Vivi Nova Mini

Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Vivi Nova Mini

Mesaj de s7ar »

Acum cateva zile am achizitionat clearomizorul Vivi Nova Mini..
Este al 2-lea clearomizor servisabil, si ultimul, care l-am avut la inceputul experientei mele cu ET.

Eram la un magazin de ET cand l-am zarit in vitrina..m-a cuprins nostalgia si l-am cumparat ! :)
L-am folosit 2-3 zile exact asa cum a venit el, cu o rezistenta de 2.4 ohm.
Abia astazi mi-a trecut prin cap sa incerc un setup mai sofisticat..

Am deschis cutiuta cu jucarii ET, am luat sarma kanthal 0.20, un burghiu cu diametrul de 1.5mm, si am bobinat repede un micro-coil de 1.3 ohm.
Prin micro-coil am tras la fel de repede o bucatica de vata ( 100% cotton !!! ) si am montat rezistenta.
Am picurat 4-5 picaturi direct pe rezistenta, pentru a testa - am vazut ca functioneaza, am montat tank-ul si am alimentat...

L-am lasat 1 minut sa-si traga bine lichid, am pus clearomizorul pe mod, si am tras...

Pfff...ce aroma curata si ce aburi densi !
O diferenta enorma cu noua rezistenta, fata de cea cu care a venit..


Celor care inca mai folosesc clearomizoare, le recomand un setup cu micro coil si vata, sau bumbac.
O sa fiti placut surprinsi !!
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: Vivi Nova Mini

Mesaj de daniel1984 »

eu unul nu am mai apucat sa pun asa ceva in vivi nova si nici in protank , sunt de domeniul trecutului....., dar pe servisabilele nautilus, igo-l si kila am pus siii e diferenta
ieri am incercat sa pun in nautilus silika in micro-coile , doamne ce gust oribil si fara abur , nu-mi venea sa cred am mai bibilit putin la el si nimic , usturimi in gat .... , pana la urma tot la vata am ajuns , alta viata, parca mai adaugasem 2 cai putere.... , un gust curat si plin de aroma..........
STIMA si aburi densi.....
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Vivi Nova Mini

Mesaj de cristian »

Am gasit si eu un vivi prin cutiutele lui feciorumiu care nu l-a folosit aproape de loc pentru ca ii dadea continuu gust de ars. L-am desfacut si i-am tras un micro de 2 ohmi cu vata, exact cum spun si colegii si merge excelent.
O idee pentru lenesi ca mine:
Trageti vata prin micro cativa mm, cat sa iasa un capat cat mai scurt din suportul rezistentei, si lasati in partea opusa un smoc generos si lung care va asigura o alimentare foarte buna, nu va chinuiti sa faceti "sfoara" si sa aveti parti egale, nu are nici un rost.

Cu scuze pentru talentul la desen, am incercat o schita in paint ca sa ma fac inteles:

Imagine

Stima!
Avatar utilizator
chrisanty
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 28
Membru din: Dum Iun 01, 2014 10:06 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vivi Nova Mini

Mesaj de chrisanty »

s7ar scrie:Acum cateva zile am achizitionat clearomizorul Vivi Nova Mini..
Este al 2-lea clearomizor servisabil, si ultimul, care l-am avut la inceputul experientei mele cu ET.

Eram la un magazin de ET cand l-am zarit in vitrina..m-a cuprins nostalgia si l-am cumparat ! :)
L-am folosit 2-3 zile exact asa cum a venit el, cu o rezistenta de 2.4 ohm.
Abia astazi mi-a trecut prin cap sa incerc un setup mai sofisticat..

Am deschis cutiuta cu jucarii ET, am luat sarma kanthal 0.20, un burghiu cu diametrul de 1.5mm, si am bobinat repede un micro-coil de 1.3 ohm.
Prin micro-coil am tras la fel de repede o bucatica de vata ( 100% cotton !!! ) si am montat rezistenta.
Am picurat 4-5 picaturi direct pe rezistenta, pentru a testa - am vazut ca functioneaza, am montat tank-ul si am alimentat...

L-am lasat 1 minut sa-si traga bine lichid, am pus clearomizorul pe mod, si am tras...

Pfff...ce aroma curata si ce aburi densi !
O diferenta enorma cu noua rezistenta, fata de cea cu care a venit..


Celor care inca mai folosesc clearomizoare, le recomand un setup cu micro coil si vata, sau bumbac.
O sa fiti placut surprinsi !!
incearca 2X kanthal de 0,18, 5 spire pe 2Xsilica de 2mm, pe agrafa.vei avea un minunat 1,3 ohmi,limita intre vapat normal si vapat sub ohm.s-ar putea sa mearga si cu cotton.
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Vivi Nova Mini

Mesaj de c__b »

Aloo, dom' profesor! Dupa virgule si puncte se cam pune spatiu!
Vapat subohm se numeste asa deoarece implica o rezistenta mai mica decat un ohm in proces. Got it? Subohm = sub un ohm.

Na, nu le poti avea cu toate, si cu gramatica, si cu aritmetica!

Inca odata: 1,3 > 1. Ai retinut?
Avatar utilizator
DarkShadow
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 88
Membru din: Joi Iul 10, 2014 8:28 am
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei

Re: Vivi Nova Mini

Mesaj de DarkShadow »

s7ar scrie: ........
Celor care inca mai folosesc clearomizoare, le recomand un setup cu micro coil si vata, sau bumbac.
O sa fiti placut surprinsi !!
Confirm ca setup-ul micro-coil + vata la un clearomizor este cu totul altceva, alta viata. Eu am facut aproximativ acelasi setup ca si tine la un clearo Ego Vision V2, insa cu valoarea rezistentei de 1,4 ohm. Am ramas surprins de aroma redata si volumul de vapori. Seamana mult cu aroma redata de un atomizor de drip. Maine cred ca o sa trec un Kanger T3 pe micro-coil. Sa vad cum da si un bottom coil pe vata.

Stima.
hitzuzu
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iul 29, 2014 11:57 am

Re: Vivi Nova Mini

Mesaj de hitzuzu »

Un bottom coil cu vata e super oky. Kanthal de 0.25, 8 spire pe 1.5 mm da aprox 1.5 ohm iar pe bateriile ego da bine.
Daca vrei poti sa desparti putin spirele:
- faci un microcoil pe 1.5 mm (mai gros nu am reuşit sa îl pozitionez in canal)
- îl dai jos, strângi in penseta iar cu un torch îl inrosesti de îl ia necuratul.
- pui microcoilul înapoi pe burghiu iar cu unghiile prinzi cate o spira din capete si tragi usor de ele pana ce le rasfiri după care le împingi tare sa se unească. Va iesi o rezistenta asemănătoare celei clasice dar va da mai bine. Are mai putin de 1 mm spatiu intre spire.
Cred ca merge si pe vivi.
vaperbogdan
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 44
Membru din: Mie Iul 23, 2014 4:22 pm

Re: Vivi Nova Mini

Mesaj de vaperbogdan »

Am si eu un mini nova si am facut o rezistenta de 2 ohm cu Kanthal de 0.15, 4 spire direct pe firul de silica 1mm si se vapeaza chiar ok, as pute spune ca ma surprinde aroma, daca nu as avea si miniprotank 3 care reda o aroma buna.
Scrie răspuns