Pulse-G

Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Pulse-G

Mesaj de Motanel05 »

Un genesis de nota 10! Finisare excelenta, peste tot ce am vazut pana acum la orice genesis clona, aspect oglinda. Capacul superior este "dotat" cu doua gauri de admisie a aerului, ceia ce face ca forta de suctiune sa fie foarte mica si cantitatea de abur mai mare. Forma capacului cu doua inele ornamentale da un aspect deosebit. Particularitatea acestui genesis este piesa din interior, pentru reducerea volumului camerei de ardere, atasabila cu 2 suruburi. Toate cele 5 suruburi existente sunt cu cap Philips, adica normal in cruce. Gaura pentru mesh este de 3,5mm , marime onorabila chiar si pentru cei mai pretentiosi. Atat rerervorul, care este din sticla ( ! ) , cat si capacul, se fixeaza pe oringuri.
Pinul de + la mufa 510 este cu surub reglabil facut din cupru ! In camera de ardere, fixarea rezistentei la + se face cu un surub cu cap plat de 3,5mm, foarte usor de folosit. Dupa parerea mea, intregul sistem de + la acest genesis, este cel mai performant dintre toate genesisurile clone pe care le am si le-am vazut. ( ar fi fost super sa aiba acest sistem si RSST, dar...) Daca ar fi avut acest genesis si gaura de mesh izolata electric, ar fi fost cel mai cel... :)
Setarea se poate face dupa preferinta fiecaruia, se poate folosi si cu, si fara piesa de reducere a volumului interior din camera de ardere.
Am constatat ca, setat normal cu mesha, daca este tinut culcat pierde lichid din rezervor prin gaura existenta in piesa de reducere a volumului camerei de ardere, gaura care se continua si prin baza pana in rezervor. Lichidul inunda camera de ardere si nu este deloc placut. Din ce am citit, rostul acelei gauri este de a balansa presiunea lichidului in rezervor. Eu am rezolvat problema foarte simplu prin obturarea acelei gauri cu banda teflon, se demonteaza piesa, se pune banda si se fixeaza prin strângerea celor doua suruburi existente. Astfel poate sa stea in orice pozitie si nu mai pierde lichid. Eventuala balansare a presiunii lichidului din rezervor se face foarte bine si prin gaura din mesha, rularea acesteia facando pe un ac de 1,2-1,5mm.
Eu l-am luat de la Ft http://www.fasttech.com/products/1411/1 ... izer-2-5ml" onclick="window.open(this.href);return false;
Per total, este un genesis foarte frumos si cu aspect deosebit, la un pret super onorabil, care functioneaza ireprosabil.
PS: se poate cumpara SI CU rezervor de rezerva, pretul acestuia putând fi un exemplu.... ;)
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: Pulse-G

Mesaj de dan1978 »

Motanel05 scrie:...... Atat rerervorul, care este din sticla.... ( ! ) ,
Al meu a venit cu tubul spart si nu este din sticla.
Imagine Din 15-02-2011Imagine
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Pulse-G

Mesaj de Motanel05 »

Nu stiu ce sa spun, al meu este impecabil....A venit in cutie de carton cu o mini-surubelnita, o bucata de sita, o bucata de silica si kanthal.Rezolvarea este simpla, comanzi cu prima ocazie rezervor separat. Ramane doar timpul de asteptare....

Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: Pulse-G

Mesaj de dan1978 »

Motanel05 scrie:Nu stiu ce sa spun, al meu este impecabil....Rezolvarea este simpla, comanzi cu prima ocazie rezervor separat. Ramane doar timpul de asteptare....
Stiu de rezolvarea asta,merci.In 2-3 zile imi vine pachetul.La fel a venit si al meu....doar ca la majoritatea a venit cu tubul spart.
Imagine Din 15-02-2011Imagine
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: Pulse-G

Mesaj de dan1978 »

Un review detaliat http://www.thevapingforum.com/Thread-Re ... G-atomizer" onclick="window.open(this.href);return false;
Imagine Din 15-02-2011Imagine
Avatar utilizator
Don Giovani69
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 107
Membru din: Dum Sep 15, 2013 12:47 pm
Localitate: Roman

Re: Pulse-G

Mesaj de Don Giovani69 »

Inca de când a apărut și la noi așteptam cu interes o descriere a acestui Pulse G,de la cineva care îl poseda și l-a folosit.
Am citit ,am văzut și cred ca s-ar potrivi de minune pe un mod mecanic ( http://www.fasttech.com/products/1411/1 ... ed-edition" onclick="window.open(this.href);return false;) pe care ,la fel stau cu ochii de ceva timp.
Singurul impediment este ca nu am mai făcut comenzi afara și nu am cont PayPal.
Daca se mai gândește cineva sa comande de acolo,sa facem un mic coop și sa împărțim transportul,ar fi excelent.
Mulțumesc anticipat!
Dumnezeu le-a dat oamenilor doar tutunul, ei au facut tigara cu mana lor!
Theo Mihai
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: Pulse-G

Mesaj de dan1978 »

Ce transport? E free.
Imagine Din 15-02-2011Imagine
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pulse-G

Mesaj de VapeMe »

"Don Giovani69"
Daca se mai gândește cineva sa comande de acolo,sa facem un mic coop și sa împărțim transportul,ar fi excelent.
Mulțumesc anticipat!
Transportul e gratuit la FT..

Pentru mine parca este prea aerat , am folosit un setup pe vata ,am astupat cealalta caura cu o scobitoare dar mi-a iesit o valoare cam mare la rezistenta si nu prea ma incantat.. o sa mai bibilesc cand o sa am timp , cu mesh nu m-a impresionat dar la fel mai am de facut (experimentat) setup-uri la el.. ca design este chiar super si daca il "asortezi" cu un Nemesis este aproape ca un hibrid la infatisare.. Mai ramane sa il bibilesc.. Cred ca odata nimerit setup-ul va intra pe locul 1 sa vedem..
Stima Maxima . . .

Imagine
Avatar utilizator
Don Giovani69
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 107
Membru din: Dum Sep 15, 2013 12:47 pm
Localitate: Roman

Re: Pulse-G

Mesaj de Don Giovani69 »

dan1978 scrie:Ce transport? E free.
Perfect. Ma interesez sa vad exact cum se procedează și poate lansez comanda cât de curând.
Mulțumesc!
Dumnezeu le-a dat oamenilor doar tutunul, ei au facut tigara cu mana lor!
Theo Mihai
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pulse-G

Mesaj de VapeMe »

Fa-ti card la banca daca nu ai deja si cont paypal e mai sigur ..
Stima Maxima . . .

Imagine
Avatar utilizator
dan1978
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: Mar Iul 09, 2013 10:47 am

Re: Pulse-G

Mesaj de dan1978 »

Don Giovani69 scrie: Perfect. Ma interesez sa vad exact cum se procedează și poate lansez comanda cât de curând.
Mulțumesc!
Citeste aici http://www.rovapers.eu/post367.html?hilit=paypal#p367" onclick="window.open(this.href);return false;
Imagine Din 15-02-2011Imagine
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Pulse-G

Mesaj de Motanel05 »

Pentru micsorarea gaurilor de admisie aer, se poate folosi epoxi-metal (transparent sau gri deschis) marca Bison. Se spala bine capacul cu apa calda si sapun, se "clateste" cu alcool medicinal si dupa uscare se aplica solutia in gauri. Dupa 4-5 ore, timp in care solutia a inceput sa se intareasca, se poate rectifica cu o lama de barbierit. Dupa 24 ore, timpul optim de intarire la epoxi-metal, se poate trece la gaurirea cu ce marime de burghiu doriti. A nu se apasa excesiv in timpul gauririi. Se poate folosi si metoda cu ace de seringa, totul este sa gasiti marimea necesara, ace cu dimensiuni mai mari gasiti la magazinele cu tehnica medicala veterinara.
Dupa spusele unora, conform legilor aerodinamicii, este mult mai avantajos de folosit doua gauri diametral opuse, decat o singura gaura. Probabil de aceia au facut si la Pulse-G asa. :)
danyel
utilizator junior
utilizator junior
Mesaje: 105
Membru din: Joi Dec 12, 2013 3:07 pm
Localitate: Turnu Magurele

Re: Pulse-G

Mesaj de danyel »

Singura chestie nasoala este ca trebuie sa te duci sa ridici pachetul de la vama. Cum este cazul meu, trebuie sa mai fac 50 de km.
Avatar utilizator
moremih
veteran
veteran
Mesaje: 538
Membru din: Dum Sep 22, 2013 12:18 am

Re: Pulse-G

Mesaj de moremih »

Sau poti gasii un coleg vaper din zona ta care sa primeasca coletul si apoi sa ti-l retrimita .

Sent from my Nivo using Tapatalk 2
Avatar utilizator
Sanitarium
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 269
Membru din: Joi Sep 19, 2013 11:21 pm

Re: Pulse-G

Mesaj de Sanitarium »

Motanel05 scrie:Pentru micsorarea gaurilor de admisie aer, se poate folosi epoxi-metal (transparent sau gri deschis) marca Bison. Se spala bine capacul cu apa calda si sapun, se "clateste" cu alcool medicinal si dupa uscare se aplica solutia in gauri. Dupa 4-5 ore, timp in care solutia a inceput sa se intareasca, se poate rectifica cu o lama de barbierit. Dupa 24 ore, timpul optim de intarire la epoxi-metal, se poate trece la gaurirea cu ce marime de burghiu doriti. A nu se apasa excesiv in timpul gauririi. Se poate folosi si metoda cu ace de seringa, totul este sa gasiti marimea necesara, ace cu dimensiuni mai mari gasiti la magazinele cu tehnica medicala veterinara.
Dupa spusele unora, conform legilor aerodinamicii, este mult mai avantajos de folosit doua gauri diametral opuse, decat o singura gaura. Probabil de aceia au facut si la Pulse-G asa. :)
eu am folosit până acum silicon. astup gaura pe interior cu o picătură de silicon, aștept vreo 30 de min să se întărească și apoi găuresc siliconul la mărimea dorită. nu am vreun gust nașpa de la silicon și văd că nici nu se topește.
Scrie răspuns