InTaste.de

Aici va puteti exprima parerile despre magazinele online si fizice din afara Romaniei.
Reguli forum
In cadrul acestei sectiuni, utilizatorii sunt asteptati cu impresiile lor, pozitive sau negative, privitoare la magazinele de tigari electronice din afara Romaniei, dar:
- sunt asteptate pareri pozitive cat si negative
- nu se vor tolera reclamele ascunse
- incercati sa impartasiti experienta voastra, dar cautati sa fiti impartiali
Amonastro
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 05, 2013 9:19 pm

InTaste.de

Mesaj de Amonastro »

http://www.intaste.de/en/" onclick="window.open(this.href);return false;
Probleme domnule, probleme. Am comandat ieri seara o baza Avoria VG la 1 litru, am achitat prin PayPal pretul produsului si transportul de 9,08 euro... iar astazi dupa-amiaza m-am pomenit cu un e-mail surpriza marca InTaste prin care mi se aducea la cunostinta ca transportul ales de mine este numai pentru coletele cu o greutate de pana-n 500 de grame, si ca nu imi pot returna suma. La inceput mi-am cerut banii inapoi iar in urmatoarele 20 de minute le-am scris celor de la Paypal. Intr-un final i-am si sunat. Degeaba. Cei de la PayPal mi-au confirmat ca au primit un e-mail de la InTaste cu termenii si conditiile tranzactiilor online pe care le efectueaza, si in care se specifica foarte clar ca in cazul unor situatii ce nu tin de ei (transport, pachet pierdut sau deteriorat) banii nu se returneaza. Cum vinovata ar fi numai firma de curierat (nu si site-ul InTaste care nu-i avertizeaza cu nimic pe cumparatori in legatura cu greutatea coletelor si cu tarifele de transport aferente), eu ar fi trebuit sa ma lupt cu serviciul postal.
Pe scurt: PayPal s-a retras din discutie, InTaste nu avea nicio vina, iar eu ramasesem cu banii luati si cu un pachet incert in depozitul unei firme de transport. Daca deschid acum o disputa PayPal ma voi trezi cu banii blocati pentru tranzactiile online si voi purta dupa mine un card suspendat vreo 2 sau 3 saptamani. Am mai trecut prin asta cu turcul de la Bulli. Pana la urma am castigat, dar aproape o luna nu am putut cumpara nimic de pe net cu plata prin PayPal. Acum vin sarbatorile si am mare nevoie de tranzactiile online.
In concluzie, dupa un calcul simplu, ma costa cu 20 de lei mai putin decat litrul de baza eCig din Grecia... si am achitat un transport de 28,72 euro pentru un pachet de 19,90 euro.
Stiu ca unii veti spune ca "daca eram eu, faceam cutare si cutare"... dar va confirm ca in situatia asta nu puteati face absolut nimic. Nu poti sa-i dai in judecata pentru o paguba de 20 de euro.

Mesajele primite de la InTaste au fost:

Hi!
our system calculated the wrong amount for shipping, i'm sorry for that. With FedEx you would have to pay 28,72 Euro.
Either you can pay the difference of 19,64 Euro or an other option would be the shipping via Deutsche Post.
But you have to agree to the following disclaimer before we can shop via Deutsche Post:
You need to know that this way of shipping is not insured and if it gets lost we cannot ship out again or send you the money back.
German Post is with tracking number but much slower than FedEx. Usually it takes about one week to with German Post until you get it, but sometimes it can need more time.
You also need to know that the maximum weight is 500g and the sizes are also limited.

Which option do you prefer? I'm sorry for the unpleasantness..

.....................................................................................................

Hi
sorry, but this is not from us. FedEx wants this price for your delivery. I sent you the paypal request.

Mit freundlichen Grüßen / with best regards
Marija Obradovic


.....................................................................................................

Hi
we make the FedEx automatically in our system. Normally for Romania is 9,08€. But sometimes FedEx want more for the shipping :-(

It´s not our false or our money.

Mit freundlichen Grüßen / with best regards
Marija Obradovic


In concluzie, nu comandati de aici. Eu am cedat pentru ca nu aveam chef sa stau cu cardul blocat de sarbatori pentru o problema pe care cei de la PayPal mi-au confirmat telefonic, direct si personal, ca nu o pot face... si pentru ca am nevoie de lichid.
Alte comentarii sunt de prisos. Nu se mai putea face absolut nimic...
Mentionez ca firma de curierat a confirmat ca nu face parte din discutie si ca nu va livra pachetul decat in urma achitarii diferentei anuntate prin PayPal.
Sper sa va ajute patania mea. Am iesit in pierdere cu 90 de lei. Bine macar ca nu a fost o suma mai mare...
silvius
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 157
Membru din: Vin Mai 23, 2014 6:13 pm

Re: InTaste.de

Mesaj de silvius »

Si uite asa si neamtul e tigan .
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: InTaste.de

Mesaj de cristian »

Eroare: e turc. Nu e o figura de stil.

Nu voi cumpara niciodata nimic de acolo, si nu am cumparat nici pana acum.

Intaste? Uite aici pachet de 150 euro care zace in Brazilia si astazi. Motiv? Exact ca cel de mai sus. PayPal? Zero rezolvare. Partea interesanta ca intaste zice ca nu raspunde de colet, iar posta din Brazilia (la care am apelat cu plangerea) zice ca ce treaba are destinatarul? Pana la semnatura de primire coletul apartine expeditorului si numai acela poate face demersuri.
Eu am corespondat cu ei, dar pagubitul nu sunt eu, e un prieten:
Patania cu nemtii.
silvius
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 157
Membru din: Vin Mai 23, 2014 6:13 pm

Re: InTaste.de

Mesaj de silvius »

Asta cu brazilia in loc de braila e mortala :))... e buna de sursa pentru bancuri.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: InTaste.de

Mesaj de cristian »

Ti-as da dreptate, dar cand ma gandesc la cei 150 de euro - nu-s ai mei, dar ma doare :jos
Nu mai zic ce raspuns mi-au dat aia de la posta braziliana.... AI nostri sunt mici copii.
Dupa ce le-am zis toata patania, ca e vorba de Romania etc, le-am dat track number si i-am rugat sa se uite daca nu cumva destinatarul a fost trecut gresit (cateva taste in baza de date) mi-au raspuns ca trebuie sa fac plangere la registratura, sa iau numar de inregistrare si apoi bla bla bla. Nu-mi vena sa cred ce citeam acolo.

Trebuie sa spun asta: dpdv al comertului civilizat chinezii :cit

Toata lumea e defecta pe planeta asta, pe bune. Noi am mereu fost injectati cu ideea ca suntem mai rai [editat] ca altii, dar realitatea zice altceva.
Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: InTaste.de

Mesaj de gabyg »

Niste cacati cu ochi, pacat de produsele pe care le comercializeaza. Nici nu vreau sa mai aud de ei...
Pentru mine site-ul ala nici nu exista...
Nu imi vine sa cred ce usor se debaraseaza de tine dupa ce iti incaseaza banii... Nu am mai avut nici o experienta de genu asta cu alt site care face comert si nici nu-mi doresc.

Si imi pare rau Amonastro ca te-au tepuit nemtii/turcii astia.
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: InTaste.de

Mesaj de cristian »

Gaby, de cand cu patania ta mie mi-e sila sa intru pe situl ala.
Cumpar de pe net de ani multi, dar asa ceva n-am intalnit pana acum. Ma refer strict la respectul pentru client, nu la altceva.
Si la polul celalalt un exemplu din Romania: ultima mea achizitie de pe un forum a fost un mod chi you brass, luat de la un coleg de pe celalalt forum.
L-am intrebat cum arata obiectul etc, si omul imi zice: domle, eu il pun maine la posta pe banii mei, il iei, te uiti la el, daca iti place vorbim si imi trimiti banii daca nu il pui la posta si mi-l returnezi. L-am primit, mi-a placut, i-am trimis banii si ne-am strans mana (virtual). Nota 10 pentru incredere si omenie.
Avatar utilizator
Khaan
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 111
Membru din: Vin Ian 24, 2014 9:11 pm

Re: InTaste.de

Mesaj de Khaan »

Deci...China rullz !! Tot FT ramane cel mai rentabil.
Scrie răspuns