Aga-T2

Scrie răspuns
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de daniel1984 »

Mar1o scrie:Pe asta l-ati vazut? http://www.vapegear.co.uk/product/agatd" onclick="window.open(this.href);return false;
arata bine, acum mai ramane de vazut daca este bun de ceva si daca i-l si aduce cineva...... si bine inteles la ce pret....
din cate am observat ai setare si la gaura cu una sau 2 in functie de ce setup faci single,dual-coile si daca i-ti pui capul cu el poti face ca la trident cu mai multe gaurele de mai multe dimensiuni in functie de ce setup folosesti......
STIMA si aburi densi.....
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de Midnight Caller »

Daniel ! Cand mai ai drum pe la mine prin zona sa treci sa-ti dau niste SS Rope 7x7, ca ala de la tine nu merge chiar cum trebuie, neavand gauri interioare !
Eu il folosesc acum pe AGA-S si merge extraordinar de bine !
O sa mai incerc un 7x19 cand o sa mai am bani de aruncat, dar pana una-alta 7x7 merge absolut bestial !
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de daniel1984 »

da man vorbim, dar care e faza cu 7x7 sau 7x19? grosimea firelor cumva? sau cate fire sunt ?
e din inox ?, i-ai mai facut ceva sau l-ai aruncat in aty cu cateva spire si iai dat falci...... :mrgreen:
STIMA si aburi densi.....
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de VapeMe »

dar care e faza cu 7x7 sau 7x19? grosimea firelor cumva? sau cate fire sunt ?
Asa arata 7x7


Imagine

Si 7x19

Imagine
Stima Maxima . . .

Imagine
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de VapeMe »

Midnight Caller scrie:Daniel ! Cand mai ai drum pe la mine prin zona sa treci sa-ti dau niste SS Rope 7x7, ca ala de la tine nu merge chiar cum trebuie, neavand gauri interioare !
Eu il folosesc acum pe AGA-S si merge extraordinar de bine !
O sa mai incerc un 7x19 cand o sa mai am bani de aruncat, dar pana una-alta 7x7 merge absolut bestial !
I-ai mai pus ceva mesh sau ai trecut kanthalul peste el.. ?
Stima Maxima . . .

Imagine
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de Midnight Caller »

Multumesc VapeMe pt explicatie !
Am mai pus peste cam 2-3 ture de mesh doar pe partea pe care urmeaza sa bobinezi rezistenta. Apoi 3 spire de 0.2 -> 1.5 ohmi si gata :))

Samsung Galaxy S on JellyBean
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de VapeMe »

Midnight Caller scrie:Multumesc VapeMe pt explicatie !
Am mai pus peste cam 2-3 ture de mesh doar pe partea pe care urmeaza sa bobinezi rezistenta. Apoi 3 spire de 0.2 -> 1.5 ohmi si gata :))

Samsung Galaxy S on JellyBean
Cu placere !
Am uitat sa te intreb daca l-ai mai oxidat ca nu stiu cum este aga-s dar presupun ca nu are gaura izolata..
Stima Maxima . . .

Imagine
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de daniel1984 »

Midnight Caller scrie:Multumesc VapeMe pt explicatie !
Am mai pus peste cam 2-3 ture de mesh doar pe partea pe care urmeaza sa bobinezi rezistenta. Apoi 3 spire de 0.2 -> 1.5 ohmi si gata :))

Samsung Galaxy S on JellyBean
sti ce ma enervat la cablu si de aceea am si renuntal la el, in primul rand se incinge mult mai greu , cu setupul care i-l faceam de obicei pe mesh are o intarziere (bine am gasit rezolvare ,scotand 2 spire. dar nu mai vroiam sa scad in ohm) si a 2 chestie nu se alimenta cum trebuie cand ajungea tancul la jumate , bine e posibil ceea ce ai zis tu sa fie altfel infasurat si sa nu existe spatiile alea prin mijloc.....
STIMA si aburi densi.....
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de Midnight Caller »

@VapeMe: Sigur ca l-am oxidat ! Ca sa zboare de pe el toate uleiurile de procesare / ce insertii mai sunt prin el.
@daniel1984: s-ar putea sa nu se alimenteze cum trebuie din cauza aia...
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de daniel1984 »

VapeMe scrie:
Midnight Caller scrie:Multumesc VapeMe pt explicatie !
Am mai pus peste cam 2-3 ture de mesh doar pe partea pe care urmeaza sa bobinezi rezistenta. Apoi 3 spire de 0.2 -> 1.5 ohmi si gata :))

Samsung Galaxy S on JellyBean
Cu placere !
Am uitat sa te intreb daca l-ai mai oxidat ca nu stiu cum este aga-s dar presupun ca nu are gaura izolata..
pai daca a pus mesh care este oxidat nu mai trebuia oxidat asta daca e curat dar ar trebui si acela ca cine stie ce are pe el.....
aga-s este gen cum este mini-DID de la vapers numai ca este mult mai bine facut
STIMA si aburi densi.....
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de VapeMe »

Oare asi gasi pe undeva doar clopotul de la aga-t simplu prin infiletare ca la al meu am dat o gaura de 2 si zici ca trag din pai nu-i de mine prea aerat .. O sa incerc sa vad daca reusesc sa fac ceva sa o micsorez..
Stima Maxima . . .

Imagine
Avatar utilizator
Midnight Caller
veteran
veteran
Mesaje: 860
Membru din: Dum Iun 30, 2013 6:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de Midnight Caller »

E 35-40RON un AGA-T2 intreg... are si tank din pyrex si nu-ti mai bati capul cu ce lichide folosesti. Nu merita bataia de cap dupa mine.
Eventual astupi gaura actuala cu ceva poxilina, pilesti un pic clopotul jos ca sa-l mai poti invarti un sfert de tura si dai alta gaura dupa bunul plac. Asta ar fi solutia cea mai ieftina dar nu neaparat si cea mai usoara :)
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de daniel1984 »

VapeMe scrie:Oare asi gasi pe undeva doar clopotul de la aga-t simplu prin infiletare ca la al meu am dat o gaura de 2 si zici ca trag din pai nu-i de mine prea aerat .. O sa incerc sa vad daca reusesc sa fac ceva sa o micsorez..
pai poti sa astupi gaura cu ceva gen un surubel bagat fortat si pilit pe ambele parti si apoi sa dai gaura putin mai sus tot in dreptul gauri de origine
ai dreptate MC nu e chiar cea mai usoara dar cand nu ai banuti e al dracu de buna
STIMA si aburi densi.....
Avatar utilizator
VapeMe
utilizator experimentat
utilizator experimentat
Mesaje: 362
Membru din: Mie Iul 03, 2013 7:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aga-T2

Mesaj de VapeMe »

@Midnight Caller Merci dar vroiam sa il rezolv pe asta daca il insurubez cat trebuie gaura trece de mesha deci asi putea sa o astup si sa dau alta problema este ca este foarte tare materialul (din care este facut otel cred ) am rupt 2 spirale de 2 ca sa o largesc doar de dat gaura nu stiu cu ce si unde sa dau , sau poate nici spiralele nu erau de calitate prea buna dar oricum tare otelul :D Merci !
@daniel1984 Merci si tie nu-i nevoie sa dau mai sus ca doar mai se invarte o jumatate de tura si trece de mesha doar sa vad cum dau gaura dupa ce o astup .. Merci !
Later edit : Buna si ideea lui Nenea Asta :
[youtube][/youtube]
Stima Maxima . . .

Imagine
Avatar utilizator
daniel1984
utilizator consacrat
utilizator consacrat
Mesaje: 431
Membru din: Joi Iul 18, 2013 8:10 pm
Localitate: Ilfov, Jilava
Contact:

Re: Aga-T2

Mesaj de daniel1984 »

VapeMe scrie:@Midnight Caller Merci dar vroiam sa il rezolv pe asta daca il insurubez cat trebuie gaura trece de mesha deci asi putea sa o astup si sa dau alta problema este ca este foarte tare materialul (din care este facut otel cred ) am rupt 2 spirale de 2 ca sa o largesc doar de dat gaura nu stiu cu ce si unde sa dau , sau poate nici spiralele nu erau de calitate prea buna dar oricum tare otelul :D Merci !
@daniel1984 Merci si tie nu-i nevoie sa dau mai sus ca doar mai se invarte o jumatate de tura si trece de mesha doar sa vad cum dau gaura dupa ce o astup .. Merci !
pai hai sa-ti zic eu de ce rupi spiralele , pt ca tu cand dai gaura apasand misti involuntar stanga dreapta , si e normal sa se rupa, si da e tare materialul e inox, incearca mai intai sa marchezi gaura unde vei da cu un marcar , apoi pui pecoltul la scaun cu gaura clopotului sa ai sprijin sa nu indoi clopotul apoi iei un cui sau holsurub ascutit sa punctezi ca sa nu i-ti zboare spiralul in stanga si in dreapta , la inceput nu dai viteza mare la bormasina pana nu faci putin gaura , inceaca sa te fixezi cu ceva sa nu te mai misti aiurea sa nu mai rupi spiralul si vezi sa fie bine ascutit.....
STIMA si aburi densi.....
Scrie răspuns