EVOD BCC Vertical Dual Microcoil

Avatar utilizator
Swich
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 27
Membru din: Mar Feb 18, 2014 12:42 am

EVOD BCC Vertical Dual Microcoil

Mesaj de Swich »

De o saptamana sunt fericitul posesor al unui Kanger EVOD BCC setat din prima zi cu 1.7 ohmi si cotton wick.
De vre-o 2 zile ma tot batea gandul sa-i pun rezistenta vertical. Zis si facut, dupa cateva search-uri pe net am gasit ce ma interesa, am luat esentialul si da-i bataie.
La prima bobinare cu khantal de 0.2 dezamagire totala, microcoil-ul iese scurt si nu ajunge de la fata fantei de alimentare cu lichid pana aproape de pinul central, riscand sa-mi innunde bateria.
Dupa cateva incercari renunt la single coil si trec la dual coil pe configuratia de mai jos :
Imagine

Am bobinat-o pe un ax de 1,5 mm care intra perfect pe gaura de admisie aer a pinului central. Dupa pozitionare (cu axul infipt in pinul central pana indoi pinii si ii tai) am indesat frumos vata intre rezistenta si peretii camerei folosint 2 fire se vata, unul in fanta din stanga si partea de jos a rezistentei, celalalt in dreapta si partea de sus a rezistentei, ceva gen ying si yang, si a iesit la 1,3 ohmi ceva de genu :
Imagine

Ca sa evit parlirea vatei am alimentat wick-ul cu cateva picaturi de lichid inainte de a pune capacul de silicon + tub.

Ca prima impresie :

Aburi destui, ma asteptam la mai mult ;

TH- 0, adica "zero" ;

Aroma : Un pic mai estompata decat pe setup-ul cu rezistenta orizontala;

Lichid : Liqua Trad. Tabacco 12mg

Concluzii : Dezamagit, credeam ca iese ceva mai bun setup-ul asta decat cel clasic;

Daca a mai incercat vreunul din voi pozitionarea verticala a rezistentei pe clearo, impartasiti din experiente, poate iese ceva.

Happy Vaping !!!
Imagine
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: EVOD BCC Vertical Dual Microcoil

Mesaj de alexgogo-VA »

Am impresia ca la setupurile de genul asta, fluxul de aer trebuie sa se loveasca putin de rezistenta, nu doar sa antreneze spre mustiuc vapori de lichid. Rezistentele mele le-am facut pana la urma cu microcoil clasic orizontal, mi se pare prea multa munca sa stai sa-l aranjezi calumea (si asa mi s-a parut destul de incomod...).
Avatar utilizator
Swich
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 27
Membru din: Mar Feb 18, 2014 12:42 am

Re: EVOD BCC Vertical Dual Microcoil

Mesaj de Swich »

Intr-adevar, la un chain vape, ai impresia ca iti ia foc mustiucu, si asta cred ca se datoreaza faptului ca aerul trece ca acceleeatul prin halta. Al doilea incovenient, tot la chain vape, nu se alimenteaza indeajuns de repede ( plus camera de vaporizare incinsa in draci), deci trebuie lasat cateva secunde sa alimenteze toata vata pana jos.
Alta buba, parca papa lichid pe paine, ce am testat-o azi-noapte, plus la cafea acum si s-au cam dus 1,5 ml.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Imagine
Scrie răspuns