Rezistente evod

seby2016
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 01, 2017 2:59 pm

Rezistente evod

Mesaj de seby2016 »

Buna ziua!
De ceva timp m-am apucat de vapat folosesc un clearomizor evod. Am cumparat pana acum vreo cateva rezistente, dar m-am saturat sa dau banii si am cumparat kanthal si vata si le fac singur. Am o problema mi se inunda camere de evaporare si nu stiu ce sa fac sa pun mai multa vata mai putina ?
Multumesc!
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Rezistente evod

Mesaj de slavyk »

Acum cîțiva ani reconstruiam și eu rezistențe din astea dar cu sîrme N(onresistive)R(esistive)N(onresistive). Dar poți refolosi rezistențele prin înlocuirea fitilului cu vată. Scoți cu grijă vata veche, faci un dry-burn rezistenței, o speli bine cu un jet de apă, o usuci cît de cît și introduci (cu maximă atenție la scurt-circuite) vata nouă. Umezești bine fitilul cel nou, montezi capacut cu tub și poți reasambla și umple atomizorul.
Aruncă, totuși, un ochi aici. Sigur îți va prinde bine.
https://www.youtube.com/results?search_ ... rebuilding
yokoono
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 47
Membru din: Mar Apr 21, 2015 5:58 pm

Re: Rezistente evod

Mesaj de yokoono »

Aceste atomizoare au ca baza de evaporare fir (fire) de silica. Este realizat din foarte multe fire subtiri din teflon. Este termorezistiv si nu arde. Daca vreti sa folositi vata va trebuie "mana formata". Deci cumparati si 1m de silica de 2 mm. Se pune silica paralel cu un ac de cusut si se bobineaza kantalul. Numarul de spire depinde de rezistivitatea firului rezistiv. O cautare pe youtube va aduce lamuriri suplimentare. Succes si ......mana sigura.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Rezistente evod

Mesaj de slavyk »

Teflon?! Fugi d-aci! Silica este, de fapt, formată din fibre 98 -99% SiO2 (dioxid de siliciu).
http://www.ekowool.com/why-ekowool
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Rezistente evod

Mesaj de HORATUCU »

Nu-s de alea din Kevlar?
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Avatar utilizator
Drumetul
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 215
Membru din: Mie Apr 02, 2014 6:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Rezistente evod

Mesaj de Drumetul »

E mult mai dificil sa faci cu silica decat cu vata. Nu-ti trebuie nici o mana formata. E mult mai simplu sa rulezi intre degete o bucatica de vata si apoi s-o tragi prin rezistenta decat sa te chinui cu mizeria aia de silica. de gust nici nu mai vorbim.
Ardeyou
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 21
Membru din: Dum Noi 30, 2014 1:31 am

Re: Rezistente evod

Mesaj de Ardeyou »

silica e nasoala, plus ca dureza pana o sa ai ceva gust, pana se rodeaza putin
Scrie răspuns