Subtank mini v2

Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Subtank mini v2

Mesaj de Marinica »

Am luat un subtank mini v2 si a fost totul perfect. I-am facut un rba si a inceput sa bolboroseasca de la un timp si uneori am tras lichid in gura. Rbaul l-am facut ca la carte dar e posibil sa fi gresit ceva. Este a doua oara cand schimb sarma la rba si am aceasta surpriza. Au fost si acurgeri de lichid jos pe baza dar cred ca nu am insurubat bine baza. Atomizorul e nou nu are o saptamana. Deci bolboroseste si trag lichid in gura. Astept sugestii si pareri aici sau la adresa de mail mtrifan@k.ro
auras
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 38
Membru din: Mar Ian 14, 2014 6:29 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Subtank mini v2

Mesaj de auras »

Pe ce mod folosesti atomizorul?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Subtank mini v2

Mesaj de cristian »

Ai aici o gramada de informatii, poate te ajuta.

http://www.rovapers.eu/altele-f53/versa ... t1582.html
Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Re: Subtank mini v2

Mesaj de Marinica »

Am un istick ileaf de 40 de watts cu temperature control si lichid pg-vg jumate jumate
Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Re: Subtank mini v2

Mesaj de Marinica »

Cristian nu am gasit nimic in tot topicul legat de bolboroaeala...probabil este de la concentratia de pg si vg...trebuie 70% vg si restul 30 pg...eu am 50%din fiecare...schimb maine sa vedem daca se schimba ceva...daca nu sigur o sa fie de la rba
Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Re: Subtank mini v2

Mesaj de Marinica »

Scurgerile le-am rezolvat stransesem prea mult baza pe sticla si garnitura presata prea mult dadea drumul la lichid pe langa ea....bolboroseala inca nu e rezolvata
Avatar utilizator
costachis
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Dum Noi 10, 2013 9:34 am
Localitate: colentina

Re: Subtank mini v2

Mesaj de costachis »

Salutare, bolboroseala nu cred ? ca are legatura cu proportia vg+pg folosita..aceleasi lichide folosesc si eu de mult timp 50%vg-50% pg, dar niciodata nu a bolborosit , poate cîteodatä a mai trosnit, pocnit, din cauza apei care ramînea pe peretii sticlei cînd imi fac lichidele .
RESPECT !!!
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Subtank mini v2

Mesaj de cristian »

Servus Marinica.
Depinde mult de setare, cata vata bagi in RDA. Eu bag vata la greu, efectiv o indes acolo.
De fapt, folosesc exact metoda de aici:
[youtube][/youtube]
Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Re: Subtank mini v2

Mesaj de Marinica »

Salut Cristi...deci vata adica bumbacul japonez e problema...adevarul e ca am taiat din ea ca sa las canalele de la rba putin descoperite cica asa ar fi bine...sarma e perfecta pe kantal se inroseste cum trebuie e ok..dar cand ii pun bumbacul si capacul la rba apoi asamblez totul, cand vapez bolboroseste....si ma trezesc cu lichid in gura....e bun lichidul ca am oasis de la TOB o aroma excelenta....dar parca tre sa trag in plaman aburi nu lichid in gura...ok schimb modul de confectionare al rbaului..vedem ce iese
Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Re: Subtank mini v2

Mesaj de Marinica »

Salve inca odata Cristian....in tutorial tipul ala zice ca bumbacul trebuie sa fie flufy adica pufos nu foarte multa dar nici prea putina...bumbacul tre sa fie pufos daca e prea mult devine rigid tare si nu mai primesti aroma
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Subtank mini v2

Mesaj de HORATUCU »

Una din doua: sau faci cum zice Cristian sau te iei dupa tip. Flufy-ul tau este probabil prea flufy. Indeasa mai multa vata si o sa vezi.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Re: Subtank mini v2

Mesaj de Marinica »

Salut horatucu asa am sa fac o sa las mai mult bumbac....de regula fac exact cum e in tutorial dar nu stiu cata vata sa las in cm de o parte si de cealalta..1;5cm sau 2?
Avatar utilizator
HORATUCU
veteran
veteran
Mesaje: 958
Membru din: Dum Iun 30, 2013 3:38 pm
Localitate: CLUJ-NAPOCA

Re: Subtank mini v2

Mesaj de HORATUCU »

Lasa cat de mult. Daca nu incape toata,o mai tai pana este OK.
„Carpe diem, quam minimum credula postero” HORATIU
cristian
veteran
veteran
Mesaje: 2374
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:25 pm

Re: Subtank mini v2

Mesaj de cristian »

Exact, experimentezi.
Si mai e ceva: si el indeasa destula acolo, o fi "flafi" dar e la greu.
Si mai e ceva: si el si tu aveti modelul de RBA cu canale. E posibil dupa ce nu o sa mai curga, sa ai dry burn. Eu am ultima varianta, cu gauri laterale, se alimenteaza mult mai bine.
Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Re: Subtank mini v2

Mesaj de Marinica »

Si eu am ultima varianta cu piulita pentru capac nu cu filet. Gaurile laterale sunt undeva pe la mijloc....o sa bag vata la greu
Scrie răspuns