e-plyny.pl

Aici va puteti exprima parerile despre magazinele online si fizice din afara Romaniei.
Reguli forum
In cadrul acestei sectiuni, utilizatorii sunt asteptati cu impresiile lor, pozitive sau negative, privitoare la magazinele de tigari electronice din afara Romaniei, dar:
- sunt asteptate pareri pozitive cat si negative
- nu se vor tolera reclamele ascunse
- incercati sa impartasiti experienta voastra, dar cautati sa fiti impartiali
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

e-plyny.pl

Mesaj de slavyk »

Un magazin relativ nou, cu multe arome rare care nu se regasesc in magazinele consacrate din EU. Preturi rezonabile, transport la fel. Din cate observ, magazinul este profilat mai mult pe DIY... Gama de produse, de la etichete din hartie pana la baza de 72mg/ml!

http://e-plyny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: e-plyny.pl

Mesaj de Amonastro »

Mi-am comandat de la acest magazin snur silica de 2mm si kanthal de 0,20. M-am săturat de silica afumată luată din România. Nu mai dau și nume de magazine pentru că nu are niciun rost. Tot ce am luat din țară în ultima jumătate de an a fost un dezastru. Nu cred că doar eu am nimerit kanthal care își modifica valorile din 20 in 20 de centimetri și silica de proastă calitate. Ar mai fi o problemă... am comandat silica de 2mm și am primit de 2,5mm... că nu înțelegeam de ce nu-mi ies setările uzuale.
Deja mi-am luat mai multe electrocasnice din CE. Calitatea este ireproșabilă în Vest. Se merită un ban în plus la transport, dar măcar știi că nu cumperi o chinezărie. În rest, produsele făcute în CE au aproape același preț cu falsurile și licențele fabricate în China pe care le vând șmenarii de pe la noi.
Promit să revin cu detalii după ce primesc comanda.
Știe cineva câte zile face pachetul până în România?
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: e-plyny.pl

Mesaj de slavyk »

Maxim 5 zile.
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: e-plyny.pl

Mesaj de Motanel05 »

Amonastro : M-am săturat de silica afumată luată din România....
He, he, de cand spun si eu acelasi lucru, despre preturile nesimtite practicate la noi, dar au sarit toti pe mine din "patriotism"... Sa vezi cum vor incepe sa te "combata", sa te lamureasca ca a cumpara din Romania este cel mai super...
Iti mai sugerez ceva, cauta ceia ce te intereaza si pe siteurile din UK, au preturi super ok, iar transportul este mai ieftin decat la altii (exemplu de la nemti, francezi...). Coletul iti vine la posta, fara vama.
Ma bucur sa constat ca din ce in ce mai multi colegi "descopera" adevaratul comert European si se indreapta intracolo. Poate spre supararea celor care fac parada cu "patriotismul" lor... :) Si a celor care vor profit din adaosuri de 300%...
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: e-plyny.pl

Mesaj de Amonastro »

"Livrare programată:
Vineri, 09.05.2014, până la sfârşitul zilei"
Corect. Face 5 zile lucratoare.
misterklubhead
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 55
Membru din: Dum Ian 26, 2014 1:08 am
Localitate: Bucuresti

Re: e-plyny.pl

Mesaj de misterklubhead »

motanel, ce magazine recomanzi din uk?
Imagine
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: e-plyny.pl

Mesaj de Drumetul »

motanel, ce magazine recomanzi din uk?
Avatar utilizator
moremih
veteran
veteran
Mesaje: 538
Membru din: Dum Sep 22, 2013 12:18 am

Re: e-plyny.pl

Mesaj de moremih »

Pana miercuri - joi dimineata nu are legatura la net .


Sent from my Nivo using Tapatalk 2
Avatar utilizator
degady64
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 8:17 pm
Contact:

Re: e-plyny.pl

Mesaj de degady64 »

misterklubhead scrie:motanel, ce magazine recomanzi din uk?
Mi-a recomandat mie acum ceva timp cand i-am pus aceeasi intrebare
Motanel05 scrie: Baze 72% + baze 0 , cel mai mic pret posibil:
http://vapersemporium.co.uk/index.php?i" onclick="window.open(this.href);return false; ... &id_lang=2
Sita inox, snur ekowool, nichelina si altele :
http://www.vape-atomizer-mesh.com/produ" onclick="window.open(this.href);return false; ... -2405.html
Inca o precizare, transportul unui colet simplu este in jur de 5 euro (la UK este 5 lire). Preturi foarte mari la transport au francezii si nemtii...
ImagineImagine
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: e-plyny.pl

Mesaj de Drumetul »

Multumesc.
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: e-plyny.pl

Mesaj de Motanel05 »

Salutare! Pentru magazine din UK te indruma direct Google. Trebuie doar sa sti ce anume te intereseaza pentru ai da "indicatia pretioasa"...
Asa, as putea sa insir multe adrese, dar cel mai indicat este sa le descoperi tu. Deja colegii ti-au dat exemple..... :)
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: e-plyny.pl

Mesaj de Amonastro »

Astăzi mi-a venit pachetul din Polonia. Calitatea este ireproșabilă. Am zeci de metri de silica și kanthal din 4 magazine autohtone, dintre care două sunt arhicunoscute tuturor vaperilor din România. Nu voi da și nume de reselleri pentru că nu-mi doresc să intru în polemici lipsite de sens cu unii sau cu alții. Silica autohtonă este toată la fel. Oricât ai arde-o la aragaz înainte, gustul de ciorapi fierți în oțet îți umple sufletul de la prima inhalare. Arată bine la exterior, iar la pipăit e dură ca o sfoară de cânepă și sfărâmicioasă ca un cozonac obosit. Silica din Polonia este chiar de calitate. Pârâie-ntre degete când o masezi prin punguliță, nu e atât de sfărâmicioasă, absoarbe mult mai bine lichidul și nu-ti oferă gusturi scârbavnice. Kanthalul este și el foarte bun. Nu vine la mosor ca in România, ci la colăcei de câte 1m. Îmi amintesc de vremurile în care comandam kanthal din România și primeam o amestecătură plină de noduri înghesuită într-un pliculet din plastic. Din vreo 5 comenzi, o singură dată am reușit performanța de a bobina sârma pe un suport, fără s-o tai de cel puțin 7 ori/metru. Kanthalul din Polonia s-a desfășurat foarte ușor din colăcei. Trebuie doar să fiți atenți la capetele sărmei și să o desfășurați din sensul în care a fost rulată, iar apoi să o bobinați pe un suport mai accesibil. Am reușit să-mi bobinez pe un suport din carton toți cei 5 metri în mai puțin de 5 minute, fără nicio pierdere și fără nici un nod. Kanthalul din România venit norișor încâlcit la pliculeț îmi lua cel puțin 20min/m și obțineam vreo 7 bucăți relativ bune, plus niște nervi făcuți praștie pentru orele de după…
Am probat deja două rezistențe pe două atomizoare, folosind exact aceeași rețetă. Un Mark-T și un Bulli A2T, cu 6 spire de kanthal rulate pe silica de 2mm pusă în două. Am obținut pe ambele 1,8 Ohmi. Cu materialele din România aveam 1,5-1,6 Ohmi pe Mark și 1,6-1,8 Ohmi pe Bulli. Curios… Căderea de tensiune pe ansamblul kanthal/silica din România era de 0,4V, iar pe marfa din Polonia este de 0,2V pe ambele atomizoare.
Mi-a mai rămas să mai urmăresc și cum se comporta în timp. Din cauza materialelor de proastă calitate ajunsesem să-mi schimb rezistența dupa cca 2 săptămâni (vapez în medie 4ml/zi). Anul trecut pe vremea asta am luat din România 2 metri de silica de 2mm, proaspăt introdusă în oferta unui magazin online, cu care mi-am schimbat rezistența la cel putin 4 săptămâni… dar prin toamna lui 2013 s-a împuțit treaba și am achiziționat practic același produs dar la o calitate mult inferioară, din aceeași locație. Degeaba am încercat-o și pe a altora… Gustul de ciorap devenise tradițional și universal.
Am să vă țin la curent și cu alte achiziții din afară. Am comandat pentru un amic de-al meu un Sigelei Legend și două baterii „EFEST IMR 2500mAh limn top 35A plat” care-mi vor ajunge marti 13 mai 2014.
https://www.e-dym.pl/Atak_klon%C3%B3w_! ... egend.html
https://www.e-dym.pl/MODY/Akumulatory_i ... p_35A.html
Promit să revin cu detalii și fotografii!
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: e-plyny.pl

Mesaj de dan1978 »

Cat a fost transportul si cat a durat?
Imagine Din 15-02-2011Imagine
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

Re: e-plyny.pl

Mesaj de Amonastro »

Pentru cei care nu au mai comandat prin PayPal, am de oferit mai multe detalii.
Per total, cu transport cu tot si cu comisionul PayPal de 4% inclus, factura s-a ridicat la 20,59 Euro. Transportul a fost 6,79 Euro.
Cursul Leu/Euro a fost de 4,63 Lei/Euro (am inclus și comisionul PayPal de 4%).
Preț transport cu UPS - 31,43 lei.
Transportul este practic achitat anticipat împreună cu produsele comandate.
Pachetul a ajuns la destinație în 5 zile lucrătoare.
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: e-plyny.pl

Mesaj de Sanitarium »

Amonastro scrie:Din cauza materialelor de proastă calitate ajunsesem să-mi schimb rezistența dupa cca 2 săptămâni (vapez în medie 4ml/zi). Anul trecut pe vremea asta am luat din România 2 metri de silica de 2mm, proaspăt introdusă în oferta unui magazin online, cu care mi-am schimbat rezistența la cel putin 4 săptămâni…
parca tu te văitai de probleme de sănătate?
Scrie răspuns