Kayfun V3.1 Styled - Scurgeri de lichid

yanisutzu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 19, 2015 1:41 am
Localitate: Ploiesti

Kayfun V3.1 Styled - Scurgeri de lichid

Mesaj de yanisutzu »

Salutari, sunt nou pe aici, si am si eu nevoie de un sfat pentru umplerea unui Kayfun v3.1 Styled. Adica eu am vazut destule filmulete pe youtube despre cum se umple pe deasupra sau prin orificiul special cu surub, dar intradevar, il reglez, daca il tin vertical si vapez, normal nu curge, dar daca il transport in buzunar, sau sta pe orizontala sau invers decat in pozitia lui normala cu hornul in sus, incepe sa curga prin orificiul de la aerisitor. Vreau sa mentionez ca am un mod Eleaf iStick si Kayfunul e un V3.1 , folosesc rezistenta facuta manual, din 6 spire (2mm) la 3 ohm iar wattajul tot la 3 este, cu astea am un TH destul de ok fara sa "imi rupa traheea" :D, ma rog nu cred ca ar afecta in vreun fel rezistenta sau voltajul la care este supusa rezistenta, ideea e ca ma enerveaza ca nu pot sa il tin in buzunar, ci mereu vertical pe birou, tocmai din cauza asta din cauza scurgerilor de lichid...eventual poate aveti voi un trick mai bun de umplere sa mi-l explicati si mie "ca la prosti" ca poate nu fac eu ceva bine...e normal sa curga daca il intorci pe toate partile cum face al meu ? Multumesc anticipat
Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: Kayfun V3.1 Styled - Scurgeri de lichid

Mesaj de gabyg »

Dupa parerea mea eu cred ca tii wattajul prea jos pentru o rezistenta de 3 ohmi. E prea mare rezistenta pentru 3 w, du-l macar in 10 w.
Nu apuca sa arda tot lichidu care vine la rezistenta si cand il tii altfel decat pe vertical iti curge tot surplusul care ramane in camera de ardere. Nu cumva iti bolboroseste cand tragi din el?
De ce il tii in 3 w? Ce concentratie de nicotina folosesti? Marea majoritate care folosesc RTA-uri folosesc lichide cu concentratia de nicotina 0.6. Bine... ca am vorbit cu cineva sapt trecuta la telefon care vapa la drip 18 mg...:)) asta cred ca e o exceptie.
yanisutzu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 19, 2015 1:41 am
Localitate: Ploiesti

Re: Kayfun V3.1 Styled - Scurgeri de lichid

Mesaj de yanisutzu »

il tineam la 3 w pentru ca mi se parea ca imi da un TH prea puternic la wattaj mai mare...am incercat acum si cu 10 e cam puternic dar probabil ma voi obisnui, acum l-am incarcat prin partea de jos cu pompita si intradevar cam bolboroseste dar dupa cateva vapari dispare sunetul. Da posibil sa fiu inca una din exceptii pe 18 mg la drip, e de bine sau nu...asta nu stiu, eu am trecut de la joytech la kitul asta si tot 18 foloseam...alte idei sunt bine venite din partea tuturor, pentru ca sunt cam novice in domeniul servisabilelor, si orice informatie din partea veteranilor e esentiala.
Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: Kayfun V3.1 Styled - Scurgeri de lichid

Mesaj de gabyg »

Sfatu meu e sa mai scazi concentratia de nicotina. Mie unu nu-mi place deloc Th-ul, plus ca nu e taria aia ca la tigarile normale, e mai mult o iritatie a gatului si nu stiu cat e de ok.
Vezi sa nu fi ridicat prea mult rezistenta... pentru aburi si aroma rezistenta trebuie lasata cat mai jos.
yanisutzu
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 19, 2015 1:41 am
Localitate: Ploiesti

Re: Kayfun V3.1 Styled - Scurgeri de lichid

Mesaj de yanisutzu »

ok o sa tin cont de sfatul tau si o sa fac mai mica urmatoarea rezistenta, la fel si pe partea de nicotina o sa o scad treptat pana cand ajung la o valoare care nu ma deranjeaza...vad ca acum dupa ce l-am umplut pe partea din lateral nu mai curge daca il intorc cu orificiul de aer in jos...ceea ce e un lucru bun momentan...ideal ar fi daca poti sa imi spui exact pas cu pas cum faci tu umplerea la al tau ca presupun ca e pe acelasi sistem . Multumesc anticipat.
Avatar utilizator
gabyg
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 177
Membru din: Vin Feb 07, 2014 3:38 pm
Localitate: Braila

Re: Kayfun V3.1 Styled - Scurgeri de lichid

Mesaj de gabyg »

pfff ce sa zic, eu nu am si nici nu am avut kayfun 3.1. Am alt model de Kayfun.
Iti recomand sa faci un microcoil pe o surubelnita de 2 mm cu kanthal de 0.3 cam 8-9 spire! Asta ar fi cea mai simpla si eficienta setare pe un kayfun.
Poate o fi vreun coleg de forum care foloseste un k 3.1 si iti poate explica el cum sta treaba.
ben17
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 1
Membru din: Dum Sep 13, 2015 10:22 am
Localitate: Galati

Re: Kayfun V3.1 Styled - Scurgeri de lichid

Mesaj de ben17 »

Eu am Kaifun 3.1 si il umplu numai pe la orificiul cu surub,dar trebuie sa ai rabdare ,sa bagi lichidul f.incet,nu cred ca este altceva de explicat.In momentul in care curge pe la orificiul de aer(mi s-a intamplat si mie) ,eu schimb bumbacul si numai curge.Incearca .
Avatar utilizator
Daddy
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 112
Membru din: Dum Sep 08, 2013 10:11 pm
Localitate: Bacau

Re: Kayfun V3.1 Styled - Scurgeri de lichid

Mesaj de Daddy »

Cam ca reguli generale:
- scade concentratia de nicotina de la 18 la max.12
- valoarea rezistentei 1.3-1.5 ohmi
- valoare putere 8-12W
- coil-ul adus cat mai aproape posibil de gaura de aer - daca e ridicat creste TH-ul
- atentie la bumbac, trebuie sa coboare pana la canalele de alimentare
- bumbacul in coil trebuie sa intre "nici prea lejer, nici prea fortat" :)
- alimentarea, se face cu sticla cu ac, cu gaura de aer astupata cu degetul - nu conteaza pe unde
- aty nu trebuie sa galgaie ! asta arata in prima faza ca e inundat, urmeaza sa curga !

Din descrierea lui @yanisutzu tind sa cred ca are o tensiune mica vizavi de rezistenta, nu reuseste sa consume lichidul ! TH-ul ridicat al are de la concentratia de nicotina (poate si rezistenta prea sus)
yokoono
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 47
Membru din: Mar Apr 21, 2015 5:58 pm

Re: Kayfun V3.1 Styled - Scurgeri de lichid

Mesaj de yokoono »

Cred ca la 1 an de la prima postare a invatat cum sa-l umple (sau s-a lasat de vapat-fumat).
Avatar utilizator
Daddy
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 112
Membru din: Dum Sep 08, 2013 10:11 pm
Localitate: Bacau

Re: Kayfun V3.1 Styled - Scurgeri de lichid

Mesaj de Daddy »

yokoono scrie:Cred ca la 1 an de la prima postare a invatat cum sa-l umple (sau s-a lasat de vapat-fumat).
Bravo, la data nu m-am uitat. :jos
gimi
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 27
Membru din: Mie Mar 02, 2016 12:00 pm

Re: Kayfun V3.1 Styled - Scurgeri de lichid

Mesaj de gimi »

:thumbup:
bigf2
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 21
Membru din: Joi Oct 06, 2016 11:58 am

Re: Kayfun V3.1 Styled - Scurgeri de lichid

Mesaj de bigf2 »

gabyg scrie:Sfatu meu e sa mai scazi concentratia de nicotina. Mie unu nu-mi place deloc Th-ul, plus ca nu e taria aia ca la tigarile normale, e mai mult o iritatie a gatului si nu stiu cat e de ok.
Vezi sa nu fi ridicat prea mult rezistenta... pentru aburi si aroma rezistenta trebuie lasata cat mai jos.
Sa o las cat de jos?
bigf2
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 21
Membru din: Joi Oct 06, 2016 11:58 am

Re: Kayfun V3.1 Styled - Scurgeri de lichid

Mesaj de bigf2 »

yokoono scrie:Cred ca la 1 an de la prima postare a invatat cum sa-l umple (sau s-a lasat de vapat-fumat).
HA!
Scrie răspuns