oficiul vamal si nu vin acasa (primesc acasa pachete mai mari si mai voluminoase comandate pe aliexpress) dar niciodata nu le primesc acasa pe cele de la Fasttech. In al doilea rand, la Of Postal nr 6, vamesa a fost f amabila si draguta dar nu mi-a eliberat pachetul pe motiv ca daca lichidele contin nicotina sunt produse accizabile. M-am oferit sa platesc acciza (care e de 0.5 lei/ml) dar mi-a zis ca ei nu o pot incasa, trebuie sa fiu inregistrata si autorizata ca platitor de accize. La fel, mi-au zis sa scriu ca refuz coletul, ceea ce am si facut. Am deschis un tichet la Fasttech, nu stiu daca-mi voi recupera ceva sau, mai rau, va trebui sa platesc si transportul inapoi :evil: ! Imi pare ca s-a taiat si sursa asta de lichide ieftine si bune si va trebui sa platesc dublu pt Liqua ... :cry:
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: FastTech.Com

Mesaj de Motanel05 »

La capitolul lichide, ai multe variante net avantajoase chiar in UE, iar coletul vine sigur la posta.
Si pentru a scoate de sub incidenta accizelor, roaga sa fie specificat in factura ca ai lichid cu 0 nicotina, chiar daca tu ai in realitate cu 24....
Allegra
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 14
Membru din: Lun Feb 15, 2016 4:23 pm
Localitate: Bucuresti

Re: FastTech.Com

Mesaj de Allegra »

Motanel05 scrie:La capitolul lichide, ai multe variante net avantajoase chiar in UE, iar coletul vine sigur la posta.
Si pentru a scoate de sub incidenta accizelor, roaga sa fie specificat in factura ca ai lichid cu 0 nicotina, chiar daca tu ai in realitate cu 24....
Ms de raspuns. Daca ai putea sa ma ajuti cu niste recomandari de furnizori UE (prefer aroma de cafea), as fi recunoscatoare. Nu conteaza factura (pe care o "infrumusetasem" si pe care scria doar "Aroma Coffee"), vama a deschis coletul si s-a uitat ce scrie pe sticlute si a cautat in mod expres daca are nicotina.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: FastTech.Com

Mesaj de cristian »

Allegra
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 14
Membru din: Lun Feb 15, 2016 4:23 pm
Localitate: Bucuresti

Re: FastTech.Com

Mesaj de Allegra »

@cristian - Multumesc mult!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: FastTech.Com

Mesaj de cristian »

Cu placere. Daca mai cauti, mai gasesti, dar ma opresc aici ca sa nu deviem prea mult de la subiect (adica Fasttech).
Mai gasesti informatii si aici: http://www.rovapers.eu/recenzii-mag-f68/" onclick="window.open(this.href);return false;
guvi
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 10
Membru din: Dum Oct 11, 2015 9:20 am

Re: FastTech.Com

Mesaj de guvi »

Allegra scrie:
guvi scrie:Am fost azi in vama sa-mi ridic 4 sticlute de lichid comandate pe fasttech si eu refuzat sa-mi dea coletul pe motiv ca ar contine lichide cu nicotina. Cica la astea se plateste acciza si ei nu pot incasa..etc..m-au pus sa scriu acolo ca refuz primirea ca sa-l trimita inapoi.
M-au pacalit sau asa e legea? Mai recuperez cascavalul? Alt pachetel aproape identic a ajuns luna trecuta la posta de cartier, n-au fost probleme.
Exact acelasi lucru l-am patit si eu astazi la vama Oficiului Postal nr 6 Bucuresti. Fasttech a trimis un plic fara logo si cu o valoare declarata de 12.50 USD, asa cum ii rugasem. Nu stiu de ce sunt directionate la oficiul vamal si nu vin acasa (primesc acasa pachete mai mari si mai voluminoase comandate pe aliexpress) dar niciodata nu le primesc acasa pe cele de la Fasttech. In al doilea rand, la Of Postal nr 6, vamesa a fost f amabila si draguta dar nu mi-a eliberat pachetul pe motiv ca daca lichidele contin nicotina sunt produse accizabile. M-am oferit sa platesc acciza (care e de 0.5 lei/ml) dar mi-a zis ca ei nu o pot incasa, trebuie sa fiu inregistrata si autorizata ca platitor de accize. La fel, mi-au zis sa scriu ca refuz coletul, ceea ce am si facut. Am deschis un tichet la Fasttech, nu stiu daca-mi voi recupera ceva sau, mai rau, va trebui sa platesc si transportul inapoi :evil: ! Imi pare ca s-a taiat si sursa asta de lichide ieftine si bune si va trebui sa platesc dublu pt Liqua ... :cry:
Mi-au raspuns astia la tichet:
As per the policy, our original shipping fee will be imposed from refund. This amount is usually 20% of order total but can be higher or lower depending on the nature of product ordered. The rest is refunded to you in the way you originally paid your order for, or in the way of store credits, at your choice.
https://support.fasttech.com/faq/what-h ... cted-my-pa" onclick="window.open(this.href);return false;

Deci avem sanse sa recuperam ceva:)
In alta ordine de idei ma gandesc sa comand de la astia lichide numai cu aroma, fara nicotina si sa le combin cu lichide cu 24 nicotina cumparate de la noi. Asa putem ajunge la un pret decent, cam ca cel care era inainte de accizare.
Allegra
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 14
Membru din: Lun Feb 15, 2016 4:23 pm
Localitate: Bucuresti

Re: FastTech.Com

Mesaj de Allegra »

@guvi - Vesti bune! Mie inca nu mi-au raspuns. Am sa fac si o adresa la Dir Gen a Vamilor pt ca am scotocit toata legislatia de pe net si n-am gasit nicio restrictie explicita daca e pt consum propriu, scop necomercial. Daca-mi raspund (dupa lege ar trebui sa-mi raspunda in 30 zile dar mira-m-as!) o sa postez aici raspunsul. Asa, de amorul artei si pt ca nu-mi e greu nici sa ajung in str Matei Millo nici sa scriu o pagina. N-am sa mentionez insa incidentul de la Of Postal vamal pt ca atunci ar avea tendinta sa le dea dreptate propriilor subordonati.
Scrie răspuns