Gearbest.com

Aici va puteti exprima parerile despre magazinele online si fizice din afara Romaniei.
Reguli forum
In cadrul acestei sectiuni, utilizatorii sunt asteptati cu impresiile lor, pozitive sau negative, privitoare la magazinele de tigari electronice din afara Romaniei, dar:
- sunt asteptate pareri pozitive cat si negative
- nu se vor tolera reclamele ascunse
- incercati sa impartasiti experienta voastra, dar cautati sa fiti impartiali
Scrie răspuns
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Gearbest.com

Mesaj de cristian »

slavyk scrie:Am mai scris, probabil. La fiecare comandă de China, care depășea acea valoare limită de 10€, am lăsat ceva bănuți la vamă, adică TVA, pe baza facturii. A, mint... O singură dată, cînd era valabilă chestia cu Sweden Post, mi-a venit pachetul acasă... Dar tot din cauza celor care nu s-au putut să nu facă publică (adică postări aiurea pe toate forumurile posibile, FB) șmecheria, s-a prins și ANAF. Cu toate că nu este în regulă pentru că pe pachet scrie clar țara de expediere (Suedia, Olanda, sau mai știu eu care din UE) și cred că indicativul nu are nici o relevanță. Deci, este un abuz clar al ANAF.
Da, si chiar am discutat amandoi subiectul in contradictoriu. Dar sa stii ca inclin sa iti dau dreptate, atata timp cat ultima expeditie se face din Eu - vezi cazul Gearbest, unde nu platesti nimic pentru ca au declarat un depozit in Eu.
Pe de alta parte, ai vazut ca foarte multe companii postale din tari "grele" au puncte de lucru pe mai multe continente. Din puctul asta de vedere, nu stiu ce sa zic, dar probabil ca au un cod care identifica punctul de expeditie, chiar daca scrie EU pe colet, codul zice ca e punctul de lucru China.
Nu stiu, e doar o parere.

Dar eu m-am referit chiar la cazul cand scria clar China pe colet, ma prezentam, ma intreba ce e in el, ii povesteam pe scurt si asta era tot.
dsa
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 134
Membru din: Mie Apr 29, 2015 7:37 am
Localitate: Timisoara

Re: Gearbest.com

Mesaj de dsa »

Revenind la gearbest: saptamana asta am avut o experienta interesanta. Am comandat un telefon din depozitul lor din uk. Comanda plasata luni, expediata de chinezi (sau aia care se ocupa de logistica lor) marti si ridicat de la dhl azi (miercuri) la pranz. Acuma nu stiu cum o tine telefonul in timp dar a ajuns mai repede decat aragazul pe care l-am comandat la flanco pe 1 decembrie si care inca nu ajuns dupa 2 saptamani (o sa-i sun pa aia de la fan sa ii intreb cum le-au iesit cozonacii). Singura chestie nasoala e ca l-au pus doar in niste pungi de plastic fara protectie. Evic-ul a venit mai bine impachetat dar poate din cauza ca a fost trimis prin posta (sau o fi venit mai intai din china ca a plecat destul de greu din Londra).
Avatar utilizator
Daddy
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 112
Membru din: Dum Sep 08, 2013 10:11 pm
Localitate: Bacau

Re: Gearbest.com

Mesaj de Daddy »

Dupa prima mea experienta cu Gearbest:
- Tot ce am comandat a venit corect, bine impachetat
- In colet nu exista factura, doar pe ambalaj o valoare dar mult mai mica
- Coletul a venit cu Sweden Post dar a ajuns direct in Posta Vamala
- Am primit numar de urmarire - foarte util pt. statusul comenzii
- Durata transportului a fost cca. 40 zile ( din care cca. o saptamana a prins o sarbatoare in China)
- Foarte bun suportul pentru clienti !!!

In ansamblu sunt multumit de Gearbest, am sa mai comand.
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: Gearbest.com

Mesaj de dan1978 »

Daddy scrie:........................
- Foarte bun suportul pentru clienti !!!
Aici din pacate trebuie sa te contrazic.Acel suport e de toata jena,si nu sunt singurul in pozitia asta.
Am 2 tichete (mai jos)deschise si zici ca le da delete nu altceva.Nici un raspuns pana acum....si cand raspunde o face din an in paste.
In privinta CS-ului Fasttech sta mai bine.

12/23/2015 09:27:59 UTC
12/18/2015 06:21:46 UTC
Imagine Din 15-02-2011Imagine
Avatar utilizator
Daddy
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 112
Membru din: Dum Sep 08, 2013 10:11 pm
Localitate: Bacau

Re: Gearbest.com

Mesaj de Daddy »

Intradevar cam asa sta treaba cu tichetele,
dar ai solutia rapida / aproape instant de Live Chat, acolo raspunde la orice intrebare.
I-am stresat pe Chat pana au facut cum am vrut eu. :D
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: Gearbest.com

Mesaj de dan1978 »

Live chat lasa de dorit.De cateva zile incerc si ma trimite sa deschid tichet.In rest e totul bine :) .
Imagine Din 15-02-2011Imagine
Avatar utilizator
Daddy
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 112
Membru din: Dum Sep 08, 2013 10:11 pm
Localitate: Bacau

Re: Gearbest.com

Mesaj de Daddy »

Live Chat dupa ora lor :D
cam dimineata la prima ora am reusit sa dau de dumnealor.
ndmdan
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iul 01, 2015 9:09 pm

Re: Gearbest.com

Mesaj de ndmdan »

Ce parere aveti de clopour gt de la ei? Mi-a crapat istick-ul si am ramas fara mod electronic.

Trimis de pe al meu SM-T116 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: Gearbest.com

Mesaj de dan1978 »

Daddy scrie:Live Chat dupa ora lor :D
cam dimineata la prima ora am reusit sa dau de dumnealor.
In ultimile zile nu prea a contat ora,sunt busy la greu:
Welcome to Gearbest.com! Our agents are too busy to sever you now. Here it is our FAQ. that may help you.
If you still have addtional inquiries, please submit a ticket on our Support Center. We will reply you in 24 hours except weekends and holidays.

....24 hours pe :ggt
Imagine Din 15-02-2011Imagine
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: Gearbest.com

Mesaj de dan1978 »

dan1978 scrie:
Daddy scrie:........................
- Foarte bun suportul pentru clienti !!!
Am 2 tichete (mai jos)deschise si zici ca le da delete nu altceva.Nici un raspuns pana acum....si cand raspunde o face din an in paste.
In privinta CS-ului Fasttech sta mai bine.

12/23/2015 09:27:59 UTC
12/18/2015 06:21:46 UTC
La cel din 18 au raspuns azi :jos (dupa 10 zile).E bine asa.
Imagine Din 15-02-2011Imagine
Niță Bogdan
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 35
Membru din: Joi Iul 16, 2015 9:45 pm

Re: Gearbest.com

Mesaj de Niță Bogdan »

Va salut! Stie cineva va rog cine expediaza in Romania colete trimise prin UK mail? Multumesc!

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Gearbest.com

Mesaj de Midnight Caller »

Daca e cu Royal Mail, ar trebui sa-ti ajunga (daca intra) in cutia postala. Daca nu, la posta de cartier, cu aviz.
Niță Bogdan
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 35
Membru din: Joi Iul 16, 2015 9:45 pm

Re: Gearbest.com

Mesaj de Niță Bogdan »

Multumesc :)

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Niță Bogdan
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 35
Membru din: Joi Iul 16, 2015 9:45 pm

Re: Gearbest.com

Mesaj de Niță Bogdan »

Va salut!
Pe data de 29 dec mi s-a expediat un pachet din Anglia cu UK mail si aveam termenul de livrare intre si 5-7 zile( am inteles ca zile lucratoare) dar pana acum banuiesc ca trebuia sa ajunga la Bucuresti.Nu am primit nici un Aviz de la posta( op de cartier)
Rugamintea mea este cum pot afla daca cumva a ajuns la OP daca nu am tracking no,daca merg acolo poate sa imi spuna daca nu am avizul respectiv?multumesc mult!

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Gearbest.com

Mesaj de cristian »

Pai daca e intre 5-7 zile lucratoare, de ce zici ca trebuia sa ajunga pana acum?
Ai rabdare, ca ajunge.
Scrie răspuns