Recomandare vaporizator pentru Evic VTC Mini

Andrei12
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Mar Aug 23, 2016 5:22 pm

Recomandare vaporizator pentru Evic VTC Mini

Mesaj de Andrei12 »

Salut! Ce vaporizator recomandati pentru un Evic VTC Mini? Am observat ca de la Joyetech Cubis-ul si Cubis Pro au review-uri destul de proaste pentru ca scuipa lichid. Ma intereseaza un tank pentru MTL, folosesc de obicei rezistenta de 1 ohm (cu ea ma impac cel mai bine) Nu vreau cel putin deocamdata sa imi fac singur rezistentele deci m-ar interesa ceva sa mearga cu rezistente gata facute. Multumesc! *Posibil sa fie cateva greseli, recent m-am apucat serios de vapat si vreau sa scap de Ego AIO D16- de o saptamna am avut doar probleme cu ea
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Recomandare vaporizator pentru Evic VTC Mini

Mesaj de AdrianBV »

Subtank Mini.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Hegemonic
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 33
Membru din: Mar Iun 21, 2016 9:25 pm

Re: Recomandare vaporizator pentru Evic VTC Mini

Mesaj de Hegemonic »

Subtank mini eu nu il consider OK pentru MTL. Iti recomand in schimb Nautilus mini sau Triton mini.
andriipopa75
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 43
Membru din: Lun Mai 30, 2016 2:50 am
Localitate: craiova

Re: Recomandare vaporizator pentru Evic VTC Mini

Mesaj de andriipopa75 »

subtankul este un mtl aerat cu baza rba, cu rzistentele de fabrica e LI, este prea aerat pentru mtl
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Recomandare vaporizator pentru Evic VTC Mini

Mesaj de AdrianBV »

Nu am apucat sa citesc ca vrea MTL .. mea culpa.
Intradevar, Nautilus mini e ok pentru MTL cu optiunea de rezistente gata facute.
Daca totusi te razgandesti si te decizi sa iti faci singur rezistentele ... ai avea mult mai multe optiuni ...
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
Avatar utilizator
Ionut
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Mar Mar 15, 2016 5:25 pm
Localitate: Codlea

Re: Recomandare vaporizator pentru Evic VTC Mini

Mesaj de Ionut »

Permiteti-mi sa va contrazic: Folosesc Subtank-ul pentru MTL. De aceea exista "controlul de aer"...
Subtank-ul este in continuare preferatul meu din toate punctele de vedere.
Avatar utilizator
claw
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 191
Membru din: Mie Sep 25, 2013 11:15 am

Re: Recomandare vaporizator pentru Evic VTC Mini

Mesaj de claw »

La marea majoritate a atomizoarelor recente de pe piata poti ajusta aerul la minim ca sa vapezi MTL cu ele si invers pt LI, insa dupa parerea mea MTL nu inseamna doar aer la minim din reglaj, mai inseamna si orificiu de aer de sub rezistenta micut si camera de vaporizare mica pentru a obtine un MTL de calitate, chiar si intre 2 atomizoare construite ambele pt MTL ca si Kayfun Lite plus si Kayfun mini v2.1 am sesizat diferenta (nu foarte mare ce-i drept) in favoarea micutului, cel din urma avand camera mai mica.
De-asta unele atomizoare sunt construite pt MTL cu posibilitatea si de un LI restrictiv si altele pt LI cu posibilitatea de MTL restrictiv...subtank-ul intr-adevar le cam combina cu destul succes, la fel ca si cauciucul "all seasons", e un atomizor reusit :-)
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Recomandare vaporizator pentru Evic VTC Mini

Mesaj de cristian »

Subtank-ul ca si alte atomizoare construite pentru debite mari de aer, poate fi reglat pana la pozitia inchis, astfel incat efortul de a "trage" te obliga la MTL. Dar el este optimizat pentru LI.
Un MTL de calitate nu se obtine numai prin sugrumarea debitului de aer. Deci nu poatefi comparat cu un KFL de exemplu, nici pe departe, care este construit pentru MTL.
Asa cum zice Claw, intra in ecuatie multe alte elemente pentru un vapat de calitate in sistem MTL.

Uite si aici o discutie, unde face colegul Sanitarium cateva precizari destul de clare despre acest subiect.
Hegemonic
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 33
Membru din: Mar Iun 21, 2016 9:25 pm

Re: Recomandare vaporizator pentru Evic VTC Mini

Mesaj de Hegemonic »

Sunt de acord cu Cristian dar in acelasi timp il citez pe dl Pbusardo: Daca te multumeste ce ai si te tine departe de tigari asta conteaza.

Vapori placuti!
Andrei12
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Mar Aug 23, 2016 5:22 pm

Re: Recomandare vaporizator pentru Evic VTC Mini

Mesaj de Andrei12 »

Va multumesc pentru raspunsuri, deocamdata folosesc un Tron-S care a venit in kit, per total sunt multumit deocamdata de el. Probabil cand o sa inceapa sa aiba scurgeri tank-ul si o sa fiu nevoit sa il schimb o sa incerc sa trec si pe rezistente facute de mine, pana atunci raman la cele gata facute. O zi buna va doresc!
Andrei12
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Mar Aug 23, 2016 5:22 pm

Re: Recomandare vaporizator pentru Evic VTC Mini

Mesaj de Andrei12 »

Dupa aproape o luna Tron S-ul a cedat, banuiesc ca s-a stricat ceva la reglajul de aer, pentru ca se trage extrem de greu din el, indiferent ca este la max sau la min reglajul de aer. Deocamdata am luat un Eleaf GS Tank, si sincer vreau sa il tin doar pana imi gasesc urmatorul tank. Daca se poate sa imi da-ti niste sfaturi, sunt ochi si urechi :D
In continuare as vrea un tank MTL sau macar care sa se apropie, dar de data asta sunt deschis si la optiunea de RTA, chiar mi-ar placea un tank caruia sa ii pot face eu rezistentele. (La capitolul asta mai am o intrebare, mai exact, ce trebuie sa folosesc pentru a face rezistente de 1 - 1.5 ohmi?)
Astept idei, pentru ca am tot cautat si nu ma pot decide, plus ca nici nu stiu care ar fi cea mai buna varianta, multumesc!
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Recomandare vaporizator pentru Evic VTC Mini

Mesaj de Motanel05 »

Este o vorba din batrani, "cate bordeie, atatea obiceie!" Fiecare considera ca ce foloseste el si il multumeste, este cel mai bun si tare atomizor. Cu aceasta precizare, adaug si eu o parere. Sunt adeptul RTA si din cele pe care le am, in acest moment, ma satisface cel mai mult Wotofo Serpent Mini. Stiu, multi deja vor da cu pietre, ca e prea mic , ca aia, ca ailalta...Pentru mine este bun, se "pupa" bine cu evic two, nu ma deranjeaza ca trebuie incarcat mai des. Si ceia ce consider ca este important: il poti seta cum vrea sufletul tau (bineinteles, mai putin dual coil). Acum astept varianta marita la 3,5ml, este doar varianta "aurita" ( https://www.fasttech.com/products/3028/ ... i-22mm-rta" onclick="window.open(this.href);return false; ), dar nu ma deranjeaza. Cred ca "atomizorul perfect" il vei gasi singur doar dupa ce vei incerca si folosi cat mai multe "modele". Toate acestea ca o simpla parere personala.
Andrei12
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Mar Aug 23, 2016 5:22 pm

Re: Recomandare vaporizator pentru Evic VTC Mini

Mesaj de Andrei12 »

Este exact cum spui tu si inteleg ca fiecare are preferintele lui :D Dar de exemplu ma uitam la un Griffin 25 si dupa ce am citit cateva review-uri am vazut ca nu prea se preteaza pentru MTL. Eu sincer as vrea un tank nu musai exclusiv pentru MTL, dar sa poata fi folosit asa, si sa redea ok aroma, GS-Tank-ul pe care il folosesc acum am impresia ca nu reda aroma aproape deloc (si am trecut prin diverse setari de wattaj cu el) si sa nu consume lichid exagerat de mult, deci de preferat ceva single coil sau cu posibilitatea sa il faci single coil :D Nu ma intereseaza cantitatea de aburi, plus ca nu sunt foarte mare fan sub ohm.
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Recomandare vaporizator pentru Evic VTC Mini

Mesaj de Motanel05 »

Revin cu o parere. Spun unii ca acest rta reda sublim aroma. Explicatia ar fi faptul ca are camera de ardere extrem de mica. Din acest punct de vedere este asemuit cu batranul Sat22. Nu il am inca, spun doar ceia ce am citit. Oricum, daca esti in cautare de un atomizor care sa redea bine aroma, poate ar trebui sa il ei....
https://www.fasttech.com/products/3028/ ... dable-tank" onclick="window.open(this.href);return false;
Andrei12
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 7
Membru din: Mar Aug 23, 2016 5:22 pm

Re: Recomandare vaporizator pentru Evic VTC Mini

Mesaj de Andrei12 »

Mutumesc de idee! Am cautat si eu cateva despre el, dar in mare la parti negative am vazut ca are scurgeri, o-ring-urile nu tin destul de bine si orice ii faci tot curge, il tin totusi in minte. Am vazut ca cei de la vapez au de la DigiFlavor Siren MTL si sincer la el ma gandeam, dar nu prea se gasesc multe informatii despre el deocamdata
Scrie răspuns