Subtank mini v2

Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Re: Subtank mini v2

Mesaj de Marinica »

Salve tuturor....am pus mai mult bumbac si bolboroseala nu mai e....dar acum voiam sa va intreb ce grosime de kantal folositi voi ca sa aveti 0,5 ohmi ? Eu pun sarma kantal de 0,2 mm grosime si imi da 1.7 ohmi la 5 spire....cam mult...cu cat kanthalul e mai gros cu atat e rezistenta e subohm? Dati-mi ai mie valorile ca sa stiu ce grosime de kanthal sa iau
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Subtank mini v2

Mesaj de slavyk »

Conform legii domnului Ohm. http://reprova.com/calc/" onclick="window.open(this.href);return false;

Trimis de pe al meu S500 folosind Tapatalk
Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Re: Subtank mini v2

Mesaj de Marinica »

Am bagat bumbac la greu si e ok acum. Voiam sa va mai intreb ce grosime trebuie sa aibe kantalul ca sa obtin rezistenta subohm la 5 spire si roluita pe surubelnita din pachetul rba? Am vazut ca in calcule de rezistenta pe siteuri cu cat e mai groasa sarma cu atat obtii rezistenta mai mica.
slavyk
veteran
veteran
Mesaje: 1592
Membru din: Mie Iul 03, 2013 11:42 am
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Subtank mini v2

Mesaj de slavyk »

Repet: legea lui Ohm. Iar link-ul pe care ți l-am trimis este mai mult decît lămuritor în ceea ce privește întrebarea ta.
Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Re: Subtank mini v2

Mesaj de Marinica »

Am vazut ca daca sarma e mai groasa cu atat Rezistenta e mai mica adica subohm. Bun ...acum modul meu e de 40 watts. Daca rezistenta este de 0.2 ohmi o sa arda la sa zicem 30 de watts?
Gigi43
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 101
Membru din: Vin Mai 23, 2014 12:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Subtank mini v2

Mesaj de Gigi43 »

La o rezistenta de 0.2 ohmi, conform calculatorului din linkul dat de slavyk, puterea recomandata este de 13W.
Asa ca la 30W, daca nu ai o alimentare buna cu lichid risti sa vezi cum este gustul de bumbac.
Am inteles ca esti incepator in ale vapatului, dar chiar asa...?
Daca nu iti folosesti putin creierul, cum crezi ca vei evolua in aceasta lume ?
Departe de mine gandul de te lua in deradere sau de a te jigni. Intrebarile de mai sus sunt tocmai pentru ca iti
doresc doar binele.
Sper sa nu interpretezi gresit cele spuse de mine.
Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Re: Subtank mini v2

Mesaj de Marinica »

Ptr a obtine o rezistenta subohm trebuie ca sarma de kanthal trebuie sa fie cat mai groasa...legea lui ohm
Avatar utilizator
costachis
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 71
Membru din: Dum Noi 10, 2013 9:34 am
Localitate: colentina

Re: Subtank mini v2

Mesaj de costachis »

Hmmm, uite aci : kantal 0.4 mm, facut 5 spire pe surubelnita aia din pachetul rba= o o rezistenta 0.5-06ohmi..."legea lui costache " Bafta !
RESPECT !!!
Marinica
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 110
Membru din: Dum Feb 07, 2016 5:54 pm

Re: Subtank mini v2

Mesaj de Marinica »

Va salut pe toti ...am o mica problema la rba kanger v2...mi-a disparut piulita care fixeaza mansonul pe rezistenta.....idei unde as putea gasi o piulita pentru un rba v2?
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Subtank mini v2

Mesaj de AdrianBV »

Astfel de chestii mici nu prea gasesti ... nici macar pe site-urile de dincolo nu prea gasesti ... :|
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
uzzyyyy
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 9
Membru din: Mie Aug 24, 2016 9:30 am

Re: Subtank mini v2

Mesaj de uzzyyyy »

Salut. Sunt vaper de vreo 4 ani și relativ nou pe acest forum (am citit cu interes topicurile însă nu am postat pana acum).
De curând am trecut la Subtank mini v2, în ultimele 6 luni am folosit ijust 2. Dacă cu ijust vapam în jur de 2 tank-uri pe zi (10ml), cu subtank-ul ajung la 20-25 ml pe zi. Rexistente de 0.5 pe ambele. Același consum și pe OCC și pe RBA.
Consumul vostru este la fel de mare fata de alte clearomizoare? Menționez ca stilul de vapat a rămas același, folosesc Kangertech Kbox și Eleaf Istick TC60 pe 13W
Am uitat sa menționez lichidul: baza 70vg+30pg, nicotina 6-9mg
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Subtank mini v2

Mesaj de AdrianBV »

Diferenta e destul de mare ... dar tinand cont ca subtank-u produce mult mai multi aburi decat ijust2`u ( din ce am vazut, personal nu am avut ijust2, am doar subtank ) ... consuma si mai mult lichid ... si poate inconstient tragi si un pic mai mult.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
uzzyyyy
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 9
Membru din: Mie Aug 24, 2016 9:30 am

Re: Subtank mini v2

Mesaj de uzzyyyy »

M-Am gandit și eu la asta. Incontestabil e altceva, singurul lucru ce mă deranjează, e ca trebuie sa umblu cu sticluta după mine...În rest nota 10
Avatar utilizator
AdrianBV
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: Dum Ian 10, 2016 6:29 pm
Localitate: Brasov

Re: Subtank mini v2

Mesaj de AdrianBV »

poti sa iti iei o sticluta mica de 10 ml dupa tine sau poti sa iti mai iei un subtank, eventual chiar cu alta aroma ... astfel incat sa ai si 2 arome si lichid mai mult pe care sa il vapezi.

Eu sunt cu 2 subtank-uri si un serpent mini dupa mine la plecari de acasa mai lungi de 3/4 ore ... si de lunea asta care vine mai adaug un serpent mini la acea colectie.
Ultima tigara: 3 Februarie 2016 13:00
uzzyyyy
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 9
Membru din: Mie Aug 24, 2016 9:30 am

Re: Subtank mini v2

Mesaj de uzzyyyy »

Sa înțeleg ca nici pe tine nu te tine un tank mai mult de 1-2 ore?
Scrie răspuns