Gearbest.com

Aici va puteti exprima parerile despre magazinele online si fizice din afara Romaniei.
Reguli forum
In cadrul acestei sectiuni, utilizatorii sunt asteptati cu impresiile lor, pozitive sau negative, privitoare la magazinele de tigari electronice din afara Romaniei, dar:
- sunt asteptate pareri pozitive cat si negative
- nu se vor tolera reclamele ascunse
- incercati sa impartasiti experienta voastra, dar cautati sa fiti impartiali
Scrie răspuns
Avatar utilizator
SemperPri
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 76
Membru din: Mie Sep 03, 2014 4:50 am

Re: Gearbest.com

Mesaj de SemperPri »

Prima comanda de la ei mi-a ajuns in 8 zile. Am ramas uimit de viteza cu care s-au miscat.
Ultima comanda, dupa 64 de zile inca nu am primit-o. Abia azi am reusit sa fac rambursarea sumei in My wallet.
Deci... depinde de cum sunt aliniate planetele ca si la fasttech.
cristinel
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 5
Membru din: Lun Oct 19, 2015 2:05 am

Re: Gearbest.com

Mesaj de cristinel »

Salutare tututor. As dori sa trec de la tigara normala la cea electronica. Dupa ce am citit forumul si m-am acomodat oarecum cu termenii si modelele as dori sa cumpar asa ceva de pe gearbest, toate fiind in depozitele din EU(teoretic timp mai scurt si fara probleme cu vama). Cam asta am considerat eu ca mi s-ar potrivi, din punct de vedere al calitatii/pret.


1) Eleaf iStick TC 40W VW - http://www.gearbest.com/electronic-ciga ... html?wid=3
2) Clearomizor SUBTANK MINI RBA 510 (ei zic ca ar fi v2?) - http://www.gearbest.com/electronic-ciga ... html?wid=3
3) Un refiller de genul asta cu ac subtire in varf ca sa nu vars pe langa la umplere. http://www.gearbest.com/electronic-ciga ... html?wid=3
4) Rezistente de schimb. Totsi nu stiu de cati ohm si nici stiu ce rezistente se potrivesc la subtank. Daca ma puteti ajuta cu un link pe gearbest v-as fi recunoscator. Din ce am vazut eu ar trebui sa fie una din aceste variante? http://prntscr.com/8srtuh

Mai e nevoie de ceva pentru a incepe sa vapez? :) Alte consumabile? Orice sfat e binevenit.


Multumesc
maxcad
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Lun Iul 22, 2013 3:30 pm
Localitate: bukowina

Re: Gearbest.com

Mesaj de maxcad »

incearca un atomizor servisabil kayfun lite+, Tilemahos V2 Style RTA, sau in general cele cu single coil care se serviseaza usor, vezi cele de la Youde de exemplu, sau poti incerca si un driper servisabil, (Velocity Rda, Aromamizer RDA) mai ai nevoie de kantal pentru vapat normal si de ni 200 si titan pentru mod cu controlul temperaturii, mai ai nevoie de bumbac sau silica si de un coil jig pentru fabricarea rezistentelor .
cauta pe forum un grafic sau un calculator pentru rezistente, vezi diferenta dintre kantal si cele pentru controlul temperaturii
vezi si Joyetech eVic VTC Mini 60W TC Box Mod care mi se pare mie un mod foarte bun cu posibilitate de upgradare a softului
poate ti se par cam multe dar crede-ma ca nu se compara aroma si th-ul cu nimic si foarte multi se lasa de vapat din aceasta cauza iar satisfactia de construi singur rezistentele se poate transforma in hobi.
urmareste forumul, vezi pe youtube cum se construiesc rezistentele, pune intrebari, nu te arunca direct la cumparaturi ,
ai sa vezi ca nu e greu, ai la inceput de procesat multe informatii dar nu e nimic in zadar daca te lasi de fumat .
bafta
cristinel
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 5
Membru din: Lun Oct 19, 2015 2:05 am

Re: Gearbest.com

Mesaj de cristinel »

Merci mult pt raspuns. Totusi pt inceput o sa raman la istick 40w + subtank mini iar pe parcurs probabil o sa cumpar si un kayfun lite+ si inca un mod.
Pana sa ajug la a imi face singur rezistentele pt baza rba(cele cu bumbac) si celelalte cu coil jig as dori sa imi cumpar cateva de-a gata. Macar 5 bucati.
Asadar un raspuns la punctul 4 din postul meu de mai devreme m-ar ajuta mult.
cristinel
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 5
Membru din: Lun Oct 19, 2015 2:05 am

Re: Gearbest.com

Mesaj de cristinel »

LE: Am luat pana la urma 5 bucati orizontale. 1.2 Ohm
Avatar utilizator
Daddy
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 112
Membru din: Dum Sep 08, 2013 10:11 pm
Localitate: Bacau

Re: Gearbest.com

Mesaj de Daddy »

Ai in cutie si un Mini RBA, ala te va salva :)
ave
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Aug 22, 2015 11:37 am

Re: Gearbest.com

Mesaj de ave »

0,5 Ohm pe baza RBA și nu mai cumperi nici o rezistență. Eu n-am folosit altceva decât RBA-ul, am ambele rezistențe "de fabrică" acasă în cutie neatinse. Nu știu ce-i aia problemă (exceptând niște dry hit-uri când trag 8 s la 32 W, dar pe de altă parte eu nu bag nicotină neam).
cristinel
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 5
Membru din: Lun Oct 19, 2015 2:05 am

Re: Gearbest.com

Mesaj de cristinel »

O sa-mi fac rezistente pe baza de RBA. Am vazut niste tutoriale si pare usor. Se pot face rezistente homemade si pentru Nautilus Aspire mini si pt Kayfun v4?


De asemenea, ce mod/baterie imi recomandati pt cele doua de sus? As vrea, pe langa istick-ul 40w sa am si un alt mod, ceva mai mic, mai simplu, in forma de pix.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Gearbest.com

Mesaj de slavyk »

Cristinel,
Mod mic, sub formă de pix, și performant, nu o să găsești. Iar ca atomizor nu-ți mai pierde vremea și banii cu subtank, nautilus și altele... Treci direct la Kayfun V4, este cel mai ușor de setat atomizor, îl găsești în țară la 128 de lei (http://www.ivape.ro/vaporizatoare/reparabile/Kayfun-4)iar cu bateria încărcată full, iStick TC40W (http://www.ivape.ro/moduri-electronice/istick-tc) duce liniștit 8,5ml de lichid, în mod VW iar în mod TC, 9-10ml. Ceva sîrmă kanthal A1 de 0.3mm, vată și lichide. Cam asta este tot de ce ai nevoie.
cristinel
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 5
Membru din: Lun Oct 19, 2015 2:05 am

Re: Gearbest.com

Mesaj de cristinel »

Deja am dat comanda de istick 40w +subtank mini la care o sa fac singur rezistentele. (vor ajunge sapt viitoare)
Totusi o sa cumpar si nautilus mini + kayfun v4 de pe fasttech pentru diversitate. prefer sa ajunga mai tarziu dar sa le iau la jumatate de pret, nu ma grabesc.

Legat de baterie/mod nu vreau ceva performant. vreau ceva mai mic, ca backup.
dsa
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Mie Apr 29, 2015 7:37 am
Localitate: Timisoara

Re: Gearbest.com

Mesaj de dsa »

Eu am de backup un ego one mini. Nu-l folosesc prea des dar e bun ca e mic si rezistentele clr pot sa le refac singur.
Niță Bogdan
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 35
Membru din: Joi Iul 16, 2015 9:45 pm

Re: Gearbest.com

Mesaj de Niță Bogdan »

Pana la urma a care mai este status-ul la gear best,cine a mai primit colete?
Eu am platit in plus shipping-ul 30 de $,am zis ca nu prea am rabdare asa mult,banuiesc ca vine cu DHL,sper sa nu ma rupa cu taxele vamale

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
dsa
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Mie Apr 29, 2015 7:37 am
Localitate: Timisoara

Re: Gearbest.com

Mesaj de dsa »

Begin DHL rant
Mda, nu stiu in cat timp vine cu dhl dar eu o sa incerc sa nu mai transport nimic cu ei dupa ultima si singura experienta. La un colet de vreo 80 de euro mi-au ars 104 ron pentru formalitatile vamale (asta fara tva-ul datorat) si pachetul a venit si dupa vreo 3 zile dupa ce trebuia sa ajunga si probabil dura si mai mult daca nu-l sunam pe baiatul care a adus pachetul. Pana acum, dintre toate firmele de curierat, cea mai proasta experienta am avut-o cu dhl.
End DHL rant
Acuma, daca iti vine cu dhl o sa te sune cineva de la ei sa le trimiti dovada platii si un formular (pe care ti-l dau ei) din care sa reiasa ce e in pachet (eu am fost foarte greu incercat cand a trebuit sa explic la ce o sa folosesc stilourile din colet) deci daca valoarea e pana in 150 euro platesti tva, daca e mai mare platesti si tva si taxe vamale plus taxa dhl ca sa-ti faca ei formalitatile vamale (minim 104 ron).

Eu de la gearbest am primit pachetul in vreo 15 zile cu posta maghiara dar era trimis de la depozitul lor din uk. Din china banui ca vine cam la fel cu cele de pe fasttech
Niță Bogdan
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 35
Membru din: Joi Iul 16, 2015 9:45 pm

Re: Gearbest.com

Mesaj de Niță Bogdan »

Va salut!
Am o rugaminte,am comandat la gear best in valoare de 174$,ei mi-au trimis o factura de 87$ si alta denumire de produs
Problema este ca DHL imi cere acum un print scren cel putin cu valoarea produsului pe site
Ce ma sfatuti sa fac?multumesc :(

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Avatar utilizator
Daddy
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 112
Membru din: Dum Sep 08, 2013 10:11 pm
Localitate: Bacau

Re: Gearbest.com

Mesaj de Daddy »

Photoshop
Scrie răspuns