Setarea unei clone COBRA

Avatar utilizator
COXX
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 5
Membru din: Dum Sep 08, 2013 9:19 pm
Localitate: Bucuresti,Bucuresti noi

Setarea unei clone COBRA

Mesaj de COXX »

Salut.
Am deschis acest topic in speranta ca experienta multor veterani va deschide mintile celor mai novici in ale vapatului la Genesis.
Deci intrebarea este cum se seteaza bine un genesis.Absolut toate ideile sunt binevenite.
In calitate de incepator in ale genesisurilor ma inclin in fata veteranilor.Stima.
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Setarea unei clone COBRA

Mesaj de aisman »

O sa incep eu, folosesc genesis de vreo un an jumate. Modalitatea mea este urmatoarea: Oxidez mesh`ul cand nu e inca roluit, pana se inroseste, rulez mesh`ul il oxidez din nou, tin vreo 10 20 de secunde pe ea flacara sa stea asa rosu incandescent. Pe urma kanthal de 0.25 folosesc, 3 spire, nu stranse, pulsez si verific daca nu am vre-un scurt, bag lichid si vapez. Sper sa ajute pe careva modalitatea aceasta. Mie asta imi functioneaza. "Succesuri :mrgreen: "
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Setarea unei clone COBRA

Mesaj de Midnight Caller »

Heheeee, secrete is mai multe, cat de multi arzi mesh-ul, daca il arzi pe tot sau doar jumatate, cat de tare il strangi, daca il faci cu gaura sau fara, daca e de 200, 300, 500, daca faci spirele una langa alta sau cracanata, daca gaura pica pe mijlocul rezistentei cand pui capacul, daca daca daca :)
0.25 cu 3 spire iti iese undeva sub 1 ohm am impresia...
Avatar utilizator
COXX
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 5
Membru din: Dum Sep 08, 2013 9:19 pm
Localitate: Bucuresti,Bucuresti noi

Re: Setarea unei clone COBRA

Mesaj de COXX »

Chiar multumesc pentru interesul acordat.Sper ca asa sa scape lumea de indea preconceputa ca genesisurile sunt imposibil de setat si de evitat.Pe rand le voi incerca pe toate si voi posta pareri..Stima
Avatar utilizator
COXX
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 5
Membru din: Dum Sep 08, 2013 9:19 pm
Localitate: Bucuresti,Bucuresti noi

Re: Setarea unei clone COBRA

Mesaj de COXX »

Astept in continuare indrumarile vaperilor de genesis.Multumesc
Avatar utilizator
alexgogo-VA
veteran
veteran
Mesaje: 872
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 7:55 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Setarea unei clone COBRA

Mesaj de alexgogo-VA »

Mesa trebuie arsa bine, eventual foloseste si foaie de tigara (metoda lui steve), sa nu faca scurt cu masa.

Rezistenta mai mica asa, si da-I falci.
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Setarea unei clone COBRA

Mesaj de c__b »

Eu incep prin a oxida mesh-ul, la bricheta (sa se arda eventualele uleiuri). Folosesc mesh de 500, pe lichid VG. Nu dau dimensiune, nu stiu acum exact care e, oricum, folosesc un mini-did, asa ca e irelevant (cand croiesc unul nou, il desfac pe cel vechi si il masor, apoi tai). Apoi rolluiesc mesh-ul pe o agrafa de birou (partea exterioara o pliez sper interior ~2 mm - ca un tiv). Cat de strans pot, de multe ori ma dor degetele cand termin. Apoi, cu ajutorul unei pensete, il oxidez la flacara aragazului. Il tin pana cand devine incandescent + ~20 secunde. Apoi il scufund in apa. Repet operatiunea de 5 ori. Ma concentrez pe partea care urmeaza sa primeasca rezistenta, dar de dragul esteticii il oxidez tot. Dupa ce termin aceasta operatiune il usuc de ultima tura de apa, tot la flacara aragazului. Apoi pun lichid pe el, si il aprind. Repet operatiunea de 3 ori. Scot agrafa, masor lungimea, apoi il tai in partea inferioara in unghi de 45 grade. Il introduc in tank, nu il las sa ajunga pana la baza tankului (e ridicat cu ~2 mm). Folosesc banda kanthal A0.1x0.4, asez 3 sau 4 spire pe mesh (dupa chef - 3 spire ~ 1,3-1,5 ohmi, 4 spire ~ 1,8-2,0 ohmi), nu foarte strans, insa nici labartat, apoi le aranjez. Cateva pulsuri scurte, verific de hotspot (rar se intampla sa am). Daca am hotspot folosesc o metoda combinata, mut spira buclucasa sau invart de mesh. Bag lichid in tank, o picatura merge pe mesh. Pun capacul, aliniez gaura de aer pe mesh (mini-did-ul e pe filet, am fortat jumatate de tura de filet astfel incat acum pot sa infiletez exact cat sa se alinieze perfect priza de aer cu meshul; nu curge lichid, nu se deplaseaza de pe pozitie)
Dupa un plin incepe si mesh-ul sa-si dea drumul cum trebuie. Cu mod-ul tinut pe verticala vad cum din partea inferioara a meshului incep sa iasa bule de aer, pe masura ce se alimenteaza. E necesar sa inclin mod-ul doar cand ajung la sub 1/3 lichid in tank.

E drept, prinele rezistente / meshuri au fost catastrofale, m-am chinuit vreo 6 zile la rand, cate 2-3 ore pe zi, hotspot dupa hotspot, meshuri nealimentate, rezultate mediocre.
Acum, cel putin odata la doua plinuri fac dry-burn la mesh (meshul devine incandescent in timpul procesului) apoi curat reziduurile cu o pensula mica.
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Setarea unei clone COBRA

Mesaj de aisman »

Da la 1ohm fix imi iese. Genesis folosesc doar pe mecanic, pe VV VW am hotspot`uri o gramada, chiar daca pe mecanic merge impecabil :D
Avatar utilizator
COXX
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 5
Membru din: Dum Sep 08, 2013 9:19 pm
Localitate: Bucuresti,Bucuresti noi

Mesaj de COXX »

In aceasta dimineata am vazut ce inseamna cu adevarat hot spot (sper sa zic coresct).Refacerea rezistentei mi-a luat cam 1.5 ore spre rusinea mea.Specific am folosi meshul existent care era ok,se alimenteaza chiar frumos.
Sincer la ce senz am acum nu-mi pare rau de timpul consumat.
c__b
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 391
Membru din: Dum Aug 18, 2013 1:59 am
Localitate: Targu Mures

Re: Setarea unei clone COBRA

Mesaj de c__b »

Vei vedea ca pe masura ce "iti faci mana", in maxim 20 minute refaci rezistenta cu tot cu rolluit si oxidat meshul!

Felicitari, si aburi pufosi!
Motanel05
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 462
Membru din: Lun Sep 23, 2013 2:13 pm
Localitate: Comanesti Jud. Bacau
Contact:

Re: Setarea unei clone COBRA

Mesaj de Motanel05 »

Adaug si eu cate ceva. Folosesc exclusiv genesis de mai mult de un an calendaristic si nici un model nou cu "siret" nu ma poate convinge ca ar merge mai bine decat el.
Cred ca esential pentru setarea usoara a unui genesis, este izolarea electrica a gaurii pentru mesh. Operatia se poate face simplu prin roluirea pe mesha a unei bucati de banda de teflon folosita la instalatiile sanitare, sau mai "tehnic" prin largirea gaurii cu un burghiu de 3,5mm si fixarea in gaura prin presare a unei bucati de 1cm din tuburile existente in pulverizatoarele cu solutie de curatat geamurile "Clin". Este un plastic care nu se sinchiseste chiar daca mesha este inrosita la maxim. Mai avansat, daca se dispune de un strung miniatura se poate face aceasta bucsa din bara teflon...Principalul este ca sa fie izolata mesha fata de masa, astfel disparand posibilitatea aparitiei hot-spoturilor. (Acest lucru l-a aplicat primul in practica modelul AC9 , bineinteles si clona acestuia RSST...) Folosesc sita inox 400, o roluiesc pe un ac de seringa gros de 1,2mm si prin roluirea fara ac, ajunge cam la 1mm gaura pe mijloc. Arderea o fac prin tinerea sitei intr-un element de antena telescopica de la vechile radiouri, (e vorba de al doilea element de la varf care are la interior 3mm) si ard la flacara doar un capat de 1,5cm din sita. Cel putin teoretic prin aceasta metoda sita absoarbe mult mai bine si mai usor lichidul decat daca ar fi arsa in totalitate, pe toata lungimea. In rest, nimic deosebit, kanthal de 0,2mm, 3 spire, 1,5ohmi, pe DNA 20D, lichid vpg...Nu stiu ce sunt hot-spoturile, totul merge din prima si sunt multumit. O precizare: la doua tancuri de lichid vapat, automat refac rezistenta cu alta noua, iar intre primul si al doilea fac dry-burn. Acum toata operatia de setare a unui genesis a devenit o rutina pe care o fac fara nici un efort.
Ultimile noutati la genesisuri au aparut la "camera de ardere" prin posibiliatea micsorarii ei, cum este la Pulse-G ( http://www.fasttech.com/products/1411/1 ... izer-2-5ml" onclick="window.open(this.href);return false;) si prin schimbarea constructiva a dispunerii meshei pe centru la noul AGA-T3 (http://www.alibaba.com/product-gs/14356 ... nless.html" onclick="window.open(this.href);return false;)
Despre ele sper sa vorbim cat de curând...
tottenkopfheitten
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 17
Membru din: Mie Aug 06, 2014 9:16 am

Re: Setarea unei clone COBRA

Mesaj de tottenkopfheitten »

aisman scrie:O sa incep eu, folosesc genesis de vreo un an jumate. Modalitatea mea este urmatoarea: Oxidez mesh`ul cand nu e inca roluit, pana se inroseste, rulez mesh`ul il oxidez din nou, tin vreo 10 20 de secunde pe ea flacara sa stea asa rosu incandescent. Pe urma kanthal de 0.25 folosesc, 3 spire, nu stranse, pulsez si verific daca nu am vre-un scurt, bag lichid si vapez. Sper sa ajute pe careva modalitatea aceasta. Mie asta imi functioneaza. "Succesuri :mrgreen: "
si nu ti ,,omoara,,bateria?
tottenkopfheitten
utilizator incepator
utilizator incepator
Mesaje: 17
Membru din: Mie Aug 06, 2014 9:16 am

Re: Setarea unei clone COBRA

Mesaj de tottenkopfheitten »

alexgogo-VA scrie:Mesa trebuie arsa bine, eventual foloseste si foaie de tigara (metoda lui steve), sa nu faca scurt cu masa.

Rezistenta mai mica asa, si da-I falci.
tigara clasica???
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Setarea unei clone COBRA

Mesaj de mariandex »

Metoda de oxidare cu foita de tigara , min. 2.40 ( metoda lui Steve , aka igetcha69 de pe UK Vapers ) :

[youtube][/youtube]

Asta ca sa nu mai existe dubii :D .

PS : Eu am un RSST si il folosesc exclusiv numai cu vata organica , mie imi place asa si cam la o saptamana sau mai putin , asta depinde de lichid , mai ridic din snurul de vata pana vine partea mai curata ( merge de maxim doua ori ) si cand se termina vata o scot de tot fac un dryburn si pun alta vata . P mine ma multumeste la maxim acest setup cu vata , nu mai am treaba cu hotspoturile , nu ca as fi avut inainte treaba cu ele , dar imi place mai mult cum e redata aroma pe vata decat pe mesh metalic .

HAPPY VAPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Avatar utilizator
mariandex
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 237
Membru din: Dum Iun 30, 2013 10:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Setarea unei clone COBRA

Mesaj de mariandex »

tottenkopfheitten scrie:
alexgogo-VA scrie:Mesa trebuie arsa bine, eventual foloseste si foaie de tigara (metoda lui steve), sa nu faca scurt cu masa.

Rezistenta mai mica asa, si da-I falci.
tigara clasica???
Tottenkopfheitten , ce iti e si cu bazarul asta , deabia astept sa vad ce vrei sa vinzi .......... un record ! 17 posturi scrise in 23 de minute ....... :D , primul post 18:13 - ultimul post 18:36 .
Hai , inca un pic mai ai trei posturi ... :D .

HAPPY VAPING !
Imagine
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica : nu merge nimic si nu stiu de ce . :D
Scrie răspuns