Aspire Atlantis

Avatar utilizator
Megazuza
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 31
Membru din: Dum Oct 12, 2014 11:30 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aspire Atlantis

Mesaj de Megazuza »

Concluziile mele ar fi (recunosc ca nu am avut destul timp sa frec Atlantis-ul, doar asa, pe fuga):
Subtank-ul e mai mare dar pe box nu iti mai sare in ochi cei 25mm, si (cu cei 6ml de lichid) face fata cu brio consumului maaaare de lichid la lung-inhale, subohm si watajul de rigoare. Cei 2 ml ai Atlantisului pur si simplu nu sunt suficienti, cum ar fi fost, sa zicem, la Nautilus si chiar Kayfun. Daca as fi plecat mai mult timp, ar trebui sa iau neaparat sticluta cu lichid dupa mine - atunci de ce sa nu iau Hobo, de exemplu, care da clasa ambelor? Nu mai vorbesc si de watajul marit pt atingerea sweet-spotului (pt mine: vreo 27W Subtank si cam 35W Atlantisul) - mai multi wati, mai mult consum de lichid/baterie.
Mai e problema cu stock-coilurile: OCC - bumbac organic versus silica (au fost cateva semne de intrebare care au circulat pe net acum ceva timp si cu un raspuns mai mult decat vag al celor de la Aspire) si cat de simplu se poate face rewick la ele.
Din cauza canalului de aer mai ingust, lung-inhale-ul este mai restrictionat la Subtank (asta e unul din motivele volumului de abur ceva mai redus) dar nu cu mult si nu e deranjant (Magma, de exemplu, este mult mai restrictionata, Subtank-ul fiind cam ca la nivelul unui Veritas). Dar si asta se va schimba odata cu versiunile pe 18 si 22mm, care vin cu air-flow-ul modificat.
Aroma: chiar daca nu se apropie de un Veritas sau Magma, Subtank-ul este peste, fara indoiala, suplinind pe deplin volumul ceva mai redus de aburi (nu cu mult). Inca o nota personala: arata muult mai bine ca finisaj, calitate materiale (vezi cazul alamei cromate din interiorul Atlantisului) si proiectare.
Ah, si sa nu uit de faptul ca pe Suntank ai 4 (chiar 5 cu coilurile de Ni200 pt DNA40) optiuni de utilizare: coilurile de 0.5ohmi, 1.2 ohmi, RBA section si, in cazuri disperate, clasicele dual-coiluri de la Aerotank/Protank merg si ele :lol:
Acum legat de Delta II. Toata lumea e extaziata sau pe acolo, dar am cateva retineri. El este dezvoltarea atomizoarelor de pe seturile noi Joyetech One (baterie +atty) care par extrem de nefinisate, dau impresia de material ieftin, filete cu probleme, ceva facut in graba. Sper sa nu fie cazul lui Delta II. Nu imi place nici tank-ul aproape integral metalic iar coilurile par cam greu de refacut. Dat tot o sa-l iau si p-ala. Nu exista expresia prea multe atomizoare (sau moduri, dealtfel), hehe...

Cam asta e pt mine: vazut... incercat Atlantis... placut... luat Subtank... uitat Atlantis... :D
Stinky free since Sep 11, 2010
Avatar utilizator
drago
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 54
Membru din: Vin Ian 02, 2015 10:35 am
Localitate: Bucuresti

Re: Aspire Atlantis

Mesaj de drago »

Cei 2 ml ai Atlantisului pur si simplu nu sunt suficienti, cum ar fi fost, sa zicem, la Nautilus si chiar Kayfun. Daca as fi plecat mai mult timp, ar trebui sa iau neaparat sticluta cu lichid dupa mine

Daca pleci mai mult timp,nu ai nevoie de o sticluta cu lichid ci de 2 sticlute de 45 ml.... :OO

Mai e problema cu stock-coilurile: OCC - bumbac organic versus silica (au fost cateva semne de intrebare care au circulat pe net acum ceva timp si cu un raspuns mai mult decat vag al celor de la Aspire) si cat de simplu se poate face rewick la ele

- coil-urile de Atlantis sunt gandite sa fie luate in tipla de pe raft-ul shopului
-rewick-ul e posibil ,insa NU renteaza

arata muult mai bine ca finisaj, calitate materiale (vezi cazul alamei cromate din interiorul Atlantisului) si proiectare.

-am vazut Subtank-ul doar in poze/prezentari pe net...insa sunt TOTAL de acord cu tine

Ah, si sa nu uit de faptul ca pe Suntank ai 4 (chiar 5 cu coilurile de Ni200 pt DNA40) optiuni de utilizare: coilurile de 0.5ohmi, 1.2 ohmi, RBA section si, in cazuri disperate, clasicele dual-coiluri de la Aerotank/Protank merg si ele

-ca posibilitati 'tehnologice' si de 'exploatare' inseamna ca e MULT peste Atlantis

Din cauza canalului de aer mai ingust, lung-inhale-ul este mai restrictionat la Subtank (asta e unul din motivele volumului de abur ceva mai redus) dar nu cu mult si nu e deranjant
Aroma: chiar daca nu se apropie de un Veritas sau Magma, Subtank-ul este peste, fara indoiala


-volumul de abur mai redus NU ar fi o problema in raport cu posibilitatile tehnologice/de 'vapare' oferite

Daca spui ca si aroma e superioara...Subtank-ul merita cel putin incercat... :HL
Avatar utilizator
bunescul
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Lun Sep 01, 2014 1:22 pm
Localitate: Pe deal la Teleormănel

Re: Aspire Atlantis

Mesaj de bunescul »

Daca consumul la Atlantis este de 10 ml pe zi cu zice colegul @drago, iar capacitatea este de 2 ml, dupa calcule temeinice inseamna ca trebuie incarcat de 5 ori pe zi sur1
Trebuie sa desfaci tank-ul, sa il umplii si sa il stergi de fiecare data (aici mai intervin si costul servetelelor, min. 5 buc . pe zi)
Nu este mai rentabil un dripper ? Ii pui cateva picaturi si nu te observa nimeni
Eu cat lucrez, abia daca consum jumatate din Protank. Acasa in schimb............. :OJ
Nu stiu cum gasesti timpul necesar pentru vaping, caci din cate spui ai un program foarte incarcat.
drago scrie:Lucrez intr-o multinationala si prefer sa stau 1-2 ore peste program si sa-mi iau 3-4 rezistente in 'tipla' de la producator.
Desi ies mai scump asa,sunt satisfacut de ceea ce vapez.
Timpul liber (si crede ma ca e foarte putin) il petrec facand alte chestii cum ar fi:iesiri in oras,mall-uri,cursuri,limbi straine etc.
Eu nu am lucrat in multinationale, dar nu cred ca poti sa stai in timpul serviciului sa umplii tank-uri, asta daca nu este o multinationala care promoveaza vapingul.
drago scrie:- coil-urile de Atlantis sunt gandite sa fie luate in tipla de pe raft-ul shopului
-rewick-ul e posibil ,insa NU renteaza
Initial am crezut ca vrei sa ne vinzi coil-uri de atlantis.La fiecare post spui asta.
Hai ca am fost putin rautacios :OO
Sper ca nu am deranjat pe nimeni.
Stima si aburi pufosi pe Atlantis sau pe ce aveti voi, sarme , vata, etc !
Vapez cu 25 watti frumosi
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Aspire Atlantis

Mesaj de AWE »

bunescul scrie: Eu nu am lucrat in multinationale, dar nu cred ca poti sa stai in timpul serviciului sa umplii tank-uri, asta daca nu este o multinationala care promoveaza vapingul.
Lol, la noi poti sa umpli cate tankuri vrei dar din pacate vapatul s-a interzis in interiorul firmei, pentru ca am avut niste idioti care nu au putut sa se rezume la a merge la o cafea in lounge ca sa vapeze ci au preferat sa o faca ostentativ peste tot, inclusiv in sedinte.

On-topic: daca ar fi sa aleg intre Aspire si Kanger, as merge probabil pe Subtank, mi se pare mai versatil si oricum nu l-as folosi cu rezistente prefabricate, ar iesi prea scump pentru motivele explicate intr-un post anterior. Ala de 22mm, that is. Totusi, peste 200 lei pt un clearomizor? Mi se pare o idee cam mult...
Avatar utilizator
drago
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 54
Membru din: Vin Ian 02, 2015 10:35 am
Localitate: Bucuresti

Re: Aspire Atlantis

Mesaj de drago »

bunescul scrie:Daca consumul la Atlantis este de 10 ml pe zi cu zice colegul @drago, iar capacitatea este de 2 ml, dupa calcule temeinice inseamna ca trebuie incarcat de 5 ori pe zi sur1
Trebuie sa desfaci tank-ul, sa il umplii si sa il stergi de fiecare data (aici mai intervin si costul servetelelor, min. 5 buc . pe zi)
Nu este mai rentabil un dripper ? Ii pui cateva picaturi si nu te observa nimeni
Eu cat lucrez, abia daca consum jumatate din Protank. Acasa in schimb............. :OJ
Nu stiu cum gasesti timpul necesar pentru vaping, caci din cate spui ai un program foarte incarcat.
drago scrie:Lucrez intr-o multinationala si prefer sa stau 1-2 ore peste program si sa-mi iau 3-4 rezistente in 'tipla' de la producator.
Desi ies mai scump asa,sunt satisfacut de ceea ce vapez.
Timpul liber (si crede ma ca e foarte putin) il petrec facand alte chestii cum ar fi:iesiri in oras,mall-uri,cursuri,limbi straine etc.
Eu nu am lucrat in multinationale, dar nu cred ca poti sa stai in timpul serviciului sa umplii tank-uri, asta daca nu este o multinationala care promoveaza vapingul.
drago scrie:- coil-urile de Atlantis sunt gandite sa fie luate in tipla de pe raft-ul shopului
-rewick-ul e posibil ,insa NU renteaza
Initial am crezut ca vrei sa ne vinzi coil-uri de atlantis.La fiecare post spui asta.
Hai ca am fost putin rautacios :OO
Sper ca nu am deranjat pe nimeni.
Stima si aburi pufosi pe Atlantis sau pe ce aveti voi, sarme , vata, etc !
O sa incerc sa iti raspund la cateva intrebari referitoare la Atlantis(si nu numai):

1.Cate SECOLE dureaza un refill de Atlantis?

Un refill de Atlantis dureaza la mine MAXIM 2 minute (doua minute...cu tot cu partea cu 'servetelul').
In practica e vorba de picuratorul de la sticluta de 30 ml care e un pic 'largit'(ca sa toarne mai mult) si o mana 'formata' care toarna (aproape) 2 ml 'dintr-o lovitura'.
Ar trebui sa folosesti zi de zi Atlantis-ul ca mine ca sa intelegi mai multe.
DACA nu ma crezi,iti propun sa facem un pariu pe 10 litri de baza,stabilim detaliile de intalnire si iti demonstrez.
ps:comanda din timp sa prinzi pe stoc baza 60/40 de 6%..

2.JOB-ul si vapat-ul

La job-ul meu vapat-ul in principiu NU este permis.
INSA eu 'aburesc smart'.Adica:
-daca am sedinta cu seful fata in fata NU voi vapa (n ar fi prea smart sa i suflu un big cloud sefului fix intre ochi..nu?)
-daca stau la birou pot vapa...cu mana dreapta pe mouse si mana stanga pe setup...aburul il suflu in jos ,NU in fata colegului din fata mea.

3. Alimentarea tank-ului la multinationala

Asa cum colega din dreapta mea isi aloca cateva minute pe tura sa si 'pileasca' unghiile,colegul din spate sa se certe 15 minute pe tura la telefon cu soacra-sa EXACT la fel imi aloc si eu 2 minutzele din cand in cand sa mi alimentez tank-ul (dau totusi tastatura la o parte pentru eventualele scurgeri de lichid).

4.In contextul jobului sunt prea OCUPAT pentru vaping/setup-ul asta?

In principiu,timpul nu exista,ti-l faci..mai ales daca este vorba de hobby-urile tale.
In weekend imi pregatesc 100 ml de lichid iar refill-urile dupa cum ti am explicat mai sus nu sunt o problema.
Discutia e strict de job,insa iti pot spune ca un refill de Atlantis il poti face si in metrou sau mergand pe strada (chiar fara sa arati dubios...)

5.Initial am crezut ca vrei sa ne vinzi coil-uri de atlantis.La fiecare post spui asta.

Sunt onorat ca am admiratori pe acest forum care stiu ce spun 'la fiecare post'
NU vand coil-uri de Atlantis ,ci doar imi spun parerea.
Daca intr-o zi as vinde ceva in domeniul asta,ar fi mai degraba moduri personalizate...
Daca as fi un pic rautacios,nu stiu in ce masura ai fi in publicul meu tinta din moment ce pui in pretul vaping-ului si servetelele!!

Aburi densi!
Avatar utilizator
AWE
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 273
Membru din: Mar Dec 24, 2013 11:32 am
Localitate: TM

Re: Aspire Atlantis

Mesaj de AWE »

Bun, toate ca toate, eu revin la intrebarea: cat de des schimba utilizatorii de Atlantis rezistenta aia? Dupa cum ziceam, sunt lichide care imbacsesc setup-urile dupa 5-6 ml, ce faci cu alea? Schimbi rezistenta zilnic? Zic pentru ca nu e tocmai ieftina la 15 lei sau asa ceva...
Chiar si cu lichide curate, aroma se duce dupa destul de putin timp, dar daca bagi LBL sau lichide facute cu arome gen SMB sau Blue Wood, aia la mine inseamna ziua si setup-ul (in cazul asta, ziua si rezistenta) :D
Avatar utilizator
drago
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 54
Membru din: Vin Ian 02, 2015 10:35 am
Localitate: Bucuresti

Re: Aspire Atlantis

Mesaj de drago »

AWE scrie:Bun, toate ca toate, eu revin la intrebarea: cat de des schimba utilizatorii de Atlantis rezistenta aia? Dupa cum ziceam, sunt lichide care imbacsesc setup-urile dupa 5-6 ml, ce faci cu alea? Schimbi rezistenta zilnic? Zic pentru ca nu e tocmai ieftina la 15 lei sau asa ceva...
Chiar si cu lichide curate, aroma se duce dupa destul de putin timp, dar daca bagi LBL sau lichide facute cu arome gen SMB sau Blue Wood, aia la mine inseamna ziua si setup-ul (in cazul asta, ziua si rezistenta) :D
Nu sunt fan arome tutun (Blue Wood si etc) ca sa vorbesc ca un cunoscator dar pentru lichidele astea ''hard'' s-ar potrivi mai degraba Subtank-ul.
In ideea sa folosesti coil-urile stock pentru lichidele ''soft'' si pentru cele ''hard'' folosesti optiunea ''servisabila''.

La Atlantis-ul meu e vorba de 1 rezistenta per saptamana:
->ideea e ca o tin imbibata tot timpul cu lichid(ca daca ia gust ''ars'' asa ramane)
->3-4 zile rupe
->dupa aia mai ''intru' in ea si spal sita,curat depunerile cu un betisor cu vata si etc...
->sunt de acord cu tine ca aroma scade considerabil dupa 3-4 zile,dar tot e cel putin decenta pana la ziua 7

Aburi densi!
Avatar utilizator
drago
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 54
Membru din: Vin Ian 02, 2015 10:35 am
Localitate: Bucuresti

Re: Aspire Atlantis

Mesaj de drago »

drago scrie:Cum vi se pare Atlantis-ul VS Kanger Subtank?

http://www.myvaporstore.com/Kangertech- ... krst-k.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Aburi densi!
Ce inseamna lupta pentru 'suprematie' intre producatori ....

ASPIRE 'scoate' Atlantis-ul-un clearomizor ultra-performant iar KANGER 'raspunde' cu Subtank-ul (Nano,Mini)-Subtank-ul fiind ca 'optiuni' de vapat mult peste Atlantis.

Umbla zvonul ca ASPIRE va 'scoate' ca raspuns la Subtank Atlantis MINI... :"It will be interesting to how Aspire responds to the Mini and Nano, as many vapers eagerly await details on the rumored Aspire Atlantis Mini. (We’ll have the scoop on that as well!)"

Una din surse: http://www.bestclearomizer.com/preorder ... tank-nano/" onclick="window.open(this.href);return false;

Sunt chiar CURIOS ce va avea in plus fata de Subtank acest viitor (deocamdata doar sub forma de zvonuri) clearomizor...

Aburi densi!
Scrie răspuns