Obs engine

Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Obs engine

Mesaj de Marinica »

Salut. Am un obs engine și am pus alien pe el am 0,27 ohmi dar la 70 de watts se încălzește rău de tot. De asemenea după umplere trag lichid fierbinte în gura...sunt sigur ca este o problema de construcție a rezistente lor dar nu știu care ar fi...Cum rezolv problemele astea? Are cineva obs engine sa mă îndrume?
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Obs engine

Mesaj de HORATUCU »

Eu merg cu rezistente normale, spatiate, din SS, 0.19 Ω. Cu 23-27 Wat merge superb. De ce bagi la 70 watt?
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Re: Obs engine

Mesaj de Marinica »

Am rezistente alien kanthal...le-Am pus ptr aroma
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Obs engine

Mesaj de HORATUCU »

O sa ai aroma si fara rezistente de fite. Eu le-am incercat, dar nu m-au dat pe spate cu aroma. Folosesti prea multa energie pt. aproape nici o diferenta la calitate.
La puteri mari, lichidul sigur ca improasca, nu sta el cuminte mai ales daca are in componenta si apa. Pune-i un driptip mai lung, daca vrei sa stai pe setarea asta.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Re: Obs engine

Mesaj de Marinica »

Ok...schimb rezistentele bag kanthal de 0.5 7 spire sa vedem ce iese...mai umblu și la wicking sa vedem ce pot face. Revin cu update
Avatar utilizator
Didi
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 129
Membru din: Vin Noi 11, 2016 11:02 am
Localitate: Suceava

Re: Obs engine

Mesaj de Didi »

Salut.

O sa ma bag si eu in seama. Folosesc OBS Engine de aproximativ 2 luni si cred ca e intradevar cel mai bun RTA pe care l-am avut, pana acum cel putin, in principal pentru ca nu se scurge, deloc.
Revenind la problema ta, am patit si eu cu clapton/alien, cu un diametru de vreo 3,5 mm, sa se incalzeasca foarte tare, chiar si spitback. Am ajuns cu sarmele alea sa bag maxim 30W in ele, dar intradevar aroma nu e aceeasi (orice ai zice tu HORATUCUle). Asa ca am tot incercat pana cand am ajuns la concluzia lui HORATUCU, referitor la sarma: sarma simpla, Kanthal A1, 6 spire, diametru 2,5mm , spatiate, dual, 0,24 ohmi, la 70W. Eu zic ca e deck-ul destul de inghesuit si caldura aia nu are unde se duce rapid. Chiar si acum la 70W, daca trag puf dupa puf, ajunge sa se infierbante, dar in nicun caz ca inainte si am scapat de spitback.
Concluzia mea este ca OBS Engine-ul nu trebuie folosit cu sarme din astea exotice ci cu sarme simple, cu diametru sub 3 mm. De asemenea, grija la bumbac, rareori e prea mult bumbac indesat in rezistente.
Succes!
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Obs engine

Mesaj de HORATUCU »

Didi scrie:Salut.

Am ajuns cu sarmele alea sa bag maxim 30W in ele, dar intradevar aroma nu e aceeasi (orice ai zice tu HORATUCUle).
Succes!
Normal ca utilizand rezistente Alien sau oricare alte sarme impletite, aroma nu este aceeasi la diferite puteri. Pentru aroama trebuie la ele wataj mare. Ce ziceam este ca obtii aroma comparabila cu rezistente normale si wataj mai mic.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Re: Obs engine

Mesaj de Marinica »

Facem experimente sa vedem ce va fi
Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Re: Obs engine

Mesaj de Marinica »

Obs engine este intr-adevăr unul dintre cele mai bune tancuri ptr ca nu curge decât dacă îl ții cu fundul în sus. Dar nu prea suporta wattaj mare sarme gen clapton nu prea merg pe el ca se încinge ca dracul și frige la buze. Acum voi da jos sârmele alien și trec pe kanthal clasic 0,5 mm 7 spire la 2,5mm diametrul rezistentei...sa vedem ce va fi
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Obs engine

Mesaj de HORATUCU »

Don't forget to write!
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Re: Obs engine

Mesaj de Marinica »

Am schimbat sârmele și totul e perfect. Dar nu este aceeași aroma....mult diminuata aroma...dar las așa nu am ce sa fac
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Obs engine

Mesaj de HORATUCU »

Pe ce diametru ai facut rezistentele? Cati ohm ai?
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Re: Obs engine

Mesaj de Marinica »

Am alien dual pe 2.5 mm 0.27 ohmi. Se încălzește rău de tot la 70 de watts
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Obs engine

Mesaj de HORATUCU »

Pai mai Marinica, ziceai ca le schimbi cu rezistente normale, nu?
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Re: Obs engine

Mesaj de Marinica »

M-Ai întrebat ce rezistente am pe atomizor ti-am răspuns. Mi-e teama ca dacă le schimb nu o sa mai am aroma așa Bună ca pe rezistentele clapton
Scrie răspuns