Gearbest.com

Aici va puteti exprima parerile despre magazinele online si fizice din afara Romaniei.
Reguli forum
In cadrul acestei sectiuni, utilizatorii sunt asteptati cu impresiile lor, pozitive sau negative, privitoare la magazinele de tigari electronice din afara Romaniei, dar:
- sunt asteptate pareri pozitive cat si negative
- nu se vor tolera reclamele ascunse
- incercati sa impartasiti experienta voastra, dar cautati sa fiti impartiali
Scrie răspuns
guvi
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 10
Membru din: Dum Oct 11, 2015 9:20 am

Re: Gearbest.com

Mesaj de guvi »

Comanda facuta pe gearbest, EU warehouse, a ajuns in 18 zile. Fara taxe vamale, TVA and shit.
gicugg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 96
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:44 pm

Re: Gearbest.com

Mesaj de gicugg »

Am comandat un telefon de bf in valoare de 140 $ din depozitul din singapore . Spre dezamagirea mea vad ca l-au expediat cu DHL -ul.
Intrebarea mea e : pot sa-i prostesc pe astia de la DHL ca am dat 40$( e trecuta valoarea sau e factura in colet) ? . Pe aia de la posta cu vama ii mai pacaleam - manaream paypal-ul cu photoshop/ paint.
Merci!
Imagine
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Gearbest.com

Mesaj de slavyk »

Laudă-te, laudă-te! Cîtă inconștiență! Jenant...
gicugg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 96
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:44 pm

Re: Gearbest.com

Mesaj de gicugg »

Ti se pare ca ma laud? Penibil...

Umbrele " securitatii" din trecut inca nu bantuie....
Imagine
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Gearbest.com

Mesaj de slavyk »

gicugg scrie: Pe aia de la posta cu vama ii mai pacaleam - manaream paypal-ul cu photoshop/ paint.
Merci!
La asta mă referam, bre! Probabil data viitoare o să-ți ceară extrasul de cont cu detaliile plății, în original și cu parafă de la bancă.
gicugg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 96
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:44 pm

Re: Gearbest.com

Mesaj de gicugg »

Si eu tot la aia bre, cand m-am referit la umbre.

Si o sa ne ia DNA - ul pe toti... si o sa ne rapeasca extraterestrii.... si...


Daca nu ma poti ajuta , te-ai gandit sa-mi faci putina morala....
Imagine
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Gearbest.com

Mesaj de Midnight Caller »

Daca tot postati chestii dinastea public, nu va mai mirati ca vi se cere si masura la ciorapi. La fel au povestit si "desteptii" de pe alte forumuri cum au trecut ei prin RAR cu smecherii si ete ca acu' nu se mai poateeeeeee... Va place sa va taiati singuri craca, si cu drujba cu nu bomfaierul.
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Gearbest.com

Mesaj de Drumetul »

Asa-i cu copiii astia teribilisti, au senzatia ca inveteaza gaura la covrig. Stai tu linistit ca ei stiu exact ce e in fiecare pachet si cam care ar fi valoarea. Seful de la OP 6 vapeaza si el. Iar daca nu cer taxele cuvenite asta nu inseamna ca sunt niste fraieri pe care i-ai facut tu cu fotoshopul tau ci doar ingaduitori cu saracii care-si comanda direct din China ca sa scuteasca niste banuti.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Gearbest.com

Mesaj de cristian »

Foarte corect spus.
Mai mult, la cata experienta au si cate colete au vazut la viata lor, li se rupe de factura ta, sunt in stare sa aprecieze valoarea fara probleme.
Mai mult, stiu foarte bine sa deosebeasca oamenii care fac o comanda pentru 3 rahati, si bisnitarii care sunt clienti permanenti acolo.
Dar asa ne place noua sa credem ca suntem mai destepti si mai smecheri decat restul lumii.
Niciodata nu am apelat la metoda asta de 2 lei, pentru 2 lei, si totusi niciodata nu am platit nimic extra pentru ca nu mi-au cerut nimic extra.
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Gearbest.com

Mesaj de HORATUCU »

Nu este o metodă, este o copilărie, un mod sigur de a te compromite.
Acum 2 săptămâni, am primit 2 comenzi din State. Pe plicuri era trecuta în clar suma din comandă, sumă cu mult peste ce se taxează. Cu toate acestea nu mi-au cerut să plătesc nimic. Ce dovadă mai clară ca sunt permisivi mai vrem?
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Gearbest.com

Mesaj de slavyk »

Voi, la Cluj, sunteţi favorizaţi de sistem, Horaţiu... :)

Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Gearbest.com

Mesaj de HORATUCU »

Eu zic ca-s mai destupati la minte ca in alte parti.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Gearbest.com

Mesaj de cristian »

Nu inteleg, probabil pt ca sunt din Galati. Dar cum ziceam, nici eu nu am platitit nimic. Si n-are legatura cu Clujul.
Dar sa nu pierdem esentialull ala cu PS.

Trimis de pe al meu GT-I9300I
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Gearbest.com

Mesaj de slavyk »

Am mai scris, probabil. La fiecare comandă de China, care depășea acea valoare limită de 10€, am lăsat ceva bănuți la vamă, adică TVA, pe baza facturii. A, mint... O singură dată, cînd era valabilă chestia cu Sweden Post, mi-a venit pachetul acasă... Dar tot din cauza celor care nu s-au putut să nu facă publică (adică postări aiurea pe toate forumurile posibile, FB) șmecheria, s-a prins și ANAF. Cu toate că nu este în regulă pentru că pe pachet scrie clar țara de expediere (Suedia, Olanda, sau mai știu eu care din UE) și cred că indicativul nu are nici o relevanță. Deci, este un abuz clar al ANAF.
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Gearbest.com

Mesaj de Drumetul »

Nici eu n-am platit nimic. Cand a venit un pachet din SUA cu lichide castigate la giveaway pe FB, avea trecut pe el 50$ valoare. Dar i-am zis omului ca-s castigate la tombola pe fb ca altfel dracu dadea 50 de coco pe lichide si a inceput sa rada.
Scrie răspuns