mini DID clona

Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: mini DID clona

Mesaj de Valahul »

Am rezolvat problema cu garniturile mini DID-ului.
Dupa cateva zile de cautari, prin tone de magazine de toate specialitatile, pe acas, peste tot unde am putut nu am gasit nimic sa se potriveasca.
Culmea este ca nu curgea fara ele, pinul central cilindric in care se infileteaza capacele strange destul de bine pe acestea.
Am solutionat cumparand de la gemeics la pret foarte bun un mini DID de alama cromata, care l-am luat doar pentru garnituri.
Gemeics a fost foarte prompt si totul a decurs fara probleme, este serios.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
gemeics
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 88
Membru din: Dum Iun 30, 2013 5:37 pm
Localitate: Braila

Re: mini DID clona

Mesaj de gemeics »

Mulţumesc frumos pentru complimente. Sper că acum ești mai atent când îl speli. Are o grămadă de piese care se duc uşor pe "apa sâmbetei". Cu stimă, Gemeics.

Sent from my U8655 using Tapatalk 2
Construieste un sistem pe care sa-l poata folosi un prost si numai un prost va dori sa-l foloseasca.
"I'm rocking my PV at opt watti frumosi!"

Imagine
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: mini DID clona

Mesaj de s7ar »

Azi am avut si eu ceva timp la dispozitie, si am zis sa refac rezistenta mini DID-ului.
Am vrut sa vad cum se comporta cu o rezistenta "twisted coil", si nu-mi pare rau ca am incercat.

Am folosit kanthal de 0.20, pus in doua si rasucit. Am bobinat 3 spire pe o mesha cu diametrul de ccs 2mm.

Rezultat satisfacator din toate punctele de vedere. Singura problema este ca nu am un mod care sa poata duce acest tip de setare.
Folosesc mini DID-ul cu un mod mecanic UDT-S..
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
Stk3000
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 175
Membru din: Joi Iul 04, 2013 9:31 am
Localitate: Drumul Taberei

Re: mini DID clona

Mesaj de Stk3000 »

Cum e aia twisted coil?

Sent from my HTC Sensation using Tapatalk 2
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: mini DID clona

Mesaj de Valahul »

s7ar scrie:Singura problema este ca nu am un mod care sa poata duce acest tip de setare.
Cand ai sa-ti faci o sursa de curent continuu reglabila si stabilizata, la 5 A, o sa duci ce setare vrei tu, dupa care o sa realizezi ca restul placerilor din viata sunt efemere... :thumbup:
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: mini DID clona

Mesaj de s7ar »

Stk3000 scrie:Cum e aia twisted coil?

Sent from my HTC Sensation using Tapatalk 2

Twisted coil = doua fire de kanthal rasucite impreuna. Da un search pe google si vezi acolo..
Valahul scrie:
s7ar scrie:Singura problema este ca nu am un mod care sa poata duce acest tip de setare.
Cand ai sa-ti faci o sursa de curent continuu reglabila si stabilizata, la 5 A, o sa duci ce setare vrei tu, dupa care o sa realizezi ca restul placerilor din viata sunt efemere... :thumbup:
Deocamdata nu am din ce-mi face sursa.. Deocamdata ! Dar o fac eu si p`aia..

Eh...toate placerile vietii sunt de scurta durata. Chiar si tigarea electronica... ;)
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: mini DID clona

Mesaj de Valahul »

s7ar scrie:Eh...toate placerile vietii sunt de scurta durata. Chiar si tigarea electronica... ;)
Da, dar unele raman in amintire...
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: mini DID clona

Mesaj de s7ar »

Valahul scrie:
s7ar scrie:Eh...toate placerile vietii sunt de scurta durata. Chiar si tigarea electronica... ;)
Da, dar unele raman in amintire...
Intr-adevar !


Mini DID-ul, Phoenix RDA si IGO-S-ul sunt inramate frumos si tinute la loc de cinste intr-un "colt" al mintii mele !
Stiu ca se poate si mai bine de atat, dar deocamdata ma rezum la ce am, si anume un Mini UDT-S + Mini DID... Deocamdata !
Cobra genesis a ramas pe bara de cateva zile...nu mai o "combinatie" si pentru el.


Tare bine mi-a mers zilele astea. Am cam dat cu batu'-n balta..

Telefonul s-a defectat. Ieri si azi nu am avut de unde lua un microfon pentru a-l schimba pe cel defect..
Mod Vmax V2 SS "pierdut" de Posta Romana. Aa, se mai adauga si 2x 18350 la "afacerea" asta..
Un acumulator 16340 stricat.

Sa ma mai astept si la altceva ?
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: mini DID clona

Mesaj de Valahul »

s7ar scrie:Tare bine mi-a mers zilele astea. Am cam dat cu batu'-n balta..

Telefonul s-a defectat. Ieri si azi nu am avut de unde lua un microfon pentru a-l schimba pe cel defect..
Mod Vmax V2 SS "pierdut" de Posta Romana. Aa, se mai adauga si 2x 18350 la "afacerea" asta..
Un acumulator 16340 stricat.

Sa ma mai astept si la altceva ?
Nu este rau sa nu se gate si nici bina sa n-ajunga...
Si intotdeauna dupa ploaie vine soare...
Asa e in viata.
Totul e sa persisti in ceea ce vrei si crezi cu adevarat.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: mini DID clona

Mesaj de Midnight Caller »

....ne pare rau pt. pierdere S7ar, dar hai sa nu deviem de la topic.
Multam !
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: mini DID clona

Mesaj de Valahul »

Eu zic ca se pupa bine mini DID-ul cu SVD-ul si Sigelei-ul...:

Imagine
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
Valahul
veteran
veteran
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Mai 13, 2013 5:05 pm
Localitate: Ardeal

Re: mini DID clona

Mesaj de Valahul »

Cei care aveti mini DID-ul, cum distanta de la baza pinului de plus la varful sau este mare, deci intra lejer si kanthal mai gros pe mesha, bagati 5 spire kanthal de 0,25 si o sa vedeti, e alta viata.
Rezistenta iese 1,4 ohmi, merge vapat la 3,4 - 3,9 V.
Abur, TH, aroma... din belsug.
Cel putin in cazul meu.
"Un om care se intelege bine cu toata lumea este lipsit de personalitate"
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, iubesc mai mult cainii."
"Am invatat de la animale lucruri mai multe si mai profunde decat de la oameni."
Avatar utilizator
iter8tor
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 158
Membru din: Vin Aug 09, 2013 6:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: mini DID clona

Mesaj de iter8tor »

Folosesc exclusiv mini-DID de cateva luni si vreau sa va impartasesc cateva chestii din experienta personala.

Din cate am vazut, mai toate mizoarele vin cu suruburile varza. Nu stiu la ce s-a gandit chinezul cand le-a proiectat dar filetul nu prea i-a iesit. Asa ca... luati si niste suruburi de inox odata cu mizorul si n-o sa va para rau. Asta e, in loc de imbusul ala o sa carati dupa voi o surubelnita mica.

Dar nu aruncati imbusul, il puteti folosi pentru rularea mesh-ului. Cele mai bunen rezultate le-am avut cu mesh rolluit pe imbusul ala, ars de cateva ori asa si pe urma roluit "in aer". De fiecare data am obtinut un canal interior de 1mm.

Cat despre rezistenta... eu merg pe 4 spire de 0.20 pe meshul de mai sus (iese cam de 2 ohm) si la 9w nu mai vezi in camera dupa cateva puff-uri.

Tank-urile din PC nu vin foarte bine finisate. In general e bine sa va uitati la ele cand le cumparati (daca le ridicati personal) ca sa fie macar cilindrice (am patit si asta). Apoi... cu un smirghel foarte fin, finisati putin capetele, ca deh... chinezul... Iar in final, nu-l strangeti la maxim. O sa crape sigur dupa un timp, din cauza presiunii exercitate pe el. Chiar daca nu-l strangeti la maxim n-o sa curga (bine, rotiti si voi "inapoi" 2mm, nu o tura completa).

Oringuri am vazut la Auchan, pe la piese auto. O cutiuta cu vreo 40-50 de oringuri de diverse dimensiuni, la 15 lei. Sigur se potriveste ceva de pe acolo. Cat despre gust de ars... n-am incercat.

Sper sa va fie de folos cele povestite aici. Eu unul am tras pe dreapta celelalte mizoare dupa ce am incercat mini-DID-ul.

Aburi densi!
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: mini DID clona

Mesaj de c__b »

La al meu i-am marit gaura de admisie aer. L-am trecut pe banda kanthal 0,1 x 0,4 (3 cu 4 spire au dus la o rezistenta de 1,4). Incarcat cu VG de 12 da abur ca la balamuc! Aroma e redata asa cum imi place, TH nu prea este, insa nu TH e ceea ce caut.
Avatar utilizator
s7ar
veteran
veteran
Mesaje: 581
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 10:05 am
Localitate: Bucuresti - Colentina
Contact:

Re: mini DID clona

Mesaj de s7ar »

Azi am pus si eu iar mana pe mini DID, dupa muuulte zile de folosit drip si cartomizoare.
A stat prin sertar, langa alte "lucruri de vaper", curatat, spalat, setat - dar fara lichid in el. Era gata de vanzare..ca de aia l-am pus in bazar.

Am facut un mesh din cablu ss + o bucatica de sita inox, 4 spire de kanthal 0.20 - in 5 minute am facut tot setupul !
Am pus 2ml de Cuban Cigar in el si am tras "un fum"..apoi inca unu', si inca unu'...si trag si acum !

E un atomizor bun, se seteaza usor si "da bine" !!
Eu il vand pentru ca vreau sa-mi iau un alt genesis, mai high-end..
[url="http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php"]
[img]http://www.ecigalternative.com/quit-counter/quit-smoking-banner.php?key=22393[/img]
[/url]
Scrie răspuns