Aga-T2

Scrie răspuns
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Aga-T2

Mesaj de aisman »

Chiar acuma mi-am refacut eu setup-ul in AGA-T si am zis "hai sa incerc eu sa izolez gaura unde intra meshul". Am avut niste "heatshrink tube" nu stiu cum le zice in romana, e ca un furtun mic care se strange la caldura am ars mesh`ul pana s-a inrosit am tinut vreo 10 secunde, l-am lasat sa se raceasca putin si am pus 5mm de tub din acela pe mesh dupa care l-am incalzit sa se stranga pe mesh. Bagat la loc, 3 spire kanthal 0.20=0 hotspot din prima. Am bagat lichidul si merge de minune. Acuma stie careva la ce temperatura rezista tubuletele alea, ca nu am chef sa vapez lichid cu cine stie din ce o fi facut si tubul acela :lol:
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de Midnight Caller »

Turuburile alea se numesc "Termocraft" in principiu, si ar trebui sa fie ignifuge (nu iau foc la flacara brichetei". Acu' taie si tu o bucatica, incinge-o la flacara si vezi ce se intampla :)
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Aga-T2

Mesaj de aisman »

Acuma i-am dat foc, si arde :shock: si puuuute raaaau. Dar in atty nu e flacara doar caldura deci ma gandesc ca ar fi ok. Mai trag din el sa vad daca nu schimba cumva gustul, bag umpic de chain vape sa vedem cum se tine. Aaaa si arde cu flacara verde ceea ce nu cred ca e prea ok.
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de Midnight Caller »

Uaps... deci nu e chiar ignifuga....
Acu' nah, din cate am inteles bobina nu sare de 200grd cand e uda cu lichid, deci n-ar trebui sa fie probleme. Probleme apar la dry-burn cred....
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Aga-T2

Mesaj de aisman »

Are si un iz de sapun. Mai trag putin sa vad daca nu dispare gustul, iar daca nu dispare afara cu ea, cu toate ca si-ar face bine treaba :D
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de Midnight Caller »

Sincer sa-ti spun eu am invelit mesh-ul in o tura de servetel si pana acum nu a luat foc :))
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Aga-T2

Mesaj de aisman »

O sa incerc si eu cu altceva. Cine stie ce substante se degaja din chestia asta :lol:
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de Iceman »

Eu am masurat temperatura rezistentei la dry burn pe un Silver-ice si atinge intre 400 si 600 de grade.
Meshul la intrarea un baza de ceramica, care se afla la cativa mm, era undeva pe la 150 spre 200 de grade nu mai retin exact.
Masuratorile le-am facut la un amic acum cateva luni...
Acum am si eu senzorul de temperatura, o sa refac masuratoarea sa vad ce da si pe scula mea !
O sa masor si la Aga-T ;)
O sa postez aici rezultatele...

Treaba cu lichid zero nicotina merge ok, am mai tras cateva pufuri cu 12 azi din Silver-ice... :D
Ma gandesc sa bag micro coil cu vata pe Aga-T...
Imagine
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Aga-T2

Mesaj de aisman »

Asteptam sa vedem rezultatele. Pana atunci iar am facut alt set-up (ca d'eeeh cand e mare plictiseala si nu ai ce face altceva) cu cablu ss luat de la bicicleta, doar ca e subtire rau :( si cu putin mesh sus unde vine rezistenta vreo 2 ture, in gaura am bagat de data asta "heatshrink"-ul, si da bine deocamdata fara gustul acela rau. Mai testez si am sa revin diseara cu niste impresii dupa ce testez cateva ore.
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de Midnight Caller »

@aisman: Cablul de bicicleta nu e atat de bun, pt. ca nu are acele gaurele in structura. E doar un cablu spiralat, fata de cel de la vapers-one (de exemplu) care are 7 manunchiuri de cate 7 spire, infasurate. O sa vezi 5 gaurele mici (parca) pe care urca mult mai bine lichidul.
@Iceman: pai care mai e sensul genesis-ului daca ii pui vata ? :(
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Aga-T2

Mesaj de aisman »

Stiu ca nu e la fel dar am zis ca il incerc sa vad cum functioneaza daca tot aveam pe aici, si de alimentat se alimenteaza bine, doar ca e subtire pt gaura din AGA-T. O sa incerc si cu cablu mai gros :D
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de Iceman »

MC... atata timp cat sunt multumit de rezultatul care il obtin de la un atty, ce conteaza ?
In viata mea de om mai sarac asa, adica nu am bani pt mofturi scumpe, iar pt astea mai ieftine tre sa sacrific altele,
am invatat sa folosesc unele lucruri exact pentru ce nu sunt ele facute...
Ca asi folosi un genesis cu vata... e irelevant pe langa rolul unei mufe audio folosita pe post de atomizor !!!

@ aisman - man vezi ca la cartomizoare pe centru vateline aleia de regula e un varnish termorezistent !
arata cam asa si rezista bine la temperaturi, eu am folosit la setup-ul inainte sa fac mesh in U

Imagine

La oile mele - am gasit vata 100% bumbac, maine o sa fac un micro coil cu vata ca omu asta:

" onclick="window.open(this.href);return false;

Acum mai am lickid in tank si bere in recipient - chill ! :lol:
Maine voi masura si temperaturi si revin cu detalii !

O seara faina tuturor !
Imagine
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de Midnight Caller »

Man, o bucata de fier si o plasa de inox nu sunt mofturi scumpe... Ideea e ca din genesis il transformi oarecum in...clearomizor :) Singura diferenta e admisia laterala si un clopot gigantic (camera de ardere). Si ala nu mai e genesis. Nu am batut absolut niciun apropo la statutul tau social, oricare ar fi acela :) Nici eu de ex. nu folosesc cartomizoare pt. ca mi se pare risipa sa il arunci la cateva zile, ca nu sa cum sa-l refaci, deci iti inteleg situatia.
Avatar utilizator
Iceman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 271
Membru din: Sâm Iun 29, 2013 2:05 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de Iceman »

:) MC stai linistit, nu m-am simtit cu nimic !

Doar ziceam ca poate o sa imi placa, si daca da, nu vad nimic aiurea sa il folosesc asa !

Pt partea aialalta, in septembrie incep scolili si am doi tata... nu vrei sa sti ce sume s-au cerut asa pt inceput :lol:
Nu sunt nici sarac lipit, nici nu ma lafai, dar tre sa tin o contabilitateee !

Asta e viata... mergem inainte ca inainte era mai bine ;)
Noi sa fim sanatosi ca atomizoare mai bune o sa apara !

Deci stai linistit ca nu obtii asa usor reactii alergice de la mine !
Imagine
Avatar utilizator
aisman
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 397
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:53 am
Localitate: Salonta

Re: Aga-T2

Mesaj de aisman »

Chiaaaar, am uitat de cartomizoare. Am atatea care stau pe aici degeaba. O sa desfac unu sa testez si aia. Ms fratele de gheata :D

LE.: Am incercat cu chestia aia din cartomizor, intra la fix in gaura de la AGA-T, si intra si cablul de bicicleta la fix in gaura izolata, care e mai mica. Aburi cacalau, se alimenteaza bine, am facut de data aceasta 4 spire cu 0.25.
Scrie răspuns